نظافت منزل آچاره نظافت منزل آچاره

تميز كردن شيرآلات طلايي و برق انداختن آن

نظافت و شستشوخانه‌داری

استفاده از شیرآلات طلایی و نقره‌ای، این روزها در بعضی خانه‌ها، خیلی از هتل‌ها و رستوران‌ها مرسوم است. اما از آن‌جا که این نوع شیر آب زود به زود کثیف می‌شود و کوچکترین رد و لکه آب روی آن می‌ماند، نگهداری از این نوع شیرآلات، به‌ طوری که تمیز بمانند و درخشش خود را از دست ندهند، نیاز به راهنمایی و اطلاعات کافی دارد.

ما در این مقاله می‌خواهیم درباره تميز كردن شيرآلات طلايي و برق انداختن شیرآلات طلایی با شما صحبت کنیم تا اگر شما هم این شیرآلات را در منزل دارید و درست نمی‌دانید که چطور باید آن‌ها را تمیز کنید، بتوانید از این توضیحات استفاده کنید یا از خدمات نظافت منزل آچاره بهره ببرید.

نکات کلیدی

 • تمیز کردن هفتگی شیرآلات طلایی، بهترین راه برای حفظ درخشندگی و طول عمر آن‌ها است.
 • برای این کار، می‌توان از مواد شوینده ملایم مانند مایع ظرفشویی، سرکه سفید یا لیمو ترش استفاده کرد.
 • هنگام تمیز کردن، مراقب باشید که به شیرآلات آسیب نرسانید. برای این کار از برس‌های نرم استفاده کنید و فشار زیادی به شیرآلات وارد نکنید.

تمیز کردن هفتگی شیرآلات طلایی؛ راز درخشندگی آنها

یکی از راه‌هایی که از کثیف شدن شیرآلات جلوگیری می‌کند، تمیز کردن مداوم آن است. به‌طوریکه جرم و کثیفی محیط، روی شیر کهنه نشود. تمیز کردن مداوم شیرآلات طلایی، طول عمر آن‌ها را نیز بیشتر می‌کند. برای این کار، بدنه شیر را با آب و کمی مواد شوینده بشویید. احتمال این که به خاطر جریان آب سخت در شیرآلات، رسوب بگیرند، زیاد است. بنابراین، شستن مداوم آن برای تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات طلایی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

cleaning golden faucets

هنگام شستشو، حواستان باشد زیاد  شیرآلات را نسایید تا ظاهر طلایی‌شان آسیب ببیند. یکی دیگر از فواید شستن هفتگی شیرآلات، این است که  رسوبات مدت زیادی نمی‌مانند. تجمع رسوبات و کهنه شدنشان، مسیر آب را می‌بندد و پاک کردنشان نیز کار دشواری است. 

یک نکته که در خصوص تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات طلایی لازم است بدانید، این است که بعد از شستشو، حتما سطوح شیر را خشک کنید تا رطوبت آن‌جا نماند. رطوبت، می‌تواند منجر به رشد باکتری روی بدنه شیرها شود.

نظافت منزل آچاره
نظافت منزل آچاره

تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات طلایی

در صورتی که شیرآلات شما با آب سخت در تماس هستند، ممکن است رسوبات سختی روی آن‌ها ایجاد شود. برای تميز كردن شيرآلات طلايي و این رسوبات، می‌توانید از سرکه، جوش شیرین، شوینده‌ها، لیمو ترش و سایر موارد استفاده کنید. در ادامه اطلاعات بیشتری ارائه می‌شود.

در صورتی که لکه‌های آب روی شیرآلات شما قدیمی و سخت هستند، ممکن است لازم باشد برای از بین بردن لکه آب روی شیرآلات طلایی از یک روش قوی‌تر برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید از یک جرم گیر صنعتی مخصوص شیرآلات استفاده کنید.

جرم گیرهای صنعتی حاوی مواد شیمیایی قوی هستند که می‌توانند لکه‌های آب را به سرعت از بین ببرند. با این حال، هنگام استفاده از جرم گیرهای صنعتی، باید احتیاط کنید و از دستورالعمل‌های روی محصول پیروی کنید.

در اینجا چند نکته برای از بین بردن لکه آب روی شیرآلات طلایی آورده شده است:

 • شیرآلات را به طور منظم تمیز کنید تا از تجمع لکه‌های آب جلوگیری شود.
 • از مواد شوینده ملایم برای تميز كردن شيرآلات طلايي استفاده کنید.
 • از برس‌های نرم برای تمیز کردن استفاده کنید.
 • بعد از تمیز کردن، شیرآلات را خشک کنید.

با رعایت این نکات، می‌توانید شیرآلات طلایی خود را تمیز و درخشان نگه دارید.

1. استفاده از تمیزکننده‌های ملایم

برای تميز كردن شيرآلات طلايي وسواس و دقت زیادی باید به خرج دهید. بنابراین، لازم است از محصولاتی استفاده کنید که مواد شیمیایی قوی‌ای نداشته باشند. 

پاک‌کننده‌های سطوح شیرآلات، در تمامی سوپرمارکت‌ها پیدا میشوند. همیشه، پیش از خرید ترکیبات این پاک کننده‌ها را چک کنید. حدالمقدور سعی کنید پاک کننده شیرآلات طلایی پیدا کنید.

پاک کننده‌های مخصوص شیرآلات طلایی هم در بازار موجود است که اگر آن‌ها را پیدا کنید، خیلی بهتر است. اما اگر نشد و مجبور بودید از پاک کننده انواع شیرآلات استفاده کنید، چیزی را انتخاب کنید که برای شیرآلات طلایی هم مناسب باشد.

2. برق انداختن شیرآلات طلایی با مایع ظرفشویی

اگر پاک کننده شیرآلات در منزل نداشتید و فرصت خرید هم مهیا نبود، می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید. مایع ظرفشویی، به شیرآلات طلایی آسیب نمی‌رساند؛ اما، آن را مستقیم روی شیر نگذارید.

آن را با کمی آب مخلوط کنید و روی قسمت مد نظرتان بریزید. سپس با کمی آب هم آن را آب بکشید. راه دیگر برای استفاده از مایع ظرفشویی برای تمیزکاری، ریختن کمی از‌ آن روی تکه‌ای کهنه است. حین کار، حواستان باشد که فشاری به شیرآلات وارد نکنید که رویشان خش بیوفتد.

cleaning detergents

3. تميز كردن شيرآلات طلايي با سرکه سفید

سرکه، یک رسوب‌زدا و پاک کننده قوی است که هر جا صحبت از رسوب زدایی و برق انداختن شیرآلات است، سرکه هم یکی از گزینه‌ها است. اگر شیرآلات درست تمیز نشوند، روی آن‌ها را رسوبات سخت می‌پوشاند. این رسوبات، می‌توانند بوی بدی ایجاد کنند. پاک کننده‌های خیلی قوی هم، می‌توانند منجر به خوردگی شیرآلات شوند.

محاسبه رایگان هزینه سرویس نظافت منزل و ساختمان!

اما محصولی که در تمامی خانه‌ها پیدا می‌شود و آسیبی به شیرآلات نمی‌زند، سرکه سفید است. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ شوینده‌های خانگی مفید پیشنهاد می‌کنیم فرمول ساخت 16 ماده شوینده خانگی را بیاموزید.

تمیز کردن شیر آلات طلایی

برای استفاده از سرکه، آن را با نسبت ۱ به ۳ با آب ترکیب کنید. یعنی میزان آب، سه برابر میزان سرکه باشد. اگر این میزان را رعایت نکنید، شیرآلات آسیب می‌بینند.

با استفاده از یک فرچه یا مسواک قدیمی و نرم، این ترکیب را روی رسوبات بزنید و به نرمی، بسایید. سپس، کارتان که تمام شد، آن قسمت را آب بکشید و خشک کنید.

حتما هنگام تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات طلایی، از دستکش استفاده کنید که پوستتان آسیب نبیند. رعایت این نکته، در صورتی که پوست حساسی دارید ضروریست. ترکیب سرکه و آب مناسب شیرآلات طلایی و کروم است. برای مدل‌های دیگر، از این ترکیب استفاده نکنید.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد آچاره

قبل از تمیز کردن و برق انداختن باید رفع چکه کردن آب از انواع شیرآلات بررسی شود.

4. تمیز کردن شیرآلات طلایی با لیمو ترش

برای این کار، تنها کافی است که لیمو ترشی را از وسط نصف کنید و همانطوری، روی شیرآلات بکشید. بگذارید تا عصاره لیمو ربع ساعتی روی سطح شیر باقی بماند. سپس، آن را آب بکشید و با دستمال خشک کنید.

حواستان باشد که حتما از آبلیموی طبیعی استفاده کنید. آب لیموهای صنعتی یا اصطلاحا بازاری، مواد نگهدارنده‌ای دارند که به رنگ شیرآلات طلایی، کروم و نقره آسیب می‌زند.

راهنمای تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات طلایی

سخن پایانی تميز كردن شيرآلات طلايي

رسوباتی که در اثر آب سخت ایجاد شده‌اند، بد قلق هستند و پاک کردنشان کمی زمان می‌برد. برای زدودن این قبیل رسوبات، دستمال، پنبه یا کهنه‌ای تمیز را در سرکه یا جوش شیرین خیس کنید و چند لحظه روی رسوبات شیرآلات طلایی رنگتان قرار دهید. این رسوبات، کمی که خیس بخورند، جدا کردنشان راحت می‌شود. بهیچ وجه نیاز نیست از ابزاری نوک تیز استفاده کنید. کار که تمام شد، قسمت مزبوطه را آب بکشید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا