8 علت کار نکردن پمپ کولر آبی

سرمایشکولر آبی

پمپ کولر آبی یکی از قطعات اساسی آن است و کارکرد صحیح آن در انتقال آب نقش مهمی دارد. این پمپ آب را از پایین به بالای کولر پمپ می‌کند و از طریق شیلنگ‌های مخصوص پوشال‌ها را مرطوب می‌کند. نرسیدن آب به کولر و پوشال‌ها موجب ارسال هوای گرم بیرون به داخل خانه می‌شود. قطعاً این اتفاق خوشایند نیست. خرابی پمپ کولر آبی نیز مانند نرسیدن آب به کولر موجب گرم شدن هوای داخل می‌شود. در این مطلب 8 علت کار نکردن پمپ کولر آبی را بیان کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

نحوه کارکرد پمپ کولر آبی

پمپ کولر آبی وسیله‌ای الکترومکانیکی است که وظیفه انتقال مایع از نقاطی با ارتفاع کمتر به نقاطی با ارتفاع بیشتر را از طریق افزایش فشار مایع بر عهده دارد. پمپ کولر آبی آب را از کف مخزن به بالای پوشال‌ها انتقال می‌دهد. پمپ کولر آبی از موتور الکتریکی و پروانه پمپ تشکیل شده است. این دو اجزای اصلی پمپ آبی را تشکیل می‌دهند و به وسیله میله‌ای به یکدیگر متصل می‌شوند.

پمپ کولر آبی

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

علت خراب شدن پمپ کولر آبی در بیشتر اوقات خرابی پمپ کولر آبی یا سوختن آن نیست، اگر چه که معمولاً متهم شماره اول است. از مهم‌ترین دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی می‌توان موارد زیر را نام برد:

وجود اتصالی و مشکل در برق ورودی به کولر

پمپ کولر آبی قطعه‌ای الکترونیکی است و با انرژی که از برق می‌گیرد کار خود را انجام می‌دهد. وجود برق در پمپ آب موجب به حرکت درآمدن پروانه آن و انتقال آب از یک ارتفاع به ارتفاع بالاتر می‌شود. در صورت کار نکردن پمپ کولر آبی در گام اول جعبه تقسیم برق و انرژی الکتریکی ارسالی به پمپ را چک کنید.

بیشتر بخوانید: نصب موتور کولر آبی

گرمای بیش از حد محیط

از جمله علل کار نکردن پمپ کولر آبی گرمای زیاد محیط است. در محیط‌هایی با هوای بسیار گرم یک پمپ جوابگو نیست و در مدت کوتاهی خراب خواهد شد. در این گونه مناطق باید از کولرهای دو پمپه استفاده شود.

 گرمای زیاد علت کار نکردن پمپ کولر آبی

بی‌آبی دلیل علت کار نکردن پمپ کولر آبی!

دومین علتی که ممکن است موجب عدم کارکرد صحیح کولر آبی شود، نبود آب در شیلنگ‌ها است. در این شرایط اگر چه پمپ کار می‌کند اما به دلیل عدم وجود آب در کولر پوشال‌ها خیس نمی‌شوند. اگر متوجه قطعی آب شدید، بهتر است کولر و پمپ را تا زمان وصل شدن مجدد آب لوله‌کشی خاموش کنید. در غیر این صورت احتمال سوختن موتور وجود دارد.

انسداد شیلنگ آب ورودی

بعد از اطمینان از اینکه اتصالات برق به درستی برقرار است و آب لوله‌کشی ساختمان نیز قطع نیست، باید دیگر اجزای کولر را بررسی کنید. ممکن است عدم وجود آب در کف کولر علت کار نکردن پمپ کولر آبی باشد. اگر شیلنگ آب ورودی فرسوده یا پاره باشد یا بر اثر تجمع رسوبات در آن گرفتگی وجود داشته باشد، آب به داخل کولر وارد نمی‌شود. برای حل این مشکل شیلنگ کولر را تعویض کنید.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

انسداد شیلنگ آب ورودی

بیشتر بخوانید: تنظیم پلاتین موتور کولر هنگام راه اندازی کولر

عدم کارکرد درست شناور

شناور کولر آبی یکی از قطعات مهم این دستگاه است که آب موجود در کفی کولر آبی را تنظیم می‌کند. خرابی این قطعه موجب می‌شود که آب به میزان کافی به کولر و قطعات آن نرسد. در این صورت ممکن است آب بیش از آنچه مورد نیاز است به کولر آبی وارد شود و به قطعات آن آسیب برساند یا اینکه کمتر از حد نیاز در کفی کولر بماند. اگر تشخیص دادید که شناور کولر خراب است، به نمایندگی تعمیر کولر آبی اطلاع دهید تا آن را تعمیر کنند.

انسداد پمپ کولر آبی

یکی دیگر از دلایل کار نکردن پمپ کولر آبی انسداد دهانه پمپ با مواد آهکی و رسوبات است. در این شرایط احتمالاً تصور می‌کنید که خرابی پمپ کولر آبی موجب کار نکردن آن شده است. ممکن است آب منطقه شما ناخالصی داشته باشد. وجود املاح مختلف در آب در طی زمان موجب می‌شود در کف کولر و دهانه پمپ گرفتگی به وجود بیاید. این گرفتگی و انسداد موجب جلوگیری از ورود آب به داخل واترپمپ می‌شود.

انسداد پمپ کولر آبی - علت کار نکردن پمپ کولر آبی

ساییدگی موتور واتر پمپ

از جمله علل کار نکردن پمپ کولر آبی ساییدگی موتور آن است. قطعات متحرک کولر آبی در طی دوران کارکرد خود روی یکدیگر ساییده می‌شوند و به دلیل اصطکاکی که دارند باید به صورت دوره‌ای روغن کاری روی آنها انجام گیرد. موتور واتر پمپ نیز همین طور است و اگر قطعات آن خشک شوند نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. حتی ممکن است کار تا جایی پیش رود که موتور کولر آبی و واتر پمپ بسوزند و هزینه‌های زیادی را برای کاربران به دنبال داشته باشد.

تمیز نبودن کفی کولر؛ علت کار نکردن پمپ کولر آبی 

در طی زمان و با گذشت مدتی از کارکرد کولر تکه‌های پوشال و برخی مواد زاید دیگر روی کفی کولر ریخته می‌شوند. ممکن است این آشغال‌ها و مواد اضافی به همراه آب وارد پمپ شوند و در عملکرد طبیعی آن اختلال ایجاد کنند. بنابراین توصیه می‌شود به صورت سالانه کولر آبی خود را سرویس کرده و پوشال‌های آن را تعویض کنید تا از این مشکل جلوگیری شود. (رفع شوره کولر و 4 راه مطمئن برای آن)

بیشتر بخوانید: انداختن صابون در کولر به چه درد می‌خورد و بهترین زمان برای آن کی است؟

اگر کولر بدون پمپ کار کند، چه می‌شود؟

به طور معمول افراد در زمان روشن کردن کولر آبی، پمپ آن را نیز روشن می‌کنند. عده زیادی اعتقاد دارند که اگر پمپ کولر آبی در زمان کارکرد آن روشن نباشد، کولر می‌سوزد. اما این عقیده تا چه حد صحیح است؟ اگر کولر بدون پمپ کار کند، چه می‌شود؟

نحوه کارکرد پمپ کولر آبی

در یک پاسخ اجمالی باید گفت آنچه باعث سوختن کولر می‌شود گرما و حرارت بیش از حد است و نه روشن یا خاموش بودن پمپ آن. اگر هوا خنک باشد خاموش بودن پمپ کولر در زمان کارکرد آن هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌کند. در حقیقت پمپ کولر آبی برای خنک کردن کولر است و اگر هوا خنک باشد اساساً وجود آن ضرورتی ندارد.

بیشتر بخوانید راه اندازی کولر: کاملترین راهنمای راه اندازی کولر آبی

جمع‌بندی

کولر آبی وسیله‌ای برقی است که در روزهای گرم تابستان همراه خوبی برای خانه‌های شماست. تعداد زیادی از مردم ایران از این نوع کولر استفاده می‌کنند؛ زیرا از نظر اقتصادی از کولرهای گازی و دیگر انواع کولر مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. از کار افتادن این دستگاه برای کاربران مشکلاتی ایجاد می‌کند. پس بهتر است قبل از اینکه با مشکل روبه‌رو شویم، اسباب به‌وجود آمدن آن را برطرف کنیم. در این مطلب 8 علت کار نکردن پمپ کولر آبی بیان شد. با رعایت اصول نگهداری مناسب از کولر و اجزای آن می‌توانید از وقوع این موارد پیشگیری کنید و عمر کولر و پمپ آن را تا حد ممکن طولانی کنید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا