آموزش پیوند زدن درخت گردو [نکات مهم]

باغبانی و سمپاشیباغبانی

عمل پیوند زدن گیاهان از جمله درخت گردو با هدف بالا رفتن کیفیت و افزایش باردهی گیاه انجام می‌شود. در این میان آموزش پیوند زدن درخت گردو پروسه‌ای مهم است چون رعایت قوانین و اصول کار نقشی مهم در نتیجه نهایی دارد.

باغداران بعد از آموزش پیوند زدن درخت گردو و آگاهی از اصول درست می‌توانند محصولی با طعم، شکل و اندازه ایده‌آل پرورش دهند. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره نحوه پیوند زدن درخت گردو و زمان و انواع آن مطالبی را با هم بررسی کنیم.

نکات کلیدی

  • قبل از پیوند گردو باید به عواملی مثل منطقه، خاک و زمان مناسب دقت داشته باشید.
  • پیوند گردو با استفاده از روش‌های اسکنه،امگا، وصله‌ای و روش T قابل انجام است.

نکاتی درباره پیوند زدن درختان گردو

به‌طور کلی در زمان پیوند درخت گردو، پیوند درختان جوان آسان‌تر خواهد بود. آن‌ها قدرت لازم برای غلبه براسترس موجود در درخت را دارند. همچنین در صورت خشک شدن ریشه‌ها می‌توانند در برابر جابه‌جایی مقاومت بیشتری داشته باشند.

پیوند درخت گردو قابل انجام است. با این حال پروسه آموزش پیوند زدن درخت گردو دارای مراحل خاصی است که باید دنبال کنید و نکاتی را در نظر بگیرید تا فرآیند پیوند موفقیت‌آمیز باشد. البته فراموش نکنید که شما با دریافت خدمات باغبانی می‌توانید این کار را بدون هیچ دردسری به انجام برسانید.آموزش پیوند زدن درخت گردو

1. منطقه پیوند را تمیز کنید

قبل از این‌که شروع به کندن درخت خود کنید، باید مطمئن شوید ناحیه‌ای که درخت را در آن کاشت می‌کنید از هر گونه موانع پاک باشد. اگر درخت جوانی را جابه‌جا می‌کنید، به خاطر داشته باشید که درخت گردو تا بیش از 27 متر رشد می‌کند.

2. خاک را بررسی کنید

درختان گردو دوست دارند در خاکی باشند که به‌راحتی زهکشی می‌شود و مقداری شن، خاک رس و سیلت در آن وجود دارد. خاک باید غنی از مواد مغذی باشد، اما آب زیادی در خود نگه ندارد. بهترین نوع پیوند درخت گردو در شرایطی انجام می‌شود که آب بتواند به‌راحتی در زمین نفوذ کند.انواع پیوند درخت گردو

3. پیوند جوانه گردو در بهار

اگر قصد دارید درخت گردو را از محل رشد خود پیوند بزنید، باید برای پیوند جوانه گردو در بهار از اوایل سال برنامه‌ریزی آن را شروع کنید. در اولین نشانه‌های بهار، قبل از این‌که جوانه‌ها شروع به جوانه زدن کنند، باید درخت را جابه‌جا کنید.

اگر به‌موقع این کار را انجام ندادید، بعد از پیوند درخت آن را حرکت ندهید. بهتر است تا اواخر پاییز که برگ‌ها می‌ریزند صبر کنید. پیوند گردو در زمستان توصیه نمی‌شود؛ چون افزایش و کاهش دما روی کیفیت پیوند تاثیر می‌گذارد.زمان پیوند درخت گردو

انواع پیوند درخت گردو

یکی از نکات مهم در فرآیند پیوند زدن درخت گردو آشنایی با انواع پیوند درخت گردو است. پیوند درخت گردو به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

1. روش اسکنه برای پیوند درخت گردو

در این روش که در بهار انجام می‌گیرد ابتدا باید برش‌های عمودی روی شاخه‌ها زده شود. در مرحله بعد پیوندک‌هایی به طول حدود 10 سانتی‌متر درون شکاف‌ها قرار داده می‌شوند.

پیوندک‌ها باید به‌طور کامل داخل شکاف‌ها قرار داده شده و روی آن‌ها را با چسب‌های مخصوص باغبانی بپوشانید.بهترین نوع پیوند گردو

2. روش امگا برای پیوند زدن درخت گردو

در روش امگا که یکی از انواع پیوند درخت گردو است، برشی شبیه به حرف یونانی امگا روی پیوندک و پایه پیوند ایجاد می‌شود. در این پروسه برای برش پیوندک و پایه به ماشین پیوندزنی نیاز است.

در روش امگا، نهال‌های پیوندخورده باید بعد از خروج از خاک به مدت 20 روز درون خاک اره قرار بگیرند. دمای محیط هم باید حدود 25 درجه و میزان رطوبت بالا باشد.

پیوند گردو در زمستان

3. روش وصله‌ای برای پیوند زدن درخت گردو

در آموزش پیوند زدن درخت گردو به روش وصله‌ای از برش‌های عمودی و افقی استفاده می‌شود. در این روش ابتدا باید 2 برش عمودی روی ساقه ایجاد شود. در مرحله بعدی با ایجاد دو برش افقی این دو برش عمودی به هم وصل می‌شوند.

اندازه برش‌ها باید حدود 2 تا 3 سانتی‌متر باشد. زمان انجام روش وصله‌ای با زمان‌بندی دیگر انواع پیوند درخت گردو متفاوت است. بهترین زمان برای انجام این روش اوایل فصل تابستان است. پایه پیوندی باید حدود 2 سال داشته باشد.

4. روش T برای پیوند درخت گردو

در روش T برای پیوند زدن درخت گردو ابتدا باید برشی T شکل روی پایه ایجاد شود. به این ترتیب باید اول برش عمودی زده شده و سپس به اندازه یک سوم برش عمودی، برش افقی ایجاد شود. پیوندک داخل این برش T شکل قرار گرفته و برش با چسب‌های مخصوص باغبانی پوشانده می‌شود.

برای خدمات باغبانی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

اقدامات مهم برای پیوند زدن درخت گردو

در ادامه این مقاله به مهم‌ترین ملاحظات هنگام پیوند زدن درخت گردو و اقداماتی که به بقای بین‌گیاه کمک می‌کند می‌پردازیم:

1. در دسترس بودن نور خورشید

مهم‌ترین نکته برای انجام بهترین نوع پیوند گردو کافی بودن نور خورشید است. در بسیاری از موارد، درختان در باغی سایه‌دار کاشته می‌شوند و باید برای رسیدن به نور رشد بیشتری کنند. اگر درخت نتواند به اندازه کامل برسد، صرف وقت و هزینه برای پیوند درخت منطقی نخواهد بود.

2. سن درخت

سن درخت اولین چیزی است که هنگام تصمیم‌گیری برای پیوند جوانه گردو در بهار مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر درخت جوان است و نور خورشید در محل درخت در طول روز در دسترس است، پیوند گزینه بسیار خوبی است.

3. فضای کاشت

در باغات با فاصله وسیع یا استاندارد، نور خورشید برای پیوند درخت بیشتر است. درختان در باغ‌های پرچین به قدری به هم نزدیک هستند که درختان اطراف به‌سرعت فضای باقیمانده از درخت گمشده را پر می‌کنند. پیوند درخت گردو در پرچین اغلب توصیه نمی‌شود.

عوامل مؤثر روی بهتر شدن پیوند گردو

در پیوند زدن درخت گردو برخی عوامل موثر روی پیوند با کیفیت باید مورد توجه قرار بگیرند. رعایت اصول و قوانین برای کسب نتایج مطلوب از اهمیت خاصی برخوردار است.

در ادامه عواملی را نام می‌بریم که روی کیفیت پیوند گردو تاثیر مستقیم دارند:

 • انتخاب پایه سالم و مناسب برای پیوند زدن
 • انتخاب پیوندک تازه و باکیفیت
 • انتخاب بهترین نوع پیوند گردو براساس آب‌وهوای منطقه
 • تامین دمای مناسب برای پیوند درخت گردو

جمع‌بندی

آن‌چه در این مقاله خواندید آموزش پیوند زدن درخت گردو و آشنایی با روش‌های مختلف آن بود. پیوند درخت گردو اگر طبق اصول و قوانین انجام شود به بهبود کیفیت محصول کمک بزرگی می‌کند.

بهترین زمان برای پیوند درخت گردو فصل بهار است که باید قبل از پیدایش جوانه‌ها انجام گیرد. انتخاب بهترین روش برای پیوند درخت گردو به عوامل متعددی مانند نوع آب‌وهوا و نوع گردو بستگی دارد. آگاهی از این اصول در افزایش بهره‌وری پیوند مؤثر خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا