چگونه از لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن جلوگیری کنیم؟ [بررسی 6 علت اصلی]

خودروسیستم تهویه خودرو

لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن نشان‌دهنده وجود مشکلی است که باید برطرف شود. اکثر افراد فکر می‌کنند علت این اتفاق وجود مشکل در کمپرسور AC است. آیا این تفکر درست است؟! اگر دوست دارید بدانید علت لرزش موتور هنگام کولر گرفتن چیست، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

چنانچه در خصوص تعمیر کولر گازی خودرو و همچنین شارژ کولر ماشین نیاز به مشاوره و تعمیرات تخصصی دارید، می‌توانید در سایت آچاره و در بخش سرویس تعمیر خودروو سرویسشارژ کولر ماشین درخواست خود را ثبت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • لرزش خودرو در زمان کولر گرفتن دلایل زیادی دارد. عواملی مانند بارموتور، فرسودگی پایه‌های موتور، معیوب بودن سنسور موقعیت دریچه گاز، انژکتور سوخت معیوب، شمع‌های قدیمی یا آسیب‌دیده و خرابی کمپرسور کولر از رایج‌ترین دلایل مشکل لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر هستند.
 • نحوه حل مشکل لرزش ماشین زمان روشن بودن کولر با توجه به‌علت ایجاد کننده آن متفاوت است.
 • هرگونه تغییر در صدای موتور، به مشام رسیدن بوهای غیرمعمول و احساس ارتعاش همگی نشانه‌هایی از وجود مشکل هستند که باید برطرف شوند.

علت لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن چیست؟

برای دانستن علت لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن، باید اجزای مختلف موتور و نحوه کارکرد و هماهنگی آنها با کمپرسور AC را بدانید. کمپرسور کولر خودرو یک جزء ضروری از سیستم تهویه ماشین است. خنک کردن فضای داخل ماشین در هوای گرم توسط این قطعه صورت می‌گیرد.

کمپرسور کولر در ماشین به دو دلیل تعبیه شده است؛

 • اولین مورد افزایش فشار مبرد است. برای انتقال حرارت، مبرد باید گرمتر از دمای محیط باشد.
 • دومین وظیفه کولر حفظ فشار پایین است. پایین بودن فشار به مبرد اجازه تبخیر شدن می‌دهد و می‌تواند انرژی گرمایی را از کابین خودرو جذب کند. همچنین روغن کمپرسور و مبرد را به ‌گردش در می‌آورد. این دو در سراسر سیستم کولر با هم مخلوط می‌شوند و به ‌گردش در می‌آیند.

در ادامه برخی از مهم‌ترین دلایل لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن را توضیح داده‌ایم.

چرا کولر میگیرم ماشین میلرزه

اصلی‌ترین علت لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر

لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • بار موتور
 • فرسودگی پایه‌های موتور
 • معیوب بودن سنسور موقعیت دریچه گاز
 • انژکتور سوخت معیوب
 • شمع‌های قدیمی یا آسیب‌دیده
 • خرابی کمپرسور کولر

1. بار موتور؛ یک علت لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن

کولر ماشین به‌عنوان یک موتور مینیاتوری عمل می‌کند. در نتیجه در زمان فعالیت فشار زیادی به موتور وارد می‌شود. وقتی کولر را روشن می‌کنید، موتور خودرو اجزایی مانند دور آرام یا موتور کنترل را به فعالیت در می‌آورد.

برای جبران کشش اضافی، ممکن است کمپرسور بیکار فعال شود. وقتی کولر روشن می‌شود، به‌دلیل عدم دقت در این فرایند، لرزش اتفاق می‌افتد. وقتی کولر روشن است، کشش اضافی موجب لرزش فرمان می‌شود.

روشن شدن AC و چرخاندن فرمان، احتمال توقف موتور را افزایش می‌دهد. اگر کولر باعث اضافه بار موتور شود، برخی از قطعات موتور فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و هزینه تعویض روغن موتور!

2. لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن به‌علت پایه‌های موتور فرسوده

پایه‌های موتور باعث محکم شدن سیستم تعلیق و موتور می‌شوند. موتور و گیربکس توسط پایه‌هایی که موتور و گیربکس را در زاویه تعلیق مناسب قرار می‌دهند، در جای خود محکم به حالت ثابت قرار می‌گیرند.

در نتیجه فرسودگی پایه‌ها ممکن است در زمان روشن شدن کولر باعث لرزش خودرو شود. اگر پایه موتور آسیب دیده باشد، صداها و ارتعاشات محسوس‌تر هستند.

اگر متوجه لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر شدید، از تکنسین بخواهید تا پایه‌های موتور را بررسی کند. اگر پایه‌ها در وضعیت سالمی نباشند، باید آنها را تعویض کرد.

حل مشکل علت لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر

3. معیوب بودن سنسور موقعیت دریچه

معیوب بودن سنسور TP یک لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن است. RPM (دور در دقیقه) ها توسط سنسور TP معیوب کنترل نمی‌شوند.

اگر کولر را در زمانی که دور در دقیقه‌ها نامنظم هستند روشن کنید، ماشین می‌لرزد. برای حل مشکل علت لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر باید سنسور را تمیز یا تعویض کنید.

4. لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن به‌دلیل انژکتور سوخت معیوب

انژکتور سوخت، مقدار مناسب سوخت را در لحظه مناسب به موتور می‌رساند. خرابی انژکتور سوخت موجب می‌شود که موتور سوخت کافی دریافت نکند و عملکرد آن کاهش یابد.

در زمان روشن شدن کولر به موتور فشار بیشتری وارد می‌شود و در نتیجه ماشین شروع به لرزیدن می‌کند. اگر ارتعاشات ناشی از خرابی انژکتور باشند، باید انژکتور را تعویض کرد.

علت لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر

5. کمپرسور AC معیوب

یکی دیگر از دلایل رایج لرزش موتور هنگام کولر گرفتن و در زمان شتاب‌گیری، خرابی و قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو است. کولر آسیب‌دیده بار اضافی بر موتور وارد می‌کند و باعث ایجاد لرزش شدید می‌شود.

 برای تشخیص این مشکل در حال روشن بودن کولر، خودرو را شتاب دهید. اگر متوجه تفاوت در ارتعاش شدید، باید کولر را تعمیر کنید.

6. شمع‌های قدیمی یا آسیب‌دیده

یکی دیگر از دلایل لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن، معیوب یا قدیمی بودن شمع است. در چنین شرایطی باید شمع آسیب‌دیده را تعویض کرد. از یک تکنسین ماهر بخواهید تا شمع‌های خودرو را بررسی کند.

علت لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر

لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن چگونه اتفاق می‌افتد؟

هنگامی که در کولر خودروی شما مقدار کمی مبرد وجود دارد، کمپرسور برای جبران این کمبود، بار بیش از حدی را متحمل می‌شود. این اتفاق باعث گرم شدن کل سیستم می‌گردد و بعد از روشن شدن دوباره، بازدهی خنک‌کنندگی سیستم کاهش می‌یابد.

به‌طورکلی وقتی کولر ماشین را در زمانی که هوای بیرون بسیار گرم است روشن می‌کنید، با وجودی که هوای خنک از دریچه‌ها خارج می‌شود، هوای کافی از دریچه‌های خودرو عبور نمی‌کند.

 این بدین معنی است که حتی با روشن بودن کولر باز هم هوای خنک کافی درون خودرو دریافت نمی‌کنید.

وقتی مبرد به‌میزان خیلی کمی در کولر ماشین وجود داشته باشد، مقداری هوای گرم از طریق محفظه کندانسور وارد کولر می‌شود و منجر به کاهش بازدهی خنک‌کنندگی کولر خواهد شد. در این حالت ناگهان متوجه می‌شوید که کولر شما با وجود روشن بودن، از کار می‌افتد.

نتیجه این اتفاق این است که ماشین شما به‌دلیل عملکرد ضعیف کولر می‌لرزد؛ زیرا کمپرسور باید سخت‌تر از حد معمول کار کند.همچنین ممکن است منجر به ایجاد سرو‌صدای زیاد داخل کابین خودرو شود که برای مسافران و سرنشینان آزار دهنده است.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن موتور با تیم حرفه‌ای آچاره

سایر دلایل لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر

 • معیوب بودن بلبرینگ‌های کمپرسور (با گذشت زمان به‌طور طبیعی فرسوده می‌شوند)
 • گرفتگی کویل‌های کندانسور که به‌دلیل تمیز نشدن منظم و کافی نمی‌توانند گرما را به‌درستی دفع کنند.
 • کثیف بودن هسته اواپراتور که باعث جریان ناکافی هوا در سیستم می‌شود. نتیجه این شرایط ایجاد جریان ناکافی هوا در سیستم است که باعث کاهش ظرفیت خنک‌کنندگی شده و صدای بیشتری نیز نسبت به عملکرد معمول ایجاد می‌کند.

لرزش موتور هنگام کولر گرفتن | لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن

از کجا بدانیم کولر ماشین نیاز به تعمیر دارد؟

معیوب بودن کولر معمولا علائم زیر را ایجاد می‌کند:

 • تغییرات جزئی در صدای موتور و چراغ‌های داشبورد (بیشتر در خودروهای جدیدتر)
 • به مشام رسیدن بوهای مختلف و عجیب در زمان روشن بودن کولر

حل مشکل لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر

همانطور که بیان کردیم، لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن به‌دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد.بنابراین حل مشکل لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر در درجه اول به عامل ایجادکننده آن بستگی دارد.

کثیف بودن دریچه گاز یکی از شایع‌ترین دلایل این موضوع است. برای حل مشکل کثیف بودن دریچه اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کاپوت خودرو را باز کنید.
 • بدنه دریچه گاز را به‌دقت بررسی کنید.
 • از یک نفر کمک بگیرید و از او بخواهید تا کلید خودرو را در موقعیت روشن قرار دهد (موتور را روشن نکنید).
 • از کمک‌کننده بخواهید تا به‌آرامی پدال گاز را فشار دهد.
 • ماده پاک‌کننده مناسب بدنه دریچه گاز را روی یک پارچه اسپری کنید.
 • با استفاده از پارچه بدنه دریچه را به‌دقت تمیز کنید.

اگر مشکل لرزش ماشین هنگام کولر گرفتن به‌علت کثیف بودن دریچه باشد، اکنون آن را برطرف کرده‌اید و نباید شاهد لرزش باشید. ممکن است علت لرزش ماشین، معیوب بودن کمپرسور کولر باشد. در این صورت کمپرسور AC باید تعمیر شود.

اگر علت لرزش ماشین در زمان روشن بودن کولر پایه‌های فرسوده موتور باشد، باید در اسرع وقت پایه‌ها را تعویض کنید. در صورت معیوب بودن انژکتور سوخت یا شمع‌ها نیز باید این قطعات را تعویض کنید.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تمامی عواملی که موجب لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن می‌شوند را بررسی کنیم. چنانچه با راهکارهای ارائه‌شده مشکل حل نشد، بهتر است از تعمیرکاران حرفه‌ای کمک بگیرید تا در صورت وجود یک مشکل اساسی، از ورود خسارت به خودروی خود پیشگیری نمایید.

سوالات متداول

چرا کولر می‌گیرم ماشین میلرزه؟

عوامل زیادی هستند که می‌توانند باعث لرزش موتور هنگام کولر گرفتن شوند. عواملی مانند بار موتور، فرسودگی پایه‌های موتور، معیوب بودن سنسور موقعیت دریچه گاز، انژکتور سوخت معیوب، شمع‌های قدیمی یا آسیب‌دیده و خرابی کمپرسور کولر از رایج‌ترین دلایل مشکل لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر هستند.

آیا لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن طبیعی است؟

خیر. در حالت عادی در زمان روشن شدن کولر ماشین نباید لرزشی احساس کنید. لرزش خودرو هنگام روشن شدن کولر نشان‌دهنده مشکلی است که باید برطرف شود.

حل مشکل لرزش ماشین هنگام روشن شدن کولر دشوار است؟

حل این مشکل بستگی به‌علت ایجادکننده دارد. در برخی موارد مانند کثیف بودن بدنه دریچه گاز، مشکل با تمیز کردن دریچه به‌سادگی برطرف می‌شود. در برخی موارد مانند فرسوده بودن پایه‌های موتور یا خرابی شمعک، مشکل با تعویض قطعه فرسوده برطرف می‌شود.

آیا کمپرسور AC معیوب روی موتور اثر می‌گذارد؟

بله. کمپرسور یک جزء مهم از کولر است و نیروی خود را از موتور می‌گیرد. کمپرسور AC سیستم AC را تحت فشار قرار می‌دهد و جریان مبرد را برای عملکرد صحیح سیستم محافظت می‌کند. خرابی کمپرسور کولر باعث لرزش خودرو هنگام کولر گرفتن شده و در موارد شدید باعث از کار افتادن کامل موتور می‌شود. لرزش کمپرسور کولر نشانه‌ای قوی است که به شما می‌گوید سیستم در آستانه از کار افتادن است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا