تعمیر خودرو در محل تعمیر خودرو در محل

تعمیر و باز کردن فرمان قفل شده ماشین به سه روش

خودروسرویس و نگهداری

فرمان ماشین قادر به قفل شدن در جای خود است. دلیل و هدف اصلی این مسئله، این است که وقتی کلید در ماشین نیست، ماشین حرکت نکند. برای باز کردن قفل فرمان، کافی است که سوییچ را در جای قرارگیری سوییچ قرار دهید و بچرخانید. اما جای سوییچ ممکن است به مرور زمان دچار فرسایش شده و قفل فرمان را باز نکند. پیش‌تر درباره تعمیر صندلی‌های چرمی ماشین صحبت کردیم، در این مقاله با روش‌های تعمیر و باز کردن فرمان قفل شده ماشین در خدمتتان هستیم و با ارائه سه روش مختلف، به شما می‌گوییم که اگر فرمان قفل شد، چه اقداماتی صورت دهید.

روش اول باز کردن فرمان قفل شده؛ چرخاندن کلید و فرمان 

احتمالا آخرین باری که ماشین را خاموش کردید، به فرمان کمی فشار وارد کرده‌اید و حالا فرمان قفل شده است. همانطوری که برای روشن کردن ماشین سوییچ را می‌چرخانید، این جا هم عمل کنید. اگر کلید و فرمان هر دو قفل شدند، باید به کلید در همان مسیری که می‌چرخد، ذره‌ای فشار وارد کنید. حواستان باشد فشار را به بدنه کلید وارد نکنید که بکشند. 

فرمان قفل شده

فرمان، وقتی که قفل می‌شود، نمی‌تواند راحت بچرخد اما سمتی که قفل فرمان قرار دارد، سفت‌تر است. ببینید کدام بخش سفت‌تر است، آن‌وقت کمی فشار به جهت مخالفش بدهید و در همان حال، کلید را بچرخانید. در زمانی که دارید این دو کار را می‌کنید، فرمان را به چپ و راست نچرخانید چون این‌طوری فرمان باز نمی‌شود.

اگر کلید نمی‌تواند بچرخد و موتور را روشن کند، کمی آن را بیرون بکشید و دوباره سعی کنید بچرخانیدش. اگر اینطوری کار کرد، یعنی سر کلید فرسوده شده است. 

اگر چندبار امتحان کردید، با چرخاندن کلید و فرمان در جهت درست و وارد کردن اندک فشار، فرمان آزاد خواهد شد و ماشین هم استارت می‌خورد. زمانی که هر دو باز شدند، می‌توانید ماشین را به‌حرکت درآورید.

تعمیر خودرو در محل
تعمیر خودرو در محل

روش دوم باز کردن فرمان؛ استفاده از تمیزکننده‌های الکترونیکی

اگر سوراخ سوییچ گرفته است، با استفاده از اسپری تمیزکننده قطعات الکترونیکی کمی سوراخ را تمیز کنید. این‌طوری ممکن است کلید راحت بچرخد. حواستان باشد که سوراخ را زیاد اسپری نکنید. گرد و غباری که داخل سوراخ قفل می‌نشیند، مانع باز کردن قفل فرمان ماشین می شود. وقتی اسپری زدن تمام شد کلید را داخل قفل کنید و کمی بچرخانید. 

مطلب پیشنهادی : دلیل روغن سوزی موتور ماشین 

چگونه فرمان قفل شده را باز کنیم

اگرگرد و غبار داخل قفل شده باشد، ممکن است به پین‌های سیلندر چسبیده باشد، کلید را تمیز کنید و داخل قفل قرار دهید. چندبار بچرخانید تا تمامی گرد و غباری که آن‌جا هست جابه‌جا شود. اگر مشکل مربوط به گرد و غبار باشد، با استفاده از قوطی هوای فشرده می‌توانید جای قفل را تمیز کنید. همچنین، کلید را چک کنید که شکسته یا کج نشده باشد. اگر وقتی کلید را داخل قفل قرار می‌دهید، نمی‌چرخد، می تواند به‌خاطر این باشد که خراب شده است. دندانه‌های شکسته یا کج شده‌ی کلید نمی‌توانند ماشین را روشن کنند. همچنین، از باز شدن قفل هم جلوگیری می‌کند. اگر کلید اضافه دارید، در قفل قرار دهید و ببینید که کار می‌کند یا نه. اگر کار کرد، این امکان وجود دارد که کلیدتان شکستگی دارد و باید عوض شود. 

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

روش سوم تعمیر و باز کردن فرمان قفل شده ماشین؛ قطعات جایگزین

در خیلی از اتومبیل‌ها، قطعات مربوط به روشن کردن خودرو قابل تعویض هستند. این قطعات را از فروشگاه‌های قطعات اتومبیل خریداری کنید. پیش از نصب حواستان باشد که قطعات دقیقا مانند قطعات خودروتان باشند. 

معمولا این قطعات روکش پلاستیکی دارند. این روکش را باید بردارید. با استفاده از آچار آلن، مسیر ورودی کلید را باز کنید. سوییچ احتراق جدید به‌صورت آماده و سرهم شده در بازار موجود است و فقط کافی است که نصب شود. حتما لازم است که تمام قسمت‌هایش چرب باشد تا کلید به‌راحتی در هر دو جهت بچرخد. اگر سیلندر احتراق به‌خوبی چرب نشده، می‌توانید از گرافیت مایع برای چرب کردن آن استفاده کنید. 

باز کردن فرمان قفل شده ماشین

کلید را داخل قفل کنید تا مطمئن شوید که به خوبی می‌چرخد.  کلید به‌هیچ‌عنوان نباید در سوراخ گیر کند.  وقتی که همه‌چیز به‌خوبی چرب شد سیلندر را در جای خود محکم کنید. 

در آخر کار، باید چک کنید که موتور روشن، و قفل فرمان باز می‌شود یا نه. برای این کار، کلید را در جای خود قرار دهید و همانطور که کمی فشار وارد می‌کنید، فرمان را همانطور که قبلتر گفته شد بچرخانید. بدین ترتیب قفل فرمان باز شده و ماشین روشن می‌شود.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

جمع‌بندی

در این مقاله سه روش برای تعمیر و باز کردن فرمان ماشین گفته شد. در صورتی که فرمان خودروتان قفل شود و نتوانید بازش کنید، از این سه روش می‌توانید استفاده کنید.

اما اگر این کار را خودتان نتوانستید انجام دهید و خواستید متخصصین و تعمیرکاران خودرو مشکل را رفع کنند، نمی‌توانید خودرو را به تعمیرگاه برسانید و نیاز به سرویس‌ در محل دارید. برای این کار، می‌توانید از طریق سایت آچاره، سفارش خود را ثبت کنید تا تعمیرکاران ماهر و باتجربه‌ی آچاره به محل آمده و قفل فرمان خودروتان را باز کنند.

مطلب پیشنهادی : از کجا بفهمیم ضد یخ روغنی است یا اسیدی؟

3.6/5 - (7 امتیاز)

4 دیدگاه

  1. سلام سوئیچ داخل مغزی گیرکرده ماشین روشن هم میشه ولی فرمان قفل شده و باز نمی‌شود دراین مواقع باید چیکار کنم

      1. من وقتی ماشین را خاموش میکنم و سوییچ را در میاورم فرمان قفل نمی‌شود هرچی چپ و راست میکنم نمیشود ماشین هم پژو405 هست

  2. سلام امروز فرمون و تا ته چرخوندم برای پارک وبعد هواست نبود ماشین و خاموش کردم وقتی خواستم دوباره روشن کنم نشد سویچ داخل میره ولی نمی‌چرخد چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا