زمان تعویض سنسور اکسیژن و علائم نیاز به تعویض آن

اخبار خودروسرویس و نگهداری

موتور ماشین‌های مدرن، به چندین ورودی که از سنسورهای مختلف وارد می‌شود و برای عملکرد موتور ضروری است وابستگی دارد. زمانی که این سنسورها اطلاعات درست و دقیق تهیه نکنند، ممکن است مصرف سوخت بالا برود، رانندگی با ماشین سخت شود، یا ماشین استارت نخورد و این قبیل مشکلات. یکی از مهم‌ترین سنسورها در خودروهای مدرن، سنسور اکسیژن است. این سنسور را با نام سنسور O2 هم که فرمول شیمیایی آن است می‌شناسند. پیشتر درباره نحوه تعویض سنسور اکسیژن توضیحات کامل را ارائه دادیم، در این مقاله می‌خواهیم درباره زمان تعویض سنسور اکسیژن و علائم نیاز به تعویض آن صحبت کنیم تا راحت‌تر بتوانید تشخیص دهید که زمان تعویض سنسور اکسیژنتان رسیده است یا نه. این مقاله را لطفا تا انتها همراه ما باشید. 

سنسور اکسیژن چکار می‌کند؟

وظیفه سنسور اکسیژن، بررسی میزان اکسیژن سوخته نشده و خارج شده از اگزوز است. سنسور اکسیژن با مدیریت سطح اکسیژن، راهی برای اندازه‌گیری سوخت ایجاد می‌کند. این سنسور، کاری می‌کند تا کامپیوتر بداند سوخت ترکیبی غنی (بدون اکسیژن کافی) می‌سوزد یا ضعیف (با اکسیژن زیادی). 

همه چیز درباره سنسور اکسیژن

شناخت نسبت اکسیژن به سوخت، کمک می‌کند تا موتور خودروتان تغییرات لازم برای عملکرد درست و اصولی را اعمال کند.

تعداد و محل قرارگیری سنسورهای اکسیژن

سنسورهای اکسیژن در ماشین ضروری هستند و تمام خودروهایی که از سال ۱۹۸۱ به بعد ساخته شدند، مجهز به این سنسور هستند. براساس تبصره OBD-ll، تمام ماشین‌هایی که از سال ۱۹۹۶ ساخته شدند، دارای چند سنسور اکسیژن هستند. در برخی از ماشین‌ها، این تعداد به ۴ سنسور هم می‌رسد. یکی از سنسورها، زیر مبدل کاتالیزوری هستند. این سنسور، عملکرد مبدل را بررسی و کنترل می‌کند.

تعداد سنسورهای O2

خودروهای مدرن با موتور V-6 یا V-8 ۴ تا سنسور اکسیژن دارند که دو تا از آن‌ها در سیلندرها، و دوتا زیر هر یک از مبدل‌های کاتالیزوری است. اگر یکی از سنسورهای اکسیژن از کار بیوفتد، ممکن است موتور دچار مشکلات زیادی بشود.

از آن‌جا که نقش سنسور در کارکرد موتور و کنترل خروجی اگزوز بسیار حیاتی است، باید زمان‌های تعویض آن را بشناسید.

برای تعمیر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

زمان تعویض سنسور اکسیژن

سنسورهای اکسیژن بین اجزایی که باید به‌طور مرتب تعویض شوند، مانند فیلتر هوا و روغن یا لنت‌های ترمز، قرار نمی‌گیرند. بنابراین باید وقت‌هایی که خراب می‌شوند تعویضشان کنید.

سنسورهای اکسیژن اجزای بسیار مهمی در خودرو محسوب می‌شوند چون میزان اکسیژن اگزوز را مدیریت می‌کند و این اطلاعات را به کامپیوتر ماشین می‌فرستد. از آن‌جا، میزان نسبت هوا به سوخت کنترل می‌شود. اگر سنسور اکسیژن خراب شود ، کامپیوتر ماشین نمی‌تواند این نسبت را کنترل کند و اجزای دیگر موتور، از جمله مبدل کاتالیزوری، آسیب می‌بینند.

سنسورها را چه زمانی می‌توان عوض کرد؟

هیچ خودرویی مجهز به چراغ هشداری نیست که نشانگر زمان تعویض سنسور اکسیژن باشد. بنابراین، لازم است به بقیه علائم و نشانه‌های حیاتی توجه کنید. مثلا اگر چراغ چک موتور روی داشبورد روشن شد، نشان دهنده‌ی بالا بودن مصرف سوخت است.

علائمی که نشان می‌دهند باید سنسور اکسیژن ماشین خود را عوض کنید

  • روشن شدن چراغ چک موتور: این مورد همیشه به سنسور اکسیژن برنمی‌گردد و ممکن است به‌خاطر مسائل جدی‌تری مثل خرابی مبدل کاتالیزوری، یا مسائل ساده‌ای مانند شل شدن پیچ گاز هم باشد. اگر این چراغ روشن شد سنسور اکسیژن را چک کنید تا در صورت نیاز، اقدامات لازم را انجام دهید. اگر خودتان قادر به عیب‌یابی نبودید، می‌توانید خودرو را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه ببرید تا در صورت نیاز، سنسور اکسیژن عوض شود.
  • هرزگردی موتور، احتراق ناقص، بالا یا پایین رفتن مصرف سوخت: تمام این موارد نیز می‌توانند به مشکل سنسور اکسیژن برگردند. اگر مصرف سوخت خودروتان خیلی بالا رفته، بهتر است سنسور اکسیژن را عوض کنید چون سنسور معیوب می‌تواند تا ۴۰ درصد باعث افزایش مصرف سوخت شود. 
  • بالا بودن دور موتور موقعی که خودرو ایستاده: در حالی که ماشین متوقف است، دور موتور باید زیر ۱۰۰۰ باشد. اگر رقمی که مشاهده می‌کنید بالاتر از این مقدار، مثلا بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ است، احتمالا یکی از سنسورها آسیب دیده و کارکرد صحیح موتور مختل شده است.
  • حس کردن بوی گند: همانطور که گفتیم سنسور اکسیژن میزان هوا و سوختی که با هم ترکیب می شوند را کنترل می کند. در صورتی که سنسور خراب شود، کنترل این بخش از دست خارج می‌شود و سوخت اضافی که در موتور مانده، بوی بدی مانند بوی گوگرد پخش می‌کند.
برای تعمیر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

جمع بندی

سنسور اکسیژن یکی از اجزای حیاتی خودرو است که چون زمان مشخصی برای طول عمر آن لحاظ نشده، خیلی‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند که چه زمانی باید عوضش کنند. 

در صورتی که هریک از عوامل بالا را مشاهده کردید، خودرو را برای بررسی نهایی و تعویض به تعمیرگاه برسانید. اگر نمی‌توانید به‌خوبی تشخیص دهید و خودرو را عیب‌یابی کند، جای نگرانی نیست. شما با ثبت سفارش برای بررسی خودروی خود در سایت آچاره، می‌توانید از خدمات در محل بهره‌مند شوید و بدون نیاز به جابه‌جایی خودرو، آن را به دست متخصصی امین و کاربلد خودرو بسپارید. برای ثبت سفارش می‌توانید از طریق سایت، اپلیکیشن و یا شماره‌گیری ۱۴۷۱ اقدام کنید.

3.4/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا