آموزش کامل و نکات شارژ مجدد گاز کولر ماشین

خودرو

اگر از کولر ماشین شما باد خنک نمی‌وزد، احتمالا مقداری از مایع خنک‌کننده کم شده است. این مشکل می‌تواند به علت وجود نشتی در سیستم کولر باشد. در چنین مواقعی، باید گاز کولر را شارژ کنید. برای این کار اول از همه دنبال نشتی بگردید. سپس فشار خنک‌کننده را تست کنید و در نهایت، خنک‌کننده را  اضافه کنید و فرآیند شارژ گاز کولر را تکمیل کنید. اگر خودروتان برقی است، نمی‌توانید خودتان کولر را شارژ کنید و باید این کار را متخصصین برق خودرو و تعمیرکاران به‌عهده بگیرند. اما توضیحات ما نیز در همین متن کوتاه تمام نمی‌شود. در ادامه با آموزش کامل و نکات شارژ مجدد گاز کولر ماشین در خدمتتان هستیم و به شما می‌گوییم که در صورت وزش باد گرم از کولر، قدم به قدم چطور عمل کنید. 

مرحله اول آموزش نکات شارژ مجدد گاز کولر ماشین؛ رفع نشتی

اولین کاری که باید بکنید این است که مطمئن شوید سوراخ یا پارگی در لوله‌های کولر و موتور وجود دارد یا نه. هر کدام از این لوله‌ها منجر به نشت مایع خنک‌کننده می‌شوند.

آموزش کامل و نکات شارژ گاز کولر ماشین

یکی از مهم‌ترین نکات در آموزش کامل و نکات شارژ مجدد گاز کولر ماشین که لازم است بدانید، این است که بدون داشتن ابزار خاصی، با اسپری کردن محلول آب و صابون می‌توانید نشتی را پیدا کنید. برای این کار کافی است که تمام نقاطی که احتمال می‌دهید سوراخ باشند را با محلول آب و صابون خیس کنید. اگر نشتی وجود داشته باشد، صابونِ موجود در آب باعث کف کردن آن نقطه می‌شود. در هر نقطه‌ای که حباب‌هایی شکل گرفت، متوجه می‌شوید که نشتی وجود دارد و باید رفع شود. 

اگر نشتی کوچک باشد، تعداد حباب‌ها کم خواهد بود اما اگر حباب‌های زیادی را شاهد بودید، یعنی نشتی بزرگ است و بهتر است خودتان به آن رسیدگی نکنید و مسئولیتش را به افراد حرفه‌ای بسپارید.

راه تعمیر نشتی‌های کوچک و بزرگ

برای تعمیر نشتی کوچک می‌توانید از محصولاتی که دارای سیلانت هستند استفاده کنید. سیلانت یک ماده‌ی درزگیر است و بلافاصله نشتی را می‌بندد. 

برای تعمیر نشتی‌ بزرگ، اگر مهارت‌های کافی در زمینه تعمیر خودرو نداشته باشید، نمی‌توانید از پسشان بربیایید و ممکن است اوضاع خراب‌تر شود و مواد شیمیایی در حجم بیشتری از خودروتان خارج شود. تعمیر نشتی‌هایی بزرگ کاری عبث و بیهوده است و فقط هزینه روی دستتان می‌گذارد. به‌جای تعمیر توصیه می‌کنیم که قطعه‌ی دچار نشتی، تعویض شود.

مرحله دوم آموزش کامل و نکات شارژ مجدد گاز کولر ماشین؛ چک کردن فشار

در مرحله دوم از آموزش و نکات شارژ مجدد گاز کولر ماشین، باید کاپوت را بالا بدهید و سراغ چک کردن فشار بروید. اول از همه دستکش‌هایتان را دست کنید چون به هیچ‌وجه نباید پوستتان با مایع خنک‌کننده تماس پیدا کند. از عوارض تماس با این ماده، می‌توان به یخ زدگی انگشتان و کور شدن در صورت برخورد با چشم اشاره کرد. سپس مجاری فشار ضعیف را پیدا کنید. این لوله که از کمپرسور تا فایروال کشیده شده، قطورتر از بقیه است. ماده خنک کننده را به این مجرا اضافه کنید. در آن قسمت کلا دو مجرا وجود دارد و حواستان باشد که شما با مجاری فشار ضعیف که لوله بزرگتری دارد کار دارید. این لوله ممکن است با حرف L که نشانگر low است هم مشخص شده باشد.

بیشتر بخوانید : 4 علت خالی شدن گاز کولر ماشین 

علت این که کولر خودرو باد خنک نمی‌دهد

سپس درپوش پلاستیکی شیر را باز کنید و شلنگ فشارسنج را به مجرا وصل کنید. حواستان به نوشته‌های روی نشانگر فشارسنج باشد. رنگ‌هایی که روی نشانگر می‌بینید، وضعیت فشار را مشخص می‌کند.  اگر اعداد روی فشارسنج بالای صفر را نشان می‌دهد، یعنی هیچ خنک‌کننده‌ای در کولر نیست و باید متخصص نگاهی به کولر خودروتان بیاندازد. اگر صفر نبود، می‌توانید گاز کولر ماشین را شارژ کنید.

مرحله سوم: تست کولر

در این جای کار، لازم است که کولر تست شود. بنابراین موتور را روشن، و کولر را فعال کنید و روی وضعیت high cool قرار دهید. ایرادی ندارد اگر از کولر باد گرم خارج می‌شود. حواستان باشد که کاپوت همچنان باید باز باشد.

سری به کلاچ کمپرسور بزنید. با توجه به میزان خنک‌کننده‌ای که در سیستم دارید، این قطعه‌ی دایره‌ای شکل باید بچرخد. اگر نمی‌چرخد، ابتدا ماشین را خاموش کنید و بعد نصف قوطی خنک‌کننده به سیستم اضافه کنید و دوباره بررسی کنید. اگر باز هم تاثیری نداشت، خودرو را برای بررسی‌های بیشتر به تعمیرگاه ببرید. 

شارژ گاز کولر در محل

گیج دمای خنک کننده را روی دمای محیط تنظیم کنید. بدین ترتیب در پایان شارژگیری، مشخص می‌شود که دمای خنک‌کننده باید روی چه درجه‌ای باشد. اگر تا حدود پنج درجه بالا و پایین شد، ایرادی ندارد. 

مرحله چهارم: اضافه کردن خنک‌کننده

در این جا باید مخزن مایع خنک‌کننده را باز کنید و درپوش داخلی‌اش را بردارید. مایع خنک کننده را در مخزن بریزید و به مجرای فشار کم وصل کنید. با چرخاندن پیچ مخزن خنک‌کننده، این ماده وارد کولر می‌شود. ده ثانیه که گذشت، دوباره فشار خنک کننده را چک کنید. حواستان باشد که میزان خنک کننده ورودی به کولر را بررسی کنید. 

برای شارژ گاز کولر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

علت خالی شدن شارژ گاز کولر

مرحله پنجم آموزش شارژ مجدد گاز کولر ماشین؛ پایان شارژ

مخزن خنک کننده را از مجرای فشار کم جدا کنید. درپوش مجرا را روی آن قرار دهید و محکم کنید که گرد و غبار و اجسام خارجی وارد لوله نشوند. 

علت خرابی کمپرسور کولر

کولر را تست کنید. آیا باد خنک را حس می‌کنید؟ بادی که از کولر بیرون می‌آيد باید دمایی بین ۳۸ تا ۴۵ درجه باشد. اگر هنوز هم خنک نیست، پس باید برای بررسی‌های حرفه‌ای‌تر خودرو را به تعمیرکار برسانید. شاید مشکل از جای دیگری در ماشین باشد. 

 علت خالی شدن شارژ گاز کولر ماشین

  1. کاهش توان کولر در انتشار باد خنک: این مورد می‌تواند بارزترین نشانه‌ی کاهش شارژ باشد. در صورت بروز این مشکل، با توجه به راه‌هایی که در بالا گفته شد، می‌توانید شارژ گاز کولر ماشین را تجدید کنید.
  2. فرسایش لوله‌های کندانسور: لوله‌های کندانسور ساختار بسیار نازکی دارند و عوامل محیطی بر آن‌ها تاثیر می‌گذارند. آلودگی هوا، زنگ‌زدگی و رسوب، از جمله عوامل تاثیرگذار بر طول عمر لوله‌های کندانسور هستند.
  3. ضربه دیدن بدنه کولر: در صورتی بدنه خودرو ضربه ببیند، امکان دارد قطعات درونی مربوط به سیستم کولر جابجا، شکسته یا معیوب شوند.

بیشتر بخوانید : علائم خرابی رله فن رادیاتور ماشین

جمع‌بندی

خنک نکردن کولر در فصول گرم می‌تواند خیلی عذاب‌آور باشد، مخصوصا اگر مجبور باشید ساعات زیادی را پشت فرمان بگذرانید. در صورت بروز چنین مشکلی، با دنبال کردن آموزش کامل و نکات شارژ مجدد گاز کولر ماشین، باید بتوانید مشکل را رفع کنید. توجه داشته باشید که تمامی این مراحل را متخصصین خودرو نیز انجام می‌دهند و در صورتی که نخواستید خودتان این کار را کنید یا تجربه کافی در انجام امور مربوط به حوزه خودرو را ندارید، می‌توانید با مراجعه به کارشناسان خودرو، خدمات مربوطه را دریافت کنید. همچنین در صورت تمایل دریافت خدمات در محل، می‌توانید از سرویس‌های تعمیر و نگهداری آچاره استفاده کنید و با مراجعه به سایت، سفارش خود را به‌طور رایگان، به ثبت برسانید. 

منبع: +

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا