نگهداری از گیاهان آپارتمانی نگهداری از گیاهان آپارتمانی

هر آنچه که باید درباره قلمه زدن پدیلانتوس بدانید!

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان به دلیل خطوط نامنظم و زیگزاگ ساقه‌هایش که شبیه به ستون فقرات است، به این نام معروف شده است. قلمه زدن پدیلانتوس از طریق ساقه‌های ضخیم و آبدار آن انجام می‌شود و گیاه با روش ریشه‌زایی قلمه‌های ساقه تکثیر پیدا می‌کند.

گیاه ستون فقرات شیطان یا پدیلانتوس به‌عنوان گیاهان آپارتمانی در بیشتر مناطق آب‌وهوایی به‌خوبی رشد می‌کند. تکثیر پدیلانتوس یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توان در خانه انجام داد.

با این حال این فرآیند به دلیل شیره سمی این گیاه می‌تواند باعث تحریک پوست و ایجاد تاول شده و بسیار خطرناک باشد. در این مقاله سعی داریم آموزش تصویری قلمه زدن پدیلانتوس در آب‌وخاک را در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

نکات کلیدی

  • بهار بهترین زمان برای قلمه گیری از پدیلانتوس است.
  • در نحوه قلمه زدن پدیلانتوس، قلمه‌ها باید حداقل 3 سانتی‌متر طول داشته باشند.
  • هنگام کار با گیاه پدیلانتوس از دستکش لاستیکی استفاده کنید تا دستان شما در برابر شیره سفید گیاه محافظت شود.
  • گلدان پلاستیکی با سوراخ‌های زهکشی در قسمت پایین، گزینه‌ای ایده‌آل برای قلمه زدن پدیلانتوس است.
  • خاک شنی برای قلمه زدن ستون فقرات شیطان بهترین خاک است.

جمع آوری قلمه‌های گیاه پدیلانتوس

بهار بهترین زمان برای قلمه گیری از پدیلانتوس است. در این فصل گیاه به‌طور فعال در حال رشد بوده و در شرایط مناسب به سرعت ریشه می‌دهد.

صبر کنید تا رویش جدید روی گیاه ظاهر شود و سپس قلمه‌ای را از نوک ساقه بدون شکوفه انتخاب کنید.

قلمه زدن پدیلانتوس

مهم‌ترین نکته در نحوه قلمه زدن پدیلانتوس این است که قلمه‌ها باید حداقل 3 سانتی‌متر طول داشته باشند. همچنین لازم است چند برگ در نوک و چند برگ در پایه داشته باشد. از ساقه‌های گلدار خودداری کنید؛ چون گل‌ها قبل از برش نباید جدا شوند.
نگهداری از گیاهان آپارتمانی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

بهداشت و ایمنی در زمان قلمه زدن پدیلانتوس امری حیاتی است. تیغه چاقوی تیز باغبانی را در آب داغ تمیز بشویید و سپس آن را با الکل پاک کنید تا ضدعفونی شود.

هنگام کار با گیاه پدیلانتوس از دستکش لاستیکی استفاده کنید تا دستان شما در برابر شیره سفید گیاه محافظت شود.

نحوه قلمه زدن گل پدیلانتوس

در زمان جمع‌آوری قلمه‌ها برای شستشوی شیره، لیوان کاغذی پر از آب همراه خود داشته باشید.

برش مستقیم روی ساقه گیاه، درست زیر مجموعه برگ‌ها ایجاد کنید و تمام برگ‌ها را از نیمه پایینی قلمه بردارید. بلافاصله انتهای بریده قلمه را در فنجان آب فرو کنید تا جریان شیره آن متوقف شود.

نحوه قلمه زدن پدیلانتوس

پس از توقف جریان شیره، قلمه را روی ورق روزنامه در مکانی خشک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. اجازه دهید قلمه حداقل یک روز یا حداکثر یک هفته خشک شود. زمانی که انتهای بریده‌شده پینه بسته و خشک به‌نظر رسید، قلمه شما آماده کاشت است.

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

قلمه زدن پدیلانتوس در آب هم امکان‌پذیر است. برای ریشه‌ دار کردن پدیلانتوس در آب کافی‌ست قلمه آماده‌شده را در شیشه پر از آب تمیز بگذارید. قلمه گیاه پدیلانتوس در آب هم ریشه خواهد داد و به زودی آماده کاشت در گلدان خواهد شد.

ریشه‌ دار کردن پدیلانتوس در آب

ریشه زایی قلمه گیاه پدیلانتوس

پس از خشک شدن قلمه‌ها، گیاه پدیلانتوس آماده ریشه زدن است. برای قلمه زدن پدیلانتوس برای هر قلمه یک گلدان 9 سانتی‌متری آماده کنید. گلدان پلاستیکی با سوراخ‌های زهکشی در قسمت پایین، گزینه‌ای ایده‌آل برای قلمه زدن پدیلانتوس است.

هر گلدان را با مخلوط مرطوب از نصف کمپوست استریل و نیمی از ماسه درشت یا پرلیت پر کنید. سوراخی کوچک برای کاشت در مخلوط کمپوست ایجاد کنید که به اندازه کافی عمیق باشد تا قسمت بدون برگ قلمه را نگه دارد.

چند قاشق غذاخوری پودر هورمون ریشه زایی را اندازه‌گیری کنید و روی صفحه کاغذی بریزید. قسمت بدون برگ قلمه گیاه پدیلانتوس را به پودر هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید و سپس روی ساقه ضربه بزنید تا پودر اضافی آن بریزد.

در مرحله بعدی برای تکثیر پدیلانتوس انتهای قلمه را در سوراخ مخصوص کاشت قرار دهید. سپس مخلوط کمپوست را به‌آرامی در برابر ساقه محکم کنید تا هیچ حفره هوایی باقی نماند. قلمه را در مکانی روشن اما دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

توصیه می‌شود گلدان را روی حصیر تکثیر قرار دهید تا در صورت لزوم بتوانید خاک را گرم کنید. قلمه‌های گیاه پدیلانتوس تقریباً طی 2 هفته ریشه خواهند داشت.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم آچاره

رشد قلمه‌های گیاه پدیلانتوس

قلمه‌های گیاه پدیلانتوس تازه ریشه دار را در شرایط روشن و گرم بکارید و هر زمان که خاک در زیر سطح خشک شد، به آن‌ها آب بدهید.

اگر به‌نظر می‌رسد که قلمه در حال رشد قابل‌توجهی است، پس از گرم شدن دما در بهار سال بعد، پیوند را انجام دهید.

تکثیر پدیلانتوس

نکته مهم در پروسه قلمه زدن پدیلانتوس در زمستان انتخاب مکان رشد با نور کامل تا نیمه سایه با مقداری محافظت در برابر آفتاب ظهر است. خاک شنی بهترین خاک است اما این گیاهان بیشتر انواع خاک با زهکشی سریع را تحمل می‌کنند.

گیاه پدیلانتوس بالغ می‌تواند به ارتفاع 1 تا 2 متر با گسترش 60 تا 70 سانتی‌متر برسد؛ بنابراین مکانی را برای رشد انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا اندازه بالغ گیاه را در خود جای دهد.

متخصصان باغبانی توصیه می‌کند در صورتی که قصد دارید گیاه پدیلانتوس را به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگهداری کنید، آن را در گلدان بزرگی پرورش دهید. گیاهان ستون فقرات شیطان را دور از دسترس حیوانات خانگی و اطفال بگذارید؛ چون دارای شیره سمی خطرناکی است.

جمع بندی

گیاه پدیلانتوس را می‌توان از طریق بذر یا قلمه ساقه تکثیر کرد. اما متداول‌ترین روش تکثیر قلمه زدن پدیلانتوس است. برگ‌های این گیاه در محیط داخل اتاق با نور کافی، ممکن است به رنگ‌های صورتی یا برنزی هم درآیند.

زمانی که احساس کردید خاک شروع به خشک شدن می‌کند، گیاه پدیلانتوس را آبیاری کنید. این گیاه می‌تواند برای مدت طولانی بدون آب سالم بماند. اما اگر آب کافی به گیاه نرسد برگ‌های پایینی خود را از کم کم از دست خواهد داد.
اگر در روند قلمه زدن گیاه ستون فقرات شیطان به کمک نیاز داشتید، این کار را با اطمینان‌خاطر به کارشناس نگهداری از گیاهان آپارتمانی آچاره بسپارید.

اگر به نگهداری از گل و گیاه علاقمند هستید و در خانه خود گلخانه دارید؛ می‌توانید تمیز کردن آن را به ما بسپارید. نظافت گلخانه تاثیر زیادی بر شادابی گل‌های شما دارد. تمیز کردن گلخانه با وجود تعداد زیادی گلدان و ریختن مداوم خاک پای گلدان کار ساده‌ای نیست. از خدمات نظافت منزل آچاره استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت سفارش خود را به‌رایگان ثبت کنید.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

سوالات متداول

1. گیاه پدیلانتوس را در کجای باغ باید کاشت؟

بهترین مکان برای گیاه ستون فقرات شیطان در باغ، نقطه آفتابی با خاک سست و زهکشی شده است.

2. علت گل ندادن گیاه پدیلانتوس چیست؟

اگر گلدهی گیاه پدیلانتوس شما با مشکل مواجه شده است، ممکن است به دلیل کمبود نور خورشید، آب یا مواد مغذی باشد. شرایط محیطی بهینه باید فراهم شود؛ زیرا برای گلدهی بسیار مهم هستند.
اگر گیاه خود را در داخل خانه پرورش می‌دهید باید آن را در مکانی بگذارید که آفتاب زیادی داشته باشد. این گیاه به حداقل 6 ساعت نور کامل در طول روز نیاز دارند.

3. زمان مناسب برای هرس گیاه پدیلانتوس کی است؟

گیاه پدیلانتوس را باید بعد از شکوفه دادن هرس کنید. این کار تضمین می‌کند که گل‌ها و برگ‌های جدید رشد هماهنگ و خوبی خواهند داشت. همچنین می‌توانید در اوایل بهار گل را کمی هرس کنید تا برگ‌های پژمرده یا خشک از بین بروند.

4. پوسیدگی گیاه پدیلانتوس را چگونه رفع کنیم؟

اگر به‌نظر می‌رسد گیاه پدیلانتوس شما در حال نابودی است، احتمالاً با پوسیدگی ریشه مواجهه هستید که به سمت قسمت‌های بالایی گیاه پیش می‌رود.
این مشکل تنها در صورتی قابل‌حل است که پوسیدگی در مراحل اولیه باشد. توصیه می‌شود هر قسمت آلوده گیاه را جدا کنید.

3.9/5 - (18 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا