ترتیب وایر شمع پژو (405، روا، زیمنس و …)

خودروسرویس و نگهداریمکانیک خودرو

آشنایی با ترتیب وایر شمع پژو زمانی اهمیت دارید که بخواهید شمع‌ها را تعویض کنید. اگر این سیم‌ها به درستی چیده نشوند عملکرد موتور خودرو دچار مشکل خواهد شد. 

درواقع وایر شمع پژو ماندگاری همیشگی ندارد. دمای بالا باعث فرسودگی عایق سیم‌ها و اختلال در عملکرد شمع خودرو می‌شود و خرابی شمع‌ها مشکلات زیادی را برای ماشین شما ایجاد می‌کند؛ بنابراین باید هر چه زودتر به فکر چاره باشید. 

تعویض شمع‌ها اولین قدم برای جلوگیری از مشکلات جدی‌تر ماشین شما است؛ اما چیزی که اهمیت دارد، آشنایی با ترتيب واير شمع پژو است. هر اشتباهی در چیدمان وایر شمع منجر به خرابی موتور و تعمیرات پرهزینه‌ خواهد شد.

در ادامه به چیدمان وایر شمع پژو 405 زیمنس و پژو روا خواهیم پرداخت و نکات کاربردی را در خصوص تعویض وایر شمع خودرو بیان خواهیم کرد. در صورتی که جهت تعمیر و رفع مشکلات خودروی خود، نیاز به خدمات تخصصی و مقرون‌به‌صرفه دارید روی لینک مکانیک سیار کلیک کنید و ضمن آگاهی از قیمت خدمات، سفارش خود را ثبت کنید.

نکات کلیدی

 • وایر شمع خودرو بین کویل و شمع نصب می‌شود.
 • اولین مرحله برای چیدمان وایر شمع پژو پیدا کردن سیلندر 1 است.
 • ترتیب احتراق سیلندرها به این صورت است: اول سیلندر 1، بعد سیلندر 3. بعد سیلندر 4 و در آخر هم سیلندر 2.
 • بلندترین وایر برای سیلندر 4 مورد نیاز است تا خروجی کویل 4 را به شمع وصل کند.
 • خودروها بر اساس طراحی سیستم کامپیوتر و الکترونیک به دو نوع زیمنس و ساژم تقسیم می‌شوند.

وایر شمع خودرو کجا نصب می‌شود؟

وایر شمع بین کویل و شمع نصب می‌شود. برای جلوگیری از نشت آب و آلودگی، درپوش مخصوصی در محل اتصال وایر به کویل قرار می‌گیرد. سمت دیگر وایر به شمع وصل شده و در این قسمت هم آب‌بندی می‌شود. 

عایق‌بندی محل اتصال وایر و شمع اهمیت زیادی دارد چون آب و روغن بین اجزای موتور در جریان است. این عایق‌بندی، مانع از نشت آب و روغن به قسمت‌‌های داخلی شمع‌ها می‌شود. 

محاسبه رایگان هزینه خدمات برق خودرو

آشنایی با ترتیب وایر شمع پژو

بعد از شناخت وایر شمع و محل نصب آن، به بررسی ترتیب چیدن وایر شمع پژو روا و زیمنس می‌پردازیم. 

اولین مرحله برای چیدمان وایر شمع پژو پیدا کردن سیلندر 1 است. سیلندر 1 را باید از سمت زنجیر تایم یا تسمه تایم محاسبه کنید. ترتیب احتراق هم بر همین اساس تعیین می‌شود. 

ترتیب احتراق سیلندرها به ترتیب زیر است:

 • سیلندر 1
 • سیلندر 3
 • سیلندر 4
 • سیلندر 2

این سیلندرها به این ترتیب در حالت احتراق قرار می‌گیرند. این ترتیب را برای احتراق سیلندرها به خاطر بسپارید: 1342.

بر اساس مواردی که بالا گفتیم وایر شماره 1 و سیلندر 1 کوتاه‌ترین مسیر برای خروجی هستند. ازاین‌رو برای سیلندرهای دیگر، باید از سیم‌هایی با طول مناسب استفاده شود. 

برای مثال بلندترین وایر برای سیلندر 4 مورد نیاز است تا خروجی کویل 4 را به شمع وصل کند. 

چیدمان وایر شمع پژو 405 زیمنس

خودروها را بر اساس طراحی سیستم کامپیوتر و الکترونیک به دو نوع تقسیم می‌کنیم. برای هر کدام از این سیستم‌ها از کویل‌های متفاوتی استفاده می‌شود. 

 1. زیمنس
 2. ساژم

کویل دوبل در خودروهای زیمنس و ساژم به صورت جفت جفت جرقه می‌زنند؛ یعنی کویل 1 با 4 یا کویل 2 با 3. عوض شدن وایر 1 با 4 یا 2 با 3 هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. اما جای وایر 1 و 4 با 2 و 3 نباید جابه‌جا شود. 

برای پیدا کردن ترتیب وایر شمع پژو ابتدا وایرها را برای سیلندر 1 و 4 و دوباره برای 2 و 3 بچینید. اگر موتور ماشین شما روشن نشد جایی از کارتان ایراد دارد. حالا باید وایرها را جابجا کنید یعنی 2 و 3 به جای 1 و 4. 

برق خودرو
برق خودرو

نحوه تعویض وایر شمع پژو

اگر وایر شمع ماشین شما آسیب فیزیکی ببیند یا ترک بخورد باید زودتر آن را تعویض کنید. تعویض این سیم‌ها کار آسانی نیست؛ اما اگر زمان و دقت کافی به خرج دهید می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید؛ البته به شرط اینکه ترتیب وایر شمع پژو را رعایت کنید.

1. وایرها را پیدا کنید

برای تعویض وایر شمع خودرو ابتدا باید محل آن‌ها را پیدا کنید. طول هر سیم را به یادتان بسپارید. 

ترتیب چیدن وایر شمع پژو روا

2. وایرها را برچسب بزنید

بلافاصله بعد از جدا کردن وایرها، آنها را برچسب بزنید. یادتان باشد طول هر کابل متفاوت است. وایرهای جدید هم باید برچسب‌گذاری شوند. فراموش نکنید ترتیب چیدن وایرها اهمیت زیادی دارد. 

3. وایرهای جدید را جایگزین کنید

بعد از جدا کردن وایرهای قدیمی با آچار شمع و برچسب‌گذاری آن‌ها، وایرهای جدید را به ترتیب در جای خودشان قرار دهید. اگر وایرها اشتباه نصب شوند موتور خودرو روشن نمی‌شود. برای اطمینان از درست بودن ترتیب وایرها، خودرو را روشن کنید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم راهنمای بهترین زمان تعویض شمع خودرو را مطالعه کنید.

خدمات تخصصی برق خودرو با تیم آچاره

نکات مهم برای تعویض وایر شمع ماشین

 • برای اینکه سردرگم نشوید هر بار فقط یک شمع و وایر را جدا و تعویض کنید. با این کار از بروز اشتباه در تشخیص جای نصب وایرها و ترتیب آن‌ها جلوگیری می‌کنید.
 • همیشه مکان هر شمع را یادداشت کنید. شمع‌های جدید باید در محل شمع قبلی جایگزین شوند.
 • در بعضی خودروها به جای وایر شمع از کویل استفاده می‌شود. 

ترتيب واير شمع پژو | ترتیب وایر شمع پژو

جمع‌بندی

در این مقاله با ترتیب وایر شمع پژو آشنا شدیم. آشنایی با نحوه چیدمان وایر شمع زمانی اهمیت دارد که می‌خواهید شمع‌ها را تعویض کنید. اگر شمع‌های جدید در جای درستی نصب نشوند، موتور ماشین روشن نمی‌شود یا عملکرد درستی ندارد. 

همیشه بعد از تعویض وایر شمع خودروی آن، مسافتی را با آن رانندگی کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که ترتیب نصب وایرها را درست انجام داده‌اید. 

سوالات متداول

ترتیب وایر شمع چگونه است؟

اول سیلندر 1، بعد سیلندر 3. بعد سیلندر 4 و در آخر هم سیلندر 2 در حالت احتراق قرار می‌گیرند. یعنی وایرهای 1 و 4 و وایرهای 2 و 3 با هم چیده می‌شوند.

چگونه وایر شمع را تعویض کنم؟

هر بار یک وایر را جدا و تعویض کنید. بهتر است از طولانی‌ترین وایر شروع کنید. با انجام این کار، دیگر نگران تعویض اشتباه وایرها نخواهید بود.

آیا می‌توانم با خرابی وایر شمع رانندگی کنم؟

رانندگی با وایر شمع خراب باعث می‌شود سوخت اضافی به داخل مبدل کاتالیزوری جریان پیدا کند و به این قسمت آسیب بزند.

 

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا