انواع کف‌ سازی سوله‌‌های صنعتی

ساختمانتعمیرات ساختمانکفپوش

یکی از چالش‌هایی که افراد هنگام ساخت سوله صنعتی با آن مواجه هستند، انتخاب یک نوع کف سازی مناسب است. این مسئله شاید در نگاه اول بی‌اهمیت به نظر برسد اما نباید فراموش کنیم که شرایط سوله‌های صنعتی نسبت به دیگر محیط‌ها متفاوت است. سطح کف سوله‌‌های صنعتی در طول روز در معرض عوامل مخرب مختلفی همچون فشار زیاد، ضربه، مواد شیمیایی و … قرار داشته و به همین دلیل در کف سازی آن نمی‌توان از روش‌های مرسوم استفاده کرد. در این مقاله از مجله آچاره با بررسی روش‌های مختلف کف سازی سوله‌های صنعتی به شما در این روند کمک .خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید

انواع کف سازی سوله‌های صنعتی

در راستای کف سازی چنین فضایی شما باید عوامل مختلفی را مدنظر داشته باشید تا در انتها بهترین نتیجه برای شما حاصل شود. این نکته بدین معناست که کف سازی هر سوله صنعتی باید با توجه به کاربرد سوله انتخاب شود. رعایت این نکته به شما در جهت پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی کمک کرده و ایمنی سوله صنعتی شما را افزایش خواهد داد.

در ادامه مشاهده خواهید کرد که هر نوع کف سازی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود بوده و بدون در نظر گرفتن نیازها نمی‌توان یک روش را به عنوان بهترین گزینه کف سازی سوله‌های صنعتی انتخاب کرد. مرسوم‌ترین روش‌هایی که امروزه به منظور کف سازی سوله‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از:

1. کف سازی با اپوکسی (Epoxy)

این نوع کفپوش را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌ها در راستای کف سازی سوله‌های صنعتی در نظر گرفت زیرا اپوکسی، استحکام بی‌نظیری را در این سطح ایجاد خواهد کرد. اما استحکام بالا تنها ویژگی کفپوش‌های اپوکسی نبوده و شما با انتخاب این نوع کف سازی، قابلیت‌های دیگری را نیز دریافت می‌کنید. به منظور آشنایی بیشتر شما با کفپوش اپوکسی، خصوصیات مهم آن را مرور خواهیم کرد.

 1. اپوکسی نسبت به دیگر روش‌های  کف سازی سوله‌‌های صنعتی از استحکام بیشتری برخوردار است.
 2. این کفپوش عایق الکتریکی بوده که آن را به یک گزینه بسیار مناسب برای استفاده در محیط‌های مرتبط می‌کند.
 3. کفپوش اپوکسی در برابر نفوذ آب مقاوم بوده و از نفوذ مایعات مختلف جلوگیری خواهد کرد.
 4. در برابر ایجاد لکه مقاوم بوده و ضدباکتری محسوب می‌شود.
 5. اپوکسی در مقابل مواد شیمیایی مختلف (اسید – باز) مقاومت نشان داده که آن را به یکی از معدود گزینه‌ها در این زمینه تبدیل می‌کند.
 6. لغزندگی پایین این کفپوش، ایمنی را افزایش خواهد داد.
 7. اپوکسی دارای میانگین عمر مفید مناسبی است.
 8. روند نگهداری این کفپوش راحت بوده و شما برای نظافت آن با چالش مواجه نخواهید شد.
 9. مقرون به صرفه بودن را نیز می‌توان یکی از خصوصیات مهم کفپوش‌های اپوکسی دانست.

البته کف سازی سوله‌‌های صنعتی با اپوکسی صرفا مزایا نداشته و شما باید انتظار چند نقطه ضعف را نیز در آن داشته باشید. یکی از معایب کفپوش‌های اپوکسی، روند زمان‌بر اجرای کف سازی با آن است. اجرای این کف سازی نسبت به روش‌های دیگر زمان بیشتری را صرف کرده و شما باید این نکته را قبل از تصمیم‌گیری نهایی مدنظر داشته باشید. از دیگر معایب کفپوش‌های اپوکسی نیز می‌توانیم به مواردی همچون انعطاف‌پذیری پایین و تعمیر نسبتا دشوار آن اشاره کنیم.

بیشتر بخوانید :  هاردنر چیست و چه کاربردی در نقاشی ساختمان دارد؟

کف سازی سوله های صنعتی

2. کف سازی سوله‌‌های صنعتی با پلی اورتان (Poly Urethane)

این نوع کفپوش را بسیاری از افراد با رنگ‌های متنوع آن می‌شناسند که شکل پلاستیک مانندی را برای آن ایجاد می‌کند. کفپوش‌های پلی اورتان در طی یک روند شیمیایی تولید شده و استفاده از آن در سال‌های گذشته روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته است. امروزه از این نوع کف سازی در سوله‌های صنعتی که رعایت بهداشت در آن‌ها دارای اهمیت بسیار زیادی است، استفاده می‌شود اما این تنها کاربرد کفپوش پلی اورتان نیست.

مجموعه ویژگی‌های این کفپوش باعث شده که استفاده از آن در اکثر محیط‌های صنعتی، گزینه‌ای مناسب به نظر برسد. از خصوصیات کفپوش‌های پلی اورتان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • این کفپوش در برابر تردد ماشین‌آلات صنعتی از خود مقاومت نشان داده و استفاده از آن در چنین شرایطی محدودیت ندارد.
 • مقاومت در برابر نفوذ آب از دیگر ویژگی‌های این کفپوش محسوب می‌شود.
 • ضدباکتری بودن کفپوش‌های پلی اورتان، استفاده از آن در مراکز بهداشتی و … را افزایش داده است.
 • یکپارچه بودن سطح و درخشندگی بالای این کفپوش، آن را به یکی از بهترین گزینه‌های کف سازی سوله‌های صنعتی از نظر زیبایی تبدیل کرده است.
 • علاوه بر مقاومت در برابر فشار و ضربه، این کفپوش در برابر سایش نیز از خود مقاومت نشان می‌دهد.
 • تنوع بالا در طرح و رنگ را نیز می‌توان یکی دیگر از مزایای کفپوش‌های پلی اورتان دانست.
 • روند نصب این کفپوش نسبت به سایر گزینه‌ها راحت‌تر بوده و این روند زمان کمتری را به خود اختصاص خواهد داد.

کفپوش‌های پلی اورتان دارای 3 نقطه ضعف هستند که برخی از افراد را نسبت به استفاده از آن بدبین می‌کند. این معایب عبارتند از:

 • تهیه و نصب این کفپوش ممکن است از لحاظ اقتصادی برای شما به صرفه نباشد.
 • برخی از کارشناسان معتقدند که پلی اورتان به دلیل ساتع کردن گازهای سمی، نباید در چنین محیط‌هایی مورد استفاده قرار بگیرند.
 • استفاده از این کفپوش در فضاهای باز باعث کاهش قابل توجه عمر مفید و فرسودگی آن خواهد شد.

3. کف سازی سوله‌‌های صنعتی با بتن (Concrete)

بتن یکی از قدیمی‌ترین موادهای اولیه‌ای است که در این سال‌ها در کف سازی سوله‌های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته اما امروزه در  راستای انجام کف سازی سوله‌های صنعتی صرفا یک نوع بتن وجود نداشته و شما گزینه‌های دیگری را نیز پیش روی خود دارید. سازندگان بتن در چندین دهه گذشته تلاش کرده‌اند تا با رفع نقاط ضعف بتن، نرخ استفاده از آن را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید : مراحل سیم کشی برق گلخانه

این تلاش تا به امروز بی‌نتیجه نبوده و در حال حاضر روش‌های دیگری که بر پایه بتن هستند، در دسترس افراد قرار گرفته است که در کف سازی سوله‌‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این بین یکی از بهترین گزینه‌ها تکنولوژی بتومکس است که البته به این روش کف سازی اصطلاحا بتن براق نیز گفته می‌شود اما چه خصوصیاتی بتومکس را از بتن مرسوم مجزا کرده است؟ بتومکس علاوه بر ویژگی‌های بتن مرسوم، دارای چند خصوصیت دیگر هم هست که در ادامه به مرور تمامی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • این روش استحکام بسیار مناسبی را برای شما فراهم خواهد کرد.
 • علاوه بر مقاومت در برابر فشار و ضربه، بتومکس در برابر سایش نیز مقاوم است.
 • برخلاف بتن مرسوم، اجرای بتومکس به زیرسازی نیاز ندارد.
 • این نوع کفپوش در برابر نفوذ آب کاملا عایق است.
 • ظاهر بتومکس کاملا نسبت به بتن مرسوم متفاوت بوده و شما می‌توانید آن را در حالت‌های مات و صیقلی اجرا کنید.
 • این روش به شما اجازه استفاده از رنگ‌های متنوع‌تری در روند کف سازی را خواهد داد.
 • نگهداری از این نوع کفپوش همانند کفپوش‌های اپوکسی بسیار راحت بوده و نظافت آن روند ساده‌ای محسوب می‌شود.
 • روند تعمیر کفپوش بتومکس آسان بوده و روندی کم هزینه در نظر گرفته می‌شود.
 • این کفپوش در برابر انواع مختلف روغن و دیگر مواد شیمیایی از خود مقاومت نشان خواهد داد.
برای بازسازی و دکوراسیون از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

کف سازی سوله های صنعتی

به صورت کلی برای کفپوش بتومکس می‌توان تنها یک نقطه ضعف در نظر گرفت. این کفپوش پس از مرطوب شدن با آب و … لغزنده شده و در این شرایط تردد افراد بر روی این سطح دارای خطرات احتمالی است.

در این مقاله از مجله آچاره با بررسی گزینه‌های مختلف کف سازی سوله‌های صنعتی، تلاش کردیم که اطلاعات لازم به این منظور را در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید که گزینه‌های مطرح شده، تنها انتخاب‌های شما محسوب نشده و شما در این جهت می‌توانید از روش‌های دیگری نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : آموزش نصب سقف کاذب رابیتس

شما می‌توانید با طرح سوالات خود در بخش نظرات، پاسخ خود را در سریع‌ترین زمان ممکن از کارشناسان مجرب آچاره دریافت کنید. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا