بررسی 11 خرابی لپ تاپ لنوو به زبان ساده!

لوازم دیجیتالکامپیوتر و لپ تاپ

یکی از برندهای لپ‌تاپی که در میان افراد، به‌عنوان یک برند معتبر شناخته می‌شود، لنوو است؛ اما این برند هم مانند هر لپ‌تاپ و لوازم الکترونیکی دیگری ممکن است دچار مشکلاتی شود. ما قصد داریم تا در این مطلب مشکلاتی که ممکن است در زمان کار کردن با لپ‌تاپ برای شما پیش بیاید را بررسی کنیم تا در صوت نیاز اقدام به تعمیر لپ تاپ کنید.

ولی قبل از هر چیز بهتر است این نکته را بدانید که اولین و بهترین راه‌حل برای رفع خرابی لپ تاپ لنوو، ری استارت کردن لپ‌تاپ است. در صورتی که با این کار مشکل شما برطرف نشد، می‌توانید بسته به نوع مشکلی که برای شما پیش‌ آمده است، یکی از روش‌هایی که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد را امتحان کنید.

بررسی موارد خرابی لپ تاپ لنوو

خرابی لپ تاپ لنوو می‌تواند به‌دلیل وجود مشکل در سیستم‌عامل، نرم‌افزار یا سخت‌افزار باشد. در این قسمت برخی از رایج‌ترین مشکلات لپ تاپ لنوو را برای شما توضیح خواهیم داد:

 • هنگ‌ کردن لپ‌ تاپ Lenovo
 • روشن‌ نشدن لپ‌ تاپ لنوو
 • بالا نیامدن لپ‌ تاپ
 • خاموش‌‌ شدن صفحه لپ‌ تاپ لنوو
 • برفکی‌ شدن صفحه لپ‌ تاپ
 • بالا نیامدن ویندوز در لپ‌ تاپ لنوو
 • دیر روشن‌ شدن لپ‌ تاپ
 • کم و زیاد شدن نور صفحه لپ تاپ
 • پرش صفحه مانیتور لپ‌ تاپ
 • خاموش‌ نشدن لپ‌ تاپ لنووخرابی لپ تاپ لنوو

هنگ‌ کردن لپ‌ تاپ Lenovo

یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین کار کردن با لپ تاپ با آن مواجه شوید، هنگ‌ کردن لپ تاپ Lenovo است که می‌تواند علت نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری داشته باشد. اگر علت بروز مشکل نرم‌افزاری باشد، ابتدا باید از درست عمل کردن آنتی‌ویروس مطمئن شوید. مواجهه با مشکل هنگ‌ کردن لپ تاپ Lenovo در صورت نداشتن آنتی‌ویروس، اتفاق عجیبی نیست.

 • در صورتی که لپ‌تاپ مجهز به آنتی‌ویروس است، مطمئن شوید که به آخرین به‌روز‌رسانی مجهز باشد و سپس درایو لپ تاپ را اسکن کنید.
 • یکی دیگر از مواردی که منجر به هنگ‌ کردن لپ تاپ لنوو می‌شود، قدیمی بودن ویندوز لپ تاپ است. تنظیمات لپ‌تاپ خود را بررسی کنید و اگر آپدیت جدیدی برای ویندوز شما آمده است، ویندوز را به‌روزرسانی کنید.
 • اگر هیچ یک از 2 موردی که گفته شد، دلیل هنگ‌ کردن لپ تاپ Lenovo نیست، مشکل دستگاه سخت‌افزاری است. در این صورت باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید و قطعات مختلف سخت‌افزاری لپ‌تاپ خود را بررسی کنید. معمولاً رایج‌ترین موارد سخت‌افزاری وجود مشکل در هارد درایو و کارت‌ گرافیک هستند.

عیب‌ یابی لپ تاپ لنوو؛ بررسی علت روشن نشدن لپ تاپ لنوو

هر چند که روشن نشدن لپ تاپ می‌تواند اتفاق ترسناکی باشد، اما نباید در چنین شرایطی نگران شوید. خیلی اوقات این اتفاق به دلایل ساده‌ای رخ می‌دهد و با صرف هزینه کمی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. در ادامه علت روشن نشدن لپ تاپ لنوو را بررسی خواهیم کرد:

 • ممکن است لپ‌تاپ شما به دلیل وجود مشکل در باتری روشن نشود. از درست قرار گرفتن باتری در جای خود مطمئن شوید. در صورت امکان لپ تاپ باتری را یک بار جدا کرده و دوباره در جای خود قرار دهید.
 • خرابی باتری لپ تاپ لنوو
 • شارژر را وصل کنید و ببینید که چراغ شارژ لپ تاپ روشن می‌شود یا خیر. در صورتی که چراغ‌های لپ‌تاپ عمل نکرد، یعنی باتری یا شارژر دچار مشکل شده است.
 • در بعضی موارد ممکن است دکمه پاور لپ تاپ دچار مشکل شده و باعث روشن نشدن و خرابی لپ تاپ لنوو شود. همچنین کثیف شدن دکمه پاور یکی از مواردی است که می‌تواند مانع از عملکرد صحیح دکمه شود. سرویس کردن یا تعویض دکمه می‌تواند این مشکل را برطرف کند.
 • برد پاور در واقع همان منبع تغذیه بوده و وظیفه آن تأمین کردن برق لپ‌تاپ است. در واقع این برد از طریق مین برد برق را به سایر قطعات لپ‌تاپ منتقل می‌کند. به همین دلیل در صورت خراب شدن برد پاور، لپ‌تاپ روشن نمی‌شود. یکی از اصلی دلایل خرابی لپ تاپ لنوو و برد پاور، نوسان برق است. منبع تغذیه به دلیل ارتباط دائم با برق شهری، تحت‌تأثیر نوسان برق قرار می‌گیرد. برای این‌که از خراب شدن منبع تغذیه جلوگیری کنید، باید یک دستگاه محافظ برق را مورد استفاده قرار دهید.
 • عامل دیگری که می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ لنوو باشد، خرابی مین برد است. مین برد همان برد اصلی یا مادربرد است. همه ورودی‌ها و خروجی‌های لپ‌تاپ روی مادربرد قرار می‌گیرند و وظیفه مین برد مشخص کردن نقش هر یک از اجزای لپ‌تاپ است. از جمله عواملی که منجر به خراب‌شدن مین برد و خرابی لپ تاپ لنوو می‌شوند، وارد شدن ضربه و آب‌خوردگی لپ‌تاپ و نوسان برق است.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر لپ تاپ!

بالا نیامدن لپ تاپ لنوو

در بعضی مواقع ممکن است خرابی لپ تاپ لنوو به گونه‌ای باشد که لپ‌تاپ روشن شود ولی ویندوز بالا نیاید و صفحه لپ‌تاپ سیاه شود. در صورتی که دلیل این مشکل نرم‌افزاری بوده و مربوط به سیستم‌عامل لپ‌تاپ باشد، ویندوز پیغامی را نمایش داده و اطلاع می‌دهد که درایو سیستم، اطلاعات نرم‌افزاری کافی برای بالا آمدن ویندوز را ندارد.

در صورتی که این اتفاق ناگهانی رخ دهد، ممکن است که خرابی لپ تاپ لنوو در اثر وجود ویروس رخ داده باشد. اگر علت بالا نیامدن لپ تاپ لنوو ویروس باشد، احتمالا باید درایو را فرمت کنید.بالا نیامدن لپ تاپ لنوو

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند منجر به خرابی لپ تاپ لنوو و بالا نیامدن ویندوز شود، خراب شدن یکی از قطعات لپ‌تاپ است. زمانی که دکمه پاور لپ‌تاپ را به‌منظور روشن‌ شدن فشار می‌دهید، مادر بورد در چند ثانیه با ارسال و دریافت سیگنال، همه قطعات لپ‌تاپ را بررسی می‌کند. اگر قطعه‌ای دچار مشکل باشد، مادر برد با نشان دادن یک کد روی صفحه سیاه این مشکل را اعلام می‌کند.

خاموش شدن صفحه لپ تاپ لنوو

یکی از موارد خرابی لپ تاپ لنوو، خاموش شدن صفحه لپ تاپ لنوو در زمان کار کردن است. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، آن را جدی بگیرید و تا زمان رفع مشکل، از لپ‌تاپ استفاده نکنید. در ادامه رایج‌ترین دلایل خاموش شدن صفحه لپ تاپ را برای شما توضیح می‌دهیم.

یکی از مواردی که می‌تواند باعث خاموش شدن صفحه لپ تاپ شود، خرابی فن و سیستم خنک‌کننده لپ‌تاپ است. در این حالت برای این‌که به قطعات لپ‌تاپ آسیبی وارد نشود، دستگاه به‌طور ناگهانی خاموش می‌شود. دمای بالا نیز می‌تواند باعث آسیب رساندن‌ به چیپست‌های مادربرد شود.خاموش شدن صفحه لپ تاپ لنوو

خرابی لپ تاپ لنوو و برفکی شدن صفحه لپ تاپ

برفکی شدن صفحه لپ تاپ معمولاً نتیجه وجود یک اشکال سخت‌افزاری در کارت گرافیک لپ تاپ است و در این حالت علت خرابی لپ تاپ لنوو، وجود اشکال در اتصال کارت گرافیک یا GPU با مادربرد در نظر گرفته می‌شود. برای رفع این مشکل، صفحه‌ی مادربرد لپ‌تاپ را بررسی کرده و اتصال قطعه گرافیکی را درست کنید.

مطلب پیشنهادی:علت روشن نشدن صفحه لپ تاپ

بالا نیامدن ویندوز ۱۰ در لپ تاپ لنوو

گاهی اوقات ممکن است خرابی لپ تاپ لنوو به دلیل آپدیت کردن ویندوز 10 باشد که باعث بالا نیامدن ویندوز می‌شود. در ادامه دلایل مختلف بروز این مشکل را بررسی خواهیم کرد.

یکی از دلایل خرابی لپ تاپ لنوو و بالا نیامدن ویندوز 10 به دلیل درست انجام نشدن آپدیت ویندوز است. شما با استفاده از Safe Mode و ریکاوری ویندوز، می‌توانید ویندوز خود را بالا بیاورید و سپس با تنظیمات نرم‌افزاری، مشکل را حل کنید.بالا نیامدن ویندوز ۱۰ در لپ تاپ لنوو

دیر روشن شدن لپ تاپ Lenovoo

در صورتی که لپ‌تاپ دیر روشن می‌شود، منابع CPU و RAM را بررسی کنید. نرم‌افزارهای استارتاپ باعث می‌شوند که منابع سیستم بیش از حد درگیر شوند. برای این‌که وضعیت منابع سیستم را بررسی کنید، از Task Manager استفاده کرده و ببینید که وضعیت استفاده از CPU و RAM چگونه است.

پرش صفحه مانیتور لپ تاپ لنوو

یکی از موارد خرابی لپ تاپ لنوو، پرش صفحه مانیتور لپ تاپ لنوو است. در ادامه روش‌هایی برای رفع این مشکل ارائه می‌کنیم:

 • ابتدا درایور کارت گرافیک را بررسی کنید، این احتمال وجود دارد که درایور به‌درستی نصب نشده باشد.
 • Refresh Rate را تغییر دهید. در صورتی که از ویندوز 10 استفاده می‌کنید، روی دسکتاپ راست کلیک کرده و Display Settings را انتخاب کنید. برای سایر ویندوزها باید در کنترل پنل این گزینه را انتخاب کنید.
 • سپس گزینه Display و Advanced Display Settings را انتخاب کنید.
 • در ویندوز ۱۰، گزینه‌ی Display Adaptor Properties for Diplay1 و در ویندوز ۷، از سربرگ Monitor گزینه‌ی Screen Refresh Rate را بزنید.
 • بازخوانی صفحه براساس هرتز است. عدد را تغییر داده و بالا ببرید. سپس مشکل پرش صفحه مانیتور را دوباره بررسی کنید.

خاموش نشدن لپ تاپ لنوو

در صورت خاموش نشدن لپ تاپ لنوو، یک مشکل نرم‌افزاری در سیستم وجود دارد. در برخی از موارد ویندوز آپدیتی را دانلود کرده و فرایند زمان‌بری را اجرا می‌کند که این روند خاموش شدن لپ تاپ را زمان‌بر خواهد کرد. در این حالت لپ‌تاپ را به اجبار خاموش نکنید و اجازه دهید نصب آپدیت تکمیل شود و سپس آن را خاموش کنید.

مطلب پیشنهادی:خیس شدن کیبورد لپ تاپ

اگر نمی‌توانید لپ‌تاپ را با شات داون خاموش کنید، دکمه پاور را چند ثانیه نگه دارید تا دستگاه خاموش شود. ولی به این نکته دقت کنید که این روش را نباید در دفعات متعدد استفاده کنید؛ چون باعث آسیب رساندن به سخت‌افزارهای لپ‌تاپ می‌شود.

نرم‌ افزار عیب‌ یابی لپ تاپ لنوو

در بعضی موارد ممکن است که شما نتوانید دلیل خرابی لپ تاپ لنوو را پیدا کنید، در این حالت می‌توانید از نرم افزار عیب‌ یابی لپ تاپ لنوو استفاده کنید. نرم‌افزارهای مختلفی به این منظور وجود دارند اما شما می‌توانید از عیب‌یابی خود ویندوز هم استفاده کنید. برای پیدا کردن خرابی لپ تاپ لنوو و استفاده از نرم‌ افزار عیب‌ یابی لپ تاپ لنوو مراحل ذیل را طی کنید:

 • از قسمت Settings، وارد Update & Security شوید. گزینه‌ی Troubleshoot را از پنل سمت چپ انتخاب کنید و به بخش Additional Troubleshooters بروید.
 • بسته به نوع مشکلی که دارید یکی از بخش‌ها را انتخاب کنید. سپس لپ تاپ به عیب‌یابی می‌پردازد و راه‌حل را به شما نشان می‌دهد.

نحوه بوت لپ تاپ لنوو

2 راه برای دسترسی به منوی بوت لپ تاپ لنوو دارید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

1. استفاده از دکمه‌ی Novo

در این روش ابتدا لپ‌تاپ باید خاموش باشد. دکمه Novo را فشار داده و نگه دارید تا منوی بوت باز شود. سپس با استفاده از دکمه‌های جهت، وارد بخش‌های مختلف بوت شده و با چند گزینه اصلی روبه‌رو می‌شوید.

 1. Normal Startup: زمانی که این گزینه را انتخاب کنید، لپ‌تاپ به‌صورت طبیعی و مثل همیشه بوت می‌کند و سیستم عامل بالا می‌آید.
 2. BIOS Setup: برای تنظیمات نحوه‌ی عملکرد سخت‌افزارها باید وارد تنظیمات بایوس لپ تاپ لنوو شوید.
 3. System recovery: این گزینه برای زمانی است که به مشکل برمی‌خورید و می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

2. استفاده از دکمه‌ منوی بوت

در این روش باید بلافاصله بعد از فشار دادن دکمه‌ی پاور کامپیوتر در حالت خاموش و پیش از شروع فرآیند بوت کردن، دکمه‌ی F12 یا دکمه‌های F12+Fn را پشت سر هم چندبار فشار دهید تا وارد منوی بوت شوید.نحوه بوت لپ تاپ لنوو

بیشتر بخوانید: راهنمای عملی برای تعمیر باتری لپ تاپ در 8 گام!

نتیجه‌گیری

در خیلی از مواقع ممکن است که در زمان کار کردن با لپ تاپ با مشکلات غیرمنتظره‌ای روبه‌رو شویم که بعضی از آن‌ها به‌راحتی قابل برطرف کردن باشد. به‌طور مثال برخی از موارد خرابی لپ تاپ لنوو می‌توانند شامل خاموش‌ نشدن، هنگ‌ کردن، برفکی‌ شدن صفحه و موارد دیگر باشد که با پیدا کردن علت مشکل می‌توان آن را برطرف کرد. در این مطلب از مجله آچاره نحوه رفع رایج‌ترین خرابی های لپ تاپ لنوو را مرور کردیم تا شما در این روند با کمترین چالش مواجه شوید. امیدواریم که از مطالعه این مطالب بهره برده باشید.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا