بهترین زمان تعویض شمع خودرو چه زمانی است؟ [7 علامت خرابی شمع خودرو ]

خودروسرویس و نگهداریمکانیک خودرو

بسیاری از رانندگان در خصوص زمان تعویض شمع ماشین تردید دارند. اما به گفته خودروسازان بهترین زمان تعویض شمع خودرو بعد از هر ۵۰٬۰۰۰ کیلومتر رانندگی است.

شمع خودرو با ایجاد جرقه باعث اشتعال مخلوط گاز و سوخت می‌شود و در صورت آسیب یا تنظیم نادرست به خرابی یا خاموشی ماشین منجر خواهد شد.

توجه داشته باشید که زمان مناسب برای تعویض شمع خودرو به عوامل مختلفی از جمله توصیه‌های سازنده، عملکرد و وضعیت فعلی خودرو بستگی دارد. این قطعه ممکن است زودتر از حد انتظار آسیب ببیند و برای جلوگیری از تعمیرات گران‌قیمت موتور، نیاز به تعویض داشته باشد.

شمع ها نیاز به تعمیر و تعویض دارند؛ اما قانون خاصی در مورد زمان این کار وجود ندارد. تعیین بهترین زمان تعویض شمع خودرو به عهده مالک خودرو است که به‌طور منظم این قطعات را چک کند و علائم خرابی آن‌ها را تشخیص دهد.

با مجله آچاره همراه باشید تا با کارکرد شمع خودرو و نحوه تعویض آن‌ آشنا شوید. چنانچه در این زمینه نیاز به خدمات تخصصی دارید می‌‎توانید با ثبت سفارش در بخش تعمیر خودرو در محل، ضمن دریافت مشاوره رایگان از متخصصان از خدمات ویژه بهره ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

  • شمع‌های مسی و نیکلی معمولی باید هر 50 هزار کیلومتر تعویض شوند.
  • شایع‌ترین نشانه‌های خرابی و فرسودگی شمع‌ها شامل استارت سخت، کاهش شتاب، کم شدن بازده سوخت، روشن نشدن خودرو و صدای تق تق موتور است.
  • خرابی شمع‌های خودرو باعث کاهش راندمان سوخت می‌شود.
  • احتراق ناقص یکی از جدی‌ترین مشکلات ناشی از عدم تولید جرقه‌هایی است که توسط شمع خراب ایجاد می‌شوند.
  • بزرگترین مزیت رعایت بهترین زمان تعویض شمع خودرو این است که موتور ماشین بهتر کار می‌کند، مسافت پیموده‌شده با مقدار مشخص بنزین افزایش یافته و دود اگزوز خودرو کمتر می‌شود.

شمع خودرو چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

قبل از پرداختن به موضوع بهترین زمان تعویض شمع خودرو لازم است با عملکرد این قطعه آشنا شویم.

موتور خودرو برای احتراق به سه چیز نیاز دارد هوا، سوخت و جرقه. شمع‌ها زمانی که هوا و سوخت وارد محفظه احتراق می‌شوند جرقه را داخل سیلندر ایجاد می‌کنند.

این جرقه مخلوط هوا و سوخت را مشتعل می‌کند. این اشتعال نیروی انفجاری مورد نیاز برای فشار سیلندر به پایین و فرآیند احتراق را تامین خواهد کرد.

در بعضی از شمع‌ها از الکترود مسی استفاده شده ولی در اکثر شمع‌های مدرن از ایریدیوم یا پلاتین برای جرقه بهتر استفاده می‌شود.

انواع شمع خودرو

شمع‌های خودرو به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای مثال انواع شمع خودرو از نظر جنس الکترود به شمع‌های معمولی، سوزنی، پلاتینیوم و ایریدیوم طبقه‌بندی می‌شوند. در این میان شمع‌های ایریدیوم بهترین نوع شمع خودرو در بازار ایران هستند.

عمر شمع ماشین چقدر است؟

به گفته کارشناسان عمر مفید شمع خودرو حدود 5 تا 7 سال است. توصیه می‌شود بعد از 50 هزار کیلومتر رانندگی شمع خودروی خود را عوض کنید؛ حتی اگر سالم باشد. بعد از این مسافت عمر مفید شمع خودروی شما تمام شده و باید عوض شود.

علائم خرابی شمع خودرو

بهترین زمان تعویض شمع خودرو با توجه به علائم خرابی شمع خودرو

تشخیص خرابی شمع خودرو کمی دشوار است. اما این مشکل در موتور خودرو دارای نشانه‌هایی است و شناخت علائم خرابی شمع خودرو می‌تواند شما را در رفع ایراد کمک کند. برای این که بدانیم شمع خودرو هر چند وقت یکبار باید تعویض شود باید علائم زیر را در نظر بگیریم.

1. خودروی شما به‌‌سختی روشن می‌شود

اگر ماشین شما استارت نمی‌خورد اولین دلیلی که به ذهنتان می‌رسد خالی شدن باتری است. اگر باتری را چک کردید و مشکلی نداشت علت دوم خرابی شمع‌ها است. فرسودگی و مسدود شدن شمع‌ها مانع ایجاد جرقه می‌شود و موتور سخت‌تر استارت می‌خورد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو!

2. مصرف سوخت خودرو بیشتر می‌شود

یکی دیگر از علائمی که بهترین زمان تعویض شمع خودرو را نشان می‌دهد مصرف بیش از حد سوخت است. به‌دلیل خرابی شمع‌ها موتور مجبور بیش از توان خود کار می‌کند و سوخت بیشتری مصرف می‌شود.

با خرابی شمع‌ها سوخت به‌طور کامل در محفظه احتراق نمی‌سوزد و اینجاست که مطمئن می‌شوید زمان تعویض شمع پراید یا پژوی شما فرا رسیده است. اگر بی‌دلیل مصرف بنزین ماشین شما افزایش یافته باید هر چه زودتر شمع‌ها را عوض کنید.

3. احتراق به‌صورت ناقص انجام می‌شود

احتراق ناقص یا میس فایر در خودرو دلایل زیادی دارد. برای مثال استفاده از سوخت بی‌کیفیت یا خرابی کلاهک توزیع‌کننده کویل احتراق به میس فایر منجر می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دلایل احتراق ناقص خرابی و فرسودگی شمع‌ها است.

با وجود این مشکل دور موتور دچار نوسان شده و بالا و پایین می‌رود. گاهی با بالا رفتن دور موتور صدایی به گوش شما می‌رسد که نگران‌کننده خواهد بود. این صدا معمولا در دور کم کاهش می‌یابد.

با آگاهی از زمان مناسب برای تعویض شمع خودرو و انجام به‌موقع آن می‌توانید از احتراق ناقص و خرابی موتور خودروی خود جلوگیری کنید.

عمر شمع ماشین چقدر است

4. خودروی شما شتاب نمی‌گیرد

عدم توجه به بهترین زمان تعویض شمع خودرو و عدم تعویض به‌موقع شمع‌های خودرو به کاهش شتاب و عملکرد موتور منتهی می‌شود.

خودرویی که در شتاب‌گیری مشکل دارد یا هنگام شتاب گرفتن تکان می‌خورد نیاز به تعویض فوری شمع‌ دارد. در واقع باید گفت زمانی که خودروی شما شتاب نمی‌گیرد، بهترین زمان تعویض شمع خودرو است.

5. خودرو در زمان درجا روشن بودن صدای بلندی دارد

اگر زمان درجا کار کردن ماشین شما صدای تق تق یا تلق تلق می‌دهد وقت آن رسیده است که شمع‌ها را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید. بهترین زمان تعویض شمع خودرو قبل از ایجاد مشکلات جدی‌تر برای موتور ماشین شما است.

6. چراغ چک موتور ماشین شما روشن است

روشن بودن چراغ چک موتور خودروی شما به معنای مشکلات مختلفی است. یکی از آن‌ها می‌تواند معیوب بودن شمع‌ها باشد. به یاد داشته باشید چشمک زدن چراغ چک موتور ممکن است نشان‌دهنده مشکل جدی باشد و باید هر چه زودتر علت آن را بررسی کنید.

زمان تعویض شمع پراید

7. صدای موتور خودرو بلندتر از حد نرمال است

صدای بلند موتور هشداری برای خرابی شمع‌ها است. فرق ندارد ماشین شما چهار سیلندر باشد یا شش یا هشت سیلندر کم شدن کارآیی یکی از سیلندرها روی عملکرد بقیه تاثیر گذاشته و خرابی شمع‌ها به صدای بلند موتور منجر خواهد شد.

مزایای رعایت بهترین زمان تعویض شمع خودرو چیست؟

شمع‌ها قطعات فلزی کوچکی هستند که با ایجاد جرقه فرآیند احتراق برای روشن شدن وسیله‌نقلیه را امکان‌پذیر می‌کنند.

شمع‌‌ها قدرت خودروی شما را نگه داشته و با به کار انداختن پیستون‌های موتور، ترکیبی متعادل از سوخت و هوا را ایجاد می‌کنند.

خرابی شمع‌ها ارتباطی مستقیم با عملکرد موتور دارد و بدون آن‌ها ماشین شما روشن نخواهد شد. اگر شمع‌های خودروی شما نیاز به تعویض دارند لطفاً از آنها غافل نشوید.

با آگاهی از بهترین زمان تعویض شمع خودرو و انجام به موقع آن عمر موتور خودروی خود را افزایش خواهید داد.

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

در ادامه با مزایای تعویض به موقع شمع خودرو بیشتر آشنا می‌شویم.

1. احتراق بهینه و همیشگی

شمع‌های سالم فرآیند احتراق مؤثری را ایجاد می‌کنند. با تعویض به‌موقع شمع‌های خراب می‌توانید با تمام مشکلاتی که قبلاً تجربه می‌کردید خداحافظی کنید.

2. استارت زدن راحت و آرام

اولین استارت با شمع جدید می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش باشد. با تعویض شمع موتور دیگر لازم نیست استارت‌های سخت و بی‌نتیجه را تجربه کنید.

شمع خودرو هر چند وقت یکبار باید تعویض شود

3. افزایش راندمان سوخت

شمع‌های خراب می‌توانند بازده سوخت را تا 30 درصد کاهش دهند. اما اگر شمع خودرو در فواصل زمانی صحیح تعویض شود قطعات جدید می‌توانند راندمان سوخت را به حداکثر برسانند. به این ترتیب در دراز مدت در هزینه‌های شما صرفه‌جویی خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم راهنمای ابزار لازم برای بررسی شمع های ماشین را مطالعه فرمایید.

4. انتشار کمتر گازهای خطرناک

به گفته سازمان حفاظت از محیط زیست سرویس منظم وسایل‌نقلیه به‌ویژه تعویض شمع به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند. آشنایی با بهترین زمان تعویض شمع خودرو و اقدام به‌موقع به منزله پیروزی شما در محافظت از ماشین و محیط زیست است.

زمان تعویض شمع ماشین

چرا باید شمع‌های خودرو را عوض کنیم؟

احتمالاً از خود می‌پرسید چرا باید شمع‌ ماشین را عوض کنم. همانطور که قبلا گفتیم شمع‌ها نقش مهمی در عملکرد موتور ماشین شما دارند. عدم تعویض شمع‌ها در فواصل زمانی تعیین شده می‌تواند به‌ موتور خودروی شما آسیب برساند و عملکرد کلی آن را مختل کند.

با وجود شمع‌های تازه و سالم در خودرو راحت‌تر استارت می‌زنید و رانندگی می‌کنید. علاوه‌بر این آلایندگی خودرو را هم کاهش می‌دهید. اگر در منطقه‌ای با آب‌وهوای آلوده زندگی می‌کنید سرویس منظم قطعات وسیله‌نقلیه و اطمینان از سالم بودن آن‌ها بهترین کار برای حفظ محیط زیست است.

جمع‌بندی

یکی از نکات مهم در مورد زمان تعویض شمع ماشین نحوه استفاده شما از وسیله‌نقلیه و شرایط رانندگی است. برای مثال دور زدن مداوم، بکسل کردن مکرر و رانندگی در شرایط آب‌وهوایی شدید گرم یا سرد ممکن است تعداد دفعات نیاز به تعویض شمع‌های خود را افزایش دهد.

در حالت کلی بهترین زمان تعویض شمع خودرو هر 50000 کیلومتر است؛ اما این زما‌ن‌بندی بسته به شرایط رانندگی و آب‌وهوا ممکن است تغییر کند.

سوالات متداول

چطور بفهمم ماشینم به شمع جدید نیاز دارد؟

شایع‌ترین نشانه‌های خرابی شمع‌ها عبارت است از: مشکل در استارت، شتاب ضعیف، کاهش راندمان سوخت، روشن نشدن خودرو و صدای تلق تلق موتور.

عمر شمع ماشین چقدر است؟

اکثر سازندگان توصیه می‌کنند هر 50000 کیلومتر شمع‌های خودرو را تعویض کنیم. اما کیفیت شمع‌ها متفاوت است و برخی حدود 130000 کیلومتر دوام می‌آورند در حالی که شمع‌های ارزان‌قیمت مسی ممکن است فقط 40000 کیلومتر عمر کنند.

چگونه می‌توان شمع‌ها را بدون بیرون آوردن آن‌ها چک کرد؟

برای بررسی شمع‌ها جرقه را بررسی کنید. جرقه باید قوی و آبی رنگ باشد. اگر جرقه ضعیف و نارنجی مات باشد احتمالاً آنقدر قوی نیست که مخلوط هوا و سوخت موتور را مشتعل کند.

علائم کثیف شدن شمع‌ها چیست؟

علائم خرابی شمع‌ها شامل این موارد است. کاهش مسافت پیموده‌شده با مقدار بنزین مشخص، عدم شتاب‌گیری موتور، استارت سخت، خاموش شدن موتور، درجا کار کردن موتور با صدای بلند.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا