روش حذف کردن ایموبلایزر پیشفرض ماشین

اخبار آچارهاخبار خودروسرویس و نگهداری

ایموبایلازر، سیستم ضدسرقت ماشین است و در زمان سرقت، با قفل کردن بخش‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ماشین، کار سارق را سخت می‌کند و اجزایی مانند فرمان و چرخ‌های ماشین نمی‌چرخند و در نتیجه، ماشین از جای خود تکان نمی‌خورد. خودروهای امروزی که دارای کامپیوتر درونی هستند، به‌طور پیشفرض ایموبلایزر دارند. گاهی اوقات به دلیل گم کردن سوییچ یا هنگ کردن خودروتان، می خواهید که ایموبلایزرخودرو را غیرفعال کنید تا خیالتان راحت باشد و روی سوییچ جدید، کد ضدسرقت جدیدی تعریف شود. پیشتر درباره باز کردن فرمان قفل شده صحبت شد، در این مقاله قرار است که درباره روش حذف کردن ایموبلایزر پیشفرض ماشین صحبت کنیم تا اگر چنین مشکلی برایتان پیش آمد، بدانید که باید چکار کنید. همراه ما باشید.

تعریف ایموبلایزر

ایموبلایزر یک قفل نرم‌افزاری است که نمی‌گذارد ماشین حرکت کند. ایموبلایزر خیال صاحب ماشین را در این روزها که خودرو بسیار گران است، راحت کرده است. با راه‌اندازی این سیستم، سارق به راحتی نمی‌توان خودرو را به راه بیاندازد چون این قفل نرم‌افزاری، اجازه روشن شدن و فعالیت بخش‌های دیگر را نمی‌دهد و با پیشگیری از پاشش سوخت یا غیرفعال کردن شمعک‌ها، از سرقت جلوگیری می‌شود.

حذف کردن ایموبلایزر پیشفرض

اجزای ایموبلایزر و کدخوانی سوییچ

ایموبلایزر از برد الکترونیک، آنتن ترانسپاندر، و ای‌سی‌یو یا کامپیوتر درونی خودرو ساخته شده. وظیفه‌ی برد الکترونیک یا ‌UCH، کنترل تجهیزات ایموبلایزر است. آنتن ترانسپاندر کدهای کامپیوتر را می‌گیرد و به برد الکترونیک می‌فرستد. 

زمانی که سوییچ خودرو باز می‌شود، برد الکترونیک کد را در ECU ثبت می‌کند. ترانسپاندر میدانی مغناطیسی ایجاد می‌کند و کامپیوتر کد ثبت شده را به UCH می‌فرستد تا اگر این کد با سوییچ همخوانی داشت، اجازه فعالیت بخش‌های مختلف را صادر کند. 

دلیل حذف کردن ایموبلایزر پیشفرض ماشین

سیستم‌های ضدسرقت یا ایموبلایزرها، خیلی وقت است که تاثیر خود را گذاشته‌اند و افراد زیادی به این سیستم اعتماد دارند و خیالشان از بابت وجود آن گرم است. سیستم ضدسرقت به‌صورت پیشفرض در خودروهای جدید نصب است. این سیستم، با مسدود کردن و غیرفعال کردن برخی از بخش‌های ماشین، مانند (پیشگیری از پاشش سوخت و قطع جرقه شمع‌ها) از سرقت خودرو پیشگیری می‌کند. اما اگر راننده به سوییچ خودرو خود دسترسی نداشته باشد و نیاز به غیرفعال کردن ایموبلایزر داشته باشد چه؟ در صورت این‌که کسی سوییچ خودروی خود را گم کند، باید بتواند از خودرو استفاده کند. در چنین شرایطی، حذف کردن ایموبلایزر پیشفرض ماشین ضروری است. 

برای نصب دزدگیر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

گم کردن سوییچ و حذف ایموبلایزر

نحوه حذف کردن ایموبلایزر پیشفرض

در صورتی که کلید ماشین را دارید، آن را داخل قفل کنید و بچرخانید تا قفل باز شود، اما خارجش نکنید. اگر حدود ۳۰ ثانیه کلید را در همان حالت نگه دارید. بدین ترتیب، سیستم کلید را شناسایی می‌کند و به شما اجازه حذف ایموبلایزر پیشفرض ماشین را می‌دهد.

برای این که موفق شوید سیستم ضدسرقت خودروتان را از کار بیاندازید، اولین قدم تهیه‌ی سوییچی شبیه سوییچ خودتان است. سپس لازم است که به کد ذخیره شده در برد الکترونیک را بدانید. اگر ECU ماشین این کد را تشخیص دهد، قفل را باز می‌کند ومی‌توانید ماشین را فعال کنید.

علائم خرابی ایموبلایزر

اگر ایموبلایزر مشکل پیدا کرده باشد، سیستم ایمنی خودرو به‌درستی کار نمی‌کند. در صورتی که احساس کردید ایموبلایزر خراب شده، دنبال این علائم باشید:

 • مشکل پیدا کردن باز و بسته شدن قفل
 • استارت نخوردن ماشین
 • نچرخیدن سوییچ 
 • خراب شدن آلارم ماشین

در صورت باز نشدن یا قفل نشدن درب‌های ماشین، ممکن است مشکل از باتری ریموت کنترل باشد. اگر باتری مشکلی نداشت، وضعیت ایموبلایزر را چک کنید. 

مطلب پیشنهادی:ساخت پرایمر برای نقاشی ماشین

باز نشدن قفل درها با سوییچ نشانه خرابی ایموبلایزر

چگونه با ریست کردن سیستم ایموبلایزر را حذف کنیم؟

اگر کسی بخواهد ماشین شما را بدزدد، سیستم ایموبلایزر پیشفرض ماشین فعال می‌شود. اما اگر برای خودتان هم این سیستم فعال شود، کار سخت می‌شود. یکی از راه‌های حذف کردن ایموبلایزر پیشفرض، ریست کردن آن است. در ادامه در ۱۰ مرحله می‌گوییم که چطوری سیستم را ریست کنید. 

 1. ماشین را پارک کنید.
 2. چراغ‌های داشبورد را بررسی کنید.
 3. مطمئن شوید که چراغ ضدسرقت دارد چشمک می‌زند.
 4. سوییچ را در جایگاه قرار دهید و در وضعیت on نگه دارید.
 5. ماشین را استارت نزنید.
 6. ۱۵ دقیقه کلید را در آن وضعیت قرار دهید.
 7. داشبورد را چک کنید و ببینید که چراغ ضدسرقت هنوز باز است یا نه.
 8. در صورت روشن نبودن چراغ ضد سرقت، سوییچ را در وضعیت off قرار دهید.
 9. ۵ دقیقه صبر کنید.
 10. حال کلید را بچرخانید و ماشین را روشن کنید. سیستم ضدسرقت قطع شده است.

خدمات پیشنهادی:تعمیر و نصب دزدگیر در محل


ریست کردن ایموبلایزر

در صورت این که بعد از این کارها سیستم ضدسرقت غیرفعال نشد، ممکن است باتری ماشین خراب شده باشد و باید تعویضش کنید. توصیه می‌کنیم که اگر خودتان نمی‌توانید برای تعویض باتری ماشین به تعمیرگاه مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی:تعویض سنسور اکسیژن 

نحوه ساخت سوییچ ایموبلایزر

کد مخصوص ماشین، برای ساخت سوییچ ایموبلایزر ضروری است. این کد در اختیار کارخانه سازنده است و زمانی که خواستید اتومبیل را تهیه کنید، همراه سوییچ به شما داده می‌شود. اگر سوییچ را گم کردید، با در اختیار داشتن این کد می‌توانید مجددا آن را روی سوییچ فعال کنید.

اگر هم کلید را گم کردید و کد را در اختیار نداشتید، کلیدسازان می‌توانند با غیرفعال کردن کد، کد جدیدی تعریف کنند. 

پایان

ایموبلایزر، بخشی حیاتی برای خودروی شماست و با غیرفعال کردن ماشین، مانع فعالیت سارقین می‌شود. با این حال، گاهی وقت‌ها این سیستم نیز دچار نقصان می‌شود و حتی به شما هم اجازه دسترسی به ماشین را نمی‌دهد. در چنین مواقعی، شما با کمک این مقاله و روش‌هایی که گفته شد، می‌توانید خودتان اقدام به حذف کردن ایموبلایزر پیشفرض ماشین، و فعال‌سازی موتور کنید. 

4.9/5 - (137 امتیاز)

3 دیدگاه

 1. واقعاً سپاسگزارم ، خیلی مفید و به موقع از این مقاله استفاده کردم.

 2. سلام ممنونم از راهنمایی تون، فقط سوال اینه که بعد از غیر فعال کردن ایمولیزر با این روش اگر سوییچ پیدا شد چطور دوباره فعال ش کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا