مزایا و معایب سرامیک خودرو را قبل از صرف هزینه بررسی کنید!

خودروسرویس و نگهداریصافکاری و نقاشی

در سال‌های اخیر پوشش سرامیک بدنه خودرو بسیار مورد توجه دارندگان وسایل‌نقلیه قرار گرفته است؛ به طوری که هزینه‌ قابل توجهی صرف آن می‌کنند. با توجه به اینکه این پوشش حفاظتی برای مدت طولانی روی بدنه خودرو باقی می‌ماند، بهتر است ویژگی‌های آن را بدانیم و مزایا و معایب سرامیک خودرو را بررسی کنیم.

چنانچه در خصوص سرامیک خودرو نیاز به مشاوره و خدمات دارید، می‌توانید از طریق سایت خدمات آچاره ضمن مشاهده قیمت سرامیک خودرو در محل سفارش خود را ثبت کنید و با متخصصان آچاره به‌ صورت رایگان مشورت نمایید.

نکات کلیدی

 • به طور معمول، فرآیند اعمال پوشش سرامیک خودرو دو تا سه روز طول می‌کشد.
 • تا 7 روز بعد از پوشش سرامیک از شستشوی خودروی خود خودداری کنید!
 • برای تمیز کردن سرامیک خودرو باید از پارچه میکروفیبر با کیفیت بالا استفاده کنید.
 • سرامیک خودرو پوشش دائمی نیست و به مرور زمان از بین می‌رود. با این حال می‌توان با نگهداری مناسب ماندگاری این پوشش را تا چندین سال افزایش داد.

پوشش سرامیکی چیست؟

قبل از اینکه به بررسی مزایا و معایب سرامیک بدنه خودرو بپردازیم بهتر است با ویژگی‌های این پوشش بیشتر آشنا شویم. بیایید ببینیم سرامیک خودرو چیست و چه چیزی آن را از سایر پوشش‌های محافظ خودرو متمایز می‌کند.

پوشش سرامیکی را پوشش نانو سرامیکی هم می‌نامند؛ چون از ذرات میکروسکوپی مخلوط در پایه پلیمری مایع تشکیل شده است. این فناوری مشابه آسفالت است که شامل سنگریزه در پایه قیر می‌شود و مقاومت بالایی دارد.

سرامیک خودرو لایه محافظ نیمه‌دائمی و شفافی است که به اندازه لایه نازک آسفالت استحکام دارد. واکس خودرو بسیار نرم‌تر است و ماندگاری دائمی ندارد.

بنابراین باید مقدار بیشتری روی بدنه خودرو اعمال شود. از این رو با توجه به مزایا و معایب سرامیک خودرو، پوشش سرامیکی نسبت به واکس محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

معایب سرامیک بدنه خودرو

از جنبه فنی‌تر سرامیک خودرو پوشش پلیمری مایع، نیمه‌دائمی و مبتنی بر فناوری نانو است. این پوشش از سطح رنگ خودروی شما محافظت می‌کند تا درخشندگی طبیعی آن حفظ شود. علاوه بر این نقش محافظتی در برابر آسیب‌های محیطی دارد.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت کاور و سرامیک خودرو کلیک کنید.)

فناوری به‌کار رفته در تولید سرامیک خودرو

پوشش سرامیکی خودرو از دو جزء اصلی رزین و حلال تشکیل می‌شود. رزین معمولاً سیلیکون دی اکسید (SiO2) است که سختی، آب‌گریزی و درخشندگی را ایجاد می‌کند. سیلیکون ماده اصلی در ساخت شیشه است و پوشش سرامیکی را شیشه مایع یا پوشش شیشه‌ای هم می‌نامند.

حلال به عنوان عنصر دوم سرامیک خودرو به دلیل ماهیت شیمیایی SiO2 اضافه می‌شود. رزین SiO2 به صورت مایع است و باید با کمک حلال نگهداری شود. چون در معرض هوای آزاد به سرعت به جامد تبدیل می‌شود. حلال نقش مهمی در ماندگاری SiO2 به صورت مایع ایفا می‌کند.

بررسی مزایا و معایب سرامیک خودرو

بسیاری از افراد دوست دارند خودروی جذاب و زیبایی داشته باشند و به دنبال راهی برای محافظت از رنگ ماشین خود هستند. مردم تا سال‌های اخیر از واکس برای محافظت از سطوح و نمای بیرونی خودرو استفاده می‌کردند؛ اما این پوشش نیاز به تجدید مداوم دارد و به‌صرفه نیست.

از این رو فرمول جدیدی جایگزین واکس خودرو شده است که ماندگاری بیشتری دارد. پوشش سرامیکی روشی موثر برای حفظ رنگ خودرو است. این پوشش زیبایی ظاهر خودرو را بیشتر می‌کند و در عین حال نقش حفاظتی در برابر عوامل خارجی دارد.

حرف و سخن در مورد مزایا و معایب سرامیک خودرو بسیار است که باید در نظر گرفته شوند. بالا بودن هزینه‌های اولیه و نیاز به نیروی کار حرفه‌ای از جمله معایب سرامیک خودرو محسوب می‌شوند.

سرامیک خودرو پوشش دائمی نیست و به مرور زمان از بین می‌رود. با این حال می‌توان با نگهداری مناسب ماندگاری این پوشش را تا چندین سال افزایش داد. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما به اصلی‌ترین مزایا و معایب سرامیک خودرو می‌پردازیم.

مزایا و معایب سرامیک خودرو

 • مزایای سرامیک بدنه خودرو

امروزه سرامیک خودرو به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های محافظت از رنگ خودرو معرفی شده است. آشنایی با مزایا و معایب سرامیک خودرو به شما کمک می‌کند برای انجام این کار تصمیم‌گیری منطقی‌تری داشته باشید.

 1. پوشش سرامیکی از رنگ خودروی شما در برابر آسیب ناشی از عوامل محیطی، اشعه ماوراء بنفش، خط و خش و لکه‌های شیمیایی محافظت می‌کند.
 2. پوشش سرامیک نمای بیرونی خودرو را درخشان و آینه مانند می‌کند. دی اکسید تیتانیوم موجود در پوشش محافظ سرامیک نور را منعکس می‌کند و باعث درخشش سطح خودرو می‌شود.
 3. به دلیل لایه آب‌گریز ماده اکسید آلومینیوم، شستشو و تمیز کردن سرامیک خودرو آسان است. به طوری که آلودگی‌های سطح ماشین را می‌توان بدون زحمت و با شستشوی معمولی در خانه تمیز کرد.
 4. زمانی که بدنه خودرو با لایه‌ای از سرامیک پوشانده می‌شود رنگ اصلی خودرو با هوا تماس پیدا نمی‌کند. به این ترتیب از نفوذ رطوبت و زنگ‌زدگی خودرو جلوگیری خواهد شد. در نتیجه رنگ ماشین ماندگاری طولانی‌تری دارد.

با این که سرامیک خودرو بین همه روش‌های محافظت از رنگ محبوبیت بیشتری دارد؛ اما بدون عیب هم نیست. در ادامه فهرستی از معایب سرامیک خودرو را با هم بررسی می‌کنیم.

 •  معایب سرامیک بدنه خودرو

در مبحث مزایا و معایب سرامیک خودرو لازم است در این قسمت با نقاط منفی آن هم آشنا شویم. هزینه بالا اولین دغدغه افرادی است که سرامیک خودرو را برای پوشش خودروی خود انتخاب می‌کنند. در ادامه چند نقطه ضعف مهم سرامیک خودرو را با هم مرور می‌کنیم.

1. پوشش سرامیک خودرو گران است

قیمت بالای پوشش سرامیکی خودرو مهمترین نقطه ضعف آن است. بیشتر مردم از هزینه بالای سرامیک خودرو شکایت دارند. اجرای پوشش سرامیک خودرو به دانش، تجربه، ابزارهای مخصوص اصلاح رنگ، لامپ‌های UV و فضای اختصاصی برای چسباندن رنگ نیاز دارد.

2. اجرای سرامیک خودرو سخت است

اگر تمام تجهیزات و فضای کافی برای اجرای پوشش سرامیکی در اختیار داشته باشید باز هم به دانش کافی نیاز دارید. نکات و ترفندهای بسیار مهمی برای استفاده از پوشش سرامیکی وجود دارد که بسیاری از مردم آن‌ها را نمی‌دانند.

3. سرامیک نیاز به آماده‌سازی کامل رنگ دارد

تمام پوشش‌های محافظ رنگ مستلزم آماده‌سازی سطح زیرساز هستند. برای پوشش سرامیکی، روکش رنگ خودرو باید سالم و صاف باشد. در غیر این صورت ماندگاری پوشش سرامیک کاهش پیدا می‌کند.

4. بعضی از پوشش‌های سرامیکی در دسترس همگان نیستند

اکثر پوشش‌های سرامیکی در بازار موجود هستند؛ اما بعضی از شرکت‌ها محصولات حرفه‌ای‌تری دارند که آنها را به افراد عادی نمی‌فروشند. تنها در صورتی می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید که دوره‌های آموزشی اجرای آنها را بگذرانید.

5. لکه‌های آب روی سرامیک خودرو راحت‌تر ایجاد می‌شوند

تشکیل لکه‌های آب یکی از مهم‌ترین معایب سرامیک بدنه خودرو به شمار می‌رود. پوشش سرامیک برای جلوگیری از آسیب رنگ ناشی از آلاینده‌های مختلف تولید و اعمال می‌شود؛ اما این پوشش محافظت کافی برای جلوگیری از لکه آب را ایجاد نمی‌کند.

معایب سرامیک بدنه خودرو

6. تبلیغات غیرواقع در مورد مزایا و معایب سرامیک خودرو

بعضی از تولیدکنندگان ادعا دارند که پوشش‌های سرامیکی آن‌ها تا 9 سال دوام می‌آورند. این ادعا تنها در صورتی امکان‌پذیر است که ماشین خود را برای همیشه در گاراژ نگه دارید!

بر اساس تجربه علاقه‌مندان سرامیک خودرو، پوشش سرامیکی ماشین شما بیش از 5 سال عمر کند. اگر گاراژ ندارید و سرویس ماشین خود را به طور منظم انجام نمی‌دهید چه بسا سرامیک خودروی شما زودتر از پنج سال خراب شود.

7. پوشش سرامیکی نیاز به نگهداری منظم دارد

نگهداری از سرامیک خودرو برای استفاده حداکثری و ماندگاری بیشتر آن لازم و ضروری است. شستن ماشین با شامپوهای دارای pH خنثی، استفاده از تقویت‌کننده‌های سرامیک، نگهداری خودرو در گاراژ و خشک کردن خودرو بعد از شستشو از جمله اقدامات مهمی است که باید انجام دهید.

اگر از پوشش سرامیکی روی خودروی خود استفاده نکرده‌اید باز هم باید کارهای بالا را به طور مرتب انجام دهید. ما موارد بالا را به عنوان نقطه ضعف سرامیک خودرو در نظر می‌گیریم؛ چون باید برای انجام آن‌ها هزینه زیادی بپردازید.

پوشش سرامیکی چگونه عمل می‌کند؟

بعد از آشنایی با مزایا و معایب سرامیک خودرو بیایید کمی درباره مکانیزم این پوشش صحبت کنیم. سرامیک خودرو با استفاده از ماژول‌های نانو ساخته می‌شود که از منافذ رنگ روی سطح خودرو ریزتر هستند.

به طور طبیعی نانو ذرات پوشش سرامیکی وارد منافذ ریز رنگ خودرو شده و پیوند مکانیکی محکمی را ایجاد می‌کنند. همانطور که قبلا گفتیم پوشش سرامیکی روی خودرو در تماس با هوای آزاد قرار می‌گیرد و فرآیند کریستال شدن آغاز می‌شود.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که حلال تبخیر شده و سیلیکون مایع را در معرض هوا قرار می‌دهد. در نتیجه منجر به سخت شدن آن شده و پیوند مکانیکی با پوشش شفاف رنگ خودرو ایجاد می‌شود.

بعد از ایجاد پیوند مکانیکی بین پوشش سرامیکی و سطح رنگ خودرو ذرات سرامیکی به هم متصل می‌شوند و محافظ قوی روی رنگ ایجاد می‌کنند. این لایه محافظ در برابر آلاینده‌های خارجی و اشعه UV مقاومت بالایی دارد.

خاصیت آب‌گریزی سرامیک نقش مهمی در حفاظت از رنگ خودرو دارد. زمانی که آب یا مایعات دیگر با پوشش تماس پیدا کنند ذرات را به هم می‌ریزند و خاک، کثیفی و آلاینده‌ها را با خود می‌برند. به همین دلیل رنگ تمیز به نظر می‌رسد و تمیز کردن خودرو آسان‌تر می‌شود.

چگونه پوشش سرامیکی را اعمال کنیم؟

استفاده از پوشش سرامیک روی ماشین نیازمند آماده‌سازی دقیق و توجه به جزئیات است. برای انجام موفقیت‌آمیز این پروسه مراحل زیر را دنبال کنید.

قبل از هر کاری باید مواد و ابزار لازم را تهیه کنید. برای اجرای سرامیک خودرو به وسایل و تجهیزات زیر نیاز داریم:

 • محلول پوشش سرامیکی
 • پد اپلیکاتور یا پارچه میکروفیبر
 • ایزوپروپیل الکل (غلظت 70 درصد یا بالاتر)
 • حوله‌های میکروفیبر
 • شامپو مخصوص ماشین با pH خنثی
 • دستکش و عینک محافظ

حالا مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید.

 • برای از بین بردن آلودگی‌هایی همچون شیره درختان یا فضولات پرندگان بدنه خودرو را به خوبی بشویید.
 • برای خشک کردن کامل ماشین از حوله‌های میکروفایبر استفاده کنید. دقت کنید هیچ لکه‌ای از آب روی ماشین باقی نماند.
 • رنگ ماشین را به دقت بررسی کنید. برای اجرای پوشش سرامیکی روی بدنه خودرو باید خراش‌ها یا ترک‌خوردگی‌ها را قبل از شروع به کار برطرف کنید.
 • با پارچه میکروفیبر آغشته به ایزوپروپیل الکل تمام سطح رنگ شده را تمیز کنید. با این کار باقی مانده لکه‌ها و کثیفی‌ها را از بین می‌برید و سطح را برای پوشش آماده می‌کنید.

معایب سرامیک خودرو

 • برای اجرای سرامیک خودرو مکانی سایه را انتخاب کنید.
 • قبل از استفاده، محلول پوشش سرامیکی را به خوبی تکان دهید.
 • چند قطره از محلول را روی پد اپلیکاتور بمالید. بهتر است ابتدا لایه نازکی بزنید و در صورت نیاز چندین بار تکرار کنید.
 • بعد از اعمال پوشش روی قسمتی از ماشین کمی صبر کنید تا پوشش تیره و براق شود.

مزایا و معایب سرامیک خودرو

 • اکثر پوشش‌ها بعد از اعمال نیاز به زمان برای خشک شدن دارند. این زمان بسته به محصول از چند ساعت تا یک روز متغیر است.
 • از شستن ماشین تا زمانی که توصیه شده خودداری کنید. ماشین شما نباید در معرض آلاینده‌هایی قرار بگیرد که سطح پوشش سرامیک را خراب می‌کنند.
 • با این که سرامیک نقش محافظتی از رنگ ماشین دارد؛ اما نگهداری منظم از این پوشش برای ماندگاری و اثربخشی آن ضروری است.

فراموش نکنید پروسه اعمال پوش سرامیک به محصول خاصی که استفاده می‌کنید بستگی دارد؛ بنابراین برای نتیجه بهتر به دستورالعمل‌های درج شده روی محصول توجه کنید. اگر در این کار مهارت کافی ندارید از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

سخن پایانی

همزمان با پیشرفت تکنولوژی و اکتشافات علمی، پوشش‌های سرامیکی هم توسعه پیدا می‌کنند. به همین دلیل ما پوشش‌های سرامیکی را به عنوان بهترین راه برای محافظت از رنگ اتومبیل شما معرفی می‌کنیم. گرچه چشم پوشی از معایب این پوشش می‌تواند مشکلاتی را در آینده ایجاد کند.

با وجود تمام مزایا و معایب سرامیک خودرو پیشنهاد ما به شما این است که از این پوشش به عنوان محافظت از رنگ ماشین خود استفاده کنید. سرامیک خودرو بهترین محافظت را در برابر آلودگی‌ها ارائه می‌دهد و ماندگاری بیشتری نسبت به واکس‌ها دارد.

سوالات متداول

آیا ارزش دارد برای سرامیک خودرو هزینه کنم؟

پوشش سرامیکی لایه محافظت خوبی برای سطح رنگ ماشین است. این پوشش نه تنها ماندگاری رنگ خودرو را افزایش می‌دهد، بلکه ظاهری براق و زیبا به ماشین شما می‌بخشد و اگر در این زمینه هزینه کنید، مطمئنا سود خواهد داشت.

معایب پوشش سرامیکی چیست؟

پوشش سرامیکی خودرو گران است و به نگهداری بیشتری نسبت به رنگ معمولی نیاز دارد.

ماندگاری سرامیک خودرو چقدر است؟

در بیشتر موارد پوشش سرامیکی خودرو بین دو تا پنج سال دوام دارد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا