آیا کولر آبی بدون آب می‌سوزد؟

سرمایشسرمایش و گرمایشکولر آبی

کولر چگونه ممکن است بسوزد؟ یکی از متداول‌ترین پاسخ‌ها به این سوال، نبود آب است. اما آیا کولر بدون آب می‌سوزد؟ در گام اول، ساز و کار آب در کولر را بررسی کنیم تا یک بار برای همیشه، به جواب این پرسش برسیم.

برای رفع مشکلات و سرویس و تعمیر کولر‌ آبی خود می‌توانید از تعمیرکاران مجرب آچاره کمک بگیرید. استعلام قیمت از  سرویکارهای کولر آچاره رایگان است و شما می‌توانید با ثبت سفارش رایگان ار مشاوره و راهنمایی‌های آنان بهره‌مند شوید.

آیا کولر بدون آب می‌سوزد؟

در کولر، پمپ وظیفۀ انتقال آب از کف به سمت بالای دستگاه را بر عهده دارد تا در آنجا، بر روی پوشال‌ها ریخته شده و با سرمایش تبخیری، شاهد سرد شدن هوای ورودی به اتاق باشیم.

در صورتی که پمپ آب را چرخۀ کولر آبی حذف کنیم، سبب می‌شود که کولر ‌آبی مشابه یک پنکه عمل کند که تنها می‌تواند جریان هوا را از جایی به جای دیگر با سرعت متفاوت منتقل کند و سرمایشی اتفاق نخواهد افتاد. روشن نکردن پمپ که در واقع باعث نرسیدن آب می‌شود، احتمال سوختن کولر را بیشتر می‌کند. ولی آیا همیشه این اتفاق می‌افتد؟

بررسی مشکلات آب کولر آبی

یکی از مهم‌ترین عامل‌هایی که می‌تواند در پاسخ به سؤال ما مؤثر باشد، شرایط کارکرد دمایی دستگاه است. شما کولر را در وسط گرمای تابستان یک شهر جنوبی به کار خواهید انداخت یا در یک عصر بهاری در شهری با هوای ملایم. اگر انتخاب شما گزینۀ اول باشد، به دلیل اینکه خود کولر هم معمولاً در این مناطق در معرض تابش مستقیم آفتاب است، گرمای دستگاه لحظه به لحظه بیشتر می‌شود.

حالا اگر آب هم توسط پمپ به بخش‌های مختلف نرسید، ممکن است خطراتی برای کل دستگاه پیش بیاید. ولی اگر در هوایی معتدل یا خنک، کولر را بدون آب روشن کنید و دستگاه هم تا صبح کار کند، احتمال سوختن دستگاه اندک است، هرچند که این موضوع در کل توصیه نمی‌شود.

عواملی شبیه قطع آب شهری، پارگی یا نشتی شلنگ ورودی و وجود زائده در کف کولر ممکن است موجب عدم انتقال آب به دستگاه شوند. ولی مهم‌ترین دلیل برای نرسیدن آب به کولر، اشکال در عملکرد پمپ است.

 

برای استعلام رایگان قیمت تعمیر کولر آبی در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

چرا کولر آبی به آب نیاز دارد؟

چرا وجود آب در کولر آبی مهم است؟ همه درباره دلیل وجود آب در کولر می‌دانیم و به اهمیت وجود آب در فرایند خنکسازی کولر واقفیم. مسلما بدون وجود آب کولر نمی‌تواند هوای محیط را مثل قبل خنک کند. وقتی ورزش می‌کنید و عرق می‌کنید، و سپس نسیم خنکی به عرق می‌خورد بلافاصله خنک می‌شوید؟ ساختار کولر بسیار شبیه همین است.

هوای گرم وارد پوشال می‌شود وبرخورد گرما به کولر باعث تبخیر آب می‌شود و. چون فرایند تبخیر گرماگیر است هوای داخل محفظه کولر خنک می‌شود.  در تصویر زیر می‌توانید اجزای داخلی کوار آبی را ببینید.

اجزای کولر آبی در تعمیر کولر آبی

دلایل سوختن پمپ

آیا کولر بدون آب می‌سوزد؟ پمپ کولر آبی ممکن است به دلایلی بسوزد که همین موضوع باعث نرسیدن آب به دستگاه شود. مهم‌ترین دلایل سوختن پمپ کولر آبی عبارت‌اند از:

 1. عدم وجود رطوبت در پمپ کولر آبی
 2. نشتی آب و ورود آن به درون الکتروموتور پمپ آب
 3. عدم روغن‌کاری دستگاه
 4. ورود آشغال و گرد و غبار به داخل پروانه پمپ
 5. تمیز نبودن پوشال‌های کولر آبی
 6. کار نکردن پمپ کولر آبی

پس در پاسخ به سؤال آیا کولر بدون آب می‌سوزد؟ می‌توان به این موضوع اشاره کرد که لزوماً این اتفاق رخ نمی‌دهد. اگر آب برای خنک‌شدن موتور وجود نداشته باشد، گرما در دستگاه افزایش پیدا می‌کند و امکان سوختن دستگاه وجود خواهد داشت. برای اطمینان از صحت عملکرد دستگاه، بهتر است در زمان‌های متناوب، میزان آب دستگاه را چک کرده تا در صورت نبود آب، بلافاصله آن را جایگزین کرد.

آیا کولر آبی بدون آب می‌سوزد؟

 

برای استعلام رایگان قیمت تعمیر کولر آبی در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

یکی از راه‌های چک‌کردن این موضوع، حساسیت به باد گرم کولر است. اگر در حین کار دستگاه، به جای باد سرد، کولر شروع به ارسال هوای گرم کرد، سریعاً برای حل این مشکل دست به کار شوید. مساله دیگر که می‌تواند از سوختن کولر جلوگیری کند، بازدیدهای دوره‌ای است که تا 70 درصد باعث کاهش احتمال سوختن پمپ می‌شود. پمپ آب از قطعات ارزان است که به صرفه‌تر است به جای تعمیر، آن را تعویض کرد.

دلایل سوختن پمپ کولر آبی

در صورتی که سوالی درباره موضوع این مقاله و یا بطور کلی کولر آبی دارید می‌توانید با مطرح کردن سؤال خود در نظرات، در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ صحیح را از کارشناسان آچاره دریافت کنید. تعمیرکاران ما سوالات شما را می‌خوانند و به آن پاسخ می‌دهند.

4.1/5 - (17 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا