علت جرقه زدن مایکروفر چیست؟ + راهکار

لوازم خانگیمایکروفر

جرقه زدن مایکروفر از مشکلات رایج این وسیله برقی محسوب می‌شود؛ زیرا ماکروفرها با سطح بالایی از برق کار می‌کنند. اما جای نگرانی نیست؛ چرا که این مشکل قابل رفع است.

مایکروفر غذا را از طریق امواج الکترومغناطیسی که به عنوان مایکروویو شناخته می‌شوند، گرم می‌کند. در شرایط خاص، این امواج الکترومغناطیسی می‌توانند به الکتریسیته تبدیل شوند و منجر به جرقه زدن مایکروفر شود. به‌منظور تعمیر جرقه زدن مایکروفر بهتر است، ابتدا با اجزای آن و سپس علت جرقه زدن مایکروفر آشنا شویم:

 • کاور انتشار امواج (waveguide)
 • لامپ مگنترون (Cavity Magnetron)
 • خازن (Capacitor)
 • تبدیل‌کننده برق (transformer)
  نکات کلیدی

 • به‌منظور جلوگیری از جرقه زدن مایکروویو هر چند مدت آن را با آب و صابون تمیز کنید.
 • در تمیزکاری مایکروفر از اسکاچ سیمی استفاده نکنید.
 • از رایج‌ترین علت‌های جرقه زدن مایکروفر می‌توان به وجود قطعات فلزی داخل مایکروفر، خرابی دیود و خرابی کاور انتشار امواج اشاره کرد.

علت جرقه زدن داخل مایکروفر چیست؟

خوشبختانه عواملی که باعث جرقه زدن مایکروفر می‌شوند، شناخته‌شده و اکثرا قابل رفع هستند.

رایگان قیمت بگیرید و سرویس مورد نظرتان را در محل دریافت کنید!

 • تعمیر ماکروفر انواع برندهای ال‌جی، سامسونگ و بوش
 • تعمیرات جزئی و کلی ماکروفر
 • سرویس‌های دوره‌ای ماکروفر
درخواست خدمت
رایگان قیمت بگیرید و سرویس مورد نظرتان را در محل دریافت کنید!
 • تعمیر ماکروفر انواع برندهای ال‌جی، سامسونگ و بوش
 • تعمیرات جزئی و کلی ماکروفر
 • سرویس‌های دوره‌ای ماکروفر
درخواست خدمت

1. وجود شیء فلزی داخل مایکروویو

وجود هرگونه وسیله فلزی داخل مایکروفر، باعث تبدیل امواج الکترومغناطیسی به الکتریسیته شده و جرقه ایجاد می‌شود. مطمئن شوید که هیچگونه قطعه فلزی داخل مایکروفر وجود نداشته باشد.

قاشق، چنگال، سیم به جا مانده از اسکاچ هنگام تمیزکاری داخل مایکروفر، فویل و یا روکش‌های آلومینیومی می‌توانند باعث جرقه زدن داخل مایکروفر شوند.

علت جرقه زدن مایکروفر

2. شکستگی قفسه‌های فلزی داخل مایکروفر

طبقه‌های مایکروویو حاوی فلز هستند که برای جلوگیری از جرقه زدن با پلاستیک محافظ پوشانده شده‌اند. ممکن است در گذر زمان این پوشش پلاستیکی شکسته یا فرسوده شده باشد. از سالم بودن پایه‌‌های فلزی مایکروفر اطمینان حاصل کنید. در صورت شکستگی یا فرسودگی، اقدام به تعویض آن طبقه کنید.

3. کثیفی یا آسیب دیدگی کاور انتشار امواج

جرقه زدن مایکروفر به دلیل آسیب کاور انتشار امواج، بسیار رایج است. این قطعه در اکثر مایکروویوها معمولاً یک صفحه کوچک مربعی است، که می‌توانید آن‌ را روی دیواره داخلی مایکروویو خود ببینید. وظیفه انتقال نیرو از مگنترون و توزیع انرژی و گرم کردن غذا برعهده این قطعه است.

اگر مایکروویو به‌طور مرتب تمیز نشده باشد، ذرات چسبیده غذا و چربی روی کاور انتشار امواج می توانند باعث ایجاد جرقه در مایکروویو شما شوند. در واقع مگنترون باعث ایجاد جرقه ، که ناشی از سوزاندن ذرات مواد غذایی چسبیده روی این قطعه است، می‌شود.

همچنین کاور انتشار می‌تواند در اثر جرقه‌های مکرر آسیب ببیند. اگر مایکروویو غذای شما را به‌درستی گرم نمی‌کند، می‌تواند نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی نازل باشد و اگر خود پوشش انتشار امواج آسیب دیده باشد، نیاز به تعویض آن دارید.

علت جرقه زدن مایکروفر

4. دیود معیوب

دیود مایکروویو، مسئول انتقال ولتاژ بالا به مگنترون برای گرم کردن غذا است. اگر مایکروویو جرقه می‌زند و غذا را به‌درستی گرم نمی‌کند، ممکن است دیود معیوب باشد.

بوی سوختگی هم می‌تواند نشان‌دهنده دیود معیوب باشد. برای تست کردن دیود می‌توان از مولتی‌متر استفاده کرد. دیود داخل مایکروفر و در کنار مگنترون قرار دارد. در صورت سوختگی دیود، آن‌ را تعویض کنید.

5. خرابی لامپ مگنترون

از دیگر دلایل جرقه زدن مایکروفر می‌توان به مگنترون معیوب اشاره کرد. وظیفه اصلی این قطعه گرم کردن و پختن غذا است.

هنگام گرم کردن غذا، اگر صدای ماکروویو از حالت معمول بیشتر است یا غذا به‌درستی گرم نمی‌شود یا بوی سیم سوخته احساس می‌کنید، می‌تواند نشان‌دهنده مگنترون خراب باشد.

برای تست کردن مگنترون از مولتی‌متر استفاده کرده و در صورت نیاز اقدام به تعویض آن نمایید.

علت جرقه زدن مایکروفر

علت جرقه زدن لامپ مگنترون چیست؟

قطعه مگنترون از قطعات بسیار مهم ماکروفر محسوب می‌شود. در نتیجه خرابی مگنترون کاملا در عملکرد مایکروویو اختلال ایجاد می‌کند.

در اینجا به چند علت جرقه زدن لامپ مگنترون اشاره می‌کنیم:

 • ممکن است آهنربای لامپ مگنترون شکسته باشد: درون مگنترون، آهنربایی تعبیه شده است که در تولید اشعه‌های مایکروویو برای گرم کردن غذا به مگنترون کمک می‌کند.
  این آهنربا در صورتی که گرما از حد نصاب بیش‌تر شود، ممکن است بشکند. در صورت شکستن این قطعه، باید اقدام به تعویض کل مگنترون نمایید.
 • ممکن است نازل اشعه مگنترون خراب شده باشد: نازل اشعه مگنترون یا همان لوله مسی که در قسمت بالای لامپ مگنترون قرار گرفته است، بر اثر حرارت زیاد ممکن است بسوزد. در صورت خرابی این قطعه نیز باید مگنترون را تعویض کرد.
 • ممکن است اتصالات لامپ مگنترون مشکل پیدا کرده باشد: 2 میکروسوئیچ برای بالا بردن ایمنی در ماکروفر قرار داده شده است که هنگام باز و بسته شدن درب مایکروفر، قطع و وصل می‌شوند. این میکروسوئیچ‌ها به‌صورت سری با لامپ مگنترون در مدار قرار گرفته شده‌اند.

در صورتی که اتصالات این دو سوئیچ دچار مشکل شوند، مدار لامپ مگنترون نیز خراب می‌شود. برای بررسی اتصالات و تعویض این قطعه حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

بررسی لامپ مگنترون

اگر خودتان قصد تست کردن لامپ مگنترون ماکروفر را دارید، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. برای این کار:

 1. ماکروفر را از برق بکشید و برای دسترسی به مگنترون اتصالات آن را باز کنید.
 2. مولتی‌متر قرمز رنگ را به یک ترمینال لامپ مگنترون و مولتی‌متر مشکی رنگ را به ترمینال دیگر مگنترون وصل کنید.
 3. اگر اهم‌سنج عدد کمتر از 1 را نشان داد، لامپ مگنترون سالم است.

شما علاوه‌بر روش بالا، از این روش هم می‌توانید استفاده کنید:

 1. اهم‌سنج را روی بالاترین میزان تست مقاومت، تنظیم کنید.
 2. یکی از پروب‌ها به بدنه فلزی مگنترون و دیگری را به یکی از ترمنیال‌های مگنترون متصل کنید.
 3. اگر اهم‌سنج “OL” یا “Open Line” را نشان داد، مگنترون سالم است.

علت جرقه زدن مایکروفر ال جی چیست؟

استفاده از ظروف فلزی یا ظروفی که با فلز آبکاری شده‌اند، استفاده از لوازم جانبی مثل پایه‌های بلند و کوتاه، کثیف بودن متعلقات مایکروفر، استفاده از ظروف لب پریده، خط و خش افتادن روی درپوش بخارپز، خرابی دیود و…. می‌توانند علت جرقه زدن مایکروفر ال جی باشند.

توجه کنید در صورت استفاده  از سه‌پایه در برنامه مایکروفر ممکن است باعث آب شدن پین‌های زیر سه‌پایه و در نتیجه جرقه زدن مایکروفر شود.

علاوه‌بر آن اگر مایکروفر ال جی در حالت بخارپز باشد، جرقه می‌زند.

علت جرقه زدن مایکروفر سامسونگ چیست؟

تجمع قطره‌های آب و روغن داخل مایکروفر، کثیفی قطعات ماکروویو توسط ذرات غذا، وجود هر گونه قطعه فلزی، خرابی هم‌زن مایکروفر، مشکلات اتصالات درونی، خرابی صفحه میکا، خرابی دیود ، خرابی لامپ مگنترون و… می‌توانند علت جرقه زدن و خرابی مایکروفر سامسونگ باشند.

 سوالات متداول

از قرار دادن چه مواردی داخل مایکروفر خودداری کنیم؟

از قرار دادن مواردی از قبیل قاشق و چنگال‌های فلزی، فویل حلبی، زرورق ساندویچ، هرگونه ظروف فلزی(آلومینیومی، برنج ، استیل و…)،ظروف غذاهای آماده،قوطی کنسرو، انگور، ظرف تفلون و ظروف کریستال تراش خورده خودداری کنید.

از چه ظروفی می‌توان برای مایکروفر ال جی استفاده کرد؟

استفاده از کلیه ظروف پیرکس، پلاستیک، سلیکونی، ملامین و ظروف یکبار مصرف (در حد گرم کردن) مشکلی ندارد.

چگونه از جرقه زدن مایکروفر جلوگیری کنیم؟

مایکروفر را با آب و صابون تمیز کنید. از عدم وجود هرگونه قطعه فلزی در مایکروفر مطمئن شوید. اگر باز هم مایکروفر جرقه زد، برای بررسی اتصالات و قطعات مایکروفر از یک متخصص کمک بگیرید.

3/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه

 1. سلام،خسته نباشید.خیلی استفاده کردم ،ولی در بعضی جاها احساس میکنم تمام مطلب گفته نمی شن بجایی حرف قطع میشود حق هم دارید ولی من تمام مطلب را نگرفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا