علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت و تعویض آن!

خودروموتور سیکلت

اگر از آن دسته افراد هستید که صدای موتورتان، رسیدن شما را به سمع‌ونظر کل محل می‌رساند؛ احتمالا باید علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت را روی موتور خود بررسی کنید.

لنت یک بخش جانبی برای پدال ترمز موتور سیکلت است که وظیفه دارد با ایجاد اصطکاک، نیروی حرکتی چرخ‌های وسیله نقلیه را به انرژی حرارتی تبدیل کند. سپس این انرژی حرارتی باعث کم شدن سرعت وسیله نقلیه یا ایست کامل آن می‌شود. از آنجایی که سلامت لنت مستقیما به ترمز وسیله نقلیه شما وابسته است؛ باید نسبت به علائم تمام شدن آن هوشیار باشید.

در این مقاله با آچاره همراه باشید تا بتوانید سلامت لنت موتور سیکلت خود را به‌راحتی بررسی کنید.

نکات کلیدی

 • جیغ کشیدن لاستیک‌ها هنگام ترمز، کشیده شدن موتور سیکلت و دیر ایستادن وسیله نقلیه (ترمز ضعیف) از جمله علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت هستند.
 • عمر لنت موتور سیکلت بین 3 تا 6 ماه تخمین زده می‌شود.
 • هزینه تعویض لنت موتور سیکلت به عواملی مثل نوع موتور شما و برند بستگی دارد، اما این هزینه به‌طور متوسط از 40 تا 800 هزارتومان برآورد می‌شود.

علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت

برای درک بهتر وسیله نقلیه بهتر است سعی کنیم به زبان خاص آن وسیله مسلط شویم؛ درست مثل زمانی که گریه نوزاد را زبان ارتباطی او دانسته و سعی می‌کنیم تا به تمام صداهایی که ایجاد می‌کند، واکنش مناسب نشان دهیم.

وسیله نقلیه نیز زبان و ادبیات مخصوص خودش را دارد که به‌وسیله آن خرابی و مشکلاتش را به ما گوشزد می‌کند.

تعمیر موتور سیکلت را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • تعویض قطعات موتورسیکلت
 • تعمیر روغن‌ریزی
 • رفع مشکلات ترمز
 • تعمیر و تعویض چراغ‌ها
 • تعمیر ریپ زدن موتورسیکلت
تعمیر موتور سیکلت با آچاره
تعمیر موتور سیکلت را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.
 • تعویض قطعات موتورسیکلت
 • تعمیر روغن‌ریزی
 • رفع مشکلات ترمز
 • تعمیر و تعویض چراغ‌ها
 • تعمیر ریپ زدن موتورسیکلت
تعمیر موتور سیکلت با آچاره

علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت

از شایع‌ترین علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت و خرابی ترمز موتور سیکلت، علائمی است که خود راننده حین استفاده وسیله نقلیه با کمی دقت متوجه آن‌ها می‌شود. این علائم عبارتند از:

 • سوت کشیدن یا صدای کشیده‌شدن آهن روی هم
 • پایین آمدن قدرت ترمزگیری و احساس لرزش محسوس
 • نیاز به فشار زیاد روی پدال ترمز
 • نیاز به گرفتن پدال ترمز برای زمان طولانی‌تر از حالت عادی تا ایست کامل موتور سیکلت
 • نرم شدن پدال ترمز و پایین رفتن غیرمعمول آن هنگام فشار پا

عمر لنت موتور سیکلت چقدر است؟

عمر لنت موتور سیکلت ارتباط مستقیمی با مولفه‌های زیادی از جمله میزان، نوع استفاده، جنس، کیفیت لنت و کیفیت خود وسیله نقلیه وابسته است. اما اگر بخواهیم استانداردی برای عمر لنت در نظر بگیریم، بازه 3 تا 6 ماه یک طول عمر منطقی برای لنت موتور سیکلت است.عمر لنت موتور سیکلت

عوامل تاثیرگذار در تعیین عمر لنت موتور سیکلت

1. جاده یا کهکشان راه شیری

قطعا رفت‌وآمد همیشگی در جاده‌های نامناسب و سنگلاخی، عمر لنت موتور سیکلت را کم می‌کند. راستش را بخواهید موتورسیکلت‌ها برای رانندگی در جاده‌های آسفالت یا خاکی طراحی شده‌اند و خیلی مناسب کره ماه نیستند.
پس اگر محل رفت‌وآمدتان به کهکشان راه شیری بی‌شباهت نیست ؛ متاسفانه عمر لنت موتور سیکلت شما کمتر از عمر استاندارد آن خواهد بود.

2. موتور یا کامیون حمل بار

یکی دیگر از مسائلی که روی عمر لنت موتور سیکلت شما اثر می‌گذارد، میزان باری است که روی موتور سوار می‌کنید. موتورسیکلت نهایتا وزن 2 انسان متوسط را تحمل می‌کند.
اگر موتور سیکلت را وسیله حمل‌و‌نقل اشیا سنگین کرده‌اید؛ عمر لنت به زودی به سر آمده و صدای جیغ لاستیک‌های موتور، گوش شما را پر خواهد کرد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر موتورسیکلت!

بهترین زمان تعویض لنت موتور سیکلت

استاد مکانیک‌ها بهترین زمان تعویض لنت موتور سیکلت را هر 3 ماه یک‌بار می‌دانند. البته اگر در حین استفاده از این وسیله نقلیه با یکی از علائم خرابی یا تمام شدن لنت موتور سیکلت برخورد کردید، باید دوباره به فکر تعویض یا تعمیر بیفتید؛ ولو که فقط یک ماه از تعویض لنت موتور سیکلت شما گذشته باشد.

به‌هرحال عمر لنت موتور سیکلت ارتباط بالعکس با استفاده شما از این وسیله نقلیه دارد. هرچه میزان استفاده بیشتر، عمر لنت کوتاه‌تر و هرچه استفاده کمتر، عمر لنت طولانی‌تر!بهترین زمان تعویض لنت موتور سیکلت

تشخیص تمام شدن لنت ترمز موتور سیکلت

به‌غیر از عمر و علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت که پیش از این در اینباره صحبت کردیم؛ مسئله دیگری که به تشخیص تمام شدن لنت ترمز شما کمک می‌کند، ضخامت لنت است.

در حالت استاندارد ضخامت لنت موتور سیکلت نباید از 1.5 میلی‌متر کمتر باشد. برای بررسی این اندازه باید بین روتورها و کالیپر را نگاه کنید تا لنت را ببینید.

البته در برخی از موتور سیکلت‌ها طراحی کالیپر به گو‌نه‌ای است که برای چک کردن ضخامت لنت به باز کردن کالیپر نیاز دارید. البته این کار و با باز کردن 2 پیچ می‌توانید ضخامت لنت را بررسی کرده و تشخیص دهید که زمان تعویض لنت موتور سیکلت شما فرا رسیده است یا خیر.

توصیه می‌شود فارغ از توجه به علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت، ضخامت لنت را هر 3 ماه یک‌بار بررسی کنیدتشخیص تمام شدن لنت ترمز

هزینه تعویض لنت موتور سیکلت

اگر علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت خود را مشاهده کرده و به فکر تعویض آن افتاده‌اید؛ بررسی هزینه لنت موتور سیکلت می‌تواند دغدغه شما باشد.

برای برآورد هزینه تعویض و نصب لنت موتور سیکلت نمی‌توان عددی قطعی ارائه داد و رقم‌ها در ادامه صرفا در حد آشنایی نسبی با حدود قیمت بازار امروز کارآمد است؛ چراکه در نهایت این هزینه به نوع موتور، برند لنت و مزد دست تعویض‌کار وابسته خواهد بود.

تعمیر انواع موتورسیکلت با آچاره

هزینه لنت ترمز در زمان نگارش این مقاله از 40 تا 700 هزار تومان متغیر است که این هزینه باید به علاوه هزینه دستمزد تعویض کار در نظر گرفته شود.

همچنین دستمزد تعویض لنت موتور سیکلت نیز از 60 تا 800 هزار تومان وابسته به محل زندگی و نوع موتور شما (سختی یا آسانی باز کردن و تعویض لنت) متغیر است.هزینه تعویض لنت موتور سیکلت

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی علائم تمام شدن لنت ترمز موتور سیکلت پرداختیم. تشخیص تمام شدن لنت ترمز کار ساده‌ای است که اگر در زمان درست و به‌موقع انجام نشود، خسارات زیادی از جمله تصادف و خسارات جانی و مالی به بار خواهد آورد. البته لنت ترمز به‌تنهایی ضامن سلامت وسیله نقلیه نبوده و روغن ترمز، سیم پدال ترمز و روتورها نیز باید مدام چک شده و سالم باشند. تیم آچاره امیدوار است توانسته باشد به شما در بررسی سلامت لنت ترمز موتور کمک کرده باشد.

سوالات متداول

کار لنت ترمز موتور سیکلت چیست؟

لنت موتور سیکلت وسیله‌ای است که انرژی چرخشی چرخ‌های موتور را به انرژی گرمایی برای ایست تبدیل کرده و باعث کاهش سرعت یا ایست موتور سیکلت شما می‌شود.

علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت چیست؟

جیغ کشیدن لاستیک‌ها هنگام ترمز، کشیده شدن موتور سیکلت روی آسفالت، نیاز به فشار زیاد پدال و دیر ایستادن وسیله نقلیه (ترمز ضعیف)، از جمله علائم تمام شدن لنت موتور سیکلت هستند.

عمر لنت موتور سیکلت چقدر است؟

عمر لنت موتور سیکلت بین 3 تا 6 ماه تخمین زده می‌شود.

هزینه تعویض لنت موتور سیکلت چقدر است؟

هزینه تعویض لنت موتور سیکلت به عواملی مثل نوع موتور شما و برند بستگی دارد، اما این هزینه به‌طور متوسط از 40 تا 800 هزار تومان برآورد شده است.

چگونه لنت موتور سیکلت خود را سالم نگه داریم؟

برای افزایش عمر لنت موتور سیکلت، باید از حمل‌ونقل بار زیاد با موتور و رفت‌وآمد در مسیرهای کوهستانی خودداری کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا