رفع آفتاب سوختگی خودرو در خانه و راهکارها

خودروصافکاری و نقاشی

فصل تابستان که فرا می‌رسد، اکثر افراد زمان بیشتری را در فضای باز صرف می‌کنند. اما نکته‌ای که نباید در طول این مدت زمان فراموش کرد، محافظت از پوست خودتان در برابر اشعه‌های مضر خورشید است. همان‌طور که پوست ما در برابر این اشعه‌های مضر به خصوص اشعه ماورا بنفش آسیب‌پذیر است، بدنه خودروی ما نیز از این امواج مصون نخواهد ماند و در صورت عدم محافظت از آن ممکن است رنگ بدنه خودروی ما دچار آفتاب سوختگی شود.

اشعه ماورا بنفش فارغ از آسیبی که به پوست ما وارد می‌کند، می‌تواند پوشش رنگ بدنه خودرو را نیز سوزانده و باعث اکسیده شدن و در نهایت ایجاد ظاهری کدر در قسمت‌هایی از بدنه که در معرض این اشعه قرار گرفته شود. اما راهکارهای رفع آفتاب سوختگی خودرو چیست؟ آیا خودمان قادر به برطرف کردن آن خواهیم بود؟ در ادامه به بررسی این پدیده خواهیم پرداخت.

آفتاب سوختگی خودرو چیست؟

اگر شما خودروی خود را در گرم‌ترین زمان سال زیر تابش مستقیم خورشید قرار دهید، دمای داخل خودرو تا 65 درجه سانتی‌گراد و دمای بدنه خارجی تا 90 درجه سانتی‌گراد قابلیت افزایش دارد. همان‌طور که می‌دانید این میزان از گرما و در معرض تابش مستقیم اشعه‌های مضر خورشید بودن، بسیار خطرناک محسوب می‌شود.

تا جایی که خطر به پوست بدن انسان‌ها محدود نشده و می‌تواند به بدنه خودرو نیز آسیب وارد کند. آسیبی که این اشعه‌ها بر روی خودرو خواهند گذاشت به این صورت است که رنگ‌دانه‌های موجود در رنگ بدنه خودرو با گذشت زمان اشعه ماورا بنفش را جذب کرده و این عامل باعث تغییر رنگ بدنه و محو شدن آن می‌شود.

رفع آفتاب سوختگی خودرو

در این مواقع احتمال تغییر ظاهر و شکننده شدن پلاستیک‌ها و لاستیک‌های استفاده شده در بدنه خارجی خودرو نیز دور از انتظار نیست و در بلندمدت کاملا محتمل است. اما خبر خوب این است که شما می‌توانید با کمی برنامه‌ریزی رو به جلو از قربانی شدن خودرو خود جلوگیری کنید. پس از مرور راهکارهای رفع آفتاب سوختگی خودرو، روش‌های پیشگیری از این پدیده را بررسی خواهیم کرد.

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی‌ها
 • برق و باتری خودرو

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی‌ها
 • برق و باتری خودرو

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

فیلم آموزش رفع آفتاب سوختگی بدنه خودرو

راهکارهای رفع آفتاب سوختگی خودرو

متاسفانه آفتاب سوختگی خودرو باعث تغییر ظاهر رنگ بدنه می‌شود و این تغییر برای ما ناخوشایند خواهد بود. اما آیا رفع آفتاب سوختگی خودرو امکان‌پذیر است؟ بله. شما می‌توانید با استفاده از برخی راهکارها نسبت به برطرف کردن آفتاب سوختگی ماشین اقدام کرده و زیبایی را به وسیله نقلیه خود بازگردانید. راهکارهای رفع آفتاب سوختگی خودرو را می‌توان به 2 دسته کلی تقسیم کرد که عبارت‌اند از:

  • رفع آفتاب سوختگی ماشین در خانه
  • رفع آفتاب سوختگی ماشین توسط متخصص
برای از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

امروزه ترمیم رنگ خودرو به این دو صورت انجام گرفته و شما می‌توانید نسبت به شرایطی که خودروی شما در آن قرار دارد یکی از این موارد را برای رفع آفتاب سوختگی وسیله نقلیه خود انتخاب کنید. اگر هزینه کردن برای این خدمات برای شما مسئله سخت نیست، رفع آفتاب سوختگی خودرو توسط متخصص گزینه حرفه‌ای‌تر و مطمئن‌تری برای ترمیم رنگ ماشین شما محسوب می‌شود اما انجام این کار توسط خودتان نیز غیرممکن نیست.

توجه داشته باشید که میزان آفتاب سوختگی در این انتخاب تاثیر زیادی داشته و اگر شدت آن زیاد باشد، احتمالا رفع آن کار افراد عادی نبوده و شما به کمک متخصص نیز پیدا خواهید کرد. اما رفع آفتاب سوختگی ماشین در خانه به چه صورتی انجام می‌پذیرد؟

آفتاب سوختگی خودرو چیست

رفع آفتاب سوختگی خودرو در خانه

قبل از شروع توضیحات، شما باید مواردی که در ادامه ذکر خواهیم کرد را تهیه کرده و برای این روند آماده شوید. البته ممکن است بعضی از موارد وابسته به شدت آفتاب سوختگی تفاوت‌هایی داشته باشد.

 • سنباده (در صورت نیاز)
 • رنگ خودرو (در صورت نیاز)
 • مواد پولیش
 • واکس
 • دستمال یا ابر مناسب
 • حوله مایکروفایبر
 • خمیر براق‌کننده

در ادامه مراحل رفع آفتاب سوختگی خودرو در خانه را مرور خواهیم کرد.

 • مرحله اول: خودرو را بشویید

برای موفقیت‌آمیز بودن روند رفع آفتاب سوختگی خودرو، اولین مرحله تمیز کردن دقیق بدنه خودرو می‌باشد و وجود هرگونه آلودگی یا گرد و خاک ممکن است در این روند اختلال ایجاد کند. در نتیجه با استفاده از آب و صابون مناسب؛ به نظافت بدنه پرداخته و بعد از اتمام شستشو به وسیله یک حوله مایکروفایبر، بدنه را کاملا خشک کنید.

 • مرحله دوم: نقاط موردنظر بدنه را سنباده‌کشی کنید

سنباده‌کشی خیس همیشه یک گزینه مناسب برای ترمیم رنگ خودرو به حساب آمده اما استفاده از آن به شرایط و میزان آفتاب سوختگی بستگی دارد. وابسته به این که خودروی شما نیاز به رنگ جدید دارد و یا خیر، این مرحله متغیر خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم اگر ترمیم بدنه بدون سنباده‌کشی امکان‌پذیر است، این مرحله را نادیده گرفته و از سنباده استفاده نکنید.

اما اگر شدت آفتاب سوختگی زیاد بوده و باید از رنگ مجدد استفاده کنید، با تهیه یک سنباده دانه درشت و فرو کردن آن در آب، روند سنباده‌کشی را آغاز کنید. سنباده خیس را به آرامی به نقاط موردنظر کشیده و تا حد امکان آن را برای رنگ جدید آماده کنید.

راهکارهای رفع آفتاب سوختگی خودرو

 • مرحله سوم: پرایمر و رنگ (صرفا در صورت لزوم)

رنگ کردن بدنه خودرو یک کار تخصصی محسوب است و انجام آن به افراد بدون تجربه پیشنهاد نمی‌شود.

 • مرحله چهارم: بدنه را پولیش کنید

بعد از این که قسمت آفتاب سوخته کاملا آماده شد، نوبت پولیش کردن آن فرا رسیده است. پولیش کردن یک روند ساده است و شما می‌توانید با اضافه کردن چند قطره مواد پولیش به یک دستمال یا ابر مناسب، پولیش نقطه موردنظر را آغاز کنید. این دستمال را با حرکت دورانی بر روی سطح کشیده و تا رسیدن به نتیجه دلخواه این کار را ادامه دهید. می‌توانید قبل از پولیش، برای دست‌یابی به بهترین نتیجه از مواد ضد زنگ رنگ خودرو استفاده کنید.

 • مرحله پنجم: نوبت استفاده از واکس برای حفاظت از رنگ بدنه است

وقتی که ترمیم رنگ خودرو به اتمام رسید و میزان براق بودن آن نیز اصلاح شد، با استفاده از واکس از رنگ خودرو در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کنید. برای واکس زدن بدنه، ترجیحا از حوله مایکروفایبر استفاده کرده و فراموش نکنید که استفاده از واکس یک راهکار موقت برای حفاظت از رنگ خودرو می‌باشد. در صورتی که به دنبال یک راهکار دائم هستید، پوشش سرامیکی بهترین گزینه پیش روی شماست.

 • مرحله آخر: نتیجه را با دقت بررسی کنید

از آنجایی که پای رنگ خودرو در میان است، بررسی دقیق نتیجه برای شما حیاتی‌ست. با قرار دادن ماشین در شرایط محتلف از نظر میزان و زاویه نور و سایه‌های مختلف از ایده‌آل بودن رنگ مطمئن شده و هر گونه نقص احتمالی کوچک را برطرف کنید. حالا که بیشتر با روند رفع آفتاب سوختگی خودرو آشنا شدیم، زمان بررسی روش‌های پیشگیری نسبت به این پدیده رسیده است.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

 روش‌های پیشگیری از آفتاب سوختگی خودرو

همان‌طور که اشاره کردیم، آفتاب سوختگی خودرو یک پدیده تقریبا رایج در وسایل نقلیه بوده و افراد زیادی به دنبال جلوگیری از بروز آن هستند. در این قسمت نکاتی که شما می‌توانید با در نظر گرفتن و رعایت آن‌ها نسبت به آفتاب سوختگی خودرو پیشگیری کنید را ذکر کرده و توضیحی کوتاه راجع به هر کدام از آن‌ها خواهیم داد.

مقاله پیشنهادی نحوه انجام سرامیک خودرو

پارک خودرو در سایه

این روش با اختلاف زیادی ساده‌ترین و ارزان‌ترین راهکار پیشگیری از آفتاب سوختگی خودرو محسوب می‌شود. همیشه و به خصوص در فصل گرما، محلی سایه برای پارک کردن وسیله نقلیه خود پیدا کنید. اینگونه علاوه بر حفاظت از بدنه بیرونی به قسمت داخل خودرو نیز لطف بزرگی کرده و دمای آن را تا 20 درجه سانتی‌گراد کاهش خواهید داد. این نکته را به خصوص در بین ساعات 11 تا 15 در ذهن خود داشته و از آن استفاده کنید. در این شرایط احتمال آفتاب سوختگی خودروی شما به حداقل خواهد رسید.

پارک خودرو در سایه

بدنه خودروی خود را در فواصل کوتاه تمیز کنید.

روزانه خودروی ما در معرض انواع و اقسام آلودگی قرار گرفته و عواملی همچون گرد و غبار، فضولات پرندگان و دود احتمال آسیب به رنگ بدنه را به شدت افزایش می‌دهند. به عنوان مثال زمانی که خودرو شما در جاده بین شهری در معرض برخورد با گرد و غبار و حشرات قرار دارد، کیفیت رنگ بدنه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اما رعایت چند مسئله را در حین نظافت نادیده نگیرید. زمانی که دمای بدنه خودروی شما بالاست از شستشوی آن خودداری کنید. دلیل اصلی این نکته جلوگیری از تبخیر سریع آب و نفوذ موادی همچون صابون و یا رسوبات به رنگ بدنه خودروی شما می‌باشد. همچنین سعی کنید که بعد از نظافت بدنه را به وسیله یک دستمال نرم کاملا خشک کرده و نسبت به رسوب مواد اضافی آب بر روی بدنه پیشگیری کنید.

رفع آفتاب سوختگی خودرو

کاپوت خودرو در معرض خطر بیشتریست!

شاید بپرسید که این قسمت از خودرو چه تفاوتی با دیگر قسمت‌ها دارد. از آن‌ جایی که علاوه بر حرارت بیرونی و تابش مستقیم خورشید، کاپوت در معرض حرارت تولیدی موتور، رادیاتور و … نیز قرار دارد، رنگ این قسمت از بدنه نسبت به سایر نقاط در معرض خطر بیشتری قرار دارد. شما می‌توانید با بررسی منظم سطح روغن موتور، آب رادیاتور و دیگر مایعات موجود، از افزایش بیش از پیش دمای این قسمت جلوگیری به عمل آورده و از رنگ کاپوت محافظت کنید.

واکس کرم ضد آفتاب خودروی شماست

همان‌طور که برای محافظت از پوست خودمان در برابر تابش مستقیم خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنیم، می‌توانیم با استفاده از واکس مخصوص بدنه جلو آفتاب سوختگی آن را بگیریم. البته نباید واکس را با پولیش اشتباه بگیرید زیرا که این دو نسبت به یکدیگر متفاوت می‌باشند.

از پولیش برای براق کردن و از بین بردن لکه‌ها از روی بدنه خودرو استفاده می‌شود در صورتی که واکس یک لایه محافظ برای رنگ بدنه محسوب شده و در کنار آن رنگ بدنه خودروی شما را نیز براق‌تر خواهد کرد. به طور معمول میزان این محافظت در بین برندهای مختلف واکس تفاوت چندانی نداشته و شما می‌توانید بنا بر سلیقه خود واکس محافظ رنگ بدنه را تهیه فرمایید.

پوشش سرامیکی زره بدنه خودرو!

این گزینه در بین مواردی که تا به اینجا ذکر کردیم، پرهزینه‌ترین روش پیشگیری از آفتاب سوختگی خودرو محسوب شده اما در کنار این هزینه بالا بهترین محافظت از بدنه را برای شما به ارمغان خواهد آورد. شما با استفاده از پوشش سرامیکی از رنگ بدنه خودروی خود به طور کامل در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید حفاظت کرده و بدنه خودروی شما نسبت به این اشعه مصون خواهد ماند.

در نهایت دوباره یادآور می‌شویم که در صورت عدم آشنایی با نحوه رفع آفتاب سوختگی خودرو، حتما نظر یک متخصص را جویا شده و در صورت نیاز از کمک او بهره بگیرید. امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده و از مطالعه آن لذت برده باشید. اگر برای مراقبت از رنگ خوردی خود و یا ترمیم آن نیاز به خدمات حرفه‌ای دارید، چاره کار آچاره است. ما با ارائه خدمات تخصصی رنگ و سرامیک خودرو در خدمت شما هستیم.

3/5 - (26 امتیاز)

2 دیدگاه

 1. ببرین بدین کاور بکشن، واکس که میزند بعد دو سه بار شستشو باز آفتاب سوختگی بر میگرده ولش کنید. کاور سقف بکشین بهتر از اینه هم محافظ هم خوش رخ

 2. سلام ،کارب عبث هست ،رنگ خودرو سوخته شده،این مواد معجزه نمکنه،که رنگ دوباره زنده شود،باید رنگ زد،من هزینه کردم الکی ،شما هزینه نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا