اصول شستن و تمیز کردن ایر فرایر در 5 مرحله

سرخ کنلوازم خانگی

ایر فرایر نسل جدید سرخ‌کن‌های بدون روغن هستند که طعم مواد غذایی را حفظ کرده و غذایی ترد و لذیذ در اختیار شما قرار می‌دهند. سیستم ایرفرایر برخلاف سرخ‌کن‌های معمولی به‌گونه‌ای طراحی ‌شده است که نیاز به روغن چندانی ندارد. این دستگاه بدون روغن و یا با مقدار اندکی روغن غذا را می‌پزد. با اینکه چربی چندانی در داخل این وسیله استفاده نمی‌شود، اما تمیز کردن ایر فرایر مقوله مهمی است که پس از هربار استفاده از آن باید انجام شود.

تمیز نگه‌داشتن هر وسیله‌ای علاوه‌بر اینکه مانع از افت عملکرد آن می‌شود، موجب افزایش ماندگاری آن هم خواهد شد؛ بنابراین لازم است بدانیم که چگونه سرخ کن بدون روغن را تمیز کنیم؟

به این ترتیب می‌توانیم برای مدت طولانی از این دستگاه پرکاربرد و مفید برای طبخ غذاهای رژیمی و سالم استفاده کنیم و با استفاده بهینه میزان مصرف برق ایر فرایر را کاهش دهیم.

اگر در زمینه عیب‌یابی و تعمیر سرخ‌کن برقی و ایر فرایر نیاز به مشاوره و خدمات دارید، می‌توانید از طریق ثبت درخواست در وبسایت آچاره از تعمیرکاران ممتاز مشاوره رایگان دریافت کنید.

توجه داشته باشید که نظافت وسایل آشپزخانه از جمله ایر فرایر ضامن سلامت خانواده است؛ چنانچه به‌دلیل مشغله‌های شغلی و امور روزمره فرصت کافی برای نظافت منزل و آشپزخانه ندارید، می‌توانید از مهارت و تجربه نیروهای نظافتچی آچاره در این زمینه بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات نظافت منزل کلیک کنید یا با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • برای تمیز کردن ایر فرایر قبل از هر اقدامی آن را خاموش ‌کنید.
 • برای تمیز کردن بخش‌های درونی ایر فرایر از محلول و یا خمیر جوش‌شیرین کمک بگیرید.
 • حتماً برای تمیز کردن سینی و سبد ایر فرایر آن را برای 15 الی 20 دقیقه درون محلول آب و مایع ظرف‌شویی چربی‌زدا قرار دهید.

وسایل و تجهیزات لازم برای تمیز کردن ایر فرایر

به خاطر داشته باشید که پس از هر بار استفاده از ایرفرایر این دستگاه باید کاملاً تمیز شود تا هیچ مانعی برای گردش هوا در این سیستم وجود نداشته باشد. وسایل و تجهیزات یکی از مهم‌ترین ارکان تمیز کردن ایرفرایز هستند.

چگونه سرخ کن بدون روغن را تمیز کنیم؟

پس بهتر است قبل از آشنایی با اصول نظافت دستگاه ایر فرایر ابتدا با وسایل و مواد لازم برای تمیز کردن ایر فرایر آشنا شویم. این وسایل عبارتند از؛

 • اسفنج یا اسکاچ ظرف‌شویی غیر ساینده
 • برس یا مسواک نرم
 • دستمال میکرو فایبر
 • مایع ظرف‌شویی
 • جوش‌شیرین

چگونه یک دستگاه ایر فرایر را به خوبی تمیز کنیم؟

گرچه طراحی ایرفرایر به‌گونه‌ای است که می‌توان سبدهای آن را درون ماشین ظرف‌شویی قرارداد تا شسته شوند، اما نحوه تمیز کردن ایر فرایر تا حد قابل‌توجهی می‌تواند کارها را آسان‌تر کند. مراحل تمیز کردن ایر فرایر را مطابق روش زیر انجام دهید، همیشه یک ایر فرایر تمیز و آماده‌به‌‌کار در آشپزخانه خود خواهید داشت.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

1. جدا کردن ایرفرایر از برق

نخستین مرحله اصول شستن و تمیز کردن ایر فرایر این است که دستگاه را از برق بکشید و اجازه دهید که خنک شود. پس از خنک شدن اجزای ایرفرایر، اکنون زمان آن رسیده است که بشقاب و سینی دستگاه را جدا کنید.

2. شستن سینی و بشقاب ایرفرایر

حال که اجزای ایرفرایر را جدا کردید می‌توانید آن‌ها را درون محلول آب ولرم و مایع ظرف‌شویی قرار دهید تا چربی‌ها از دیواره سبد و بشقاب آزاد شوند. پس از شل شدن چربی و ذرات غذا اکنون می‌توانید به کمک برس یا اسکاچ نرم سینی و بشقاب را بشویید.

اگرچه امکان قرارگیری این اجزا درون ماشین ظرف‌شویی وجود دارد، اما سازندگان این دستگاه به‌منظور دوام بیشتر این دستگاه، تمیز کردن ایرفرایر را به‌صورت دستی توصیه می‌کنند.

نحوه تمیز کردن ایر فرایر

 3. خشک‌کردن اجزا و قطعات

پس‌ازاینکه قطعات را شستید، اکنون زمان آن رسیده است که تمامی اجزای شسته شده را با پارچه میکروفایبر خشک‌ کنید. توجه داشته باشید که هیچ‌گاه نباید قطعات را به‌صورت خیس یا مرطوب روی دستگاه نصب کنید.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد آچاره

4. پاک‌سازی بدنه و بخش داخلی دستگاه

برای پاک‌سازی بدنه می‌توانید به کمک اسکاچ و محلول رقیق جوش‌شیرین، بدنه دستگاه را تمیز کنید. پس از تمیز کردن دهانه داخلی و بدنه دستگاه حتماً آن را خشک‌کنید. این کار موجب دوام هر چه بیشتر دستگاه خواهد شد. اکنون‌که تمیز کردن ایر فرایر تمام‌شده می‌توانید آن را درون کابینت و یا جای همیشگی آن قرار دهید.

نظافت دستگاه ایر فرایر

 5. پاکسازی عمیق

در برخی موارد و پس چندین بار استفاده، ایر فرایر نیاز به یک پاک‌سازی عمیق دارد. برای تمیز کردن ایر فرایر به‌صورت عمیق بهتر است المنت حرارتی که ممکن است پس از چند بار استفاده در اثر پاشیدن چربی و ذرات غذایی آلوده باشد را با محلول جوش‌شیرین و اسکاچ شست.

اصول شستن و تمیز کردن ایر فرایر

نکات مهم در خصوص استفاده و تمیز کردن ایرفرایر

 • اگر ایر فرایر بوی بدی می‌دهد، بهتر است بخش درونی آن به کمک خمیر جوش‌شیرین تمیز شود.
 • قبل از قرار دادن مجدد سبد و بشقاب‌ها و وصل کردن دستگاه به پریز دیوار، حتماً سبد و بشقاب را با آب تمیز بشویید و به کمک دستمال آن‌ها را خشک‌کنید.
 • هرگز از قاشق و چاقو برای تمیز کردن ایر فرایر و بشقاب و سینی آن استفاده نکنید.
 • برای استفاده از ایر فرایر آن را روی اجاق و یا نزدیک آن قرار ندهید. این کار موجب ذوب شدن بخش‌های پلاستیکی دستگاه خواهد شد.
 • هرگز مخزن ایر فرایر را پر از روغن نکنید؛ چراکه این دستگاه بدون روغن و با روغن کم‌غذاها را می‌پزد.
 • همیشه برای کارکرد بهتر ایر فرایر اطراف آن‌ها خالی کنید تا گردش هوا به‌خوبی انجام شود.
 • هیچ‌گاه سبد ایر فرایر را پر از مواد غذایی نکنید؛ چراکه این کار کیفیت عملکرد و دوام دستگاه را کاهش می‌دهد.

جمع‌بندی

ایرفرایرها دستگاه‌های جالبی هستند که مدت‌زمان آشپزی را کاهش می‌دهند و میزان ظرف‌های لازم برای آشپزی را به حداقل می‌رسانند. امکان استفاده دستگاه ایر فرایر توسط معلولین و افراد سالمند در کنار مدت‌زمان پخت اندک و طراحی خاص دستگاه سبب شده تا این سرخ‌کن‌های بدون روغن، محبوبیت زیادی در میان مردم داشته باشند.

در کنار تمام مزایای فوق، تمیز کردن ایر فرایر امری کاملاً آسان و بدون دغدغه است که می‌توان در مدت زمان 30 دقیقه یا کمتر انجام داد.

سؤالات متداول

ساده‌ترین راه برای تمیز کردن ایر فرایر چیست؟

اگرچه قرارگیری ظروف ایرفرایر درون ماشین ظرف‌شویی راهکاری بسیار ساده و آسان است، اما فراموش نکنید که تداوم این کار موجب کاهش ماندگاری و دوام این دستگاه می‌شود. پس آسان‌ترین راه برای تمیز کردن ایرفرایر قرار دادن بشقاب و سبد این دستگاه درون محلول آب و مایع ظرف‌شویی است. پس از 15 الی 20 دقیقه و شل شدن ذرات غذا و چربی‌ها اکنون زمان آن رسیده است که با برس نرم ذرات را از روی سینی و بشقاب بردارید. همچنین پس از پاک‌سازی کامل حتماً بشقاب و سینی را خشک‌کنید.

چگونه یک ایرفرایر بسیار کثیف را تمیز کنید؟

برای تمیز کردن ایر فرایر بسیار کثیف حتماً المنت داخلی را با اسکاچ نرم پاک ‌کنید و برای پاک‌سازی دهانه داخلی از خمیر جوش‌شیرین استفاده کنید. برای پاک‌سازی دیواره ایر فرایر نیز بهتر است از محلول رقیق آب و جوش‌شیرین استفاده کنید. به این صورت که یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را درون یک لیوان آب ولرم بریزید و پس از ترکیب شدن، از آن برای پاک‌سازی دیواره‌های بیرونی استفاده کنید.

لوازم لازم برای تمیز کردن ایر فرایر چیست؟

آب، مایع ظرف‌شویی، دستمال میکروفایبر، برس نرم و جوش‌شیرین تمام وسایل و موادی هستند که برای شستشوی بخش بیرونی و درونی ایر فرایر به آن نیاز دارید.

چقدر طول می‌کشد تا ایرفرایر تمیز شود؟

اگر بلافاصله پس از خنک شدن ایر فرایر آن را تمیز کنید حدوداً 45 دقیقه برای پاک‌سازی عمیق زمان نیاز دارید؛ اما برای پاک‌سازی سطحی 30 دقیقه کافی است. بهتر است به‌منظور دوام بالا و کاهش زمان پاک‌سازی دستگاه در اسرع‌ وقت تمیز شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا