نگهداری از گیاهان آپارتمانی نگهداری از گیاهان آپارتمانی

علت خشک شدن نوک برگ پتوس چیست؟

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی هست که نگهداری از آن به مراتب ساده‌تر از گیاهان دیگر است. فرقی ندارد خانه بزرگ و نورگیر دارید یا یک فضای کوچک و کم‌نور، در هر صورت می‌توانید از این گیاه آپارتمانی نگهداری کنید. جالب است بدانید به جز اینکه نگهداری گیاه ساده است، آلاینده‌های شیمیایی را هم تصفیه می‌کند پس استفاده از آن برای یک خانه می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد.

اما یکی از بزرگ‌ترین نگرانی افراد زرد شدن یا خشک شدن نوک برگ پتوس است. در این مطلب مجله آچاره قصد داریم در خصوص علت خشک شدن نوک برگ پتوس صحبت کنیم؛ پس برای شناخت دلایل با ما همراه باشید.

انواع گیاه پتوس

پتوس گیاه آپارتمانی گرمسیری است که شرایط نگهداری آن ساده است. هم‌چنین انواع مختلفی از گیاه پتوس در بازار موجود است که می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. برای آشنایی بیشتر در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

انواع گیاه پتوس

پتوس ابلق

این پتوس برگ‌های سبز رنگی دارد و لایه‌های زرد رنگی روی هر برگ نمایان است. زیبایی این گیاه با وجود لایه‌های زرد رنگ بیشتر شده است. نگهداری از این گیاه ساده است. فقط پتوس ابلق برای رشد خود نیاز به نور غیر مستقیم بیشتری دارد.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

پتوس مرمری

پتوس مرمری

این گیاه آپارتمانی کلروفیل کمتری دارد به همین دلیل رشد آن با سرعت کمتری اتفاق می‌افتد. این گیاه به آب‌دهی حساس است پس بهتر است زمان آبیاری دقت کنید که خاک آن کاملا خشک شده باشد.

پتوس نئون

پتوس نئون دارای برگ‌های قلبی‌ شکلی است که در ابتدا رنگ برگ‌ها سبز روشن است و به مرور زمان فسفری رنگ می‌شود. این نوع پتوس هم برای رشد خوب به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.

پتوس سبز

یکی از ساده‌ترین انواع پتوس، پتوس سبز است که رشد تقریبا سریعی دارد. برگ‌های این پتوس قلبی ‌شکل است و می‌توانید از این گیاه در مکان‌های کم نور مراقبت و نگهداری کنید.

پتوس ساتین

برگ‌های قلبی گیاه ساتین نوک تیز هستند و شما می‌توانید لکه‌های نقره‌ای را روی برگ‌های سبز این گیاه ببینید. ساتین یکی از پرطرفدارترین گیاهان پتوس است. البته نباید فراموش کنید که این گیاه برای رشد خود به محیط پر نور نیاز دارد پس قبل از خریداری، این محیط را برای گیاه فراهم کنید.

احتمالا پتوس ارتشی، مانجولا، هاوایی و سبز بلو را هم در بازار دیده‌اید، این‌ها انواع دیگری از گیاهان پتوس هستند که برای رشد خود به شرایط نگهداری خاصی نیاز دارند. برای آشنایی با شرایط نگهداری از پتوس ادامه مطلب را مطالعه کنید.

شرایط نگهداری پتوس چگونه است؟

قبل از اینکه به سراغ علت خشک شدن نوک برگ پتوس برویم، نیاز است بدانید که شرایط نگهداری از این رونده به چه صورتی است.

1. نور کافی؛ رشد بهتر پتوس

احتمالا می‌دانید که پتوس مثل خیلی از گیاه‌های دیگر برای رشد خود نیاز به نور خورشید دارد. البته به این معنا نیست که نور به صورت مستقیم به این گیاه رونده بتابد. بلکه باید نور زیاد اما غیر مستقیم به تمام قسمت‌های گیاه بتابد، پست هر چند وقت یک ‌بار آن را بچرخانید.

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

برخی از افراد نگران این موضوع هستند که در خانه‌شان نور کافی وجود ندارد. در خصوص پتوس نباید نگران این موضوع باشید چراکه پتوس با نور غیر طبیعی مانند لامپ فلوئورسنت نیز رشد می‌کند و حتما نیاز نیست نور طبیعی وجود داشته باشد. به صورتی کلی پتوس جزو گیاهان کم‌نور (نیاز به نور کم دارد) است.

نور گیاه پتوس

2. آبیاری منظم؛ شرط رشد گیاه پتوس

آبیاری زیاد پتوس می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه شود. بنابراین آبیاری پتوس با توجه به شرایط نگهداری آن متفاوت است. آبیاری گیاهان اصول خاص خود را دارد، در بیشتر مواقع می‌گویند زمانی که احساس کردید خاک گیاه به صورت کامل خشک شده، بهتر است آن را آبیاری کنید. البته این آب‌دهی نباید در یک نقطه باشد، بلکه آب را باید در تمام قسمت‌های گلدان بریزید تا گیاه باید به صورت کامل سیراب شود. توجه داشته باشید اگر نور کمی به گیاه برخورد می‌کند، بهتر است آب‌دهی آن نیز کم باشد تا گیاه در این شرایط به خوبی رشد کند.

نکته مهم دیگر این است که پتوس در فصل‌های بهار و تابستان که در حال رشد است به آب بیشتری نیاز دارد تا در سایر فصل‌ها!

آبیاری منظم گیاه پتوس

3. کوددهی مناسب دلیلی برای رشد بهتر

کود دهی به موقع گیاه پتوس می‌تواند به رشد آن کمک کند. البته باید توجه داشته باشید به مدت زمان کوتاه کود آن را عوض نکنید بلکه در فصل بهار و تابستان باید هر دو هفته یک بار این کار را انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکاتی که باید درباره کود آهن گیاه بدانید را نیز مطالعه کنید.

4. دما و رطوبت مناسب

برای نگهداری پتوس باید حداقل دما ۱۵ سانتی‌گراد و حداکثر ۲۹ سانتی‌گراد باشد. دمای پایین‌تر از ۱۰ سانتی‌گراد برای رشد این گیاه سم است. گاهی اوقات دیده شده که بسیاری از افراد بر این باور هستند گیاه پتوس آن‌ها در شرایط متفاوتی قرار دارد اما رشد خوبی هم دارد.

در این صورت باید بگوییم شرایط نگهداری گیاه مهم است. ممکن است گیاه شما در محیط خشک هم رشد خوبی داشته باشد چراکه به این محیط عادت کرده و می‌تواند در این محیط رشد کند اما به صورت کل باید این شرایط را برای آن مهیا کنید. تامین رطوبت گیاه اصل مهمی است لذا در مقاله تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی با 10 روش کاربردی را مطالعه کنید.

5. تعویض گلدان

برای رشد بهتر گیاه پتوس نیاز است گلدان آن را هر دو سال یک بار عوض کنید و درصورتی‌که گیاه رشد کرده است، آن را به گلدان بزرگ‌تر منتقل کنید تا خراب نشود.

تعویض گلدان گیاه پتوس

گیاه پتوس چرا گاهی اوقات رشد نمی‌کند؟

 • زرد شدن نوک برگ گیاه پتوس در اثر آبیاری زیاد یا کم
 • وجود آفت یا لکه‌های سفید رنگ روی گیاه
 • چین و چروک موجود
 • خشکی برگ گیاه
 • تغییر رنگ برگ گیاه به دلیل کم یا زیاد بودن نور خورشید
 • چروک شدن برگ پتوس به خاطر سرما هوا

در ادامه این مطلب می‌خواهیم در خصوص علت خشک شدن نوک برگ پتوس صحبت کنیم و در نهایت به شما راهکاری پیشنهاد دهیم تا بتوانید جلوی این اتفاق را بگیرید و گیاه پتوس شما رشد خوبی داشته باشد.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم آچاره

علت خشک شدن نوک برگ پتوس چیست؟

احتمالا شما هم مثل خیلی از افراد دیگر فکر می‌کنید تنها آبیاری، نور خورشید، کود و سم‌پاشی برای رشد یک گیاه مؤثر است. البته ما منکر این نمی‌شویم اما طریقه استفاده از هر یک اهمیت بیشتری دارد. به‌عنوان مثال اگر به صورت روزانه پتوس را آب دهید، به جای رشد، شاهد پوسیدگی ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهید بود. اما با شناخت علت خشک شدن نوک برگ پتوس می‌توانید هر چه سریع‌تر جلوی این مشکل را بگیرید.

خشک شدن نوک برگ پتوس

1. نور مستقیم خورشید

علت خشک شدن نوک برگ پتوس می‌تواند تابش نور زیاد خورشید باشد. گیاه پتوس برای رشد خود نیاز به نور غیر مستقیم خورشید دارد. اگر از گیاه در محیط بسته نگهداری می‌کنید، باید نور زیاد اما غیر مستقیم به آن دهید. حالا شاید به این فکر کنید که منظور از نور غیر مستقیم چیست، یعنی نور از طریق شیشه مات یا پرده به گیاه بتابد و نور مورد نیاز آن را تامین کند.

البته گاهی اوقات دیده شده که نوک برگ‌های گیاه در اثر تماس با شیشه داغ خشک شده‌اند. پس بهتر است زمان گذاشتن گیاه به این نکته توجه داشته باشید که برگ‌های درخت به شیشه نچسبند.

2. آبیاری کم گیاه پتوس

شاید فکر کنید که گیاه پتوس هم مثل سایر گیاه‌ها خاک خیس را دوست دارد اما در واقع این‌طور نیست. حتی خاک همیشه خیس می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. پس آبیاری گیاه از اهمیت زیادی برخوردار است. در زمان آبیاری باید توجه داشته باشید که خاک به صورت کامل خشک شده باشد.

خشک شدن نوک برگ پتوس

اگر شرایط زیر برای شما پیش آمده پس یعنی گیاه پتوس به آب نیاز دارد:

 • خاک گیاه به صورت کامل خشک شده
 • نوک برگ‌های گیاه خشک شده‌اند
 • برگ‌های گیاه پژمرده شده‌اند.

البته باید توجه داشته باشید که قبل از خراب شدن گیاه، به آن آب دهید. گاهی اوقات دیده می‌شود که افراد آب زیادی به گیاه نمی‌دهند و در واقع آن را به صورت کامل سیراب نمی‌کنند، انجام این کار هم اشتباه است. شما باید زمانی که خاک گیاه خشک شده و نیاز به آب دارد، به آن آب دهید به شکلی که آب از زیر گلدان خارج شود.

مطلب پیشنهادی:علت سیاه‌شدن نوک برگ پتوس

نکته: درصورتی‌که می‌خواهید گیاه پتوس را تکثیر دهید، می‌توانید از روش قلمه زدن گیاهان استفاده کنید.

3. کود دهی نامنظم پتوس

تمامی گیاهان برای رشد خود نیاز به کود دارند تا بتوانند از این طریق مواد مغذی مورد نیاز خود را به دست بیاورند. اما خاک مرطوب برای رشد این گیاه بهتر است از خاک خیس! بهترین زمان کود دهی فصل بهار تا پایان تابستان است. بهتر است در فصل زمستان این‌کار را انجام ندهید؛ چراکه گیاه به خواب زمستانی رفته است.

نکته: هر چند وقت یک ‌بار از یک پارچه نرم برای پاک کردن گردو‌غبار جمع‌ شده روی برگ گیاه پتوس استفاده کنید. گاهی اوقات این گردوغبارها با چشم دیده نمی‌شوند اما می‌توانند برگ‌های گیاهان را زرد و پژمرده کنند.

4. رطوبت و دمای کم برای پتوس

اگر آب و هوای محل سکونت شما معتدل است، می‌توانید از پتوس در محیط خارج از خانه نگهداری کنید. در غیر این صورت بهتر است دمای خانه بین ۷۰ تا ۹۰ درجه فارنهایت یا ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد. علت خشک شدن نوک برگ پتوس رطوبت و دمای کم است. پتوس برای رشد نیاز به رطوبت بالا ندارد اما اگر نوک برگ پتوس خشک شده باشد، یعنی باید گیاه را در معرض رطوبت بیشتری قرار دهید. برای افزایش رطوبت فضای نگهداری پتوس می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید.

 • ساخت جزیره
 • استفاده از دستگاه بخور سرد
 • غبار پاشی و اسپری آب در فاصله نیم‌متری

نکته: بهتر است از این روش بعد از غروب آفتاب استفاده کنید تا قطرات آب مانند ذره‌بین عمل نکنند و برگ‌های گیاهان را نسوزانند.

5. خاک نامناسب

خاک ضعیف یک علت دیگر خشک شدن نوک برگ پتوس است. برای جلوگیری از این اتفاق باید ماهی یک بار در فصل بهار تا آخر تابستان از خاک سلیس برای تغذیه گیاه استفاده کنید. از فصل پاییز تا آخر زمستان هم باید هر ۴۰ روز یک بار این تعویض خاک را انجام دهید. به صورت کلی باید از خاک سبک، دارای مواد مغذی و زهکشی بالا استفاده کنید.

خشک شدن نوک برگ پتوس

6. سرمای زیاد

سرمای زیاد هم علت خشک شدن نوک برگ پتوس است. برای جلوگیری از خشک شدن نوک برگ‌های پتوس باید آن را در محیط معتدل و نه سرد نگهداری کنید.

سوالات متداول درباره گیاه پتوس

۱. چرا برگ‌های پتوس پژمرده می‌شوند؟

یکی دیگر از مشکلاتی که اغلب افراد با آن روبرو می‌شوند، پژمرده شدن برگ‌های گیاه پتوس است. آبیاری زیاد و تابیدن نور کم خورشید از دلایل پژمرده شدن برگ‌های پتوس است که باید زمان نگهداری از این گیاه به آن‌ها توجه کنید.

۲. علت زرد شدن برگ گیاه پتوس چیست؟

آب زیاد و خاک نامناسب می‌تواند باعث زرد شدن برگ گیاه پتوس شود. البته فراموش نکنید جابه‌جایی مداوم گیاه و تغییر شرایط نگهداری هم از دلایل دیگر زرد شدن برگ گیاه پتوس است.

۳. علت سوراخ شدن برگ‌های پتوس چیست؟

سوراخ شدن برگ گیاه می‌تواند به علت آفت‌زدگی باشد. برای کنترل این آفت‌ها بهتر است گیاه را سم‌پاشی کنید.

۴. علت کوچک شدن برگ پتوس چیست؟

عدم وجود نور کافی می‌تواند باعث کوچک شدن برگ پتوس و دو رنگ شدن برگ گیاه پتوس شود. پس برای رشد بهتر گیاه پتوس مرمری باید آن را در مقابل نور غیر مستقیم خوشید قرار دهید.

گیاه پتوس

نتیجه‌گیری

پتوس برای رشد بهتر نیاز به آبیاری، تعویض خاک، کود دهی، نور خورشید، رطوبت و دما مناسبی دارد. اما اگر جز افرادی هستید که تمام این کار‌ها را انجام می‌دهید اما در نهایت شاهد خشک شدن نوک برگ پتوس هستید، بهتر است در ابتدا قسمت‌های خشک برگ پتوس را با قیچی از گیاه جدا کنید آن‌ها را برای کمپوست در زیر خاک قرار دهید.

اگر در خانه خود گلخانه دارید حتما با دردسرهای تمیز کردن گیاهان آپارتمانی و تمیز کردن گلخانه آشنا هستید. تمیز کردن گلخانه و پاک کردن منظم برگ گیاهان، تاثیر زیادی بر شادابی آنها دارد. شما می توانید برای تمیز کردن گلخانه خود از خدمات نظافت منزل آچاره استفاده کنید.

برای اطلاع از قیمت سفارش خود را به‌رایگان ثبت کنید.

4.6/5 - (108 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا