آموزش بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید

موبایل

اکثر مردم بر این باورند که برای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید خود کار زیادی نمی‌توانند انجام دهند. اگر در مرحله‌ای متوجه شوید که به طور تصادفی چند فایل بسیار مهم را از دستگاه‌های اندرویدی خود حذف کرده‌اید چه کاری انجام می‌دهید؟ اگر به نسخه پشتیبان از داده‌هایی که ممکن است از دست بدهید فکر نکرده‌اید و اطلاعاتی که از دست داده‌اید در هیچ یک از نسخه‌های پشتیبان شما وجود ندارد نترسید. در این مقاله از مجله آچاره به شما خواهیم گفت که دقیقا چگونه می‌توانید برای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید خود اقدام کنید.

فایل‌ها در دستگاه‌های اندرویدی کجا ذخیره می‌شوند؟

قبل از اینکه به نحوه بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید بپردازیم مهم است بدانیم که فایل‌ها در کجا ذخیره می‌شوند. دستگاه‌های اندرویدی می‌توانند فایل‌ها را به یکی از این دو روش ذخیره کنند. حافظه داخلی یا حافظه خارجی که معمولاً به شکل کارت SD است.

1. حافظه داخلی گوشی

حافظه داخلی در واقع هارد دیسک دستگاه شما است. نمی‌توانید آن را حذف کنید و مجموعه‌ای کامل از داده‌ها از جمله برنامه‌ها، موسیقی، فیلم‌ها و تصاویر را ذخیره می‌کند. هر دستگاه ظرفیت ذخیره سازی متفاوتی دارد که می‌توانید با رفتن به تنظیمات و فضای ذخیره سازی آن را بررسی کنید.

2. حافظه خارجی گوشی

همانطور که اشاره کردیم حافظه خارجی معمولاً به شکل کارت SD است. این دستگاه ظرفیت ذخیره سازی اضافی برای ذخیره داده‌هایی مانند تصاویر، موسیقی، اسناد و برخی برنامه‌ها را فراهم می‌کند. البته برنامه‌هایی وجود دارند که نمی‌توان آنها را در کارت‌های SD ذخیره کرد.

چرا می‌توانیم فایل‌های حذف شده در گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی را بازیابی کنیم؟

بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید امکان پذیر است زیرا وقتی فایلی را حذف می‌کنید به طور کامل از دستگاه شما پاک نمی‌شود. بلکه همچنان در حافظه داخلی دستگاه شما وجود دارد و به شما یا شخص دیگری اجازه می‌دهد فایل‌ها را با استفاده از نرم افزار بازیابی کنید.

دلیل اینکه این فایل‌ها پس از حذف کامل از حافظه دستگاه شما پاک نمی‌شوند بسیار ساده است. حذف نشانگر فایل و در دسترس قرار دادن فضای آن برای دستگاه شما بسیار آسان بوده و زمان کمتری می‌برد. با این حال بازنویسی کامل داده‌ها برای دستگاه بسیار دشوار و زمان بر است. بنابراین اندروید و سایر سیستم‌ها به جای حذف خود فایل، حذف آسان و سریع نشانگر فایل را انتخاب می‌کنند. از این رو بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید به راحتی قابل اجرا است.

به هر حال اگر به طور تصادفی فایلی را حذف کرده باشید جای نگرانی نیست زیرا با ابزار مناسب، می‌توانید به راحتی آن را برگردانید. اما باید به محض اینکه متوجه گم شدن برخی از فایل‌ها شدید، هیچ فایل جدیدی را در دستگاه خود ذخیره نکنید. با این کار فایل‌های حذف شده بازنویسی نمی‌شوند.

بهترین ابزارهای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید کدامند؟

از آنجایی که انواع مختلفی از ابزارهای بازیابی اطلاعات اندروید در بازار وجود دارد قضاوت در مورد اینکه کدام یک مناسب‌تر است ممکن است کمی دشوار باشد. ما معتقدیم بهترین نرم افزار بازیابی اطلاعات اندروید باید ایمن، قابل اعتماد، آسان و دارای پشتیبانی فنی قدرتمند باشد.

حال چرا این ویژگی‌ها اینقدر اهمیت دارند؟ در ادامه اصول مهم ارزیابی ابزار بازیابی اطلاعات اندروید را توضیح می‌دهیم.

بازیابی فایل های پاک شده اندروید

1. امنیت

اولین معیاری که باید در نظر بگیرید این است که نرم افزار بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید بدون ویروس و ایمن باشد. در غیر این صورت، فایل‌های دستگاه اندرویدی شما ممکن است آسیب ببینند یا حتی حریم خصوصی شما به خطر بیفتد.

بیشتر بخوانید : اتصال گوشی اندروید به تلویزیون

2. انواع فایل‌های پشتیبانی شده

ابزار بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید باید قابلیت بازیابی هر چه بیشتر انواع فایل، مانند عکس‌ها، پیام‌ها، مخاطبین، فیلم‌ها، گزارش تماس‌ها، یادداشت‌ها، تقویم‌ها، پیام‌های WhatsApp، تاریخچه چت خطی و غیره را داشته باشد.

3. پشتیبانی فنی

اگر در زمان استفاده از نرم افزار با سوالاتی مواجه شدید پشتیبانی فنی حرفه‌ای به خصوص برای نرم افزار PAID کاملا ضروری و مهم است.

نحوه بازیابی فایل‌های پاک شده از گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی

همانطور که دیدیم فایل‌های حذف شده را می‌توانید با کمک ابزار تخصصی از دستگاه خود بازیابی کنید. یکی از بهترین نرم افزارهای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید Dr.Fone – Data Recovery می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعات را از هر دستگاه اندرویدی به راحتی بازیابی کنید.

دو نرم افزار کاربردی دیگر برای بازیابی اطلاعات اندروید یعنی DroidKit و PhoneRescue را نیز در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

استفاده از (Dr.Fone – Data Recovery (Android برای بازیابی فایل‌های پاک شده از دستگاه اندرویدی

تنها چیزی که در مورد Dr.Fone – Data Recovery (اندروید) متوجه خواهید شد این است که همان اندازه که استفاده از آن آسان است در بازیابی اطلاعات نیز کاملاً مؤثر عمل می‌کند. در اینجا نحوه استفاده از این نرم افزار برای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید را توضیح می‌دهیم.

مرحله 1: Dr.Fone را دانلود و روی کامپیوتر خود نصب کنید. Dr.Fone را راه اندازی کنید، از بین تمام عملکردها، Data Recovery را انتخاب و سپس دستگاه خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید.

مرحله 2: دیباگ کردن یا اشکال زدایی USB را فعال کنید تا به Dr.Fone اجازه دهید دستگاه شما را تشخیص دهد. دستورالعمل‌های نحوه فعال کردن اشکال زدایی USB برای دستگاه خاص خود در پنجره بعدی نمایش داده می‌شود.

مرحله 3: در مرحله بعدی بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید برای صرفه جویی در زمان، Dr.Fone از شما می‌خواهد نوع فایلی که می‌خواهید اسکن شود را انتخاب کنید. مثلا اگر عکس‌ها را گم کرده‌اید «Photos» را علامت بزنید و سپس برای ادامه روی «Next» کلیک کنید.

مرحله 4: پنجره‌ای ظاهر می‌شود که از شما درخواست می‌کند یک حالت اسکن را انتخاب کنید. هر دو حالت استاندارد و پیشرفته، فایل‌های حذف شده و موجود در دستگاه را اسکن می‌کنند. اما اگر می‌خواهید اسکن کامل‌تری داشته باشید حالت پیشرفته بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید را انتخاب کنید. البته شاید بیشتر طول بکشد. برای ادامه روی “Start” کلیک کنید.


سرویس پیشنهادی آچاره : تعمیر موبایل در منزل


مرحله 5: Dr.Fone دستگاه شما را برای فایل‌های حذف شده اسکن می‌کند و همه فایل‌های حذف شده و موجود را در پنجره‌ای نمایش می‌دهد. گزینه “Only Display deleted items” را فعال کنید تا فقط فایل‌های حذف شده را ببینید.

بازیابی فایل های پاک شده اندروید

در این قسمت می‌توانید فایل‌هایی که می‌خواهید بازیابی کنید را انتخاب کرده و روی “Recover” کلیک کنید.

دفعه بعد که به طور تصادفی فایل‌های خود را حذف کردید نترسید. با استفاده از یکی از بهترین ابزارهای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید می‌توانید به راحتی آنها را بازگردانید. Dr.Fone – Data Recovery (اندروید) می‌تواند هر فایل از دست رفته را تحت هر شرایطی بازیابی کند. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا یک نسخه پشتیبان کامل از دستگاه خود ایجاد کنید تا از حوادث ناگوار بعدی جلوگیری نمایید.

مطلب برگزیده کاربران : راهنمای جامع ارتقا ویندوز 7 به 10

استفاده از DroidKit برای بازیابی فایل‌های پاک شده از دستگاه اندرویدی

DroidKit یک راه حل کامل برای نجات گوشی اندروید و یکی از بهترین نرم افزارهای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید است. این نرم افزار راه حل‌های متعددی را برای بازیابی اطلاعات در گوشی‌ها ارائه می‌دهد.

اگر می‌خواهید فایل‌های پاک شده را در اندروید بازیابی کنید می‌توانید عملکرد Recover Lost Data را دریافت کنید. با Recover Lost Data می‌توانید به سرعت واتس‌اپ، عکس‌ها، مخاطبین و سایر موارد حذف شده را بدون روت در گوشی یا کامپیوتر خود بازیابی کنید.

حتی می‌توانید از حالت بازیابی کامل برای دریافت فایل‌های حذف شده با روت استفاده کنید. علاوه بر این، DroidKit از دریافت فایل‌ها از سامسونگ خراب هم پشتیبانی می‌کند.

اگر گوشی شما خراب شد می‌توانید عملکرد Extract Needed Data را دریافت و اطلاعات آن  را بازیابی کنید. این ابزار به شما امکان می‌دهد زمانی که گوشی شما روشن نمی‌شود از حساب Google و سیم کارت خود بازیابی کنید. همچنین می‌توانید عکس‌ها، ویدیوها، موسیقی‌های حذف شده و غیره را از کارت SD فرمت شده بازیابی نمایید.

در ادامه چند مرحله ساده برای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید را توضیح می‌دهیم.

بازیابی اطلاعات حذف شده از اندروید بدون روت

مرحله 1: زمانی که DroidKit را نصب و راه اندازی کردید، روی Recover Lost Data کلیک کنید و Quick Recovery from Device را انتخاب کنید. در اینجا می‌توانید گزینه‌های دیگری از جمله بازیابی کامل از دستگاه، بازیابی واتس‌اپ و بازیابی اطلاعات از کارت SD را مشاهده کنید.

مرحله 2: دستگاه خود را به کامپیوتر وصل کنید. سپس نوع داده‌ای که برای بازیابی نیاز دارید را انتخاب کنید و ادامه دهید.

مرحله 3: در مرحله بعد برای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید می‌توانید پیش نمایش همه داده‌های خود، از جمله فایل‌های حذف شده را مشاهده کنید. موارد خاص را انتخاب کنید یا همه را انتخاب کنید. روی گزینه To Device یا To PC کلیک کنید.

بازیابی اطلاعات از حساب Google

DroidKit را راه اندازی کنید و داده‌های مورد نیاز را استخراج نمایید. از حساب Google وارد شوید. سپس نوع داده‌ای که می‌خواهید پیدا کنید را انتخاب و ادامه دهید. اکنون می‌توانید آخرین نسخه DroidKit را دریافت کنید و عملکردی خاص را انتخاب کنید تا با توجه به نیازتان به شما کمک کند.

برای تعمیر موبایل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

PhoneRescue برای اندروید

نرم افزار PhoneRescue مورد اعتماد میلیون‌ها کاربر گوشی‌های هوشمند برای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید است که از سوی برخی از مقالات فناوری با کیفیت بالا مانند Geekflare پیشنهاد شده است.

سه نکته برجسته PhoneRescue را از بسیاری از ابزارهای بازیابی موجود در بازار متمایز می‌کند. بالاترین میزان موفقیت در جهان، گسترده‌ترین پوشش فایل‌ها و ساده‌ترین روش عملیات.

مزایای بکارگیری PhoneRescue برای بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید

 1. پشتیبانی از بازیابی حداکثر 31 نوع فایل از حافظه داخلی. PhoneRescue تنها نرم افزاری است که این کار را انجام می‌دهد از جمله عکس‌های حذف شده، پیام‌ها، داده‌های برنامه، مخاطبین، فیلم‌ها، WhatsApp، Line و غیره.
 2. پشتیبانی از بازیابی به تلفن و رایانه. PhoneRescue تنها نرم افزاری است که از بازیابی فایل‌های حذف شده به طور مستقیم به تلفن و تبلت برای استفاده فوری پشتیبانی می‌کند.
 3. همه دستگاه‌های اندرویدی پشتیبانی می‌شوند. PhoneRescue از تمام سیستم‌های اندرویدی پشتیبانی می‌کند از جمله Samsung Galaxy/Note/Tab، Huawei، LG، ZTE، تلفن گوگل و غیره.
 4. سریع‌ترین سرعت بازیابی. PhoneRescue بهترین فناوری‌ها را به کار می‌برد تا سریع‌ترین اسکن، پیش‌نمایش فوری و بازیابی را به شما ارائه دهد.
 5. بدون نیاز به دانش فنی. این ابزار کاربردی بازیابی اطلاعات پیچیده را با 3 کلیک ساده می‌کند.
 6. میزان موفقیت برتر و 100% ایمن. PhoneRescue به 5,700,000 کاربر اندروید کمک کرده تا با موفقیت اطلاعات حذف شده یا از دست رفته خود را بازیابی کنند.

مطلب پیشنهادی:وصل نشدن پلی استیشن به اینترنت

چگونه فایل‌های حذف شده اندروید را با PhoneRescue بازیابی کنیم؟

حالا بیایید نگاهی به نحوه بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید خود از طریق PhoneRescue بیاندازیم.

مرحله 1. دانلود PhoneRescue و اتصال گوشی

ابزار PhoneRescue را برای Android در رایانه Windows یا Mac خود بصورت رایگان دانلود کنید. آن را راه اندازی کنید. سپس تلفن Android خود را از طریق کابل USB به کامپیوتر وصل کنید.

مرحله 2. اسکن فایل‌های حذف شده در دستگاه

دسته بندی فایل‌هایی که می‌خواهید از گوشی اندروید خود بازیابی کنید را انتخاب نمایید. روی دکمه Next در سمت راست کلیک کنید تا فایل‌های حذف شده اسکن شوند. اگر فقط می‌خواهید انواع خاصی از داده‌ها را بازیابی کنید، تیک دیگر دسته‌های فایل را بردارید.

مرحله 3. انتخاب فایل‌هایی برای بازیابی

پس از اسکن، تمام داده‌های حذف شده شما فهرست می‌شوند. پیش نمایش داده می‌شود و داده‌هایی را که می‌خواهید بازیابی کنید را انتخاب می‌کنید. روی دکمه To Device یا To Computer در گوشه سمت راست پایین کلیک کنید تا آنها را بازیابی کنید. در این مرحله از بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید اگر To Device را انتخاب کنید فایل‌ها مستقیماً در حافظه داخلی بازیابی می‌شوند.

مطلب پیشنهادی : آموزش استفاده از موبایل به عنوان وبکم

بازیابی فایل های پاک شده اندروید

جمع بندی

قطعا لحظه غم انگیزی است اگر متوجه شوید که یک فایل مهم از تلفن یا تبلت اندرویدی شما حذف شده است. شاید آن فایل انعکاسی از لحظات شادی بوده که نمی‌توانید دوباره آن را زنده کنید یا سندی است که در محل کار به آن نیاز داشتید.

مطلب پیشنهادی:بهترین کیبوردهای گیمینگ اقتصادی

از دست دادن داده‌ها اگرچه تجربه دردناکی است اما نباید نگران باشید. چند نرم افزار بازیابی فایل‌های پاک شده اندروید که در این مقاله ذکر شده‌اند می‌توانند در بازیابی فایل‌ها به شما کمک کنند. مهم نیست چه نوع فایلی را از دست داده‌اید یا از چه دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنید، نرم افزار بازیابی اطلاعات راهی کارآمد، ایمن و سریع برای بازگرداندن آنها ارائه می‌دهد. اگر سوالی درباره بازگردانی اطلاعات گوشی اندرویدی خود دارید کافی است در بخش دیدگاهها مطرحش کنید.

به این پست امتیاز دهید

2 دیدگاه

 1. سلام متشکرم
  من از اپلیکیشن call recorder چند فایل که در محل فایلهای شخصی ذخیره میشد رو حذف کردم.ویس هایی که الان خیلی به اون نیاز دارم و حیاتیه.
  آیا اون فایل های صوتی هم بازیابی میشن بااین روش؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا