چگونه متوجه اکو یا انعکاس صدا در گوشی موبایل خود شویم؟

لوازم دیجیتالموبایل

گوشی موبایل یکی از وسایلی است که می‌توان گفت امروزه بیش از 90 درصد مردم از آن بهره می‌برند. با استفاده از این وسیله ضروری نه‌تنها می‌توانید مکالمه‌های از راه دور داشته باشید، بلکه می‌توان از نرم‌افزارهای مختلف آن استفاده کرده یا در شبکه‌های اجتماعی مختلف شرکت کنید. گوشی موبایل دارای 2 نوع سیستم‌عامل اندروید و IOS است که امکان دارد برای هرکدام از آن‌ها مشکلات خاصی به‌وجود بیاید. یکی از این مشکلات، انعکاس صدا در گوشی موبایل است؛ فرقی نمی‌کند که شما از چه سیستم‌عاملی استفاده می‌کنید؛ این اتفاق ممکن است برای تمامی گوشی‌ها رخ دهد.

دلایل انعکاس صدا در موبایل می‌تواند بسیار گوناگون و زیاد باشد که ما در این مقاله قصد داریم برخی از آن‌ها را بررسی کنیم. به این مشکل صدای اکو در گوشی هم گفته می‌شود. وقتی شما با تلفن همراه خود در حال صحبت با شخصی هستید و صدای خود یا طرف مقابل را با کمی تاخیر دوباره می‌شنوید، درواقع بازتاب صدا در گوشی موبایل شما اتفاق افتاده است. برای این‌که بتوانید این مشکل را بهتر تشخیص دهید و عامل انعکاس صدا در گوشی را رفع کنید، بهتر است ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

چگونه متوجه اکو یا انعکاس صدا در گوشی موبایل خود شویم؟

وقتی شما در حال مکالمه با فردی دیگر باشید و احساس کنید که صدای فرد مقابل با کمی تاخیر برای‌تان ایجاد شده یا اکو می‌شود، می‌توانید متوجه منعکس شدن صدا در گوشی موبایل خود شوید. این اتفاق تنها برای گوشی‌های موبایل رخ نمی‌دهد و ممکن است وقتی با تبلت یا تلفن ثابت با فردی در حال مکالمه باشید، هم دچار این مشکل شوید. اکو شدن صدا در تلفن ممکن است با صدای خودتان هم ایجاد شود؛ معمولاً افراد در این حالت گیج می‌شوند و رشته کلام از دست‌شان در می‌رود. این مشکل به دلیل تاخیر بین گفتار در تماس خروجی و جریان برگشتی آن رخ می‌دهد.انعکاس صدا در گوشی موبایل

میزان پژواک یا انعکاس صدا بسته به زمان بازگشت آن متغیر بوده و با واحدی سنجیده می‌شود؛ اگر این واحد از حد معقول بالاتر رود، می‌تواند مشکل اساسی را به‌وجود آورد. معمولاً انعکاس صدا در گوشی موبایل کمتر از 25 میلی‌ثانیه است که افراد نمی‌توانند وجود آن را تشخیص دهند. امام اگر تاخیر در صدای ورودی و برگشت آن چیزی حدود 55 میلی‌ثانیه باشد، افراد می‌توانند آن را به‌راحتی تشخیص دهند. اشخاصی که با این میزان از اکو یا بیشتر از آن در تلفن خود روبه‌رو شده‌اند می‌گویند که گویی 1 نفر چیزی را بیان کرده و دیگری هم پشت آن دوباره آن‌ها را تکرار می‌کند.

چنانچه بازتاب صدا در گوشی موبایل بیشتر از 55 میلی‌ثانیه باشد، تحمل آن برای افراد بسیار سخت شده و ممکن است فرد با ادامه مکالمه اذیت شود؛ ازاین‌رو بیش‌تر افراد تصمیم می‌گیرند که در این حالت مکالمه را تمام کرده و گوشی را قطع کنند. اگرچه میزان اکو حدود 55 میلی‌ثانیه گوش‌خراش و آزاردهنده است، اما می‌توان آن را تحمل کرد. ممکن است در این حالت علت اکو تلفن برای یکی از 2 طرف مکالمه، خراب‌ بودن گوشی‌هایشان باشد.

مطلب پیشنهادی: چرا گوشی دیر شارژ می‌شود؟ راهکار حل مشکل چیست؟

بررسی عوامل تاثیرگذار در انعکاس صدا در موبایل

تماس تلفنی ممکن است با اینترنت باشد؛ در این صورت یکی از عوامل تاثیرگذار در انعکاس صدا می‌تواند همین موضوع باشد. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که این مشکل تنها در مکالمه‌های دوطرفه رخ می‌دهند؛ اما ممکن است شما در یک کنفرانس ویدیویی با حداقل 10 نفر باشید و باز هم با این مشکل دست‌وپنجه نرم کنید. علت برگشت صدا در تماس تصویری و تلفنی با این افراد می‌تواند وجود مشکل در تلفن یکی از شرکت‌کننده‌های حاضر در جلسه باشد؛ در این حالت تمامی افراد به غیر از خود فرد دارای مشکل، متوجه این تاخیر صدا می‌شوند.

ممکن است برخی عوامل تاثیرگذار در ایجاد بازتاب صدا در گوشی موبایل به‌آسانی رفع شوند و لازم باشد برای برخی دیگر عیب‌یابی گسترده‌ای را انجام دهید. در ادامه برخی از علت‌های به‌وجودآمدن مشکل اکو را نام برده و توضیح می‌دهیم.صدای اکو در گوشی

1. آسیب دیدن تجهیزات داخلی گوشی

وجود عیب در اینترنت، جک‌های دیواری و سیستم برقی گوشی می‌تواند عاملی برای ایجاد اکو در مکالمه تلفنی افراد باشد. اگر شما با گوشی به تلفن منزل کسی زنگ زده باشید، با شخصی مکالمه کنید و در حین مکالمه تاخیر را حس کنید، بهتر است به فرد مقابل پیشنهاد دهید تلفن خود را بازبینی کند. اگر کابل‌های تلفن پیچ‌خورده یا آسیب‌دیده باشند، می‌توانند این مشکل را به‌وجود بیاورند. اگر مشکل انعکاس صدا در گوشی موبایل شما به دلیل وجود اشکال در تلفن فرد متقابل باشد، آن شخص باید کابل و سیم‌های معیوب را تعویض کند.

برای تعمیرات گوشی موبایل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

2. تداخل الکترومغناطیسی و اکو صدا در تلفن

اگر در کنار یک رایانه، کامپیوتر یا WiFi ایستاده و درحال صحبت‌ کردن با تلفن باشید، ممکن است به دلیل تداخل الکترومغناطیسی دقایقی از مکالمه‌تان را با تاخیر صدا مواجه شوید. علت اکوی تلفن در این حالت این است که معمولاً وسایلی همچون رایانه یا WiFi دارای میدان الکترومغناطیسی بزرگی بوده و در VoIP تلفن‌ها اختلال ایجاد می‌کنند. برای رفع بازتاب صدا در گوشی موبایل در این حالت باید از وسایل نام‌برده دور شوید.دلیل انعکاس صدا در گوشی

مطالعه بیشتر: هنگام خیس شدن موبایل چکار کنیم؟ [10 اقدام اورژانسی]

3. رفتن جریان صدا به بلندگو و برگشت آن از میکروفون

یکی از رایج‌ترین نوع ایجاد این مشکل، عبور صدا از بلندگو گوشی و بازگشت آن از سمت میکروفون است. برای درک بهتر این طریقه باید بگوییم وقتی شما در حال صحبت با گوشی خود هستید، بلندگو گوشی طرف مقابل صدای شما را گرفته و آن را به میکروفون منتقل می‌کند. میکروفون صدا را دریافت کرده و دوباره آن را برای‌تان پخش می‌کند. معمولاً این حالت از انعکاس صدا در گوشی موبایل، بیشتر برای گوشی‌های آیفون، اندروید از جمله سامسونگ اتفاق میفتد. برای این‌که این مشکل را حل کنید، باید صدای گوشی را کم کرده و دوباره مکالمه را ادامه دهید تا متوجه شوید که هنوز مشکلی وجود دارد یا خیر!

برای رفع مشکل برگشت صدا در گوشی‌های اندروید (شیائومی، سامسونگ، هواوی، نوکیا) چه باید کرد؟

برای حل مشکل اکو شدن صدا در این گوشی‌ها لازم است به نکات ذیل توجه کنید:

 • از راهکار قطع‌ کردن و تماس مجدد استفاده کنید؛ این ترفند بسیار آسان بوده و هزینه‌ای ندارد.
 • اگر گوشی موبایل‌تان قاب دارد، بهتر است آن را بردارید و به صحبت خود ادامه دهید؛ شاید این موضوع کمی تعجب‌برانگیز باشد، اما بهتر است آن را امتحان کنید.
 • برای رفع مشکل می‌توانید آن را شارژ کامل و ری‌استارت کنید. خاموش و روشن‌ کردن گوشی می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی در درست‌ شدن مشکل داشته باشد.
 • یکی از روش‌های حذف اکو در اندروید، بازگرداندن تنظیمات گوشی به حالت کارخانه است. امکان دارد دلیل انعکاس صدا در گوشی‌تان وجود برخی نرم‌افزارها باشد. با انجام این کار در واقع به گوشی خود اجازه می‌دهید که آن‌ها را حذف کند.
 • یکی از شیوه‌های سطحی از بین‌ بردن اکوی صدا در گوشی روشن و سپس خاموش‌ کردن اسپیکر در حالت تماس است.
 • ممکن است علت اصلی انعکاس صدای موبایل، کیفیت پایین هدست یا هدفون‌تان باشد. برخی از هدست‌ها یا هدفون‌های باکیفیت هم می‌توانند عاملی برای ایجاد این مشکل باشند. برای این‌که تشخیص دهید عامل اصلی ایجاد این مشکل چیست، گوشی را از حالت هدفون خارج کرده و آن را دوباره تست کنید.
 • اگر در اتاقی هستید که افراد دیگر هم درحال برقراری تماس‌اند، بهتر است مکان را ترک کنید. در آن محیط، سیگنال‌های الکتریکی زیادی وجود دارد و ممکن است این سیگنال‌ها با یکدیگر تداخل پیدا کرده و در نتیجه سبب انعکاس صدای موبایل شوند.دلایل انعکاس صدا در موبایل

سوال‌های رایج

 • اگر در حین مکالمه صدای خود را در گوشی شنیدیم، علت آن چیست؟

علت شنیدن صدای دوباره خود‌تان می‌تواند خرابی گوشی موبایل طرف مقابل باشد. معمولاً دلیل این موضوع انتقال صدای شما از بلندگو به میکروفون گوشی مخاطب‌تان است.

 • برای حل مشکل صدا در گوشی باید چه کاری انجام دهیم؟

ری‌استارت گوشی، برگشت گوشی به حالت تنظیمات کارخانه، روشن و خاموش‌ کردن اسپیکر گوشی، ترک مکانی که سیگنال‌های الکتریکی زیادی دارد، استفاده‌ نکردن از هدفون یا هدست.

 • چه عواملی می‌توانند سبب بروز مشکل انعکاس صدا در موبایل شوند؟

سرعت پایین اینترنت، خراب‌ شدن تجهیزات تلفن، مداخله الکترومغناطیسی، عبور صدا از بلندگو و بازگشت آن از میکروفون گوشی.

 • آیا درست‌ کردن اکو صدا در گوشی‌های اندروید با گوشی‌های آیفون تفاوت دارد؟

از آن‌جایی که سیستم کلی این 2 نوع گوشی با یکدیگر فرق دارد، می‌توان گفت که چگونگی رفع برخی از عوامل به‌وجودآورنده بازتاب صدا در موبایل هم در آن‌ها متفاوت است.

برای تعمیرات گوشی موبایل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

انعکاس صدا در گوشی موبایل

بیشتر بخوانید: 12 علت داغ کردن پشت موبایل

جمع‌بندی

اکثر افراد مشکل اکو شدن صدا در هنگام تماس تلفنی را تجربه کرده و بابت به‌وجودآمدن آن آزرده‌خاطر شده‌اند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای رفع این مشکل خاموش و روشن‌ کردن دوباره گوشی است که معمولاً با تست دوباره تماس، مشکل انعکاس صدا حل می‌شود. اما اگر در تست دوباره پس از خاموش و روشن‌ کردن گوشی خود باز هم انعکاس صدا در گوشی موبایل هنگام تماس تلفنی را حس کردید، باید علت اصلی را جویا شده و پیدا کنید تا بتوانید برای رفع آن راهکاری را بیابید. برای حل این موضوع بهتر است ساده و راحت‌ترین راه را انتخاب کنید تا دچار سردرگمی نشوید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا