۷ علت کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری

خودروسرویس و نگهداری

از جمله رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است در سیستم ترمز ماشین پیش بیاید این است که به هنگام فشار دادن پا روی پدال ترمز فرمان ماشین به سمت راست یا چپ کشیده شود. در برخی موارد نیز ممکن است فرمان از یک طرف به طرف دیگر انحراف پیدا کند. در این مطلب می‌خواهیم ۷ علت که باعث کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری می‌شوند را بررسی کنیم.

چه چیزی باعث کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری می‌شود؟

ترمزها از موارد مهم هنگام رانندگی هستند. سالم بودن سیستم ترمز و بی‌عیب بودن آن برای رانندگی ایمن امری ضروری است. هنگامی که نقصی در این سیستم وجود داشته باشد سریعا روی عملکرد خوردو اثر می‌گذارد. این علائم باید جدی گرفته شوند؛ چرا که سلامت و ضمانت خودرو به آن بستگی دارد و در صورت نادیده گرفته شدن خسارات فراوانی را به بار خواهند آورد. عوامل زیادی ممکن است موجب بروز چنین مشکلی شوند. در ادامه برخی از رایج‌ترین عوامل را بررسی خواهیم کرد.

یک- گیر کردن کولیس ترمز

اولین علتی که باعث کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری می‌شود، گیر کردن کولیس ترمز است. در واقع خرابی کولیس در سیستم ترمز می‌تواند عاملی برای انحراف فرمان هنگام ترمز گرفتن باشد. در این صورت برای اینکه سیستم ترمز ماشین بتواند مجدداً عملکرد طبیعی خود را داشته باشد، می‌بایست به تعویض کولیس اقدام نمود.

کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری

دو- خرابی شیلنگ ترمز

از دیگر عللی که موجب کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری می‌شود، خرابی شیلنگ ترمز است. ممکن است شیلنگ هنگام بررسی از نمای بیرونی خوب به نظر برسد اما نمی‌دانید که آیا واقعاً این گونه است یا خیر. تنها روشی که با استفاده از آن می‌توانید خرابی یا صحت شیلنگ را بررسی کنید، مشاهده عملکرد ماشین هنگام فشار دادن پدال ترمز است.

خرابی شیلنگ ترمز علت کشیدن فرمان به یک سمت هنگام ترمز

در صورتی که شیلنگ ترمز خراب باشد، پس از فشار دادن ترمز خودرو به مدت چند ثانیه انحراف پیدا می‌کند و سپس به حالت اصلی باز می‌گردد. در موارد نادر وضعیت شیلنگ به‌گونه‌ای در می‌آید که مایع وارد شده به کالیپر به سیلندر اصلی بر نمی‌گردد. این بدان معنا است که کالیپر به طور کامل آزاد نمی‌شود که چنین اتفاقی در سیستم ترمز ماشین اختلال به‌وجود می‌آورد.

سه- فرسودگی لنت‌های ترمز

به طور معمول لنت‌های ترمز راست و چپ در یک محور با سرعت یکسان ساییده می‌شوند. اگر به هر دلیلی با سایش ناهموار لنت‌های ترمز مواجه شوید، ممکن است علت آن گیر کردن لنت‌ها در یک طرف بیش از طرف دیگر باشد که موجب می‌شود اتومبیل یا کامیون به یک جهت متمایل شود.

فرسودگی لنت‌های ترمز

چهار- فرسودگی قطعات سیستم تعلیق

قطعات سیستم تعلیق از جمله عواملی هستند که در صورت وجود ناهنجاری در آنها  موجب کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمز می‌شوند. این تجهیزات به هنگام فشار دادن ترمز وزن وسیله نقلیه را کنترل کرده و موجب کاهش سرعت یا توقف آن می‌شوند. به عنوان مثال اگر بوش بازوی کنترلی در یک قسمت معیوب باشد، بازوی کنترلی در آن گوشه را به حرکت در می‌آورد که بسته به اینکه بوش در کدام طرف باشد، موجب کشیده شدن خودرو به سمت چپ یا راست می‌شود.

فرسودگی قطعات سیستم تعلیق

پنج- فشار تایر غیر یکنواخت

فشار تایر غیر یکنواخت یکی از علت‌های کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری است. در شرایطی که فشار هوای موجود در لاستیک یک سمت به میزان قابل توجهی با فشار هوای موجود در لاستیک سمت دیگر متفاوت باشد، اتومبیل به صورت طبیعی به یک سمت منحرف می‌شود. این اتفاق در لاستیک‌های جلو شایع‌تر است. علت این است که فشار کم هوا به طور مؤثری قطر و سرعت تایر را تغییر می‌دهد و در نتیجه خودرو از خطوط تنظیم شده خود انحراف پیدا می‌کند. در این شرایط هنگام رانندگی و گرفتن ترمز وسیله نقلیه تمایل دارد از حالت طبیعی خود خارج شود.

فشار تایر غیر یکنواخت

شش- خرابی بلبرینگ چرخ

شل بودن یاتاقان چرخ یکی دیگر از عواملی است که در انحراف فرمان هنگام ترمز گرفتن و ناهماهنگی روتور ترمز و کالیپرهای آن مؤثر است. این به معنای ایجاد اصطکاک کمتر و کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری است.

خرابی بلبرینگ چرخ دلیل کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری

هفت- ناهماهنگی لنت‌های ترمز

انواع مختلف لنت ترمز ضریب اصطکاک متفاوت دارند. بنابراین اگر شما یا کسی که قبل از شما صاحب وسیله نقلیه بوده لنت‌های ترمز را تنها روی یک چرخ عوض کرده‌اید (این کار را انجام ندهید)، احتمال زیادی وجود دارد که لنت‌های ترمز سمت چپ اصطکاک متفاوتی نسبت به لنت‌های ترمز سمت راست داشته باشند. این باعث می‌شود یکی از لنت‌ها نسبت به لنت دیگر قدرت بیشتری در توقف پیدا کند که همین امر می‌تواند به عنوان علت کشیدن فرمان به یک طرف در نظر گرفته شود.

ناهماهنگی لنت‌های ترمز دلیل کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری

چگونه وجود ناهنجاری را تشخیص دهیم؟

قبل از اینکه خودرو خود را برای بررسی و پیدا کردن علت کشیده شدن لاستیک هنگام ترمز به تعمیرگاه ببرید، بهتر است خودتان خودرو را چک کنید. این کار موجب صرفه‌جویی در هزینه شما شده و پیدا کردن علت مشکل را ساده‌تر می‌سازد. حتماً تا به اینجای مقاله متوجه شده‌اید که اصلی‌ترین علت منحرف شدن خودرو به یک طرف در زمان ترمز گرفتن، کولیس است.

با وجودی که در بیشتر اوقات علت کشیده شدن لاستیک هنگام ترمز وجود مشکلاتی در کولیس ترمز است، ممکن است حتی بعد از تعویض کولیس و اطمینان از عملکرد صحیح آن نیز مشکل کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری را تجربه کنید. به همین علت ضروری است که همیشه ترمزهای عقب، ترمزهای جلو، قطعات فرمان و اجزای سیستم تعلیق خودرو را بررسی کنید تا از نظر عملکرد مناسب تست شوند.

قطعات تعلیق شل از موارد رایجی هستند که موجب انحراف فرمان هنگام ترمز گرفتن می‌شوند. برای اطمینان از شل نبودن این اجزا دوباره آنها را بررسی کنید. همچنین فشار باد لاستیک خودرو را بررسی کنید و مطمئن شوید که هر تایر مقدار مناسبی از فشار هوا که توسط سازنده خودرو پیشنهاد شده است را درون خود دارد.

سوالات متداول

دلیل منحرف شدن خودرو پس از گرفتن ترمز چیست؟

عوامل زیادی وجود دارند که موجب کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمز می‌شوند. گیر کردن کولیس ترمز، خرابی شیلنگ ترمز، فرسودگی لنت‌ها، فرسودگی سیستم تعلیق، فشار تایر غیر یکنواخت، خرابی بلبرینگ چرخ و ناهماهنگی لنت‌های ترمز از جمله عواملی هستند که می‌توانند موجب کشیده شدن لاستیک به هنگام ترمز شوند.

اصلی‌ترین علت منحرف شدن خودرو به یک طرف در زمان ترمز گرفتن چیست؟

می‌توان اصلی‌ترین علت منحرف شدن خودرو به یک طرف در زمان ترمز گرفتن را مربوط به کولیس ترمز دانست. مشکلات به‌وجود آمده در کولیس موجب انحراف فرمان هنگام ترمزگرفتن می‌شوند. با این وجود گاهی اوقات با وجود عملکرد مناسب کولیس همچنان مشکل کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمز گرفتن وجود دارد.

برای برطرف کردن مشکل کشیده شدن لاستیک هنگام ترمز چه باید کرد؟

برای برطرف کردن چنین مشکلی ابتدا باید علت کشیدن فرمان به یک طرف را بررسی کرد. بعد از پیدا کردن علت می‌توان به برطرف کردن مشکل اقدام نمود. معمولاً بررسی مواردی مانند باد لاستیک‌ها، لنت‌ها و سیلندر ترمز، بلبرینگ چرخ، شاسی خودرو، میل تعادل و … می‌توانند در علت‌یابی و برطرف کردن مشکل کشیده شدن فرمان به یک سمت هنگام ترمزگیری کمک‌کننده باشند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن
دکمه بازگشت به بالا