نگهداری از گیاهان آپارتمانی نگهداری از گیاهان آپارتمانی

8 علت خشک شدن گل بگونیا هلندی

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

بگونیاها به‌خاطر شاخ و برگ‌های بسیار زیبا و متنوع خود، مشهور هستند؛ اما چنین زیبایی، هزینه هم دارد. حفظ ظاهر خوب آن برگ‌ها می‌تواند کار مشکلی باشد و مشکلات زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث خشک شدن گل بگونیا هلندی شما شود. این مطلب به شما کمک می‌کند بفهمید که چه چیزی باعث ایجاد این مشکل شده است و به شما کمک می‌کند گیاه خود را به بهترین شکل ممکن احیا کنید.

کم آبی و نور مستقیم بیش از حد خورشید، شایع‌ترین علل خشک شدن گل بگونیا هلندی است. قهوه‌ای شدن لبه‌ها و نوک برگ‌ها، معمولاً به دلیل مشکلات آبیاری یا رطوبت کم به‌وجود می‌آید. لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها هم در اثر نور مستقیم بیش از حد خورشید یا بیماری ایجاد می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت خشک شدن گل بگونیا هلندی بپردازیم تا به شما در تشخیص مشکل گیاه کمک کنیم.

8 علت خشک شدن گل بگونیا هلندی

برای تشخیص علت خشک شدن گل بگونیا هلندی، 2 نکته اصلی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بفهمید چرا بگونیای شما خشک شده است.

 • علائم گیاهی: بررسی الگوی خشک شدن، همراه با علائم دیگر می‌تواند به شناسایی علت مشکل کمک زیادی کند.
 • شرایط مراقبت: بررسی شرایطی که بگونیای شما در آن رشد کرده است، معمولاً می‌تواند علت خشک شدن گل بگونیا هلندی را مشخص کند. هنگامی که متوجه شدید مشکل چیست، رسیدگی به گیاه بسیار آسان‌تر است.

علت خشک شدن گل بگونیا هلندی

1. کم آبی علت خشک شدن گل بگونیا هلندی

یکی از شایع‌ترین دلایل خشک شدن برگ‌های بگونیا کم آبی است. اگر متوجه شدید که برخی از برگ‌های پایین گیاه ترد و قهوه‌ای هستند، در حالی که برخی دیگر دارای لبه‌های قهوه‌ای یا نوک قهوه‌ای هستند، پس ممکن است علت خشک شدن گل بگونیا هلندی کم آبی باشد. کمبود آب در ابتدا روی پیرترین و جوان‌ترین شاخ و برگ‌ها تأثیر می‌گذارد.
نگهداری از گیاهان آپارتمانی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

بیشتر بگونیاها نیز در شرایط کم آبی به طرز چشمگیری پژمرده می‌شوند. اگرچه معمولاً آن‌ها می‌توانند پس از پژمردگی شدید بهبود یابند، پژمردگی مکرر یا طولانی‌مدت معمولاً منجر به ریزش برگ و برگ‌های قهوه‌ای در بگونیای شما می‌شود. علائمی که باید بررسی کنید تا تأیید کنید که آیا کم آبی علت خشک شدن گل بگونیا هلندی شما است یا خیر از این قرارند:

 • در زمان لمس کردن خاک، خاک خشک است.
 • گیاه به میزان قابل‌توجهی پژمرده می‌شود اما پس از آبیاری به‌سرعت بهبود می‌یابد.
 • ابتدا لبه‌ها و نوک برگ‌ها ترد و قهوه‌ای می‌شوند.
 • ریزش متوسط ​​برگ، عمدتاً بر شاخ و برگ‌های مسن تأثیر می‌گذارد.
 • رشد آهسته و برگ‌های کوچک‌تر

چگونه از خشک شدن برگ‌های بگونیا به دلیل کم آبی جلوگیری کنیم؟

مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، این است که هر چند روز یک‌بار بگونیای خود را چک کرده و زمانی که 3 تا 4 سانتی‌متر از سطح خاک خشک شد، آن را آبیاری کنید. شما می‌توانید وزن گلدان را بررسی کنید و از روی وزن گلدان تشخیص دهید که گیاه شما به آبیاری نیاز دارد.

 • مطمئن شوید که ریشه بگونیای شما دچار مشکل نشده است.
 • اطمینان حاصل کنید که دمای محیط تقریباً 58-72 درجه فارنهایت (15-22 درجه سانتی‌گراد) است.
 • از نور مستقیم بیش از حد خورشید که می‌تواند به‌طور چشمگیری اتلاف آب را افزایش دهد، خودداری کنید. بیشتر بگونیاها نور روشن و غیرمستقیم خورشید را دوست دارند.
 • اطمینان حاصل کنید که خاکی که استفاده می‌کنید، رطوبت را حفظ می‌کند.

2. آبیاری بیش از حد؛ علت خشک شدن گل بگونیا هلندی

آبیاری بیش از حد هم می‌تواند علت قهوه‌ای شدن برگ‌های بگونیا باشد. در حالی که دقیقاً برعکس کم آبی است، گاهی اوقات می‌تواند علائمی را ایجاد کند که کاملاً شبیه به کم آبی است. شما باید به دقت شرایط گیاه و شرایط رشد آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکل را به‌درستی برطرف می‌کنید. خاک بیش از حد مرطوب از گردش هوای خاک جلوگیری می‌کند و دسترسی به اکسیژنی را که ریشه‌ها برای زنده ماندن به آن نیاز دارند، محدود خواهد کرد. این موضوع می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شود.

در ابتدا، هنگامی که بگونیای شما بیش از حد آبیاری می‌شود، دچار علائمی مانند زرد شدن برگ‌ها و تورم خواهد شد. هنگامی که ریشه‌ها شروع به مبارزه می‌کنند، علائم کمبود آب در گیاه ظاهر می‌شود. همین موضوع علت خشک شدن گل بگونیا هلندی می‌شود و به‌ویژه بر روی برگ‌های جوان تأثیر می‌گذارد. همچنین می‌تواند منجر به قهوه‌ای شدن برگ‌های مسن‌تر، خشک شدن و افتادن برگ از گیاه شود.

با بدتر شدن اوضاع بر اثر آبیاری زیاد، بگونیای شما شروع به پژمرده شدن خواهد کرد. اگر گیاه خود را به‌دقت بررسی نکنید و خاک را از نظر رطوبت احساس نکنید، به‌راحتی می‌توانید علائم را با کم آبی اشتباه بگیرید. آبیاری شدید منجر به پوسیدگی ریشه و علت خشک شدن گل بگونیا هلندی می‌شود. این یک مشکل بسیار جدی است و اگر می‌خواهید شانسی برای نجات گیاه خود داشته باشید، باید فوراً آن را درمان کنید.

علت خشک شدن گل بگونیا هلندی

چگونه مانع از خشک شدن برگ‌های بگونیا در آبیاری بیش از حد شویم؟

در ادامه چند نکته آورده شده است که شما مطمئن شوید گل بگونیا هلندی خود را بیش از حد آبیاری نمی‌کنید.

 • همیشه قبل از آبیاری خاک را لمس کرده تا بررسی کنید که آیا 3 تا 4 سانتی‌متر از سطح خاک خشک شده است یا خیر.
 • گلدان را بلند کنید تا وزن آن را قبل از آبیاری بررسی کنید. خاک مرطوب سنگین‌تر است، در حالی که خاک خشک بسیار سبک‌تر به نظر می‌رسد.
 • به گیاه خود نور کافی بدهید. بگونیاهایی که در نور کم نگهداری می‌شوند، بسیار مستعد خشک شدن بر اثر آبیاری بیش از حد هستند؛ زیرا مصرف آب در نور کم به‌شدت کاهش می‌یابد.
 • از کاشت بگونیاهای خود در گلدان‌های بیش از حد بزرگ خودداری کنید. خشک شدن خاک در یک گلدان بزرگ ممکن است بسیار طول بکشد و خطر آبیاری بیش از حد را افزایش دهد.
 • همیشه بعد از آبیاری اجازه دهید گلدان به‌خوبی زهکشی شود. زیر گلدانی را پس از چند دقیقه خالی کنید تا مطمئن شوید که ریشه‌ها در آب قرار نگرفته‌اند.

3. رطوبت کم

بگونیا زمانی که در رطوبت بالای 40 درصد قرار گیرد، بهترین عملکرد را دارد و زمانی که محیط خیلی خشک باشد، نوک برگ‌ها قهوه‌ای رنگ می‌شوند. اگر رطوبتِ کم، علت خشک شدن گل بگونیا هلندی شما باشد، به‌جز نوک‌ها و حاشیه‌های قهوه‌ای ناخوشایند برگ‌ها، گیاه احتمالاً سالم خواهد ماند.

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

اگر در یک محیط خشک زندگی می‌کنید یا رطوبت خانه شما بسیار کم است، یکی از موارد ذیل را برای بهبود سطح رطوبت محیط امتحان کنید:

 • گیاهان آپارتمانی خود را در کنار هم نگه دارید تا محیط مرطوب‌تری ایجاد کنید.
 • یک ظرف آب را در کنار یا زیر گیاهان خود قرار دهید. (سینی کم عمق پر از آب) افزایش تبخیر آب می‌تواند سطح رطوبت محیط را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.
 • بگونیاهای خود را در اتاق مرطوب‌تری قرار دهید. آشپزخانه‌ها و حمام‌ها معمولاً مرطوب‌تر هستند.
 • از دستگاه بخور استفاده کنید.

آخرین نکته در مورد رطوبت این است که رطوبت بیش از حد نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود، به‌ویژه زمانی که تهویه محیط ضعیف باشد. رطوبت بالا خطر ابتلا به بیماری‌های قارچی و باکتریایی را افزایش می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند علت خشک شدن گل بگونیا هلندی شما شود. به همین دلیل سعی کنید رطوبت محیط را بین 40 تا 60 درصد حفظ کنید.

گل بگونیا هلندی

4. نور مستقیم بیش از حد خورشید

بسیاری از انواع بگونیا نمی‌توانند نور مستقیم خورشید را تحمل کنند؛ در نتیجه لکه‌های قهوه‌ای بزرگی روی برگ‌های گیاه ایجاد می‌شوند یا حتی برگ‌ها به‌طور کامل می‌سوزند.

چگونه از سوختگی برگ بگونیا هلندی جلوگیری کنیم؟

اگر فکر می‌کنید که علت خشک شدن گل بگونیا هلندی شما تابش بیش از حد مستقیم خورشید است، سطوح روشنایی اتاق خود را در چند روز و در ساعات مختلف روز بررسی کنید. اشعه مستقیم نور خورشید نباید بیش از 1 تا 2 ساعت در روز روی بگونیای شما بتابد و در حالت ایده‌آل فقط در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر است.

سعی کنید میزان روشنایی را که برای گیاه شما ایده‌آل است را فراهم کنید. نور کم تقریباً برای اکثر گیاهان آپارتمانی مضر است؛ بنابراین به‌دنبال یک محیط شاد باشید.

 5. عادت نکردن به محیط جدید

زمانی که بگونیاها را برای اولین‌بار به خانه می‌آورید، کمی ناسازگار هستند. خیلی عجیب نیست تا زمانی که بگونیا به شرایط خانه شما عادت می‌کند، تعداد زیادی برگ قهوه‌ای ایجاد شود، پژمرده شود و گیاه تا چند هفته برای عادت کردن به شرایط جدید مبارزه کند. مطمئن شوید که گیاهان سالمی را خریداری کرده و گیاهان خود را با دقت به خانه منتقل کنید. وقتی آن‌ها را به خانه می‌آورید، سعی کنید شرایط ایده‌آلی را با دما، نور و رطوبت مناسب برایشان فراهم کنید.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم آچاره

گاهی اوقات ریشه بگونیا بر اثر استرس ناشی از حرکت کمی شوکه می‌شود و در صورت آبیاری بیش از حد در چند هفته اول مستعد پوسیدگی ریشه می‌شود. اگر متوجه شدید که برگ‌های بگونیا هلندی شما در چند روز یا هفته اول قهوه‌ای می‌شوند و مطمئن شده‌اید که شرایط خوبی را برایش فراهم کرده‌اید، فقط صبر داشته باشید و منتظر بهبودی گیاه باشید.

گاهی اوقات ممکن است چند برگ از بین بروند و ممکن است 1 یا 2 ماه طول بکشد تا گیاه شما دوباره رشد کند، اما به‌زودی بگونیای شما دوباره به روزهای اوج خود برمی‌گردد.

6. استرس دمایی علت خشک شدن گل بگونیا هلندی

به نظر می‌رسد بگونیاها به تنش دما بسیار حساس هستند. دمای زیاد یا کم می‌تواند علت خشک شدن گل بگونیا هلندی شما شوند. دمای پایین باعث آسیب مستقیم به گیاهان می‌شود و دمای نسبتاً پایین مشکلات آبیاری بیش از حد را بیشتر می‌کند. دمای بالا باعث از دست دادن سریع آب شاخ و برگ می‌شود و باعث پژمردگی، قهوه‌ای شدن لبه‌ها و نوک برگ‌ها خواهد شد. نور مستقیم بیش از حد خورشید یا قرار دادن بگونیاها در کنار منبع گرما هم می‌تواند باعث استرس گرمایی شدید و قهوه‌ای شدن برگ‌ها شود.

علت خشک شدن گل بگونیا هلندی

7. آفات و بیماری‌های بگونیا هلندی

بگونیا مقاومت خاصی در برابر بیماری ندارد، بنابراین این چیزی است که باید به‌دقت مراقب آن باشید. بیماری‌ها باعث رشد سریع برگ‌های قهوه‌ای یا سیاه در بگونیا، پژمردگی و مرگ گیاه می‌شوند. بیماری و آفات در گیاهانی که تحت‌استرس قرار دارند، شایع‌تر است. رطوبت زیاد، سازگاری، آبیاری بیش از حد و استرس دمایی همگی می‌توانند منجر به شروع بیماری و علت خشک شدن گل بگونیا هلندی شما شوند.

چگونه می‌توان برگ‌های قهوه‌ای ناشی از بیماری بگونیا هلندی را نجات داد؟

مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، این است که گیاه خود را از سایر گیاهان جدا کنید. بیماری‌ها می‌توانند گسترش یابند، بنابراین جداسازی گیاه شما از آسیب دیدن سایر گیاهان جلوگیری می‌کند. هرس سریع شاخ و برگ‌های آسیب‌دیده مؤثرترین درمان است. بسیار بعید است که گیاه را بتوان با روش‌های دیگر با موفقیت درمان کرد. خبر خوب این است که اگر سریع عمل کنید، ممکن است بتوانید گیاه خود را نجات دهید.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که ممکن است مشکلات متعددی علت خشک شدن گل بگونیا هلندی شما باشند؛ بنابراین ممکن است لازم باشد برای احیا کردن گیاه خود اقداماتی را انجام دهید. شما می‌توانید سوالات و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید تا پاسخ خود را در کوتاه‌ترین زمان از کارشناسان باغبانی و گلکاری آچاره دریافت نمایید.

اگر به نگهداری از گل و گیاه علاقمند هستید و در خانه خود گلخانه دارید؛ می‌توانید تمیز کردن آن را به ما بسپارید. نظافت گلخانه تاثیر زیادی بر شادابی گل‌های شما دارد. تمیز کردن گلخانه با وجود تعداد زیادی گلدان و ریختن مداوم خاک پای گلدان کار ساده‌ای نیست. از خدمات نظافت منزل آچاره استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت سفارش خود را به‌رایگان ثبت کنید.

به این پست امتیاز دهید

2 دیدگاه

 1. سلام.میخواستم ببینم میشه از روی عکس گیاه که براتون ارسال میکنم، علت پژمردگیش رو بهم بگین یا خیر؟

  1. درود. شما می‌توانید با ثبت سفارش رایگان «خدمات نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی» (در سایت یا اپلیکیشن آچاره) از متخصصین ما کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا


نگهداری از گیاهان خود را به متخصصین ما بسپارید!

 

کلیک کنید