تعمیر پمپ آب تعمیر پمپ آب

10+1 علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی

ساختمانپمپ

ما در این مطلب یک چک لیست از علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی یا کار نکردن پمپ و تقویت‌کننده فشار آب ارائه می‌کنیم. علاوه‌بر این نحوه تعمیر سوئیچ کنترل فشار آب را توضیح می‌دهیم که روشن و خاموش می‌شود یا زنگ می‌زند و به‌درستی کار نمی‌کند.

این مشکل در واقع باعث کاهش فشار آب شده و به‌صورت نامنظم روشن و خاموش می‌شود. همچنین در مورد چگونگی تشخیص مشکلات کنترل پمپ آب و نحوه برطرف کردن آن‌ها با تعویض کلید کنترل فشار نامناسب، یا با تعویض قطعات سوئیچ مانند اتصالات خراب یا دیافراگم هم صحبت خواهیم کرد.

شما می‌توانید برای برطرف کردن مشکلات پمپ آب خانگی درخواست خود را در بخش تعمیر پمپ آب ثبت کنید و با کارشناسان و متخصصان مشاوره رایگان داشته باشید.

نکات کلیدی

 • وصل نبودن آب یا برق، خرابی گیج فشار آب، اختلال دز عملکرد سوئیچ فشار پمپ آب، گرم شدن بیش از حد پمپ، انسداد لوله اتصال کلید کنترل فشار یا وجود نشتی در این ناحیه از دلایل اصلی روشن نشدن پمپ آب خانگی در نظر گرفته می‌شوند.

تعمیر پمپ آبی که روشن نمی‌شود یا کار نمی‌کند

برای اکثر سیستم‌های افزایش فشار آب، یک کلید کنترل فشار پمپ که معمولاً نزدیک مخزن فشار آب یافت می‌شود، فشار آب را بررسی می‌کند و در صورت لزوم پمپ آب را روشن می‌کند. اگر فشار آب نشان‌داده‌شده روی فشارسنج آب کمتر از فشار CUT-IN سوئیچ فشار باشد و پمپ روشن نشود، شما باید روند عیب‌یابی و تعمیر پمپ آب خانگی را پشت سر بگذارید. در این شرایط موارد مختلفی می‌توانند علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی باشند که همه آن‌ها را در این مطلب توضیح خواهیم داد.

همان‌طور که توضیح خواهیم داد، برخی مشکلات لوله‌کشی یا کنترل پمپ آب می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در شروع و توقف کار پمپ شود.علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی

اگر پمپ آب روشن نمی‌شود این روش‌ها را امتحان کنید

اگر پمپ شما روشن نمی‌شود:

1. تأیید کنید که آب داخل ساختمان وصل است

برای پیدا کردن علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی، بررسی کنید که بین منبع آب و لوله‌کشی آب ساختمان، دریچه در وضعیت OFF قرار نداشته باشد. سپس آب ساختمان را وصل کنید و مراقب افت فشار در فشارسنج باشید. با کاهش فشار به زیر تنظیم CUT-IN سوئیچ کنترل، پمپ آب باید روشن شود. معمولاً این فشار 20 یا 30 psi است.

تعمیر پمپ آب
تعمیر پمپ آب

2. برای بررسی علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی، مطمئن شوید که برق پمپ روشن است

اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، باید بررسی کنید که پمپ برق دارد یا خیر. مطمئن شوید که سوئیچ برق پمپ در حالت روشن است. اگر کلید پمپ را پیدا نکردید، سوئیچ‌های برق پمپ آب را ببینید. می‌توان از یک تستر ولتاژ ساده برای تأیید این‌که برق به رله پمپ یا سوئیچ کنترل تحویل داده شده است یا خیر استفاده کرد.

اما اگر در کارهای اولیه و آزمایش برق آموزش ندیده باشید، ممکن است دچار برق‌گرفتگی شوید، پس بهتر است این مرحله را به یک برق‌کار مجاز بسپارید.عیب یابی پمپ آب خانگی

3. گیج فشار آب را بررسی کنید

به عدد گیج فشار آب نگاه کنید.
اگر فشارسنج مخزن آب عدد پایینی را نشان می‌دهد، مثلاً زیر فشار قطع پمپ، سعی کنید به‌آرامی روی گیج ضربه بزنید تا ببینید آیا سوزن نشانگر حرکت می‌کند یا خیر.

موقع بررسی علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی دقت کنید که همان رسوبی که کلیدهای کنترل پمپ را مسدود می‌کند، فشارسنج آب را نیز مسدود می‌کند و باعث بالا نرفتن فشار پمپ آب می‌شود؛ بنابراین فشارسنج شما ممکن است خراب باشد.

برای تست گیج فشار آب، گیج را به یک شیر آب وصل کنید. اگر فشار آب روی گیج، بالاتر از فشار CUT-IN پمپ باشد، انتظار نداشته باشید که پمپ روشن شود. در این صورت شیر آب را باز کنید، فشار گیج را تماشا کنید که به زیر فشار قطع پمپ می‌رسد و سپس صدای روشن شدن پمپ را می‌شنوید.

 • اگر پمپ آب در چاه باشد، صدای کار کردن آن را نمی‌شنوید، اما صدای کلیک رله پمپ به داخل و خارج (بستن یا باز کردن) را می‌شنوید و می‌توانید تغییر فشار آب را در گیج مشاهده کنید.

علت کار نکردن اتومات پمپ آب

 • اگر پمپ کار می‌کند و فشار آب در ساختمان وجود دارد اما فشار نشان‌داده‌شده توسط فشارسنج آب هرگز تغییر نمی‌کند، احتمالاً این فشارسنج آب است که به تعویض نیاز دارد.

4. علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی با بررسی کلید کنترل فشار

رسوب یا گرفتگی گل‌ولای می‌تواند از واکنش مناسب سوئیچ فشار پمپ آب به تغییرات فشار آب جلوگیری کند؛ بنابراین فشار آب ممکن است کاهش یابد، اما ممکن است پمپ در زمانی که باید، روشن نشود (زمانی که فشار کمتر از تنظیم CUT-IN می‌رود) یا ممکن است زمانی که باید خاموش نشود. (تنظیم CUT-OUT)

سوختن رله کنترل در سوئیچ فشار نیز ممکن است از تماس الکتریکی خوب جلوگیری کند و باعث شود سوئیچ پمپ رفتار نامنظم داشته باشد و علت روشن نشدن پمپ آب باشد.

اگر فشارسنج آب پایین می‌ماند، سعی کنید به کناره خود محفظه کلید کنترل فشار ضربه بزنید. با چکش آن را نکوبید، فقط به آن ضربه بزنید.

اگر سوئیچ رله کنترل فشار بسته می‌شود و پس از ضربه زدن به پمپ، پمپ را روشن می‌کند یا گاهی اوقات در حالت «خاموش» می‌ماند، احتمالاً در کنترل فشار مشکلی وجود دارد. دلیل این موضوع می‌تواند یک تماس الکتریکی کثیف یا سوخته، اتصال الکتریکی شل، یا زباله‌هایی باشد که دیافراگم سنسور فشار را مسدود کرده است.

مشاهده رایگان هزینه نصب و تعمیر پمپ آب!

5. روی خود پمپ آب ضربه بزنید

اگر پمپ در دسترس باشد، با یک آچار یا وسیله دیگر، به‌آرامی به آن ضربه بزنید، اما پمپ را با چکش نکوبید. همان‌طور که ممکن است اتصال در یک سوئیچ فشار شل یا کثیف یا خراب باشد، همین امر می‌تواند در مورد موتور پمپ نیز صادق باشد. اگر ضربه زدن به پمپ آب باعث روشن شدن آن شود، برای رفع مشکل روشن نشدن اتومات پمپ آب، به تعمیر یا تعویض نیاز دارد. در صورت وجود، کلید کنترل فشار را دوباره تنظیم کنید یا اهرم دستی یا بای‌پس را امتحان کنید.

برخی از کلیدهای کنترل فشار شامل یک اهرم فلزی در امتداد یک طرف کلید هستند. بلند کردن این اهرم از حالت افقی (خاموش) به سمت بالا به سمت حالت عمودی (روشن)، سوئیچ پمپ را مجبور می‌کند تا پمپ آب را روشن کند.

در کلیدهای کنترل پمپی که دارای یک اهرم است، مجهز به یک ویژگی قطع فشار کم است که در صورت تمام شدن آب، از پمپ در برابر هر نوع آسیب‌دیدگی محافظت می‌کند. موقعیت عادی اهرم DOWN است.

اهرم را می‌توان بلند کرد تا پمپ را مجبور به کار کردن کند، این ویژگی گاهی اوقات در هنگام نصب یا نگهداری پمپ استفاده می‌شود.

6. سوئیچ کنترل فشار پمپ را از نظر گرفتگی سنسور فشار یا خرابی دیافراگم بررسی کنید

اگر آب سرشار از آهن، رسوب یا مواد معدنی باشد، گاهی اوقات لوله‌های با قطر کم که کلید کنترل فشار را روی خط آب، پمپ آب یا مخزن آب نصب می‌شوند، با این مواد مسدود می‌شوند. سایر کلیدهای کنترل فشار ممکن است دقیقاً به موتور پمپ پیچ شوند و ممکن است از یک لوله پلاستیکی یا مسی انعطاف‌پذیر برای انتقال فشار آب به سوئیچ استفاده کنند.

اگر لوله با آشغال مسدود شده باشد و همین امر علت روشن نشدن اتومات پمپ آب باشد، با برداشتن کلید کنترل، تأیید این‌که لوله پر از زباله است و تمیز کردن آن، سوئیچ کنترل فشار را دوباره فعال کنید. ولی طبق تجربه ما، در اغلب مواقع، زمانی که لوله به وسیله زباله مسدود می‌شود، همان زباله‌ها دهانه کوچک‌تر در پایین خود سوئیچ فشار را هم مسدود می‌کنند.

همین منفذ کوچک است که به آب اجازه می‌دهد در پایین سوئیچ فشار به دیافراگم فشار دهد و به سوئیچ اجازه می‌دهد فشار آب را حس کند.علت دیر روشن شدن پمپ آب خانگی

7. وجود مشکل در لوله اتصال فشار سوئیچ به لوله‌کشی آب یا مخزن آب

زباله‌ها می‌توانند لوله اتصال کلید کنترل فشار را به مخزن آب یا لوله‌کشی آب، مسدود کرده و از واکنش مناسب سوئیچ فشار به تغییرات فشار آب جلوگیری کنند. درنتیجه ممکن است شکست متناوب سوئیچ برای روشن یا خاموش کردن پمپ باشد، یا ممکن است منجر به شکست سخت در روشن یا خاموش کردن پمپ و درنهایت دلیل کار نکردن اتومات پمپ آب خانگی شود.

عکس یک لوله مسی را نشان می‌دهد که از یک پمپ جت دو خطی به پایین یک سوئیچ کنترل فشار (جعبه خاکستری در پایین سمت چپ) می‌رود. این لوله‌ای است که فشار آب (هوای تحت فشار در لوله) را به پایین سوئیچ کنترل فشار می‌برد.

اگر آب دارای سطح بالایی از گل‌ولای، زباله یا مواد معدنی است، ممکن است لوله‌ای که سوئیچ فشار پمپ را به پمپ یا لوله‌کشی آب متصل می‌کند، یا دهانه پایین سوئیچ پمپ که از طریق آن سوئیچ فشار آب را در آن حس می‌کند، مسدود شده باشد. اگر آب دارای رسوب یا مواد معدنی زیاد باشد، قطر کم لوله و قطر کمتر دهانه سوئیچ پمپ، گرفتگی را آسان می‌کند.

در اغلب مواقع یک سوئیچ کنترل فشار پمپ آبِ مسدودشده نمی‌تواند پمپ را روشن کند، حتی اگر فشار در سیستم به زیر فشار قطع پمپ آب کاهش یافته باشد.

در موارد نادری می‌توانیم روی کلید کنترل پمپ ضربه بزنیم و پمپ دوباره شروع به کار می‌کند، اما نه برای مدت طولانی و قابل اطمینان. یکی دیگر از خرابی‌های کلید کنترل فشار آب و علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی، پارگی یک دیسک لاستیکی یا تیوپ در داخل خود سوئیچ است. اگر خرابی سوئیچ کنترل فشار را تشخیص دادید یا به آن مشکوک هستید، آن را با یک کلید جدید جایگزین کنید.

نشتی لوله سوئیچ کنترل فشار، علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی

یک مشکل ظریف‌تر در مورد لوله سوئیچ کنترل فشار، قطر اشتباه و بسیار کم لوله، باعث نشتی اتصالات و جلوگیری از واکنش مناسب کلید کنترل فشار به تغییرات فشار آب می‌شود. لوله‌ای که یک سوئیچ فشار را به هم وصل می‌کند ممکن است فولادی، مسی منعطف یا پلاستیک انعطاف‌پذیر باشد. تعویض لوله، به‌ویژه لوله‌های پلاستیکی، می‌تواند باعث ایجاد مشکل و علت کار نکردن اتومات پمپ آب خانگی شود.

8. نحوه بررسی قسمت پایین سوئیچ کنترل پمپ

ما این کار را با باز کردن پیچ لوله اتصال از پایین سوئیچ فشار و نگاه کردن به داخل دهانه‌ای که آن لوله به آن وصل شده است انجام می‌دهیم. خوب است بدانید که ممکن است بتوانید برای کوتاه‌مدت، کلید کنترل پمپ آب را تمیز کنید تا دوباره کار کند.

مراقب باشید هر چیزی را به دهانه رزوه‌ای که سوئیچ فشار را به پمپ آب یا مخزن آب متصل می‌کند فرو نکنید. وسوسه‌انگیز است که فقط یک گیره کاغذ را در سوراخ کوچک حسگر قرار دهید و آن را به اطراف تکان دهید؛ اما اگر دیافراگم سوئیچ را سوراخ کنید، مطمئناً به یک سوئیچ جدید نیاز خواهید داشت.

این امکان وجود دارد که تمام پیچ‌های سر فیلیپس را بردارید، دیافراگم را در معرض دید قرار دهید و کل مکانیسم را تمیز کنید. مراقب باشید دیافراگم را پاره نکنید.

از آنجایی که یک سوئیچ فشار جدید خیلی گران‌قیمت نیست و از آنجایی که به هر حال باید سوئیچ را باز کنید تا آن را بررسی کنید، اگر هنگام برداشتن و بازرسی فشار سوئیچ پمپ متوجه شدید که مسدود شده است، بهتر است آن را تعویض کنید.علت یکسره شدن اتومات پمپ اب

9. نحوه بررسی و تمیز کردن سوئیچ پمپ

سوئیچ کنترل فشار پمپ آب را از نظر نقاط تماس کثیف و سوخته بررسی کنید:

اگر کنتاکت‌های سوئیچ کنترل فشار پمپ سوخته باشد، گاهی اوقات می‌توانیم آن را برای مدتی دوباره به کار بیندازیم، ابتدا برق را قطع کنید و سپس با استفاده از یک سوهان، تمام سطوح لمسی کنتاکت‌های کلید را با دقت تمیز کنیم. سوهان ممکن است نسبت به کاغذ سنباده، شن و ریزه کمتری در سوئیچ ایجاد کند.

تعمیرات انواع پمپ آب با تیم آچاره

به هر حال گاهی اوقات از کاغذ سنباده ریز هم استفاده می‌کنیم، اما در هر صورت مواظب باشید که شن و ضایعات ایجادشده را در سوئیچ باقی نگذارید؛ وگرنه دوباره خیلی زودتر خراب می‌شود.

همچنین سعی نکنید بدون قطع کردن جریان برق روی سوئیچ کنترل پمپ کار کنید؛ چون احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد.از کجا بفهمیم پمپ آب سوخته

علل سوختگی سطوح نقطه تماس سوئیچ کنترل فشار پمپ

 • قدیمی بودن کلید کنترل فشار قدیمی
 • استفاده طولانی‌مدت از کلید کنترل فشار
 • سابقه چرخش کوتاه پمپ
 • خاموش و روشن کردن بیش از حد و مکرر
 • کلید در مکانی مرطوب یا مکانی که گازهای خورنده در آن وجود دارد (کلر استخر) نصب شده است.
 • اگر سطوح نقطه تماس کنترل فشار سوخته باشد، ممکن است در روشن شدن پمپ اختلال ایجاد کند.

در حالی که می‌توان این سطوح را تمیز کرد یا حتی سوهان زد تا دوباره سوئیچ به‌طور موقت کار کند، اما برای رفع دلیل روشن نشدن اتومات پمپ سوئیچ باید تعویض شود.

10. گرم شدن بیش از حد پمپ آب، علت کار نکردن اتومات پمپ آب خانگی

اگر پمپ ساعت‌ها به‌طور مداوم کار کند، ممکن است بیش از حد گرم شود. برخی از پمپ‌های آب، به‌ویژه پمپ‌های شناور دارای یک کلید اضافه بار حرارتی هستند که در صورت گرم شدن بیش از حد پمپ، پمپ را خاموش می‌کند. کلیدهای اضافه بار پمپ شناور وقتی موتور پمپ خنک شود، به‌طور خودکار تنظیم می‌شوند.

پمپی با یاتاقان‌های بد، موتور خراب یا ولتاژ پایین نیز می‌تواند بیش از حد گرم شده و در تنظیم مجدد حرارتی خاموش شود و همین موضوع علت خرابی  پمپ آب خانگی باشد.

11. سیم‌کشی پمپ را بررسی کنید

اگر در پمپ برق وجود داشته باشد اما پمپ روشن نشود، ممکن است علت روشن نشدن اتومات پمپ آب خانگی قطع شدن سیم‌کشی بین کنترل پمپ و موتور پمپ باشد. سیم‌کشی برق آسیب‌دیده ناامن است و خطر آتش‌سوزی، برق‌گرفتگی یا حتی مرگ را در پی دارد. در این شرایط حتما از یک برق‌کار مجاز برای آزمایش سیم‌کشی پمپ کمک بگیرید. فراموش نکنید که کارشناسان کاربلد آچاره برای حل این مشکل در کنار شما خواهند بود.

3/5 - (8 امتیاز)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا

نصب و تعمیر پمپ آب

درخواست تعمیر و عیب یابی انواع پمپ آب!

 

کلیک کنید