دلایل سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته و رفع آن

برقکاریدوربین مدار بسته

یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که در هنگام کار دوربین‌های مداربسته رخ می‌دهد، سیاه و سفید شدن تصاویر است. این موضوع می‌تواند هم در شکل پخش زنده و هم در نسخه‌های ضبط‌شده دوربین اتفاق بیفتد. ولی سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته به معنی پایان کار نیست! دوربین‌های مداربسته معمولی قرار است تصاویر سیاه و سفید را زمانی که دوربین در منطقه تاریک قرار گرفته است، ضبط کنند. اما اگر این سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته در روز، که تصاویر بایستی رنگی باشند، اتفاق بیفتد نشان از بروز یک مشکل است که نیاز به بررسی زیر دارد.

دلایل سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته

دوربین‌های امنیتی تنها زمانی می‌توانند رنگ‌ها را ببینند که سطح روشنایی محیط، به اندازه کافی بالا باشد. دوربین‌های مداربسته امنیتی که برای استفاده شب درجه‌بندی شده‌اند (به اصطلاح دوربین‌های دید در شب) می‌توانند با روشن‌کردن صحنه با ال‌ای‌دی(LED) مادون قرمز، تصاویر را در شرایط نوری محیطی با شدت کم ضبط کنند. با این حال، آن‌ها نمی‌توانند رنگ‌ها را در زیر نور مادون قرمز تشخیص دهند. پس حتی یک دوربین مداربسته رنگی نیز در هنگام تاریکی، تصاویر سیاه و سفید دریافت می‌کند. برخی از دوربین‌های رده بالا حتی در شرایط نوری کم محیط، پشتیبانی محدودی از خروجی رنگ دارند، اما حتی آن‌ها شما را تا این حد دور می‌کند.

دوربین‌های امنیتی دید در شب IR دارای سنسوری هستند که نور محیط را اندازه‌گیری می‌کند. این سنسور است که تعیین می‌کند دوربین چه زمانی بین ضبط رنگی و ضبط دید در شب(IR) تغییر دهد. اگر نور محیط به اندازه کافی به سنسور برخورد نکند، دوربین در حالت دید در شب(IR) ضبط می‌کند.

 سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته

دوربینی که در طول شب، سیاه و سفید را نشان می‌دهد، نقصی وجود ندارد. اما اگر دوربینی در طول روز، سیاه و سفید ضبط می‌کند، نشانه این است که مشکلی وجود دارد و دوربین به درستی کار نمی‌کند. علاوه بر این، دوربین‌های امنیتی سطح بالایی وجود دارند که در شب، تصاویر را به صورت تمام‌رنگی ضبط نمی‌کنند یا قرار است در شب به صورت رنگی ضبط کنند اما تصاویر فقط، به شکل سیاه و سفید به نمایش درمی‌آید.

 سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته

بنابراین اگر یک دوربین معمولی IR دارید که سیاه و سفید نشان می‌دهد، برای حل مشکل این دلایل زیر را جستجو کنید:

1. کمبود نور یا مشکل در تامین برق

ناکافی بودن نور یا مشکل در تامین برق، یکی از دلایل مهم سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته است. برای اطمینان از نمایش رنگی دوربین، حتماً وضعیت روشنایی اطراف دوربین را ارزیابی کنید. اگر دوربین در سایه یا منطقه‌ای تاریک است، ممکن است در حالت دید در شب، تصاویر را برای شما ارسال کند. پس زمانی که منطقه تاریک است و دوربین‌ها، به حالت ال‌ای‌دی دید در شب، سویچ می‌کنند تصاویر سیاه و سفید به نمایش در می‌آیند. در این حالت سایه‌بان را تنظیم کنید و دوربین را در نور متفاوت و بیشتری قرار دهید.

برای نصب دوربین مداربسته از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

همچنین همیشه وضعیت تامین برق دوربین مداربسته خود را بررسی کنید که توان کافی و پایدار وارد دستگاه شود. نوسانات مکرر در تامین انرژی برق هم ممکن است موجب سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته شوند.

 سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته

2. تنظیمات نامناسب دستگاه

مطمئن شوید که تنظیمات تصاویر دوربین مداربسته روی حالت خودکار، قرار داده شده است. بسیاری از دوربین‌ها را می‌توان طوری تنظیم کرد که در حالت دید در شب، در تمام روز ضبط کنند. بهتر است دوربین‌ها را در حالت خودکار (پیش‌فرض دستگاه) قرار دهید.

این روشی است که با آن می‌توان از سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته جلوگیری کرد. با این کار، دوربین شرایط محیط پیرامون خود را بررسی کرده و ال‌ای‌دی‌های IR خود را براساس شرایط نوری، به طور خودکار روشن و خاموش می‌کند.

پیشنهاد دیگر در این شرایط این است که دوربین را به تنظیمات پیش‌فرض برگردانید. با پاک‌کردن این تنظیمات، می‌شود دوربین به حالت کارخانه بازگردد که برای ضبط رنگ در روز و سیاه و سفید در شب، کالیبره شده است.

3. مشکلات فنی دوربین مدار بسته

اگر دوربین مداربسته، توان کافی دریافت نکند، ممکن است به حالت دید در شب تغییر وضعیت دهد. برای ارزیابی توان دوربین مداربسته این کارها را انجام دهید:

 1. دوربین را آنیستال کرده و از مدار خارج کنید و آن را در محل یک دوربین کاربری قرار دهید. اگر تصویر دوربین، دوباره نمایش رنگی داشت، منبع تغذیه(به عنوان مثال آداپتور/منبع تغذیه DC یا poe) ممکن است دلیل سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته بوده باشد. در این حالت سعی کنید از کابل شبکه دیگری استفاده کنید.
 2. اگر از کابل برق DC استفاده می‌کنید، آن را با یک پریز برق متفاوت هم امتحان کنید. محافظ برق یا آداپتور ممکن است بیش از عمر مفید خود کار کرده باشند و توان کافی را منتقل نکنند.
 3. کافی‌نبودن طول کابل دستگاه هم می‌تواند منجر به سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته شود. اطمینان حاصل کنید که طول کابل، در محدوده مورد نیاز است. حداکثر طول کابل‌های IP در یک مسیر کاری، 100 متر است. برای دوربین‌های HD over Coax، این فاصله می‌تواند تا 1500 متر نیز افزایش یابد.
 4. شرایط نورمحیطی را با نیازهای دوربین مداربسته خود که در کاتالوگ دستگاه نوشته شده، مطابقت دهید. ناکافی بودن نور، می‌تواند منجر به سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته شود. در صورتی که محیط شما، حداقل‌های نوری موردنیاز دستگاه را تامین نمی‌کرد، به گزینه تامین روشنایی از منابع نوری مجزا مثل پروژکتور هم فکر کنید.
 5. در صورتی که شرایط نوری محیط کافی است، مطمئن شوید که مسیر نور، مسدود نیست. به طور مثال اگر یک کارتن یا جعبه جلوی منبع نور را بگیرد و مانع از رسیدن روشنایی مورد نیاز شود، در این حالت هم سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته محتمل است.
 6. نور محیطی با رنگ سردتر، ممکن است از درگیرشدن فیلتر برش مادون قرمز(IR) جلوگیری کند. این موضوع می‌تواند باعث سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته در محل کار یا منزل شما شود. اگر دوربین شما از این حالت پشتیبانی می‌کند، مطمئن شوید که این گزینه فعال است.
 7. اگر دوربین شما سیگنال‌های ویدئویی آنالوگ (HD یا غیر از آن) را خروجی می‌دهد، مطمئن شوید که نوع ویدئوی ورودی با مدل خروجی آن مطابقت دارد. فرض کنید وصل‌کردن یک دوربین HD-CVI به یک DVR HD-CVI یا بالعکس می‌تواند منجر به یک تصویر سیاه و سفید به جای صفحه نمایش سیاه شود.
 8. اگر از دوربین IP استفاده می‌کنید، سیستم عامل را به روز کنید و دوربین را به حالت پیش‌فرض خود بازگردانید. در بسیاری از موارد، یکی از دلایل سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته، به هم‌خوردن تنظیمات است.
 9. وضعیت سالم‌بودن دوربین مداربسته را بررسی کنید. ممکن است پیش از بسته‌بندی یا در حین حمل، آسیبی به دستگاه وارد شده باشد. این شرایط هم ممکن است موجب سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته شود. در صورت بروز این مشکل، گارانتی خوب تولیدکننده، برطرف‌کننده نگرانی شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: روش پیدا کردن IP دوربین مداربسته

4. شرایط محیطی

 • عوامل آب و هوایی هم یکی از مواردی هستند که می‌توانند موجب سیاه و سفید شدن دوربین مداربسته شوند. باران، برف و آفتاب طولانی ممکن است موجب کاهش کیفیت تصویر و خرابی بخش‌های داخلی دوربین مداربسته شود. به همین دلیل نیاز است که دوربینی با درجه‌بندی فضای باز تهیه کنید و در صورت نیاز از یک محافظ یا سایه‌بان برای آن استفاده کنید تا تغییرات جوی، تاثیر محسوسی روی عملکرد دستگاه نداشته باشد.
 • علاوه بر این حیوانات هم ممکن است به سیم‌کشی دوربین مداربسته آسیب بزنند. مراقب موش‌ و و سنجاب و پرندگان و سایر حیواناتی باشید که ممکن است دوست داشته باشند سیم‌های شما را بجوند!
به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا