نحوه ی عملکرد رادیاتور خودرو و ۴ دلیل ترکیدن آن

خودروسرویس و نگهداری

ممکن است شما هم هنگام مسافرت در روزهای گرم تابستان با افزایش آمپر و داغ شدن خودرو مواجه شده باشید. در این حالت اگر به رانندگی ادامه دهید، احتمالا با ترکیدن رادیاتور ماشین روبرو خواهید شد. تعمیر رادیاتور مشکلی است که معمولا تقاضای زیادی برای تعمیر دارد و افراد زیادی برای این موضوع به مکانیکی مراجعه می‌کنند. در این مقاله قصد داریم بطور کامل علت ترکیدن رادیاتور ماشین را بررسی کرده و با ارائه راهکارهایی از آن جلوگیری کنیم.

نحوه کارکرد رادیاتور

رادیاتور هنگامی که سرد است و حرارت بالایی ندارد، اساسا تحت فشار نیست، اما وقتی که بدلیل کارکرد زیاد داغ می‌شود، به یک سیستم فشار تبدیل می‌شود. هنگامی که این دستگاه سرد باشد به راحتی می‌توانید سطح آب رادیات را بررسی کنید. اما اگر هنگام داغ بودن بخواهید آن را چک کنید احتمالا با مخلوط آب داغ و ضدیخ روبرو می‌شوید که ممکن است به شما آسیب برساند.

Car-radiator-repair

عملکرد رادیاتور

وظیفه رادیاتور خنک نگه داشتن آب درون خودرو است. در واقع آب توسط پمپ، درون موتور و رادیاتور جریان می‌یابد. این آب هنگامی که به موتور وارد می‌شود به دلیل دمای درون موتور گرم شده و هنگام عبور از رادیاتور دوباره خنک می‌شود. همچنین ۲ شلنگ بین موتور و رادیاتور قرار دارد. شلنگ بالایی از طریق محفظه ترموستات به موتور متصل می‌شود. وظیفه ترموستات اندازه‌گیری میزان دما در فاصله بین موتور و رادیاتور است. اگر خودروی شما فاقد نشانگر میزان آب است، احتمالا یک چراغ خطر برای هشدار در مواقع لازم صفحه آمپر وجود دارد.

لوله‌های داخلی و خارجی

رادیاتور دارای دو لوله کوچک فلزی است که به بدنه رادیاتور متصل شده‌اند. یکی از آن‌ها به داخل رادیاتور می‌رود و دیگری از آن بیرون می‌آید. این لوله‌ها در نهایت به گیربکس می‌رسند. در صورتی که گیربکس دارای کولر (خنک کننده) جداگانه نباشد، رادیاتور به عنوان خنک‌کننده برای خنک کردن روغن گیربکس عمل می‌کند.

Radiator-function

فن‌ها

همچنین رادیاتور به یک یا دو فن مجهز است تا فرآیند خنک‌کنندگی را بهبود دهند. این فن‌ها ممکن است از نوع برقی باشند که مستقیم به رادیاتور متصل می‌شوند، یا از نوع دستی که به پمپ آب (واتر پمپ) وصل می‌شوند.

دلایل ترکیدن رادیاتور ماشین

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث ترکیدن رادیاتور خودرو و مراجعه به تعمیرگاه، برای تعمیر رادیاتور شود. اگر فشار رادیاتور بیش از حد شود، می‌تواند باعث ایجاد سوراخ در مخزن رادیاتور شود که از مهمترین علل ترکیدن رادیات خودرو به شمار می‌رود. همچنین گرفتگی لوله‌های رادیاتور (تجمع آهک) نیز می‌تواند باعث ایجاد فشار زیاد و در نهایت ترکیدن رادیاتور ماشین شود. با این حال درپوش رادیاتور طوری طراحی شده است که بتواند فشار هوا را تخلیه کند، اما هنگامی که این فشار بیش از حد باشد، از خارج کردن آن ناتوان خواهد بود. در ادامه علت ترکیدن رادیاتور ماشین را به صورت موردی بیان می‌کنیم:

  • زنگ زدگی می‌تواند باعث از بین رفتن پوشش فلزی رادیاتور شده و در نهایت باعث ایجاد ترک شود.
  • خرابی ترموستات یا ایجاد نشتی در واشر سر سیلندر می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد یا فشار بالای آب رادیات در داخل رادیاتور شود که در نهایت منجر به ایجاد ترک خواهد شد.
  • گرمای تابستان باعث می‌شود تا رادیاتور نتواند به کمک هوای بیرون خنک شود. در نهایت کم شدن میزان آب باعث گرم شدن بیش از حد و ترکیدن رادیاتور ماشین می‌شود.
  • اگر در سرمای زمستان از ضدیخ استفاده نشود، ممکن است آب موجود در رادیاتور یخ زده و باعث ایجاد منافذی شود که در نهایت به صورت ترک خود را نشان می‌دهند.

Reasons-for-car-radiator-burst

آسیب به مخزن رادیاتور

برخی از مخازن رادیاتور از پلاستیک ساخته شده‌اند. به دلیل میزان گرمای روزانه موجود در رادیاتور، این مخازن در نهایت فرسوده شده و ممکن است ترک بخورند. اگر هنگام رانندگی در جاده با سنگ یا موارد دیگری برخورد کنید، ممکن است تایرها هنگام بالا آمدن با رادیاتور برخورد کنند و به قسمت‌های فلزی رادیاتور آسیب برساند. این آسیب در نهایت باعث ایجاد نشتی در مخزن رادیاتور خواهد شد.

نشتی آب در رادیاتور

اگر رادیاتور نشتی آب داشته باشد، خودرو بیش از حد گرم می‌شود و ممکن است موتور خودرو آسیب ببینید. در این حالت معمولا موتور خودرو قفل شده و ماشین متوقف خواهد شد. اگر لوله‌های رادیاتور آلمینیومی باشند، احتمالا پیچ و تاب دارند. این پیچ و تاب به اندازه‌ای است که در واشر یک سوراخ ایجاد شود. اگر بیش از حد دچار پیچیدگی شوند، به تعمیر یا تعویض نیاز خواهند داشت که هزینه زیادی را باید متحمل شوید.

Water-leak-in-the-radiator | Car-radiator-repair-on-site

مراقبت از رادیاتور و جلوگیری از ترکیدن رادیاتور ماشین

  • یک هشدار مهم در رابطه با ترکیدن رادیاتور ماشین وجود دارد که معمولا به آن توجه نمی‌شود. اگر تمام آب درون رادیاتور در اثر نشتی تخلیه شود، آبی برای اندازه گیری دمای رادیاتور وجود ندارد و نشانگر آن در آمپر به درستی نمایش داده نمی‌شود. در واقع طوری نشان می‌دهد که انگار ماشین کاملا خنک است. بنابراین لازم است حداقل ماهی یکبار خودتان میزان آب رادیاتور را چک کنید.
  • برای اینکه رادیاتور را در شرایط مناسبی نگه دارید، لازم است آب رادیات را بطور منظم تعویض کنید. اگر مدت زمان طولانی، آب رادیات را عوض نکنید، شروع به ایجاد خوردگی و ترک در رادیاتور می‌کند. این موضوع قطعا باعث ایجاد نشتی و گرم شدن بیش از حد رادیاتور و موتور خواهد شد.
  • اگر همواره در زیر ماشین لکه‌های آب جمع می‌شود و باید دائما آب رادیات را دوباره پر کنید، احتمالا رادیاتور شما ترک خورده است. برای تشخیص صحیح و تعمیر رادیاتور خود باید با یک مکانیک تماس بگیرید.

پیشگیری از ترکیدن رادیاتور ماشین

اگر متوجه شدید که آمپر ماشین در حال بالا رفتن و رسیدن به نقطه قرمز است یا چراغ خطر مربوط به آن روشن شده است، خودرو را بلافاصله متوقف کنید و موتور را خاموش کنید تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کنید. قبل از باز کردن درب رادیاتور، خودرو حداقل باید نیم ساعت متوقف و خاموش باقی بماند (مگر اینکه بخواهید آب داغ و ضدیخ به روی شما بپاشد!).

Prevent-the-car-radiator-from-exploding

سخن پایانی

رادیاتور یکی از اجزای مهم در خودرو است که عملکرد صحیح آن تاثیر مستقیم روی عملکرد خودرو دارد و در صورت خراب شدن خیلی سریع به ماشین شما آسیب می‌رساند. برای جلوگیری از ترکیدن رادیاتور ماشین و دریافت تعمیرات پیشگیرانه از تعمیرکاران ماهر آچاره کمک بگیرید. برای دریافت خدمات ما می‌توانید از سایت و اپلیکیشن آچاره استفاده کنید و یا با شماره تلفت اختصاصی ۱۴۷۱ تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن
دکمه بازگشت به بالا