7 علت خرابی برف پاک کن خودرو

خودرو

می‌دانید چند درصد از تصادف‌های جاده‌ای به‌دلیل عدم دید واضح راننده و خرابی برف پاک کن خودرو اتفاق می‌افتد؟

در واقع یکی از نکات رانندگی در برف و یخ استفاده از امکانات ایمنی خودرو مانند برف پاک کن است. برف پاک کن‌ با تمیز کردن شیشه در روزهای بارانی و برفی، تضمین‌کننده جان سرنشینان خودرو است و زمانی که به هر دلیلی کارایی نداشته باشد، ممکن است اتفاقات ناگواری رقم بخورد.

خرابی برف‌ پاک‌ کن خودرو ممکن است به دلایلی مثل، سوختن موتور و خرابی فیوز باشد. از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی مهم‌ترین نشانه‌های خرابی برف ‌پاک‌ کن خودرو و راهکارهای جلوگیری از آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

اگر برای تعمیر برف پاک کن و سایر مشکلات خودرو به خدمات تخصصی با قیمت مناسب نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات تعمیر خودرو در محل استفاده کنید یا با شماره 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • هنگام برف و سرما برای جلوگیری از یخ‌زدگی تیغه برف پاک کن، آن را از شیشه ماشین جدا کنید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدگی برف پاک کن حداقل هفته‌ای یک‌بار از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • حرکت کند برف پاک کن روی شیشه یکی از نشانه‌های خرابی برف پاک کن خودرو است.

علائم خرابی برف پاک کن خودرو

همان‌طور که اشاره کردیم، عوامل مختلفی می‌توانند موجب از کار افتادن و خرابی برف پاک کن خودرو باشند. از این رو به تعدادی از این عوامل که نقش اصلی و مهمی در خرابی برف پاک کن خودرو دارند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • برق و باتری خودرو
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی‌ها

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • برق و باتری خودرو
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی‌ها

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

1. حرکت کند برف پاک کن روی شیشه

یکی از مهم‌ترین علائم خرابی موتور برف‌ پاک‌ کن، حرکت کند آن روی شیشه یا شکستگی آن است. برای پیگیری بیشتر علت کندی آن می‌توانید از تعمیرکاران بخواهید تا این مشکل را بررسی کنند.

خرابي برف پاک کن خودرو

2. یکسره شدن و خرابی برف ‌پاک ‌کن خودرو

اگر در سیستم الکتریکی و موتور برف پاک کن مشکل ایجاد شده باشد، معمولاً به‌طور خودکار کار می‌کند و متوقف نمی‌شود. چنانچه به‌موقع این مشکل را پیگیری نکنید، ممکن است روی عملکرد سایر قسمت‌های خودرو تأثیر بگذارد و موجب آسیب‌های مالی بیشتری شود.

یکی از مشکلات شایعی که در خودرو پراید مشاهده می‌شوید همین مشکل یکسره شدن برف پاک کن پراید است که ناشی از اختلالات سیستم الکتریکی خودرو است.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو!

3. ایجاد صدای ناهنجار روی شیشه

یکی از علائم خرابی برف پاک کن خودرو شنیده شدن صداهای ناهنجار و غیرمعمول است. معمولاً زمانی صدای ناهنجار برف پاک کن را روی شیشه می‌شنوید که تیغه برف پاک کن قدیمی شده باشد. برای از بین رفتن این صدای آزاردهنده بهتر است در اسرع وقت تیغه برف پاک کن را تعویض کنید تا در نهایت به شیشه آسیبی وارد نشود.

4. سوختن فیوز برف پاک کن

اگر برف پاک کن ماشین را برای مدت طولانی روشن گذاشته باشید فیوزش دچار مشکل می‌شود. توان مصرفی این قسمت زیاد نیست و در صورت استفاده بیش از اندازه کارایی خود را از دست می‌دهد. برای مراقبت بیشتر از فیوز برف پاک کن بهتر است بعد از چند دقیقه، آن را خاموش کنید تا خنک شود و از خرابی برف پاک کن خودروی خود جلوگیری کنید.

یکسره شدن برف پاک کن خودرو

5. ایجاد اختلال در چشمی برف پاک کن

امروزه خودروهای نسل جدید موجود در بازار به سنسور باران مجهز هستند. در سیستم این خودروها معمولاً برف پاک کن با توقف کوچکی کار می‌کند که همین موضوع از آسیب و ایجاد اختلال در آن جلوگیری می‌کند.

توجه داشته‌ باشید هنگامی که با وقفه طولانی در سنسور باران مواجه شدید در اسرع وقت مشکل را پیگیری کنید تا در نهایت باعث خرابی برف پاک کن خودرو نشود.

علائم خرابی موتور برف پاک کن

6. وجود اشیاء روی شیشه ماشین

اگر ماشین را زیر درخت پارک کرده باشید، ممکن است برگ یا قسمتی از شاخه روی شیشه باشد و مانع از حرکت برف پاک کن شود. با توجه به این موضوع بهتر است قبل از شروع رانندگی به‌دقت شیشه جلوی ماشین را بررسی کنید تا به برف پاک کن آسیبی وارد نشود.

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

7. شل بودن مهره‌های برف پاک کن

دسته‌های برف پاک کن به‌ واسطه مهره‌هایی که به آنها متصل شده، حرکت می‌کنند. در مواردی ممکن است این مهره‌ها شل شوند. در این هنگام برف پاک کن قادر به تمیز کردن شیشه‌ها نیست و در عملکرد آن با مشکل مواجه می‌شود.

در این هنگام اگر به‌تنهایی نتوانستید مهره‌ها را سفت کنید بهتر است از یک تعمیرکار بخواهید تا مشکل را برطرف کند تا همین عامل کم‌اهمیت موجب خرابی برف پاک کن خودرو نشود.

چه زمانی باید برای تعویض برف پاک کن اقدام کنیم؟

در حالت کلی زمان خاصی برای تعویض برف پاک کن وجود ندارد. معمولاً هنگامی که با وجود اختلال در برف پاک کن مواجه شدید، بهتر است که به فکر تست موتور برف پاک کن باشید و در نهایت اگر متوجه خرابی برف پاک کن خودرو و زغال موتور برف پاک کن, شدید به‌گونه‌ای که قابل تعمیر نباشد، در واقع زمان تعویض برف پاک کن فرا رسیده است.

تست موتور برف پاک کن

راه‌های ساده برای جلوگیری از خرابی برف پاک کن خودرو

با توجه به اهمیت نقش برف پاک کن خصوصا در روزهای بارانی و برفی، در این قسمت تصمیم گرفتیم برای داشتن یک رانندگی ایمن به بررسی راهکارهای ساده برای جلوگیری از خرابی برف پاک کن خودرو بپردازیم.

1. تیغه‌های برف پاک کن را چک کنید

برای اطمینان از عدم وجود شکستگی و شکاف بین تیغه‌های برف پاک کن، بهتر است مداوم آنها را چک کنید. در روزهای بارانی، هفته‌ای دو یا سه بار تیغه‌های برف پاک کن را چک کنید تا از سلامت آنها مطمئن شوید.

توجه داشته ‌باشید زمانی که این تیغه‌ها سالم نباشند خطوط مختلفی را روی شیشه ماشین ایجاد می‌کنند و باعث آسیب‌دیدگی آنها می‌شوند.

یکسره شدن برف پاک کن پراید

2. حواستان به تمیزی تیغه‌ها باشد

اگر می‌خواهید به دام خرید تیغه‌های جدید گرفتار نشوید، بهتر است که از تمیز کردن برف پاک کن نترسید. با توجه به ظرافت تیغه‌های برف پاک کن برخی افراد بر این باورند که با تمیز کردن آنها باعث فرسودگی می‌شود.

ما به شما می‌گوییم که این باور غلط است. گردوخاک و آلودگی باعث فرسودگی بیشتر تیغه‌ها می‌شود. از این رو سعی کنید هفته‌ای یک‌بار تیغه‌ها را تمیز کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

علت کار نکردن برف پاک کن خودرو | خرابی برف پاک کن خودرو

3. هنگام برف و یخبندان برف پاک کن را جدا کنید

در برف و یخبندان زمستان بهتر است که تیغه‌های برف پاک کن را از شیشه جلو جدا کنید. این کار از یخ‌زدگی و چسبیدن برف پاک کن به شیشه جلوگیری می‌کند و در طولانی مدت به بازوی برف پاک کن آسیبی وارد نمی‌کند.

توجه داشته ‌باشید فن رهایی که در برف پاک کن ماشین به‌کار رفته است قابلیت تحمل تنش در حالت ایستاده را دارد.

سخن آخر

برف پاک کن یکی از مهم‌ترین اجزای ماشین است و کارکرد صحیح آن از خطرهای زیادی هنگام رانندگی جلوگیری می‌کند. از این رو توجه به علت کار نکردن برف پاک کن خودرو یکی از موارد مهم هنگام رانندگی است.

لازم است که علائم خرابی برف پاک کن خودرو را به‌خوبی بشناسید و با مشاهده آن علائم، به‌سرعت برای تعمیر آن اقدام کنید.

سؤالات متداول

علائم خرابی برف پاک کن خودرو چیست؟

کند کار کردن، ایجاد صدای ناهنجار روی شیشه، یکسره کار کردن برف پاک کن از جمله نشانه‌های بارز خرابی برف پاک کن هستند.

چگونه می‌توان از برف پاک کن مراقبت کرد تا آسیب نبیند؟

بهتر است هفته‌ای یک‌بار از سالم بودن آن مطمئن شوید، حواستان به حرکت برف پاک کن روی شیشه باشد و سعی کنید هنگام برف و یخ‌زدگی تیغه برف پاک کن را از شیشه جدا کنید.

در برف و یخبندان چگونه باید از برف پاک کن مراقبت کرد؟

سعی کنید برف پاک کن را از شیشه جلویی ماشین جدا کنید. تیغه آن به‌گونه‌ای طراحی شده است که در این زمان آسیب نمی‌بیند.

3.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا