بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک + 6 راهکار موثر

لوازم دیجیتال

از جمله دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک می‌توان به پارگی سیم برق تا آسیب‌دیدگی باتری اشاره کرد. علاوه‌بر این ممکن است ولتاژ منبع تغذیه برای شارژ دستگاه هم کافی نباشد. در کنار این مشکلات دمای بالا هم مانع از شارژ شدن پاور بانک شما می‌شود.

معمولاً LED پاور بانک در صورت بروز مشکل در عملکرد شارژ روشن نمی‌شود. در بعضی موارد، ممکن است نشانگر شارژ را مشاهده ‌کنید؛ در صورتی سطح شارژ افزایش ندارد. برای بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک باید به چندین نکته توجه کنید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

در صورتی که گوشی شما دچار مشکلات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری است می‌توانید برای رفع مشکلات نرم‌افزاری گوشی و به‌هم‌ریختگی تنظیمات موبایل خود از طریق ثبت درخواست در بخش مربوطه و بخش تعمیر موبایل از کارشناسان و متخصصان آچاره به‌طور رایگان مشاوره دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری ۱۴۷۱ تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • کثیفی، گردوخاک یا خوردگی در قسمت پورت شارژ یکی از دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک است.
 •  اگر بعضی از قطعات الکترونیکی مانند دیود یا آی سی برق دچار ایراد شده باشند می‌توان پاور بانک را تعمیر کرد.
 • می‌توانید باتری جدید را برای ظرفیت کامل پاور بانک تعویض کنید.
 • اگر پاور بانک برای مدت طولانی بدون استفاده بماند به‌دلیل عدم فعالیت مواد شیمیایی باتری دستگاه شما از کار می‌افتد.

پاور بانک چگونه کار می‌کند؟

ابتدا بهتر است با عملکرد پاور بانک آشنا شویم؛ سپس بررسی کنیم چرا پاور بانک موبایل را شارژ نمی کند؟

باتری داخلی پاور بانک از طریق منبع تغذیه خارجی مانند پریز برق شارژ می‌شود و سپس انرژی را به شکل شیمیایی ذخیره می‌کند و باتری در صورت نیاز انرژی الکتریکی را از طریق پورت خروجی به دستگاه متصل می‌فرستد.

عملکرد باتری پاور بانک دارای سه مرحله است: جذب انرژی، ذخیره‌سازی و آزادسازی. این باتری مشابه باتری موبایل کار می‌کند؛ البته شارژر قابل‌حمل با توجه به طراحی آن پیچیده‌تر است و عملکردهای بیشتری دارد.

بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک

بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک

پاور بانک‌ها به یکی از لوازم جانبی اصلی برای افرادی تبدیل شده‌اند که ساعات طولانی از گوشی خود استفاده می‌کنند. این دستگاه ابزاری راحت و قابل‌حمل برای شارژ نگه داشتن تلفن، تبلت یا سایر دستگاه‌های شما است، در جایی که به پریز برق دسترسی ندارید.

مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری، پاور بانک‌ها هم ممکن است دچار مشکلاتی شوند. یکی از رایج‌ترین این مشکلات شارژ نکردن گوشی یا تبلت است. آشنایی با این مشکلات و دلایل شارژ نشدن گوشي توسط پاور بانک می‌تواند شما را در حل ایرادات پاور بانک کمک کند. در ادامه به بررسی مهمترین دلایل بروز این مشکل می‌پردازیم.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات موبایل!

1. سیم برق، پورت و آداپتور را بررسی کنید

در مرحله اول با بررسی عملکرد سیم برق و آداپتور شروع کنید. این بررسی شامل پارگی سیم‌ها، خمیدگی پورت برق یا متورم شدن باتری متورم است. اگر سیم یا آداپتور آسیب دیده‌اند یا قطع شده‌اند بهتر است از کابل دیگری استفاده کنید.

اما اگر خود پاور بانک آسیب دیده یا متورم شده است این احتمال وجود دارد که باتری آن از کار افتاده باشد. اگر پاور بانک شما هنوز گارانتی دارد برای تعمیرات لازم است آن را به فروشگاه مربوطه تحویل دهید.

در ادامه بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک برای اینکه مطمئن شوید شارژ آسیب جدی ندیده است، می‌توانید از آداپتور برق پاور بانک برای دستگاه دیگری استفاده کنید. پاوربانک معمولاً با پورت میکرو USB یا USB Type-C شارژ می‌شود.

بنابراین می‌توانید از آداپتور و سیم برق پاور بانک برای شارژ دستگاه دیگری که دارای پورت شارژ میکرو USB یا USB نوع C است استفاده کنید تا مطمئن شوید که این قطعه معیوب نیست.

دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک

اگر آداپتور دستگاه دیگری را شارژ می‌کند احتمالاً مشکل از خود پاور بانک است. برای شارژ پاور بانک، شارژر آن باید میزان ولتاژ و جریان صحیح را تامین کند. پاور بانک شما دارای برچسب جداگانه‌ای است که میزان ولتاژ مورد نیاز برای شارژ آن را نشان می‌دهد.

اگر شارژر مقدار مورد نیاز ولتاژ یا جریان را تامین نکند ممکن است هنگام شارژ پاور بانک با مشکلاتی مواجه شوید. در چنین مواردی، می‌توانید پاور بانک را با استفاده از شارژر دیگری که نیاز ولتاژ/جریان را برآورده می‌کند شارژ نمایید.

2. پورت‌های ورودی را تمیز کنید

معمولا بعد از مدتی استفاده مداوم از پاور بانک گردوغبار در پورت‌های ورودی هر دستگاهی می‌نشیند. ذرات گردوغبار ممکن است باعث انسداد شوند که در نهایت پورت ورودی عملکرد خوبی نخواهد داشت.

بنابراین یکی از ابتدایی‌ترین روش‌های بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک، توجه به تمیزی پورت‌ها است. باید پورت‌ها را تمیز کنید تا مطمئن شوید گردوخاکی روی پورت‌های ورودی و خروجی شارژ وجود ندارد.

پورت پاور بانک را بررسی کنید. معمولاً پورت micro USB پاور بانک شما را تغذیه می‌کند؛ اما بعضی از پاور بانک‌ها ممکن است از USB نوع C یا پورت USB نوع A برای شارژ استفاده کنند.

از هوای فشرده برای خارج کردن گردوغبار از پورت برق استفاده کنید. اگر از قوطی هوای فشرده استفاده می‌کنید دقت کنید که قوطی عمود بر زمین باشد.

دلایل شارژ نشدن گوشي توسط پاور بانک

3. پاور بانک را ریبوت کنید

یکی دیگر از دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک شارژ باقی‌مانده در خازن‌های داخل پاور بانک باشد. در چنین مواقعی می توانید پاور بانک خود را فورس ریبوت کنید.

روند ریبوت کردن پاور بانک ممکن است متفاوت باشد. برای بعضی از پاور بانک‌ها، برای ریبوت باید دکمه پاور را چند ثانیه نگه دارید. در عین حال این فرآیند ممکن است برای مدل‌های دیگر کمی پیچیده‌تر باشد. .بعضی از پاور بانک‌ها ممکن است اصلاً دکمه پاور نداشته باشند.

برای اطمینان از اینکه مراحل را درست انجام داده‌اید می‌توانید برای ریبوت پاور بانک به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید. اگر دفترچه راهنما مراحل ریبوت پاور بانک را نداشته باشد احتمالا دستگاه از ریبوت پشتیبانی نمی‌کند.

عیب‌یابی و تعمیر موبایل با تیم آچاره

4. از پریز دیواری برای شارژ استفاده کنید

ممکن است پاور بانک هنگام شارژ مستقیم از پریز USB، مقدار ولتاژ لازم را دریافت نکند. اگرچه پاور بانک برای شارژ به ولتاژ زیادی نیاز ندارد؛ اما پورت USB ممکن است مقدار کافی را تامین نکند.

اگر این اتفاق بیفتد ممکن است پاور بانک به‌دلیل منبع ولتاژ پایین شارژ نشود که در واقع یکی از دلایل شارژ نشدن پاور بانک همین مشکل است. در این صورت پاور بانک را با استفاده از آداپتور برق که مستقیماً به پریز متصل است شارژ کنید.

بسته به پاور بانک ممکن است از پورت میکرو USB، USB Type-A یا Type-C برای شارژ استفاده شود. علاوه‌بر این دستگاه دارای چند پورت USB برای تامین برق تلفن همراه شما می‌باشد.

چرا پاور بانک موبایل را شارژ نمی کند؟

اگر منبع تغذیه را به پورت USB وصل کرده باشید پاور بانک شارژ نمی‌شود. برای شارژ باتری در پاور بانک، باید پورت برق را در پورت USB-in قرار دهید. پورت ورودی USB معمولاً با کلمه IN در کنار آن نشان داده می‌شود.

در بعضی از پاور بانک‌ها، ممکن است نماد دوشاخه را مشاهده کنید که نشان‌دهنده دوشاخه شارژ است.

5. باتری را تخلیه و دوباره شارژ کنید

گاهی اوقات پاور بانک نشان نمی‌دهد که در حال شارژ است؛ مگر اینکه دستگاهی را با آن شارژ کنید. این زمانی اتفاق می‌افتد که در جریان شارژ وقفه ایجاد شود. برای بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک باید به‌طور موقت شارژ پاور بانک خود را تخلیه کنید.

 • پاور بانک را از برق جدا کرده و تلفن همراه را برای چند دقیقه شارژ کنید.
 • حالا تلفن همراه را از پاور بانک جدا کنید.
 • پاور بانک را مستقیماً از پریز برق شارژ کنید و بررسی کنید که LED شارژ چشمک می‌زند یا نه.

چرا پاور بانک موبایل را شارژ نمی کند؟ | دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک

زمان شارژ پاور بانک نباید دستگاهی را به‌طور همزمان شارژ کنید. زمانی که همزمان در حال شارژ و دشارژ پاور بانک هستید شاید به نظر برسد که پاوربانک در حال شارژ نیست.

6. پاور بانک را تعویض یا تعمیر کنید

اگر گارانتی پاور بانک شما باطل نشده است می‌توانید به‌جای بررسی دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک به‌راحتی آن را تعویض کنید. برای این کار باید با نمایندگی فروش تماس بگیرید. اما در صورت آسیب فیزیکی به پورت‌ها و کابل‌ها، بدون نظارت متخصص اقدام به تعمیر آن نکنید و مستقیماً آن را به تعمیرگاه محلی ببرید.

سخن پایانی

برای فهمیدن دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک باید مسائل مختلفی را در نظر بگیرید. اگر پاور بانک شما چشمک می‌زند و شارژ نمی‌شود باید با انجام مراحلی که در این مقاله گفتیم مشکل را حل کنید.

چنانچه به هر دلیلی مشکل پاور بانک شما حل نشد بهتر است برای تعویض آن دست به‌کار شوید. برای این کار بهتر است ابتدا از یک متخصص بخواهید که دلایل شارژ نشدن گوشی توسط پاور بانک را بررسی کند و در صورت لزوم اقدامات تخصصی تعمیر یا تعویض را انجام دهد.

منبع: www.technewstoday.com

سوالات متداول

آیا می‌توان پاور بانک را تعمیر کرد؟

بله، تا زمانی که شارژر قابل حمل شما تحت گارانتی باشد. البته نمایندگی فروش محصول را به دقت بررسی می‌کند تا مشکل اصلی پیدا شود. اگر اثری از خرابکاری نباشد پاور بانک شما را تعمیر می‌کنند و حتی یک پاور بانک جدید به شما می‌دهند.

باتری پاور بانک چقدر عمر می‌کند؟

طول عمر باتری شارژر قابل حمل به تعداد دفعات و نوع استفاده بستگی دارد. همچنین کیفیت سلول‌های باتری و مدار کنترلر تعیین می‌کند که پاور بانک چقدر می‌تواند دوام بیاورد.

چرا پاور بانک من به برق وصل است اما شارژ نمی‌شود؟

اگر پاور بانک به برق وصل است اما شارژ نمی‌شود احتمالا باتری آن نیاز به شارژ دارد. اگر باتری پاور بانک شما قابل جابجایی است می‌تواند به راحتی آن را شارژ کنید.

چگونه پاور بانکم را ریست کنم؟

دکمه ریست روی پاور بانک را پیدا کنید. این دکمه معمولاً دکمه کوچکی است که برچسب " reset" یا "rst" دارد. از جسم کوچک مانند گیره کاغذ برای فشار دادن و نگه داشتن دکمه ریست برای چند ثانیه استفاده کنید. دکمه ریست را رها کرده و منتظر بمانید تا پاور بانک ریست شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا