تمیز کردن کابینت‌ های‌گلاس بدون از بین رفتن برق آن

نظافت و شستشوخانه‌داری

تمیز کردن کابینت‌ های گلاس (High-Gloss) از جمله کارهایی است که در برنامه ریزی خانه تکانی عید جایگاهی ویژه دارد. وقتی نوبت به تمیز کردن آشپزخانه می‌رسد، بیشتر مردم بر روی سینک و کانتر تمرکز می‌کنند. اما باید بدانید که کابینت‌های آشپزخانه شما هم نیاز به تمیز کردن دارند. پاشیدن مواد غذایی، روغن و رطوبت می‌تواند جلوه کابینت‌ های‌گلاس آشپزخانه شما را از بین ببرد. پس اگر در حال برنامه ریزی برای انجام خانه تکانی هستید پیشنهاد می‌کنیم برای زیباتر شدن آشپزخانه خود تمیز کردن کابینت‌ های‌گلاس را در اولویت کارهایتان قرار دهید.

تمیز کردن کابینت‌ های‌گلاس آشپزخانه بدون آسیب رسیدن به سطح آن

معمولاً وقتی پخت و پز تمام می‌شود به اندازه‌ای احساس خستگی می‌کنیم که ترجیح می‌دهیم به جای پاک کردن کابینت‌ های‌گلاس آشپزخانه، جلوی تلویزیون بنشینیم و یا روی مبل استراحت کنیم. در این شرایط به کل فراموش می‌کنیم که باید آشپزخانه را به طور کامل تمیز کنیم.

نکته مهم اینجاست که باید برای حفظ نظافت آشپزخانه خود بلافاصله پس از اتمام آشپزی به بخش‌های آشپزخانه از جمله کابینت‌ها توجه ویژه‌ای کنید. این کار حتی می‌تواند به صورت پاک کردن کابینت های‌گلاس با دستمال کاغذی ساده باشد تا آثار چربی و آلودگی روی سطح کابینت‌ها باقی نماند.

روش‌های مختلفی را می‌توان برای تمیز کردن بقایای چسبنده‌ای که در نتیجه بخار، گرد و غبار، خاک و روغن پخت و پز روی کابینت آشپزخانه ایجاد می‌شوند بکار برد. برای برخی از این لکه‌های قوی‌تر، باید یک پارچه تمیز کننده را در محلول سرکه فرو کنید و درهای کابینت و زیر کابینت‌ها را تمیز و سپس آبکشی و خشک کنید.

ضرورت تمیز کردن کابینت‌ های‌گلاس سفید آشپزخانه

وقتی غذا می‌پزید، سرخ می‌کنید، تفت می‌دهید و برشته می‌کنید بسیاری از ذرات ریز روغن به صورت بخار خارج شده و در نهایت روی سطوح، حتی در عمودی‌ترین کابینت‌های آشپزخانه، می‌نشینند. سپس این باقیمانده روغن می‌تواند گرد و غبار را مانند آهنربا جذب کند.

این انباشتگی می‌تواند به تجمع سریع گرد و غبار و کثیفی منجر شود. بنابراین برای نظافت کابینت‌ های‌گلاس باید از یک پارچه یا گردگیر بدون پرز استفاده کنید و به طور مرتب گرد و غبار روی سطح کابینت‌ها را تمیز نمایید. یک تکه پارچه نرم و آب گرم و صابون می‌تواند بهترین گزینه برای تمیز کردن بیشتر لکه‌ها و چربی‌ها باشد.

تمیز کردن کابینت‌ های‌گلاس

مواد تمیز کننده قابل استفاده برای تمیز کردن انواع کابینت‌های آشپزخانه

کابینت‌ آشپزخانه با سطح ام دی اف یا گلاس

نگهداری از این کابینت‌ها آسان است و ظاهرا ظریف به نظر می‌رسند. برای تمیز کردن کابینت‌های گلاس لکه‌های سبک را می‌توان با مواد شوینده ملایم و آب گرم پاک کرد. برای از بین بردن لکه‌های چرب می‌توان از سرکه سفید رقیق نشده استفاده کرد.

سرکه را روی لکه‌ها اسپری کنید، مدتی صبر کرده و سپس با آب تمیز بشوید. می‌توانید خمیری از جوش شیرین و آب لیموترش درست کنید و روی لکه‌های قهوه بمالید، مدتی صبر کنید، سپس با یک اسفنج نرم لکه را پاک کنید. هرگز از پدهای تمیز کننده یا پاک کننده‌های ساینده استفاده نکنید زیرا به روکش گلاس آسیب می‌رسانند.

کابینت‌ فلزی آشپزخانه

این نوع کابینت‌ها معمولا دارای روکش لعابی هستند. برخلاف روش‌های تمیز کردن کابینت‌های گلاس باید برای پاک کردن لکه‌های زنگ زدگی کابینت‌های فلزی را مانند سایر کابینت‌های رنگ شده با استفاده از اسکاچ فولادی نازک تمیز کنید. این فرآیند نباید به روکش فلزی کابینت‌ها آسیب برساند.

می‌توانید این نوع کابینت‌ها را با الکل و آب و صابون بشویید. همچنین باید کابینت را کاملا خشک کنید زیرا مستعد زنگ زدگی است. حتی می‌توانید یک لایه نازک از واکس ماشین روی سطح کابینت بزنید که درخشندگی ملایمی به سطح کابینت آشپزخانه شما می‌بخشد.

کابینت شیشه‌ای آشپزخانه

این کابینت‌ها را می‌توانید به روشی مشابه با سطوح شیشه‌ای دیگر تمیز‌ کنید. از 50 درصد آب و 50 درصد سرکه مقطر برای از بین بردن لکه‌های روی شیشه استفاده کنید. اگر کابینت شیشه‌ای آشپزخانه شما دارای قاب‌های چوبی است سرکه مقطر را مستقیماً روی سطح اسپری نکنید. در عوض روی پارچه اسپری کنید و به آرامی سطوح را پاک نمایید.

روش‌های تمیز کردن کابینت های‌گلاس

برای تمیز کردن کابینت‌های گلاس از یک اسفنج مرطوب استفاده کنید و از مواد شوینده اسیدی و قلیایی خودداری نمایید. زیرا استفاده از این مواد صدمات جبران ناپذیری را به کابینت و یراق آلات آن وارد می‌کنند. رویه کابینت گلاس براق است از این رو استفاده از شوینده‌های اسیدی، سطح آن را از بین می‌برد.

یراق آلات مورد استفاده در دسته کشو و قفسه نیز به این مواد حساس بوده و پس از چندین بار شستشو با مواد اسیدی سطح آن‌ها پوسته پوسته می‌شود. برای تمیز کردن کابینت‌های گلاس سفید از پارچه پرزدار آغشته به مواد شوینده استفاده کرده و سپس چندین بار آن را با یک پارچه بدون پرز خشک کنید.

برای تمیز کردن کابینت‌های گلاس مراحل زیر را دنبال کنید:

با یک محلول ملایم شروع کنید

ساده‌ترین محلول، مخلوطی از مایع ظرفشویی و آب گرم است. از مایع ظرفشویی قوی استفاده نکنید زیرا ممکن است بر روی سطح درب کابینت گلاس شما خشن بیندازد. در عوض، از محلولی ملایم‌تر و رقیق‌تر از یک قسمت مایع و دو قسمت آب گرم استفاده کنید.

پارچه میکروفیبر را به محلول آغشته کنید

پارچه میکروفیبر بهترین وسیله برای تمیز کردن کابینت‌های گلاس است. این پارچه از جنس لطیفی بوده و در صورت استفاده برای پاک کردن سطوح حساس، اثری از خود باقی نمی‌گذارد. برای شروع کار مقداری از محلول را روی پارچه میکروفیبر بریزید و آب اضافی آن را بگیرید.

در مناطقی که دارای لکه است بهتر است پارچه را به آرامی با حرکات دایره‌ای روی سطح بکشید تا لکه‌ها کم کم سست شوند. اگر با لکه سرسختی روبرو هستید می‌توانید فشار بیشتری به ناحیه وارد کنید. در مرحله بعد باید تمام سطح را پاک کنید تا گرد و غبار از بین برود و درخشندگی به سطح کابینت گلاس شما بازگردد.

در زمان پاک کردن کابینت‌ های‌گلاس از این اشتباهات اجتناب کنید

در تمیز کردن کابینت‌ های‌گلاس از قرار دادن محلول به طور مستقیم روی سطح کابینت اجتناب کنید. نباید رطوبت زیادی وارد درهای کابینت و هر ناحیه آسیب دیده‌ای شود زیرا می‌تواند منجر به آسیب بیشتر و زنگ زدن قسمت‌های فلزی شود.

اگر از بین بردن لکه برایتان سخت است می‌توانید به روشی دیگر متوسل شوید. برای تمیز کردن کابینت‌ های‌گلاس سفید به یک مسواک نرم نیاز دارید. مقداری از محلول را روی مسواک بریزید و به آرامی آب اضافی آن را بگیرید. سپس محل لکه را تمیز کنید. در نهایت محلول را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. پس از پاک کردن آن، می‌توانید کابینت‌ها را با یک حوله تمیز، ترجیحاً یک پارچه میکروفیبر، خشک نمایید. تمام مراحل ذکر شده در اینجا ساده است فقط باید از روش مناسب برای جلوگیری از آسیب رساندن به درهای کابینت آشپزخانه استفاده کنید.

جمع‌بندی

امروزه در طراحی اکثر آشپزخانه‌های مدرن از کابینت های‌گلاس استفاده می‌شود. نصب آسان و قیمت مناسب باعث محبوبیت روزافزون این نوع کابینت‌‌ها شده است. اما این قسمت از آشپزخانه هم نیازمند مراقبت و نگهداری است. تمیز کردن کابینت‌ های‌گلاس مهم‌ترین بخش از اقدامات نگهداری از این کابینت‌ها محسوب می‌شود.

با تمیز کردن منظم و مراقبت صحیح، روکش کابینت آشپزخانه دست نخورده باقی می‌ماند. بنابراین حتی پس از دو سال یا بیشتر، ظاهری کاملاً جدید خواهد داشت. ضدعفونی کردن کابینت‌ها هم روشی دیگر برای حذف میکروب‌ها و حشرات و خلاصی از شر کپک‌های  احتمالی خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم بعد از تمام مراحل تمیز کردن کابینت‌های گلاس و پس از خشک شدن کامل قفسه‌ها، داخل آن‌ها را با کاغذ بپوشانید. این کار نه تنها کابینت‌ها را مرتب نگه می‌دارد، بلکه شما را از زحمت تمیز کردن مداوم نجات می‌دهد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا