علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو چیست؟

خودروسیستم تهویه خودرو

یکی از مشکلات پیش روی افراد صاحب اتومبیل، قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو است که دردسرهایی را به‌خصوص در فصل گرما ایجاد می‌کند. سیستم کولر خودرو به‌طور معمول یکی از بادوام‌ترین سیستم‌های خودرو است و کمپرسور به عنوان قلب سیستم کولر خودرو محسوب می‌شود.

همه ما به هوای خنک داخل خودروی خود عادت کرده‌ایم. حتی فکر خنک نبودن داخل خودرو، عرق کردن، و پایین کشیدن پنجره‌ها می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. به همین دلیل همیشه باید مراقب علائم خرابی آن از جمله قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو باشید.

همیشه سرنخ‌هایی وجود دارند که به ما هشدار دهند به زودی شاهد از کار افتادن کولر خودروی خود خواهیم بود. اغلب خرابی کولر خودرو کم‌کم رخ می‌دهد و با علائمی همراه است. نکات زیر به شما کمک می‌کند تا علت مشکل قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو را بشناسید و در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنید.

سیستم کولر خودرو چگونه کار می‌کند؟

باید به کمپرسور کولر خودرو به عنوان قلب سیستم سرمایشی اتومبیل خود نگاه کنید. در اصل کمپرسور کولر همان عملکردی را برای سیستم انجام می‌دهد که قلب شما در بدن شما انجام می‌دهد. کمپرسور گردش یک مایع با ارزش یعنی مبرد را از طریق سیستم تهویه مطبوع خودرو فراهم می‌کند. عملکرد این سیستم مشابه سیستم کولر گازی است. اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله کولر ماشین چگونه کار می ‌کند؟ را مطالعه کنید.

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی‌ها
 • برق و باتری خودرو

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی‌ها
 • برق و باتری خودرو

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

قطع و وصل شدن کمپرسور

کمپرسور همچنین مبرد را از حالت گازی به حالت سیال فشرده می‌کند و آن را به کندانسور می‌فرستد که به عنوان یک مبدل گرما عمل کرده و گرما را از مبرد حذف می‌کند. سپس مبرد به یک شیر انبساط جریان پیدا می‌کند و به حالت گازی خود باز می‌گردد. در نتیجه قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو می‌تواند روی کیفیت هوای سرد خودروی شما تأثیر بگذارد.

در مرحله بعد رطوبت از مبرد خارج شده و به اواپراتور در کابین وسیله نقلیه شما، معمولاً زیر داشبورد منتقل می‌شود. در آنجا مبرد سرد هوای عبوری را خنک می‌کند که عملکردی شبیه به یک رادیاتور کوچک دارد. در نهایت هوای خنک‌تر و خشک‌تر از طریق یک فن از دریچه‌ها به داخل خودروی شما فرستاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی راهنمای جامع تعویض و تعمیر رادیاتور پراید

نقش کمپرسور کولر در ماشین چیست؟

سیستم تهویه مطبوع یا همان کولر وسیله نقلیه شما، از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در این میان می‌توانیم از کمپرسور کولر به عنوان یکی از بخش‌های مرکزی که چرخه سیستم را هدایت می‌کند نام ببریم. بدون کمپرسور، کل سیستم کولر خودروی شما قادر به انجام وظیفه اصلی خود یعنی ایجاد هوای خنک در داخل خودرو نخواهد بود. نقش اصلی کمپرسور، اعمال فشار لازم بر روی مبرد خودرو به منظور فعال کردن ویژگی‌های انتقال حرارت و تغییر دما است.

عملکرد کمپرسور به شما امکان می‌دهد در ماه‌های گرم‌ سال درون خودروی خود خنک بمانید و در ماه‌های سرد شیشه جلوی اتومبیل شما شفاف و بدون بخار بماند. در این مقاله، نقش کمپرسور در سیستم کولر اتومبیل شما را مورد بررسی بیشتری قرار می‌دهیم و با دلایل قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو آشنا می‌شویم.

نقش کمپرسور در کولر ماشین

آشنایی با عملکرد کمپرسور کولر خودرو

برای شروع، بهتر است ابتدا با ارتباط بین کمپرسور کولر و مبرد آشنا شویم. فریون یک مبرد رایج و نوعی ماده سیال است که اساساً هوای گرم را به هوای سرد تبدیل می‌کند. مبرد و کمپرسور دو مؤلفه مهم و حیاتی هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند. موتور خودروی شما، کمپرسور تهویه مطبوع را در نقش اصلی خود به حرکت در می‌آورد. نقش کمپرسور در واقع فشرده‌سازی مبرد مورد استفاده برای جذب هوای گرم داخل کابین خودرو است.

در اکثر خودروها، کمپرسور کولر توسط یک تسمه جانبی به حرکت در می‌آید. اگر تسمه فرسوده شده و لیز بخورد، کمپرسور با قدرت کامل کار نخواهد کرد. کمپرسورها همچنین می توانند دچار نشتی مایع مبرد شوند و در نتیجه هوای سرد کمتری وارد فضای داخلی اتومبیل شود. قطعات داخلی نیز ممکن است از کار بیفتند و جلوی ورود هوای سرد را بگیرند.

مطلب پیشنهادی اطلاعاتی بسیار مفید از گاز کولر ماشین تا زمان واقعی شارژ کولر خودرو

آیا قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو روی موتور تأثیر می‌گذارد؟

کمپرسور کولر بخش کلیدی سیستم تهویه مطبوع خودروی شما است. اگر کمپرسور از کار بیفتد می‌تواند بر موتور تأثیر منفی بگذارد. یک کمپرسور معیوب می‌تواند موتور ماشین شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر بلبرینگ قرقره کمپرسور خودروی شما خراب شود ممکن است به دلیل گیرکردن کمپرسور، موتور از کار بیفتد. حتی این احتمال وجود دارد که تسمه مارپیچ شکسته شود و بر تمام لوازم جانبی تأثیر منفی بگذارد.

برای شارژ گاز کولر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

برای اینکه سیستم سرمایشی خودرو بهترین عملکرد را داشته باشد و به طور مداوم هوای سرد را خارج کند به یک کمپرسور کاملاً کارآمد نیاز است. در اکثر خودروهای مدرن موجود در بازار امروز، کمپرسور کولر توسط تسمه‌ای هدایت می‌شود که همان تسمه جانبی موتور است. اگر تسمه خراب شود، آسیب ببیند، در حین استفاده لیز بخورد و بشکند، کمپرسور توانایی کار با قدرت کامل را نخواهد داشت.

تعمیر کمپرسور کولر خودرو

علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو   

کمپرسور کولر خودرو جزء مهم و حیاتی سیستم سرمایشی اتومبیل است. وظیفه کمپرسور کولر خودرو، فشار آوردن به سیستم سرمایشی و حفظ جریان مبرد است تا کل سیستم بتواند به درستی کار کند. از آنجایی که کمپرسور کولر به طور مداوم کار می‌کند زمانی که کولر وسیله نقلیه شما روشن می شود، احتمال سایش و پارگی و خرابی زیاد است. درست مانند هر قطعه دیگری در ماشین شما، کمپرسور نیز در نهایت آسیب می‌بیند و از کار می افتد و نیاز به تعویض دارد.

معمولاً وقتی کمپرسور کولر با گذشت زمان شروع به خراب شدن می‌کند علائم هشدار دهنده‌ای را به راننده و سرنشینان می‌دهد. قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو یکی از علائم خرابی کمپرسور است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: علائم خرابی ترموستات کولر پراید

1. دمای بالای داخل کابین

یکی از نشانه های اصلی خرابی کمپرسور کولر خودرو این است که سیستم سرمایشی دیگر مانند گذشته هوای سرد تولید نمی‌کند. هوای گرم معمولاً زمانی احساس می‌شود که دمای کابین بالاتر از حد معمول باشد. یک کمپرسور آسیب دیده یا از کار افتاده نمی‌تواند جریان و انتقال مبرد را در سیستم سرمایشی به درستی تعیین و تنظیم کند. در نتیجه کمپرسور کولر خودرو و کل سیستم سرمایشی عملکرد خوبی نخواهند داشت.

2. کمپرسور کولر صداهای بلند ایجاد می‌کند

 زمانی که سیستم سرمایشی در وسیله نقلیه شما روشن است و صداهای بلندی از سیستم و کمپرسور می‌شونید، این صداها نشان می دهند کمپرسور کولر خودروی شما از کار افتاده یا آسیب دیده است. مانند سایر قسمت‌های وسیله نقلیه که توسط تسمه موتور هدایت و کنترل می‌شوند کمپرسور کولر نیز دارای اجزای داخلی مختلفی است و مکانیزم پیچیده‌ای دارد.

اگر هر یک از این قطعات داخلی در طول زمان شکسته یا فرسوده شوند یا یاتاقان‌های داخلی کمپرسور از کار بیفتند می توانند صداهایی تولید کنند. یاتاقان دارای نشتی یا آسیب دیده، صدایی بلند مانند جیغ یا خراشیدگی ایجاد می‌کند.

3. نشت مایع

آخرین علامتی که نشان می دهد کمپرسور کولر شما دچار نقص شده این است که مایعی از وسیله نقلیه شما نشت می کند. کمپرسور کولر خودرو دارای یاتاقان‌های داخلی است که از نشت مایع در حین تحت فشار قرار دادن مبرد در موتور جلوگیری می‌کنند. با این حال اگر یاتاقان‌ها به مرور زمان فرسوده شوند، آسیب ببینند یا از کار بیفتند، مایع می‌تواند از طریق یاتاقان‌ها نشت کند و به کمپرسور کولر آسیب برساند. نشت مایع نشانه قطعی است که مشکلی در کمپرسور خودروی شما وجود دارد.

قطع و وصل شدن کمپرسور

عیب یابی کمپرسور کولر خودرو

زمانی که با مشکل قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو روبرو شدیم، بهترین راه برای تشخیص علت این مسئله، انجام یک سری آزمایش‌ها روی خودرو است. سیستم سرمایشی در وسیله نقلیه نقش بسیار مهمی دارد و زمانی که کار نمی کند می تواند دردسرهای زیادی را به وجود آورد. در ادامه راه‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید خرابی کمپرسور کولر خودروی خود را به راحتی تشخیص دهید.

1. نوسان دما را بررسی کنید

اگر زمانی که کمپرسور کولر روشن است دمای هوای خارج شده از سیستم کولر خودروی شما خنک نیست احتمال خرابی کمپرسور کولر وجود دارد. اگر سیستم سرمایشی هنوز کار می‌کند و هوای سرد از دریچه‌ها خارج می‌شود، باید بررسی کنید و ببینید آیا دما در حین کارکردن سیستم، کولر در نوسان است یا خیر.

2. کمپرسور کولر خودروی خود را بررسی کنید

ابتدا باید کمپرسور کولر خودرو را پیدا کنید و آن را از نظر زنگ زدگی، آسیب، نشت روغن، آسیب رنگ یا هر چیز دیگری بررسی کنید. با کاهش روغن در کمپرسور، این قطعه به خوبی کار نمی کند و می‌تواند باعث ساییدگی و پارگی زودرس شود و به قسمت‌های مختلف موتور فشار وارد کند. افزایش اصطکاک در کمپرسور می تواند به دماهای نامنظم در زمان روشن شدن سیستم کولر خودرو منتهی شود.

مطلب پیشنهادی 9 علامت خرابی و نشانه‌های نیاز به تعمیر گیربکس ماشین

3. تسمه‌ها را بررسی کنید

زمانی که بازرسی کمپرسور کولر انجام شد برای پیدا کردن علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو باید تسمه‌های آن را بررسی کنید. در این مرحله باید از کشش کافی روی تسمه اطمینان حاصل کرده و چک کنید که تسمه‌ها دچار آسیب یا سوراخ یا ساییدگی نشده باشند. اگر متوجه شدید که تسمه دارای ترک یا شکاف است این می تواند باعث آسیب بیشتر به کمپرسور شود. اگر کمپرسور کولر از کار بیفتد تنها راه چاره، تعویض آن با یک کمپرسور جدید خواهد بود.

قطع و وصل شدن کمپرسور

4. محل نشت مبرد را پیدا کنید

سیستم کولر خودرو سیستمی بسته است و نباید نشتی داشته باشد و مایع مبرد آن هم باید در سطح مناسبی باشد تا به درستی کار کند. اگر سطح مبرد در ماشین شما کم باشد این مسئله به معنای نشت مبرد سیستم است. بهترین راه برای آزمایش نشتی سیستم، استفاده از یک ابزار الکترونیکی نشت یاب مبرد کولر است که می‌تواند به شما یا یک مکانیک کمک کند تا آثار نشتی مبرد را تشخیص دهد.

 

5. کولر خودرو را روی بالاترین تنظیمات روشن کنید

در حالی که موتور وسیله نقلیه شما کار می‌کند کولر را به خنک ترین حالت و فن‌ها را در بالاترین حالت قرار دهید. مطمئن شوید که کاپوت را باز کرده اید و به کمپرسور کولر و کلاچ گوش می‌دهید. کلاچ باید درگیر باشد و کمپرسور کولر در حال کار باشد. در این مرحله خرابی کمپرسور کولر می تواند منجر به پرش و صداهای بلند از تسمه شود.

روشن کردن کولر

جمع‌بندی

وارد شدن به یک ماشین گرم و چسبیدن به صندلی‌های داغ به دلیل کار نکردن سیستم کولر، چیزی است که هیچ راننده‌ای دوست ندارد در یک روز گرم تابستانی آن را تجربه کند. مطمئناً می‌توانید با پنجره‌های باز و روشن بودن فن رانندگی کنید درست مانند کاری که رانندگان قبل از رایج شدن سیستم کولر خودرو خودرو انجام می‌دادند. اما این راه‌حلی منطقی نیست و مطمئناً باعث رنجش مسافران خودرو خواهد شد.

مطلب پیشنهادی راهنمای جامع کاسه نمد کمپرسور کولر پراید

اگر مطمئن هستید که کمپرسور کولر خودروی شما خراب است باید ابتدا برای شارژ گاز کمپرسور در تعمیرگاه کولر خودرو اقدام کنید. در صورت نیاز به تعویض کمپرسور کولر خودروی خود بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید تا در روزهای گرم تابستان با مشکلاتی مانند قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو روبرو نشوید.

در این باره بیشتر بخوانید

علامت خرابی و نشانه‌های نیاز به تعمیر گیربکس ماشین

تعویض کمپرسور کولر پراید

علائم خرابی ترموستات کولر پراید

کولر ماشین چگونه کار می ‌کند؟

اواپراتور کولر پراید چیست؟

 

3.6/5 - (16 امتیاز)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا