تعمیر خودرو در محل تعمیر خودرو در محل

4 علت صدای لنت ترمز ماشین را بشناسید!

خودروسرویس و نگهداری

ترمز از مهم‌ترین بخش‌های خودرو است که عدم عملکرد درست آن می‌تواند خطرات مالی و جانی به‌دنبال داشته باشد؛ در‌ نتیجه همیشه باید به سالم بودن ترمز‌ها توجه کنید و زمانی که صدا‌یی غیرمعمول از ترمز خودرو شنیدید، بلا‌فاصله علت صدای لنت ترمز خودرو را پیدا کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی علت‌ صدای لنت ترمز ماشین، همچنین علت صدای لنت ترمز بعد از تعویض لنت و راه‌های رفع آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

نکات کلیدی

 • لنت ترمزهای بی‌کیفیت به‌سرعت فرسوده می‌شوند؛ بنابراین از خرید محصولات بی‌کیفیت خودداری کنید و اگر مجبور به خرید لنت نامرغوب بودید، در فاصله زمانی کوتاهی آن را تعویض نمایید.
 • برای برطرف کردن صدای لنت ترمز در خودروهای دارای سیستم ترمز دیسکی، باید کالیپر را جدا و سرسره‌ها را چرب کرد.
 • در سیستم ترمز کاسه‌ای ارتعاشات لنت ترمز، غالبا بین کفشک و کاسه ایجاد می‌شود.

انواع صدا‌های لنت ترمز

هنگام ایجاد مشکل در لنت ترمز، 3 نوع صدا از آن شنیده می‌شود. در این بخش به بررسی این صدا‌ها و علت صدای لنت ترمز و راه‌حل‌های آن می‌پردازیم.

1- صدای جیغ یا جیرجیر

اگر صدای جیرجیر یا جیغ از ترمز خودرو می‌شنوید، به چند علت می‌تواند این صدا ایجاد شود.

فرسودگی مواد لنت ترمز

لنت ترمز دارای نشانگر سایش فلزی است که به‌عنوان نشانگر سایش ترمز نیز شناخته می‌شود. فرسودگی این زبانه فلزی یکی از علت‌های سروصدای لنت ترمز خودرو است که باعث ساییدگی دیسک ترمز خواهد شد.

این عامل در نهایت باعث اصطکاک و صدای جیغ ترمز می‌شود. برای حل این مشکل باید قبل از آسیب دیدن روتور ترمز، لنت ترمز را عوض کنید.

صدای لنت حین حرکت

کثیفی ترمز‌ها

در سیستم ترمز دیسکی، گرد‌و‌غبار بین لنت ترمز و دیسک ترمز (روتور) قرار می‌گیرد و باعث مشکل در ترمز و صدای جیغ می‌شود.

برای حل این مشکل باید یک مکانیک ترمز‌‌های کثیف را بررسی کند و گرد‌و‌غبار روی ترمز را از بین ببرد.

تعمیر خودرو در محل
تعمیر خودرو در محل

روتور یا درام ترمز لعاب‌دار

روتور ترمز و درام ترمز به مرور زمان ساییده می‌شوند و باعث لعاب می‌شود. به همین دلیل، ترمز ممکن است صدای جیر‌جیر ایجاد کند.

برای برطرف کردن آن، باید یک مکانیک روتور یا درام دیسک را برای علائم آسیب مثل ترک‌ها و نقاط گرما بررسی کند تا تعیین کند که آیا قطعات نیاز به روکش دارند یا تعویض.

روغن‌کاری نشدن ترمز‌ها

در خودرو‌یی با ترمز‌‌های درام عقب، اگر صفحه پشتی و سایر اجزای ترمز به‌درستی روغن‌کاری نشده باشند، ممکن است صدای جیر‌جیر را تجربه کنید.

در همین حال، صدای جیغ ترمز یا صدا جیرجیر در سیستم ترمز دیسکی می‌تواند در نتیجه‌ی حرکت چسبنده روی پیستون کالیپر باشد.

برای حل این مشکل باید یک مکانیک تمام اجزای ضروری ترمز‌‌های ماشین (مانند: پیستون کالیپر، صفحه پشتی، نقاط تماس روتور دیسک و لنت ترمز) را روغن‌کاری کند.

برای مطالعه در زمینه 0 تا 100 تعویض روغن خودرو کلیک کنید.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

مواد اصطکاکی نامرغوب (لنت ترمز)

اگر لنت ترمز از مواد اصطکاک بی‌کیفیت ساخته شده باشد، معمولا به‌سرعت فرسوده می‌شود. همین فرسودگی می‌تواند باعث ایجاد صدای جیغ بلند در سیستم ترمز شود.

برای برطرف کردن علت صدای لنت ترمز، باید مواد اصطکاک با‌کیفیت را از یک فروشگاه خودرو تهیه کنید و از یک مکانیک حرفه‌ای بخواهید تا آن را برای شما جایگزین کند.

فرسودگی مواد لنت ترمز

2- صدای سنگ‌زنی

اگر ترمز‌های شما صدای خراش بلند‌ی تولید می‌کنند، علت صدای لنت ترمز موارد پایین است.

مواد لنت ترمز یا کفشک ترمز فرسوده است

معمولا صدای ترمز به این معنی است که کفشک یا لنت ترمز فرسوده شده است که باعث ایجاد گرمای بیش از حد ناشی از اصطکاک در سیستم ترمز می‌شود؛ زیرا قطعات فرسوده کمتر قادر به دفع گرما هستند.

قبل از ساییدگی شدید مواد اصطکاک کفشک ترمز یا لنت ترمز را عوض کنید. ولی لنت یا کفشک ترمز بی‌کیفیت نخرید؛ زیرا خیلی سریع از بین می‌رود.

برطرف کردن صدای لنت ترمز

چسباندن کولیس یا سیلندر چرخ

در یک سیستم ترمز دیسکی، یک کالیپر چسبنده می‌تواند به‌طور مداوم هر لنت ترمز را روی روتور دیسک فشرده کند و باعث ترمز شود. همچنین اگر دیسک روتور با بخشی از کالیپر ترمز تماس داشته باشد، ممکن است صدای ساییدن بلندی بشنوید.

برای حل این مشکل اگر خودروی شما دارای سیستم ترمز دیسکی است، مکانیک باید کالیپر را جدا کند و سرسره‌های آن را چرب کند. اگر با این کار مشکل حل نشد، ممکن است این قطعات نیاز به تعویض داشته باشند.

3- صدای تق‌تق، ارتعاش یا سر‌و‌صدا

اگر هنگام زدن پدال ترمز احساس لرزش (ارتعاش) کنید، علت صدای لنت ترمز به موارد زیر مربوط می‌شود.

روتور تاب‌دار

اگر روتور تاب‌دار دارید، سطح روتور با لنت‌های ترمز تماس ناهمواری برقرار می‌کند و باعث ایجاد ضربان پدال، لرزش فرمان یا صدای کوبیدن می‌شود. باید سیستم ترمز را بررسی کنید و هر روتور یا درام تاب‌خورده را تعویض کنید تا از شر لرزش یا صدای کوبیدن خلاص شوید.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو!

تنظیمات نادرست یا از دست رفتن سخت‌افزار ترمز

اگر برخی از اجزای سیستم ترمز، مانند گیره‌های ضد جغجغه و لنت ترمز گمشده باشند یا به‌درستی تنظیم نشده باشند، باعث ایجاد لرزش یا صدای ترمز آزار‌‌دهنده می‌شود.

گاهی اوقات لرزش، تکان دادن پدال و لرزش فرمان می‌تواند ناشی از وجود مشکلی در سایر قطعات خودرو مانند فرسوده شدن مفصل توپ یا بلبرینگ چرخ باشد.

برای حل این مشکل باید یک مکانیک، سیستم ترمز را بررسی کند و مطمئن شود که از مواد ترمز اشتباه استفاده نمی‌کنید.

همچنین مطمئن شود آیا به تعویض سخت‌افزار مفقود یا آسیب‌دیده (براکت کالیپر، بلبرینگ چرخ، گیره ضد جغجغه و سایر قطعات خودرو) نیاز دارید یا خیر.

انواع صداهای لنت ترمز به‌دلیل نصب نادرست

اسلاید‌های کثیف کولیس (سیلندر چرخ)

کثیف بودن کالیپر ترمز از عملکرد صحیح لنت‌های ترمز جلوگیری می‌کند و باعث چسبیدن کالیپر ترمز می‌شود و در نهایت باعث ایجاد یک لرزش یا صدای تق‌تق می‌شود.

باید یک مکانیک، لغزنده‌های کالیپر و سایر اجزای کثیف ترمز را که ممکن است باعث ایجاد صدای آزار‌دهنده یا لرزش شوند، تمیز کند.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

علت صدای لنت ترمز بعد از تعویض لنت به چه چیزی مربوط می‌شود؟

علت صدای لنت ترمز بعد از تعویض لنت (صدا‌هایی مانند جیر‌جیر) به چند مورد مربوط می‌شود:

1. کیفیت روتور

کیفیت روتور به‌صورت مستقیم در صدای ترمز پس از تعویض تاثیر دارد. اگر روتور بی‌کیفیت باشد، پس از تعویض لنت ترمز، صدای جیرجیر یا جیغ شنیده می‌شود.

پایین بودن کیفیت روتور علاوه‌‌بر جیر‌جیر کردن یا جیغ کشیدن ترمز، باعث ایراد در سیستم ترمز‌‌گیری می‌شود.

2. شرایط آب‌‌و‌‌هوایی

شرایط آب‌و‌هوا، به این معنی که ماشین در چه شرایط جوی تردد دارد؛ چون الگوهای آب‌‌و‌‌هوایی در آن نقش دارند.

چنانچه پس از تعویض لنت ترمز، در شرایط آب‌‌و‌‌هوایی مرطوب، بارش باران و برف استفاده شود، احتمالا از لنت ترمز «هنگام ترمز گرفتن» صدای جیرجیر به گوش می‌رسد.

به دلیل این‌که رطوبت، موجب جذب گرد‌‌و‌‌غبار به روتور می‌شود و صدا تولید می‌کند.

3. مواد لنت ترمز

لنت‌های ترمز بیشتر از سیلیکون، مانند گردوغبار سیلیکون مخلوط شده است و با براده‌های فلزی ساخته شده‌اند که لنت‌های جدید را می‌ساید.

تولیدکنندگان نیز از محافظ‌هایی روی پد استفاده می‌کنند که از خراب شدن سریع لنت جلوگیری کنند.

4. فرآیند نصب

بیشتر لنت‌های جدید، مشکل سایش دارند و گاهی با عناصر محافظ پوشانده می‌شوند که باعث تولید صدا می‌شود.

به‌ مرور زمان سایش و صدا‌ی جیرجیر لنت ترمز از بین می‌رود؛ ولی چنانچه پس از مدتی، صدا از بین نرفت باید به یک مکانیک حرفه ای مراجعه کنید.

علت صدای لنت ترمز چیست؟

علت صدای لنت حین حرکت چیست؟

 • علت صدای لنت ترمز در سرعت‌های پایین دلایل مختلفی دارد. برخی از ترمز‌‌ها با کارایی بالا، اغلب با سرعت‌های پایین‌تر و با ترمز ملایم جیغ می‌زنند؛ اما پس از جا‌ افتادن ترمز‌‌ها دیگر این صدا را ایجاد نمی‌کنند.
 • بسیاری از خودرو‌های جدید با مواد لنت ترمز سخت‌تری مجهز شده‌اند. به‌خصوص در سرعت‌های پایین‌تر تمایل بیشتری به جیر‌جیر دارند.
 • ترمز‌های دارای صدای جیر‌جیر، در سرعت‌های پایین نیز می‌تواند ناشی از کثیفی یا زباله‌های محبوس‌شده در مکانیسم ترمز باشد، که باعث ساییدگی ناحیه و در نتیجه صدای جیغ بلند می‌شود.
 • یکی دیگر ازعلت‌های صدای لنت حین حرکت در سرعت‌های بالا‌تر، این است که مالش سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

راه‌حل رفع صدای لنت ترمز

همان‌طور که گفته شد، علت اصلی ایجاد صدا در ترمز خودرو، وجود ارتعاش است. در سیستم ترمز دیسکی، این ارتعاش می‌تواند بین لنت و دیسک، لنت و کلیپر، کلیپر و متعلقات آن به‌وجود آید.

ولی در سیستم ترمز کاسه‌ای این ارتعاشات غالبا بین کفشک و کاسه ایجاد می‌شود.

در ادامه کار‌هایی که برای حذف انواع صداهای لنت ترمز می‌توانید انجام دهید را می‌خوانید:

 • به صدای لنت‌ها موقع ترمز کردن گوش کنید و منشاء صداهای غیرمعمول را پیگیری نمایید.
 • برای اطمینان بیشتر لنت‌ها را از نظر مقدار باقی‌مانده و شل نبودن بررسی کنید.
 • در انتخاب نوع لنت دقت کنید و از لنت‌های با‌کیفیت استفاده کنید.
 • اگر لنت‌ها در جای خود به‌درستی نصب شده‌اند و از کیفیت آن‌ها نیز مطمئن هستید ولی همچنان صدا می‌دهند، لنت‌ها را خارج کنید و پشت آن‌ها Shim نصب کنید. در حقیقت Shim‌‌ها برای جلوگیری از ارتعاش بین لنت و کلیپر استفاده می‌شوند.
 • تمام اجزای ترمز مانند گیره‌ها، پین‌ها و فنر‌ها که بر اثر فشار، دمای بالا و یا کارکرد زیاد کیفیت خود را از دست داده‌اند یا شل شده‌اند، باید تعویض شوند.

سخن پایانی

ما در این مقاله به علت صدای لنت ترمز و راه‌حل‌ هر کدام از آن‌ها پرداختیم. اگر متوجه صدا‌های عجیب‌ یا هر‌گونه تغییر در عملکرد ترمز شدید، باید برای بازرسی ترمز به یک مکانیک مطمئن مراجعه کنید. رانندگی با ترمز‌های پر سر‌‌و‌‌صدا خطرناک است و ممکن است در دراز مدت به تعمیرات گران‌تری نیاز داشته باشد.

برای یافتن علت صدای لنت ترمز ماشین لازم است که در خصوص کارکرد قطعات کمی اطلاعات فنی داشته باشید. اگر به مشاوره فنی و خدمات تعمیر خودرو در محل نیاز دارید با تعمیرکاران آچاره مشورت نمایید.

سوالات متداول

علت صدای لنت ترمز چیست؟

صدای لنت ترمز می‌تواند به عوامل ذیل مربوط باشد:
● کیفیت روتور
● شرایط آب‌وهوایی
● مواد لنت ترمز
● فرآیند نصب

هر چندوقت یک‌‌بار باید لنت ترمز خود را عوض کنیم؟

لنت‌های ترمز باید به‌طور مرتب تعویض شوند و سیستم ترمز باید حداقل سالی یک‌بار بازرسی شود.

آیا شرایط جوی بر عملکرد سیستم ترمز و لنت‌ها تاثیر دارد؟

بله. معمولا در شرایط جوی مرطوب مشکل صدای لنت ترمز بیشتر است؛ زیرا رطوبت، موجب جذب گرد‌‌و‌‌غبار به روتور می‌شود و صدا تولید می‌کند.

3.7/5 - (7 امتیاز)

2 دیدگاه

 1. درود بر شما
  جک اس ۵ دارم لنت ها هم کاملا سالمه ولی یه وقتایی ترمز که میکنم صدایی انگار که لنت نداره میده و روی دیسک ترمز هیچ خورده گی ایجاد نمیکنه فقط نمی‌دونم این صدا برای چیه لطفاً راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا