نحوه نصب شیر میکس تصفیه اب

تصفیه آبلوله کشی و تاسیسات

دستگاه‌های تصفیه آب با فیلتر کردن بیش از حد، ممکن است املاح معدنی آب را از بین ببرند و همین امر موجب تغییر در طعم آب می‌شود؛ تا جایی که مزه آب تصفیه‌شده به ذائقه بیشتر افراد خوش نمی‌آید. اما با نصب شیر میکس تصفیه اب می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

البته بعضی از دستگاه‌های تصفیه که به روش اسمز معکوس بالای ۹۸ درصد املاح را از آب جدا می‌کنند، از یک فیلتر در قسمت انتهایی استفاده می‌کنند که به آن فیلتر مینرال می‌گویند. وظیفه این فیلتر اضافه کردن یون‌های معدنی مورد نیاز بدن به آب است.

اما از آنجا که تمامی دستگاه‌های تصفیه مجهز به این فیلتر نیستند، با نصب شیرمیکس تصفیه آب، می‌توان معایب آب تصفیه‌شده را برطرف کرد. با آچاره همراه باشید تا به این نکته بپردازیم که شیر میکس چیست و سختی اب چگونه باید تنظیم شود؟

همچنین اگر برای لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمان و نصب دستگاه تصفیه و شیر میکس نیاز به مشاوره و خدمات دارید می‌توانید از طریق تماس با شماره 1471 و ثبت سفارش در صفحه لوله کشی آب ساختمان با متخصصان آچاره در تماس باشید.

نکات کلیدی

  • شير ميکس تصفيه آب تنظیم‌کننده میزان سختی آب در محدوده‌ای است که ما برای آن تعریف می‌کنیم.
  • از شیر میکس تصفیه اب نمی‌توان در مناطقی که آب کثیفی دارند استفاده کرد.
  • اگر شیر یک طرفه شیر میکس تصفیه اب خراب شود آب به عقب برمی‌گردد و ممکن است باعث خرابی فیلترها شود.

شیر میکس تصفیه اب یا تنظیم کننده سختی آب (TDS Blend Valve) چه وظیفه‌ای دارد؟

شير ميکس تصفيه آب تنظیم‌کننده میزان سختی آب در محدوده‌ای است که ما برای آن تعریف می‌کنیم. شما می‌توانید در دو مدل پلاستیکی و فلزی شیر میکس تصفیه آب را خریداری کنید.

شیر تنظیم املاح یا شیر میکس معمولا در بالای فیلتر ممبران قرار می‌گیرد. نحوه کار شیر میکس تصفیه آب را با توجه به محل قرارگیری آن می‌توان به‌راحتی درک کرد.

زمانی که شیر میکس تصفیه آب باز می‌شود، آب با سختی بالا که هنوز از فیلتر ممبران عبور نکرده با آبی که از فیلتر ممبران عبور کرده ترکیب می‌شود. به همین صورت روند متعادل سازی سختی آب صورت می‌پذیرد.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب کلیک کنید.)

شیر تنظیم املاح یا شیر میکس

نحوه نصب شیر میکس تصفیه آب

نحوه بستن شیر میکس تصفیه اب فلزی یا پلاستیکی تفاوتی با یکدیگر ندارند؛ اما نوع فلزی آن در تنظیم پذیری، عملکرد بهتری دارد. برخی از تولیدکنندگان برای جلوگیری از مخلوط شدن آب تصفیه‌نشده با آب تصفیه‌شده شیر میکس را روی دستگاه تصفیه آب قرار نمی‌دهند.

در چنین حالتی شما باید خودتان شیر میکس تصفیه آب را به دستگاه اضافه کنید. برای این کار شما به یک شیر میکس تصفیه آب، مقداری لوله و 2 عدد سه‌راهی نیاز دارید.

محاسبه رایگان هزینه لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان!

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، شیر میکس تصفیه آب در بالای فیلتر ممبران قرار دارد که از دو سر آن دو عدد لوله خارج می‌شوند و هرکدام به قسمتی از مسیر متصل می‌شوند. لوله‌ای که قبل از شیر میکس قرار می‌گیرد باید همان لوله‌ای باشد که پیش از لوله ورود آب به فیلتر ممبران نصب می‌شود.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که لوله حتما باید بعد از پمپ و شیر برقی به مسیر اضافه شود. لوله خروجی از شیر میکس تصفیه آب نیز باید به لوله خروج آب از فیلتر ممبران متصل گردد.

تنظیم سختی TDS آب دستگاه تصفیه آب خانگی

چگونه با استفاده از شیرمیکس سختی آب را تنظیم کنیم؟


برای تنظیم سختی TDS آب دستگاه تصفیه آب خانگی ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که شیر میکس تصفیه اب باید باز باشد یا بسته؟ در پاسخ این سوال باید گفت که لازم است اول شیر میکس تصفیه آب و شیر مخزن را کامل ببندید، بعد از آن از شیر برداشت مقداری آب بردارید تا به‌وسیله دستگاه سختی سنج آب، بتوانید میزان سختی آن را اندازه بگیرید.

اکنون که از میزان سختی آب مطلع هستید باید شیر میکس تصفیه آب را خلاف جهت علامت روی شیر بچرخانید تا مقداری آب تصفیه‌نشده به مسیر اضافه شود.

در این مرحله دوباره میزان سختی آب را اندازه بگیرید، این کار را باید تا زمانی‌که به سختی آب مورد نظر خود برسید و در واقع تنظیم شیر میکس تصفیه آب را انجام داده باشید باید ادامه دهید.

برای مثال اگر میزان سختی آب قبل از ورود به فیلتر ۳۰۰ باشد و بعد از عبور از فیلتر ممبران ۳۰ باشد. شما می‌توانید با اضافه کردن مقداری آب تصفیه نشده به‌وسیله شیر میکس تصفیه آب مقدار سختی آن را به ۸۰ برسانید.

انواع شیر میکس تصفیه آب

معایب شیر میکس تصفیه اب

یکی از اصلی‌ترین معایب شیر میکس تصفیه اب این است که از آن نمی‌توان در مناطقی که آب کثیفی دارند استفاده کرد. در چنین مناطقی در واقع بهترین راه حل برای تصفیه آب استفاده از فیلتر مینرال است.

یکی دیگر از معایب شیر میکس تصفیه اب این است که پس از مدتی ممکن است این شیر دچار مشکل شود. این مشکل می‌تواند مربوط به خراب شدن شیر یک طرفه باشد یا از بین رفتن مغزی شیر مطرح باشد. البته لازم است که برای مراقبت از دستگاه تصفیه آب و استفاده بهینه از آن هواگیری دستگاه تصفیه آب را انجام دهید.

خدمات لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان با تیم آچاره

اگر شیر یک طرفه شیر میکس تصفیه اب خراب شود آب به عقب برمی‌گردد و ممکن است باعث خرابی فیلترها شود. همچنین اگر مغزی شیر میکس تصفیه آب خراب باشد، آب تصفیه‌نشده ممکن است به آب تصفیه‌شده اضافه شود و به صورت کلی دیگر استفاده از دستگاه تصفیه آب تاثیر چندانی ندارد.

جمع‌بندی

شیر میکس تصفیه اب یکی از بهترین‌ راه‌‌حل‌ها برای افرادی است که به طعم آب تصفیه‌شده عادت ندارند یا نمی‌خواهند تمامی املاح موجود در آب از بین برود.

استفاده از این نوع شیر برای مناطقی که آب کثیفی دارند توصیه نمی‌شود، اما در مناطقی که دارای آب شهری هستند استفاده ازشیر میکس تصفیه اب می‌تواند بسیار مفید باشد.

سوالات متداول

شیر میکس تصفیه آب چیست؟

شیر میکس تصفیه آب در واقع آب تصفیه‌نشده را به آب تصفیه‌شده اضافه می‌کند و مقدار سختی آب را متعادل می‌کند.

شیر میکس تصفیه آب چند نوع است؟

شیر میکس تصفیه آب در دو نوع پلاستیکی و فلزی وجود دارد که چندان تفاوتی با همدیگر ندارند و تنها مزیت نوع فلزی آن، تنظیم‌پذیری بهتر در زمان نصب است.

اگر مغزی شیر میکس خراب شود، چه تأثیری در عملکرد آن دارد؟

اگر مغزی شیر میکس تصفیه آب خراب باشد، آب تصفیه‌نشده ممکن است به آب تصفیه‌شده اضافه شود و به صورت کلی دیگر استفاده از دستگاه تصفیه آب تاثیر چندانی ندارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا