سفارش ساخت کابینت سفارش ساخت کابینت

بررسی مشکلات کابینت پیش ساخته [مزایا و معایب]

ساختمانچوب و کابینتکابینت

اگر درمورد کابینت آشپزخانه کمی اطلاعات داشته باشید، حتما با اصطلاح کابینت سفارشی، کابینت پیش ساخته و کابینت آماده آشنا هستید. شاید بپرسید که کابینت سفارشی با کابینت پیش ساخته چه تفاوتی دارند؟ تفاوت عمده این 2 کابینت در نحوه سفارش دادن و تولید آن‌هاست.
در کابینت‌های سفارشی، ابعاد کابینت دقیقا مطابق با اندازه آشپزخانه طراحی و نصب می‌شود. به عبارت دیگر شما به‌عنوان مشتری می‌توانید سلیقه خود را در انتخاب متریال، رنگ و حتی نوع طراحی آن پیاده‌سازی کنید.
کابینت‌های پیش ساخته معمولا به‌شکل کارگاهی و در حجم انبوه و ابعاد استاندارد تولید می‌شوند. استفاده از کابینت پیش‌ساخته یا آماده از جمله راهکارهایی است که بسیاری از افراد برای صرفه‌جویی در هزینه‌های ساختمان یا نصب سریع پروژه‌های دکوراسیون داخلی انتخاب می‌کنند.
البته ممکن است در نگاه اول، خرید این کابینت‌ها مشکلی نداشته باشد. اما با گذشت زمان، متوجه تفاوت‌های آن با کابینت‌های سفارشی خواهید شد. در بسیاری از موارد نیز چاره‌ای جز تعویض کابینت و صرف هزینه‌های زیاد وجود ندارد. با ما همراه باشید تا به بررسی مشکلات کابینت پیش ساخته بپردازیم.

نکات کلیدی

 • کابینت‌های پیش ساخته معمولا به‌شکل کارگاهی و در حجم انبوه و ابعاد استاندارد تولید می‌شوند.
 • عدم تناسب با ابعاد آشپرخانه، از دست دادن نما، هزینه بالای ایجاد تغییر، اختلال در روند نصب و عدم هماهنگی رنگ از جمله مشکلات کابینت پیش ساخته محسوب می‌شوند.
 • تعیین قیمت این نوع کابینت به عواملی همچون مواد اولیه، نوع و سبک ساخت و نوع باز و بسته شدن درب کابینت وابسته است.

مشکلات کابینت پیش ساخته چیست؟

اولین مشکلی که بدون طی کردن روند مشاوره خرید کابینت و پس از خرید کابینت پیش‌ساخته با آن برخورد می‌کنیم، این است که این نوع کابینت با ابعاد و اندازه آشپزخانه ما جور در نمی‌آید. اگر قسمت‌هایی را هم که جور در نمی‌آید خالی بگذاریم، از آن طرف کابینت‌ها نمای خود را کاملا از دست می‌دهند. اگر هم بخواهیم قسمت‌های خالی را دوباره بسازیم، قیمت نهایی کابینت‌ها افزایش پیدا می‌کند و ما دیگر کابینت ارزان خریداری نکرده‌ایم.

علاوه‌بر آن کلی زمان نیاز هست تا بخش‌های خالی ساخته و در محل مشخص نصب شوند. حالا فکر کنید که بعد از خرید کابینت متوجه شده‌اید که قسمت‌هایی از کابینت امکان نصب ندارد و باید به‌صورت سفارشی ساخته شود. در اینجا ما قبول کردیم که پول اضافی پرداخت کنیم و کابینت ارزان نخریم و کلی طول کشیده که کابینت ما آماده و نصب شود. پس از این دو مرحله تازه پرداخت پول اضافی شروع می‌شود. شاید بپرسید چرا؟مشکلات کابینت پیش ساخته

در 90 درصد مواقع، قسمت‌هایی که خالی بود و کابینت به آن اضافه کردیم، با کابینت‌های آماده از لحاظ رنگ‌بندی هماهنگی ندارد و دو رنگ می‌شود. هرچند که از نظر کیفیتی هم اصلا نمی‌شود روی کابینت‌های آماده حساب باز کرد. این مورد یکی از مشکلات کابینت پیش ساخته است که در روند نصب آن برایتان ممکن است اتفاق بیفتد. اما این کابینت‌های پیش ساخته به چه دردی می‌خورند؟

 • برای افرادی که هیچ راه‌حل دیگری ندارند و زیبایی یا دوام کابینت برایشان اهمیت ندارد و تنها بخش خاصی از آشپزخانه را می‌خواهند که کابینت بزنند.
 • برای کارگاه‌ها یا کارخانه‌هایی که آشپزخانه جدا ندارند و می‌خواهند یک قسمت از دیوار کارگاه را به‌عنوان آشپزخانه استفاده کنند.

سفارش ساخت کابینت
سفارش ساخت کابینت

دلیل ارزانی کابینت پیش ساخته چیست؟

همان‌طور که گفتیم برای انتخاب کابینت آشپزخانه دو گزینه پیش رو دارید. می‌توانید از کابینت‌های آماده استفاده کنید یا کابینت سفارشی را انتخاب کنید. کابینت سفارشی مزایای زیادی دارد. چندین مزایای کابینت سفارشی شامل تنوع طرح، تنوع رنگ، مدل و ابعاد دلخواه است. البته هزینه این نوع کابینت‌ها به طبع بالا خواهد بود.

زیرا باید ابتدا متراژ آشپزخانه شما اندازه‌گیری شده و سپس با توجه به مدل و رنگی که شما انتخاب می‌کنید، طراحی کابینت‌ها به‌صورت سه‌بعدی انجام شود. در نهایت نیز با استفاده از ورقه‌های باکیفیت ام‌دی‌اف و چوب، کابینت آشپزخانه ساخته می‌شود. برای ساخت کابینت سفارشی باید تقریبا 40 مرحله انجام شود و از زمان انتخاب مدل تا نصب و اجرای آن تقریبا زمان زیادی طول می‌کشد.

با این حال کابینت‌های آماده دارای محدودیت‌های طرح، ابعاد و رنگ هستند. یعنی شما می‌توانید فقط بین مدل‌ها و طرح‌های موجود، کابینت خود را انتخاب کنید. به عبارت دیگر شما نمی‌توانید ابعاد مدل پیش ساخته را تغییر دهید. اما علاوه‌بر این موارد، هزینه ساخت و نصب کابینت پیش ساخته خیلی کمتر است و شما می‌توانید در مدت خیلی کوتاهی تمام دکور آشپزخانه‌تان را عوض کنید.

اما خب هیچ وقت به پای کیفیت کابینت‌های سفارشی‌ های‌گلاس نخواهد رسید. همان‌طور که گفتیم کابینت پیش ساخته به‌شکل انبوه و توسط کارگاه‌ها و کارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند. علاوه‌بر این گفتیم که کابینت‌های آماده با محدودیت طرح و رنگ و ابعاد مواجه هستند و امکان تولید تمام مدل‌ها وجود ندارد.

در نتیجه در مقایسه با کابینت‌های سفارشی قیمت ارزان‌تری دارند. به‌صورت کلی خوب است بدانید که هزینه تولید کابینت‌های آماده برای تولیدکنندگان بسیار کم است. همین موضوع هم دلیل کاهش قیمت نهایی این محصول است. البته عوامل دیگری مثل جنس ورق ام‌دی‌اف مصرفی نیز روی قیمت محصول تاثیر زیادی دارند. استفاده کردن از ورق‌های نامرغوب روی افت کیفیت محصول موثر است.

انواع کابینت پیش ساخته

کابینت‌های پیش ساخته انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 • سبک کلاسیک کابینت پیش ساخته یا کابینت آماده از جنس ممبران است.
 • کابینت آماده یا استوک در 2 سبک کلاسیک و مدرن تولید می‌شوند.
 • سبک معمولی کابینت پیش ساخته یا کابینت آماده از جنس ام‌دی‌اف است.
 • سبک مدرن کابینت پیش ساخته یا کابینت آماده از جنس های‍گلاس است.

مزایای کابینت پیش ساخته

ما از مشکلات کابینت پیش ساخته صحبت کردیم اما خوب است بدانید که کابینت پیش ساخته مزایایی هم دارد. مزایای کابینت پیش ساخته شامل موارد ذیل است:

 • ظرفیت کابینت پیش ساخته

تقریبا می‌توان تمام موادی که جایشان در آشپزخانه است را داخل کابینت پیش ساخته جا داد. یکی از بهترین کارها برای منظم کردن آشپزخانه به این صورت است که وسایل شبیه به هم را در یک‌جا قرار دهید. این روش باعث می‌شود که پیدا کردن آن‌ها نیز آسان شود.کابینت پیش ساخته چیست

 • آسان‌تر شدن آشپزی

کابینت‌های آشپزخانه بهترین مکان برای جا دادن و نظم دادن وسایل درون آن است. زمانی که ساخت کابینت‌های پیش ساخته سریع‌تر انجام شود و وسایل آشپزخانه نظم‌دهی شوند، برنامه‌ریزی برای پخت غذا و خرید موادغذایی و جادهی آن‌ها نیز آسان‌تر خواهد بود. به عبارت دیگر شما زمان کمتری برای پیدا کردن وسایل خواهید گذاشت.

 • زودتر آماده شدن آشپزخانه با کابینت‌های آماده

اگر شما زمان و بودجه زیادی برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه ندارید می‌توانید از کابینت‌های پیش ساخته استفاده کنید. این کابینت‌ها کاملا آماده اجرا و نصب در منزل هستند. این نوع کابینت‌ها توسط متخصصین آماده شده و آماده نصب و اجرا می‌شوند. طبیعتا انواع مختلفی از استایل و ترکیب کابینت برای کابینت‌های پیش ساخته در بازار طراحی ساختمان وجود دارد. می‌توانید قبل از نصب، نمونه‌های زیادی را ببینید و یکی را به دلخواه انتخاب کنید که ظاهر آشپزخانه‌تان زیباتر شود.

معایب کابینت پیش ساخته

درست است که قیمت کابینت پیش ساخته کمتر بوده و خرید آن مقرون به‌صرفه‌تر است، ولی خوب است که با معایب کابینت پیش ساخته نیز آشنا باشید تا بتوانید منطقی‌تر تصمیم‌گیری کنید. در ادامه برخی از معایب آن را برایتان آورده‌ایم:

 • رنگ

رنگ کابینت یکی از فاکتورهای مهمی است که هر خانمی هنگام خرید خیلی به آن توجه می‌کند و تاثیر زیادی در دکوراسیون خانه و آشپزخانه دارد. از طرفی هماهنگی رنگ کابینت‌ها با دیگر اجزای خانه خیلی اهمیت دارد. بعضی وقت‌ها رنگ کابینت را باید بر اساس متراژ خانه انتخاب کرد که برای مثال برای خانه‌های کوچک از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود. اما این قابلیت در کابینت‌های پیش ساخته وجود ندارد و رنگ عمده آن‌ها، کرم و قهوه‌ای است.

محاسبه رایگان هزینه ساخت کابینت آشپزخانه!

 • ابعاد کابینت

ابعاد کابینت‌ها هم یکی از موارد مهمی است که از مشکلات کابینت پیش ساخته محسوب می‌شود. مسلما نقشه و متراژ هر آشپزخانه با هم متفاوت است؛ بنابراین اگر می‌خواهید یک دکور بی نقص داشته باشید، حتما باید اول فضاهای خالی و اندازه‌های دقیق آن‌ها را محاسبه کرده و سپس اقدام به خرید کنید. البته این قابلیت در کابینت‌های آماده وجود ندارد.

 • کیفیت

به این دلیل که این کابینت‌ها در تعداد انبوه تولید می‌شوند، بنابراین کیفیت چوب و یراق‌هایی که در آن به‌کار می‌روند، درجه یک نیستند و ممکن است مجبور شوید پس از مدتی آن‌ها را عوض کنید. در این صورت باید یک هزینه اضافی هم متحمل شوید.انواع کابینت پیش ساخته

 • طرح کابینت

در این زمینه مثل رنگ نیز چون تولید کابینت به‌صورت انبوه است، پس امکان انتخاب طرح وجود ندارد و باید تنها از طرح‌های موجود استفاده کنید.دلیل ارزانی کابینت پیش ساخته

قیمت کابینت پیش ساخته به چه مواردی بستگی دارد؟

برای پیدا کردن یک کابینت پیش ساخته که زیبایی ظاهری و همچنین قیمت مناسب داشته باشد باید کارگاه‌ها، مغازه‌ها، تولیدی‌ها و سایت‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهید. به‌طور کلی برخی از موارد تاثیر زیادی روی قیمت کابینت پیش ساخته دارند که در ادامه از آن‌ها نام می‌بریم:

 • مواد اولیه استفاده شده برای ساخت این کالا خیلی اهمیت دارد. کابینت‌های چوبی به طبع از سایر محصولات گران‌تر خواهند بود.
 • نوع و سبک ساخت هرچه مدرن‌تر و به‌روزتر باشد، قطعا از قیمت بالاتری نیز برخوردار خواهد بود.
 • کیفیت مواد اولیه هرچه مرغوب‌تر و بالاتر باشد، گران‌تر خواهد بود.
 • نوع باز و بسته شدن درب‌ها نیز از مواردی است که در قیمت محصول تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

با دانستن و درنظر گرفتن موارد می‌توانیم قیمت‌های مختلفی از این محصول را در بازار فروش مشاهده کنیم. شما هم می‌توانید با توجه به این تفاوت و تنوع قیمت‌ها با هر بودجه‌ای که دارید، محصول موردنیاز خود را تهیه کنید. درنظر داشته باشید که کیفیت؛ مهم‌ترین اصل در زمان خرید است. بنابراین فقط به خاطر پایین بودن قیمت یک محصول، اقدام به خرید آن نکنید.

ثبت سفارش ساخت کابینت

در زمان خرید کابینت پیش ساخته به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای این که هنگام خرید با مشکلات کابینت پیش ساخته مواجه نشوید و از خرید خود راضی باشید، نیاز است تا به چندین نکته حین خرید دقت کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید. این نکات شامل موارد ذیل است:

 • سالم بودن کابینت‌ها یکی از نکات مهمی است که باید حتما به آن توجه کنید. اگر هنگام خرید محصول متوجه شدید که دچار زدگی است، آن را نخرید.
 • رنگ کابینت‌ها را حتما درنظر داشته باشید تا با سایر وسایل و دکوراسیون منزل شما هماهنگی لازم را داشته باشد.
 • قیمت محصول را مورد بررسی قرار دهید تا قیمت با قیمت بالاتر از بازار آن را نخرید.
 • ابعاد کابینت و تعداد آن‌ها را بررسی کنید تا با ابعاد آشپزخانه شما هماهنگی داشته باشد.
 • لولای درب‌ها را بررسی کنید و در صورت نامناسب بودن، آن‌ها را با نمونه‌های جدیدتر تعویض کنید.
 • کیفیت محصولی که خریداری می‌کنید را حتما بررسی کنید.

با درنظر گرفتن این موارد می‌توانید الان با یک اطمینان خاطر به خرید بپردازید. در بسیاری از مواردی که خرید اینترنتی انجام می‌دهید می‌توانید به بررسی این موارد بپردازید و این نکات را در سایت‌های مختلف آنالیز کنید. اگر قصد خرید اینترنتی دارید بهتر است به سایت‌های معتبر مراجعه کنید تا از خرید خود راضی باشید.معایب کابینت پیش ساخته

نتیجه‌گیری

کابینت‌های پیش ساخته یکی از بهترین موارد برای زمانی است که ما وقت زیادی برای کابینت‌کاری نداریم و می‌خواهیم روند چیدمان سریع بشود. اما با توجه به نکاتی که در بالا گفتیم کابینت پیش ساخته نمی‌تواند جای کابینت سفارشی از لحاظ کیفیت، رنگ، ابعاد و نحوه چیدمان را بگیرد. اما در مواردی که مجبور به این‌کار باشید یا نمی‌توانید هزینه زیادی را صرف این‌کار کنید، کابینت پیش ساخته تنها گزینه پیش روی شما است.

البته به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از این‌که اقدام به نصب کابینت پیش ساخته برای منزل‌تان بکنید، تحقیق کنید و با مشکلات کابینت پیش ساخته آشنا شوید تا بتوانید تصمیم بهتر و منطقی‌تری بگیرید. امیدوایم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا