بازسازی راه پله و معرفی انواع راه‌پله

ساختمانبازسازی و دکوراسیون

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین بخش‌ها در ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی راه‌ پله است. راه ‌پله‌ها در مدل‌ها و انواع متنوعی ساخته‌ می‌شوند و به مرور زمان بعد از گذشت چندین سال از ساخت ساختمان به تعمیر و بازسازی نیاز دارند. در زمان بازسازی ساختمان‌های قدیمی, به بازسازی راه‌ پله‌ها نیز رسیدگی می‌شود. پله‌ها نقش مهمی در زیبایی ساختمان ایفا می‌کنند. بنابراین باید هر چه زودتر نسبت به برطرف کردن صدای اضافی و لق بودن آن‌ها اقدام شود‌. خدمات طراحی و بازسازی راه‌ پله‌ها توسط شرکت‌های ساخت راه‌پله و شرکت‌های کفپوش ارائه می‌شود. برای انتخاب شرکت باتجربه بازسازی حتما باید سابقه کاری، تجربه و نمونه‌کارهای آن را مورد بررسی قرار دهید. در این مقاله تمام نکات مربوط به بازسازی راه‌ پله‌ را توضیح خواهیم داد. بازسازی راه پله پروسه خاصی دارد که در این مقاله در مورد آن صحبت می‌کنیم.

نکات بازسازی راه‌ پله

در سال‌های اخیر در ساختمان‌های مسکونی استفاده از آسانسور رواج پیدا کرده و الزامی شده است. اما همچنان در ساختمان‌های قدیمی و بدون آسانسور افراد از طریق راه ‌پله تردد می‌کنند. البته در ساختمان‌های دارای آسانسور نیز برخی از ساکنین تردد از طریق پله‌ها را ترجیح می‌دهند. جابه‌جایی برخی از وسایل سنگین نیز از طریق آسانسور امکان‌پذیر نیست. راه‌پله قسمتی از ساختمان است که برای رفت و آمد در طبقات ساختمان کاربرد دارد. پله به عنوان ‌کاربردی‌ترین بخش از معماری ساختمان شامل پله‌های طبقات، پله‌های داخل خانه، پله‌های حیاط، پله‌های ورودی و پله‌های دکوری در خانه‌های باشکوه و مجلل می‌باشد‌. با توجه به این‌که روز به روز به تعداد ساختمان‌های مرتفع افزوده می‌شود، اهمیت راه‌پله‌ها نیز بیشتر شده است. پله‌ها از لحاظ ارتفاع، طول و عرض متفاوت هستند و با متریال‌های مختلفی مانند چوب، سنگ، بتن، فلز، پلکسی و فولاد ساخته می‌شوند و پس از چند سال باید برای بازسازی راه پله اقدام کرد.

بازسازی راه پله

طراحی راه‌پله و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی 

برای بسیاری از افراد زیبایی محل استراحت و محیط زندگی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ساختمان‌های قدیمی برای به‌روز شدن دکوراسیون داخلی، می‌توان از روش بازسازی ساختمان استفاده کرد‌. در طراحی راه‌ پله باید به مواردی مانند زیبایی، استحکام و به روز بودن توجه کرد. برای رفت و آمد در محیط داخلی ساختمان‌، راه‌پله‌ها کاربرد زیادی دارند، بنابراین باید در بازسازی راه‌پله نکات لازم را رعایت کنید. در ادامه، نحوه تعمیر و بازسازی راه پله را در ساختمان‌های قدیمی توضیح می‌دهیم.

نحوه تعمیر و بازسازی راه پله در ساختمان‌های قدیمی

همانطور که در بخش‌های قبلی مقاله نیز اشاره کردیم راه‌پله به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم ساختمان علاوه بر اینکه قسمت‌های مختلف و طبقات ساختمان را به هم مرتبط می‌کند، محل رفت و آمد ساکنان است و استحکام و ایمنی آن‌ نقش مهمی در حفظ سلامت ساکنان ساختمان دارد. در کنار استحکام راه‌ پله، زیبایی آن نیز در دکوراسیون داخلی ساختمان موثر است. بنابراین اگر راه‌ پله‌های محل سکونت شما از نظر رنگ و فرم ظاهری به هم ریخته پیدا کرده حتما باید برای بازسازی راه پله آن اقدام کنید تا نمای داخلی ساختمان به صورت مدرن و امروزی باشد. بازسازی راه پله مراحل مختلفی دارد و هر یک از این مراحل به صورت جداگانه توسط یکی از شرکت‌های معتبر فعال در زمینه بازسازی ساختمان با قیمتی بسیار مناسب انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی چک لیست بازسازی ساختمان

بازسازی پله قدیمی

مراحل بازسازی راه پله

همه ساختمان‌ها به مرور زمان و بعد از گذشت چند سال از ساخت، به بازسازی نیاز دارند. مصالح به کار رفته در ساختمان طول عمر مشخصی دارند و هر سال که می‌گذرد دچار فرسودگی می‌شوند. راه‌پله نیز از این قاعده مستثنی نیست و مانند همه بخش‌های ساختمان بعد از رفت و آمدهای زیاد باید بازسازی شود. در راه‌ پله‌های فرسوده و آسیب‌دیده احتمال سقوط مصالح وجود دارد‌. انواع تعمیر و بازسازی راه‌پله‌ها عبارتند از:

1. بازسازی راه پله، رفع صدای جیرجیر در راه‌پله‌هایی که فرش شده‌اند

اکثر ایرانی‌ها تمایل دارند که راه‌پله‌های خود را با استفاده از فرش‌ یا موکت بپوشانند. با استفاده از فرش و موکت، پله‌ها ظاهری شیک و زیبا به خود می‌گیرند. با توجه به این که بیشتر پله‌ها با متریال‌هایی مانند سنگ، کف‌پوش و سرامیک ساخته می‌شوند، انداختن فرش و موکت از سر خوردن افراد به ویژه کودکان حین تردد از پله‌ها جلوگیری می‌کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که فرش و موکت فقط از سر خوردن جلوگیری می‌کنند، اما نقشی در جلوگیری از ایجاد صدای جیرجیر حاصل از فرسایش پله‌ها ندارند. برای رفع صدای جیرجیر لازم نیست که تمام موکت‌ها یا فرش‌های چسبانده شده روی راه‌پله را جدا کنید. فقط کافیست که با راه رفتن روی راه پله محل تولید صدای جیرجیر را پیدا کرده و سپس با ابزارهای مخصوص همان قسمت پله را تعمیر کنید. با استفاده از این کار هزینه‌های تعمیر و بازسازی راه پله به میزان زیادی کاهش می‌یابد، زیرا تعمیر با سرعت بالایی انجام می‌شود و نیازی به جدا کردن موکت یا فرش از سطح پله نیست.

مطلب پیشنهادی بازسازی تخصصی ساختمان

راه پله و روش تعمیر آن

2. رفع لق شدن کف پله‌ها

یکی از مشکلاتی که برای اکثر راه‌پله‌ها اتفاق می‌افتد این است که کف پله‌ها دچار لق شدگی می‌شود و اگر به سرعت آن‌ها را  تعمیر و بازسازی نکنید، خطرات بسیار زیادی به وجود می‌آید. فاصله افتادن بین کف پله و دیوار، از مهمترین دلایل لق شدن کف پله محسوب می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید تمام قسمت‌های راه‌پله مورد بررسی قرار بگیرد تا همه ایرادات و همچنین شکاف‌های موجود در کف پله را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن ایرادات، بازسازی راه پله و تعمیر بخش‌های معیوب و آسیب دیده شروع می‌شود. این کار حتما باید توسط یک تیم متخصص و با تجربه انجام شود.‌

مطلب پیشنهادی نحوه آماده سازی رنگ پلاستیک

تعمیر لق بودن پله

3. بازسازی راه پله با برطرف کردن شکستگی پله‌ها

پله‌های موجود در راه‌پله از متریال‌های مختلفی ساخته شده‌اند‌. فرقی نمی‌کند که پله از چه جنسی باشد به هر حال با گذر زمان در معرض آسیب قرار می‌گیرد و دچار شکستگی می‌شود. رفع شکستگی پله‌ها یکی دیگر از مراحل بازسازی راه‌ پله به شمار می‌رود.‌ شکستگی پله‌ها هم جلوه ظاهری پله را زشت می‌کند و هم برای کسانی که از پله‌ها تردد می‌کنند‌، خطرناک است. بنابراین اگر یک یا چند پله در ساختمان مسکونی یا تجاری آسیب دیده بود، بلافاصله برای بازسازی آن‌ها اقدام کنید. اندازه‌گیری کف پله‌های شکسته را با دقت کامل انجام دهید تا یک کفی مناسب را به جای کفی آسیب دیده نصب کنید.‌ اگر روی پله‌های شکسته شده فرش یا موکت نصب شده، حتما هنگام بازسازی فرش و موکت باید از سطح پله جدا شود. پس از تعمیر پله‌ها به مدت 24 ساعت از تردد روی پله‌ها بپرهیزید تا پله جدید استحکام کافی به دست بیاورد. نکته مهمی که در بازسازی راه پله وجود دارد این است که رنگ پله‌های جدید باید با رنگ پله‌های قدیمی متناسب باشد تا ظاهر و نمای پله زیبایی خود را از دست ندهد.‌

مطلب پیشنهادی نظافت موکت راه پله

معرفی انواع راه‌پله از نظر کاربرد و شکل ظاهری

راه‌پله‌ها از لحاظ شکل‌ ظاهری، مصالح به کار رفته و کاربردی که دارند، به چند گروه مختلف طبقه‌بندی می‌شوند‌. در این بخش از مقاله، انواع راه پله‌ها را از لحاظ کاربرد و شکل ظاهری معرفی  خواهیم کرد. طراحی و کاربرد راه‌پله در ساختمان شامل پله‌های موجود در طبقات مختلف ساختمان، پله‌های منازل دوبلکس،‌ پله‌های بیرونی ساختمان، پله‌های در ورودی و پله‌های حیاط می‌باشد. پله‌ها از نظر شکل ظاهری تقسیم‌بندی بسیار گسترده‌تری دارند که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.‌

مطلب پیشنهادی تعمیر و نوسازی سریع و آسان کابینت آشپزخانه

1. راه‌پله مستقیم

پله‌های مستقیم برای مکان‌هایی استفاده می‌شود که دارای فضای کافی برای نصب هستند. در ساخت این نوع راه‌پله حرکات پیچ و تاب‌دار یا مارپیچی مشاهده نمی‌کنید. این پله‌های ظاهری مستطیل شکل دارند و استانداردهای لازم در ساخت آن‌ها رعایت شده است. راه‌پله مستقیم انواع متنوعی دارد و هنگام بازسازی راه پله، یکی از این نوع پله‌ها به جای پله‌های قدیمی استفاده می‌شود. راه‌‌پله‌های مستقیم یک طرفه، انواعی از راه پله مستقیم هستند که از طول بیشتری برخوردار است و افراد هنگام تردد از آن ممکن است دچار خستگی شوند. به همین دلیل در  این نوع راه‌پله بخشی به نام پاگرد برای رفع خستگی ساخته می‌شود.‌ راه‌پله‌های مستقیم دو طرفه دارای پاگرد وسط و سه بازو هستند و به عنوان پرکاربردترین نوع راه‌پله مستقیم شناخته می‌شوند‌. در این پله‌ها پس از هر ردیف پاگرد وجود دارد و دوباره ردیف بعدی پله شروع می‌شود‌. راه‌پله مستقیم با دو پاگرد و سه بازو در ساختمان‌های تجاری کاربرد بیشتری دارد‌. در این نوع پله دو ردیف پله دارای عرض کم است و یک ردیف پله عرض زیادی دارد. راه‌پله مستقیم سه طرفه با دو پاگرد و سه بازو در ساختمان‌های چند طبقه‌ای که فضای کافی و مناسب برای ساخت راه پله موجود نباشد، به کار می‌رود.

راه پله مستقیم

2. راه‌پله‌های دارای پیچ و تاب

پله‌های پیچ و تاب‌دار برخلاف پله‌های مستقیم ساخته می‌شوند و با هر فضایی سازگار می‌باشند. مدل‌های مختلف پله‌های پیچ و تاب‌دار شامل پله‌های تزئینی و پله‌های قائم هستند. در پله‌های دارای پیچ قائم یک پاگرد وجود دارد که در آن چند عدد پله با حالت چرخشی قرار گرفته‌اند. پله‌های دارای پیچ و تاب تزئینی بیشتر در ساختمان‌های دوبلکس و لاکچری مشاهده می‌شوند. عرض این نوع ‌راه‌پله معمولا زیاد است. هر چه مساحت خانه بیشتر باشد، عرض‌ پله‌های تزئینی ساخته شده در آن نیز افزایش می‌یابد. جنس پله‌های تزئینی معمولا از متریال‌هایی مانند سنگ مرمر و چوب است. بعضی از افراد با توجه به سلیقه شخصی خود بر روی این نوع راه‌پله فرش می‌اندازند.

3. راه‌ پله‌ مدرن

راه‌ پله‌های مدرن متناسب با دکوراسیون داخلی ساختمان‌های جدید ساخته می‌شوند. این پله‌ها برای زمانی که فضای کافی وجود ندارد به عنوان کمد یا کتابخانه، اتاقک انباری و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ساخت این پله‌ها می‌توان از نرده‌های مختلفی استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی بازسازی ویلا به‌صورت تخصصی

4. راه ‌پله‌ چوبی

پله‌هایی که با استفاده از متریال چوب ساخته می‌شود، به عنوان‌ گران‌ترین نوع راه پله جلوه زیبایی به ساختمان می‌بخشد. البته جنس چوب به مراقبت زیادی نیاز دارد.

برای بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

راه‌پله چوبی

5.  راه پله شیشه‌ای

شیشه علاوه بر این که در ساخت پنجره و نمای ساختمان‌های مدرن کاربرد زیادی دارد، برای ساخت راه ‌پله نیز استفاده می‌شود.  شیشه‌هایی که برای ساختن راه‌پله کاربرد دارند از ضخامت و استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند. افرادی که فوبیای ارتفاع دارند هنگام راه رفتن روی پله‌های شیشه‌ای استرس می‌گیرند. این نوع راه‌پله هم در ساختمان‌های تجاری و اداری و هم در ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طراحی این راه‌پله، با نورپردازی زیبایی و نور محیط را افزایش می‌دهند.

مطلب پیشنهادی نوسازی و بازسازی نمای ساختمان قدیمی

راه پله شیشه‌ای

تزئین پله‌های قدیمی در بازسازی راه پله

همانطور که بارها در این مقاله تاکید کردیم پله‌ها یکی از بخش‌های مهم در تمام ساختمان‌ها به شمار می‌روند و در هنگام بازسازی راه پله به تزئین پله‌ها نیز توجه می‌شود. برای تزئین پله‌ها روش‌های زیادی وجود دارد. با استفاده از رنگ، گلدان، استیکر و ایده‌های خلاقانه دیگر می‌توان  تزئین و زیبایی پله‌ها را به بهترین نحو انجام داد. تمام وسایلی که برای تزئین راه پله به کار می‌روند، به سلیقه شخصی افراد و همچنین نوع دکوراسیون داخلی ساختمان بستگی دارد. در کنار تزئین راه‌پله، از تزئین نرده‌ها نیز نباید غافل شد. نرده یکی از قسمت‌های جدا نشدنی در تمام راه‌پله‌هاست که به افزایش ایمنی ساختمان کمک می‌کند‌. با نصب نرده دیگر خیال شما بابت تردد کودکان از روی راه‌پله راحت خواهد شد. تزئین نرده با استفاده از رنگ، کاغذ دیواری و غیره جلوه زیبایی به راه‌پله‌ها می‌بخشد. برای ساخت نرده‌ها از متریال‌های مختلفی مانند آهن، استیل، شیشه و غیره استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی انواع روش‌های بازسازی شومینه

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم تمام نکات مربوط به بازسازی راه پله را ذکر کنیم و سپس به معرفی انواع راه پله از لحاظ شکل ظاهری، کاربرد و مصالح به کار رفته بپردازیم. در بازسازی ساختمان به تعمیر و بازسازی راه‌پله‌ها و همچنین تزئینات مربوط به آن نیز توجه زیادی می‌شود‌. در مراحل بازسازی معایبی مانند لق شدگی، جیرجیر کردن، شکستگی و غیره به بهترین شکل ممکن توسط تعمیرکاران باتجربه برطرف خواهد شد. برای کار بازسازی راه پله منزل یا محل کار خود می‌توانید از نیروهای مجرب آچاره کمک بگیرید. امیدواریم از مطالعه این مقاله کمال استفاده را برده باشید و آگاهی شما درباره بازسازی راه‌پله افرایش یافته باشد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا