شوره زدن برگ گیاه

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

ایجاد لکه‌های سفید و شوره مانند روی برگ‌ها از مشکلات رایجی است که اغلب گیاهان را درگیر می‌کند. ممکن است گیاه شما کاملا سالم به‌نظر برسد، اما یک دفعه متوجه سفید شدن برگ‌های آن شوید. این لکه‌های سفید نوعی کپک‌ هستند که روی کیفیت و تعداد گل و میوه‌های گیاه اثر منفی می‌گذارند. عامل ایجاد این قارچ‌ها و کپک‌ها می‌تواند بیماری و یا برخی از حشرات باشد که برای گیاه ضرر دارند. با شناسایی عوامل اثر گذار بر شوره زدن برگ گیاه می‌توانید این مشکل را برطرف کنید، پس در ادامه با آچاره همراه باشید.

لکه‌های سفید روی گیاه نشانه چه هستند؟

لکه‌های سفید نشانه‌ای از یک بیماری قارچی شایع در گیاهان هستند. این بیماری قارچی انواع مختلفی دارد و هر گیاهی ممکن است به یک نوع از آن دچار شود. هنگامی که قارچ روی یکی از گیاهان شما رشد می‌کند، لایه‌ای از کپک، متشکل از هاگ‌های زیاد، روی برگ‌ها تشکیل می‌شود. سپس این هاگ‌ها توسط باد و جریان هوا پخش شده و به گیاهان دیگر منتقل می‌شوند. این کپک‌ها می‌توانند رشد گیاه شما را کند کرده و اگر عفونت قارچی به اندازه کافی شدید باشد، روی کیفیت میوه و گل نیز اثر منفی خواهند داشت.

لکه‌های سفید روی گیاه

علایم ایجاد کپک پودری روی گیاه

 1. برگ‌ها پوشیده از ماده سفید آرد مانند و پودری به نظر می‌رسند.
 2. کپک پودری معمولا روی برگ ظاهر می‌شود، اما در مواقعی ممکن است روی سطح زیرین برگ هم رشد کند.
 3. برگ و ساقه‌های جوان بیشتر مستعد آسیب کپک پودری هستند.
 4. قارچ و کپک ممکن است باعث پیچ خوردن، شکستن یا تغییر رنگ برگ‌ها شود.
 5. کپک پودری منحصر به برگ‌ها نبوده و می‌تواند گل و میوه گیاهان را نیز آلوده کرده و از بین ببرد.

چه بیماری‌هایی منجر به شوره زدن برگ گیاه می‌شوند؟

2 عامل اصلی وجود دارد که منجر به شوره زدن برگ گیاهان می‌شود:

 1. حشرات
 2. بیماری

 برگ‌هایی که نقاط سفید دارند را از نزدیک چک کرده و ببینید آیا حشره‌ای روی آن‌ها وجود دارد یا خیر. در صورتی که حشره‌ای روی برگ‌ها مشاهده نکردید، مشکل می‌تواند مربوط به بیماری گیاه باشد. دو نوع بیماری رایج در گیاهان وجود دارد که منجر به شوره زدن برگ گیاه می‌شود:

 1. کپک پودری
 2. کپک پرزی

شوره زدن برگ گیاه

1. کپک پودری

بیماری “کپک پودری” همانطور که از نامش پیداست باعث تشکیل کپک‌های پودر مانند روی برگ و ساقه گیاه می‌شود. برخلاف بیشتر بیماری‌های قارچی مربوط به گیاهان، این بیماری در شرایط آب و هوایی گرم و خشک، محیط‌های پر سایه و شرجی رایج‌تر است. این بیماری گیاهان مختلفی را درگیر می‌کند، اما برگ‌های گل رز، کدو، خیار و گوجه فرنگی، بیشتر در معرض ابتلا به این کپک قرار دارند. بیماری کپک پودری معمولا از نوک برگ گیاه شروع شده و کم‌کم به تمام برگ می‌رسد.

کپک پودری

2. کپک پرزی

بیماری “کپک پرزدار” لایه‌ای سفید و پرز مانند روی برگ‌ها تشکیل می‌دهد. این لایه بیشتر جلبک است، اما ظاهری شبیه به بیماری قارچی دارد. این بیماری در محیط‌های خنک و نمناک که برگ گیاهان مدت زمان زیادی مرطوب می‌ماند رایج‌تر است. کپک پرزی بیشتر برگ‌های کلم بروکلی، خیار، کدو و گل کلم را درگیر می‌کند. زمانی که گیاه به این بیماری دچار شود در روی برگ لکه‌های زرد و در زیر آن رنگ سفید مایل به خاکستری خواهید دید.

کنترل بیماری گیاه

برای مقابله با بیماری‌هایی که منجر به شوره زدن برگ گیاه می‌شوند باید سریع عمل کنید. زمانی که عفونت تکثیر شود، کنترل آن سخت‌تر خواهد شد. ماده موثری که به از بین بردن بیماری‌های قارچی گیاه کمک می‌کند، ضد قارچ داکونیل است که استفاده به‌موقع از آن می‌تواند باعث پیشگیری، مبارزه فعالانه با بیماری و جلوگیری از انتشار آن شود.

کنترل بیماری گیاه

حشراتی که منجر به شوره زدن برگ گیاه می‌شوند

در برخی مواقع شوره زدن برگ گیاه می‌تواند به حمله بعضی حشرات مربوط باشد. 3 حشره وجود دارند که از عوامل رایج شوره زدن برگ گیاه به شمار می‌آیند:

 1. شپشك آرد آلود
 2. حشره فلسی یا پولک دار
 3. مگس سفید

1. شپشك آرد آلود

شپشک آرد آلود حشره بسیار ریزی است که به دلیل بافت روی پوستش و ترشح سفید و آرد مانندی که روی برگ‌ گیاه می‌گذارد به این نام شناخته می‌شود. این حشره اغلب در محیط‌های گرم و مرطوب رشد کرده و به همین دلیل گیاهانی که در فضاهای بسته و محیط گلخانه‌ای قرار دارند بیشتر در معرض حمله این حشره هستند.

رشد و تکثیر این حشره به سرعت و سادگی اتفاق می‌افتد و بعد از حمله به گیاه شیره آن را می‌مکد. ترشح سفید و پودر مانند این حشره در واقع مایع چسبناکی است که منجر به تشکیل قارچ و کپک روی برگ یا ساقه‌های گیاه شده و در نهایت به خرابی گیاه و یا گل و میوه آن منجر می‌شود. شپشک آرد آلود به گیاهان مختلفی به جز گریپ فروت حمله می‌کند و بیشتر روی گیاهان خانگی و درخت‌ میوه ظاهر می‌شود.

شپشک آردآلود

2. حشره فلسی یا پولک دار

حشره فلسی تا حدودی به شپشک آرد آلود شباهت داشته و رنگ‌های مختلفی، از جمله سفید پودری دارد. نوع ماده این حشره پولک‌های پنبه‌ای و بالش مانند سفیدی روی خودش دارد و تجمع آن‌ها روی گیاه شبیه به تکه‌های پنبه به نظر می‌رسد. این حشرات فلسی ترشح موم مانندی تولید می‌کنند که می‌تواند به گیاه و میوه‌های آن آسیب بزند.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

حشره فلسی

3. مگس سفید

مگس سفید، آفت کوچک و بالداری است که از نظر سرعت تولید مثل به شپشک آرد آلود شباهت دارد و خیلی سریع خودش را تکثیر می‌کند. این حشره اغلب به برگ‌های درخت لیمو حمله کرده و روی سطح زیرین برگ جمع می‌شود. تجمع این حشرات روی برگ باعث ایجاد لایه چسبناک و موم مانند می‌شود. در صورتی که این حشرات را روی برگ گیاه مشاهده کردید می‌توانید برگ را تکان بدهید تا پرواز کرده و از روی آن بلند شوند.

کنترل حشرات

کنترل حشرات سفید روی برگ گیاهان کمی سخت است، اما اگر با دیدن اولین نشانه‌ها اقدام به رفع مشکل کنید کارتان راحت‌تر خواهد بود. برای از بین بردن این حشرات می‌توانید از اسپری آفت کش‌ مخصوص گیاه استفاده کنید. اسپری کردن آفت کش تا 3 ماه از گیاه در برابر حمله این حشرات محافظت می‌کند. در صورتی که یکی از گیاهان مورد حمله حشرات قرار گرفت، بهتر است آن را به فضای بیرون منتقل کرده و تا زمان رفع مشکل، آن را کنار باقی گیاهان قرار ندهید.

کنترل حشرات و شوره زدن برگ گیاه

نکاتی جهت مراقبت و پیشگیری از شوره زدن برگ گیاه

بیشتر مشکلات مربوط به بیماری‌های گیاهی و حشرات، مدت ها قبل از رسیدن آفات شروع می‌شود. مانند افراد سالم، گیاهان سالم نیز کمتر در معرض حمله حشرات و بیماری‌ها هستند. اما زمانی که گیاهان در شرایط نامناسب بوده یا دچار کمبود تغذیه باشند، بیشتر در معرض حمله آفات قرار می‌گیرند.

برای اینکه مانع از شوره زدن برگ گیاه شوید، به آن‌ها فضای زیادی برای رشد دهید تا هوا و نور کافی به برگ‌هایشان برسد. برای جلوگیری از خیس شدن برگ‌ها، آبیاری قطره‌ای را به جای آبیاری یکباره امتحان کنید. حتما گیاهان را با مواد مغذی مورد نیاز برای تقویت و افزایش سلامتی آن‌ها تغذیه کنید.

یکی از روش‌هایی که باغ‌داران حرفه‌ای برای جلوگیری از صدمه دیدن گیاهان انجام می‌دهند، استفاده از “نمک اپسوم” است. یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از نمک اپسوم، حل کردن آن در آب و اسپری کردن محلول روی برگ گیاهان است. انجام این کار به طور ماهانه (یک بار در ماه) می‌تواند تا حد زیادی از هجوم آفات جلوگیری کند.

با مراقبت مناسب از گیاه و تغذیه درست آن، می‌توانید گیاه را از بیماری‌ها، حشرات و شوره زدن در امان نگه دارید. گیاهان شما نیز نیاز به رسیدگی و ویزیت توسط متخصص دارند! متخصصین باغبانی و گل و گیاه آچاره آماده هستند تا یبا عشق و علاقه به گیاهان شما زندگی دوباره ببخشند.

اگر در خانه خود گلخانه دارید حتما با دردسرهای تمیز کردن گیاهان آپارتمانی و تمیز کردن گلخانه آشنا هستید. تمیز کردن گلخانه و پاک کردن منظم برگ گیاهان، تاثیر زیادی بر شادابی آنها دارد. شما می توانید برای تمیز کردن گلخانه خود از خدمات نظافت منزل آچاره استفاده کنید.

برای اطلاع از قیمت سفارش خود را به‌رایگان ثبت کنید.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا

بیشتر از 300 خدمت، از نظافت تا بازسازی
تا ورود به دنیای خدمات آچاره، فقط یک قدم مونده

با موفقیت ثبت شد

خطایی رخ داد

مجله وبسایت آچاره will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.