برای امنیت بیشتر به علائم خرابی سر پلوس توجه کنید!

خودروسرویس و نگهداریمکانیک خودرو

یکی از مهم‌ترین علائم خرابی سر پلوس نچرخیدن لاستیک‌ها است. این اتفاق ممکن است هنگام رانندگی یا سرعت گرفتن ماشین رخ دهد. اگر سر پلوس ماشین شما خراب باشد ممکن است زمان رانندگی صدای ارتعاش، کلیک یا کوبیدن بشنوید؛ حتی احتمال دارد ماشین شما حرکت نکند.

خرابی پلوس نشانه‌های متعددی دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید از خطرات جدی حین رانندگی جلوگیری کنید. آنچه در این مقاله می‌خوانید علائم خرابی پلوس و سر پلوس و همچنین نحوه رفع مشکلات ناشی از آن است. با ما همراه باشید تا این مشکل خودرو را با هم بررسی کنیم.

یادآور می‌شویم که خدمات تعمیر خودرو در محل و همچنین مکانیک سیار ماشین در محل تهران از سرویس‌های پردرخواستی هستند که توسط تیم امدادرسانی سیار ارائه می‌شود. چنانچه برای رفع مشکل خودروی خود نیاز به نظر کارشناسی دارید، روی لینک مربوطه کلیک کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • از مهم‌ترین علائم خرابی سر پلوس می‌توان به لرزش ماشین، صدای غیرمعمول زیر وسیله‌نقلیه، لرزش عجیب لاستیک‌ها و عدم کنترل فرمان اشاره کرد.
 • خرابی سر پلوس در حین رانندگی می‌تواند باعث مشکلات جدی در کنترل فرمان شود. چون روی عملکرد سیستم فرمان تأثیر می‌گذارد.
 • رانندگی با سرعت بالا روی دست‌اندازها، چاله‌ها و سرعت‌گیرها به سیستم تعلیق وسیله‌نقلیه فشار وارد می‌کند و ممکن است یک یا هر دو پلوس خراب شود یا بشکند.

پلوس خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

پلوس میله بزرگی است که به موتور، سیستم فرمان، گیربکس و چرخ‌ها متصل می‌شود. موتور و گیربکس نیرو را به محور و چرخ‌های محرک انتقال می‌دهند. این نیرو باعث می‌شود چرخ‌های ماشین شما بچرخند.

سر پلوس قطعه‌ای مهم است که محل اتصال پلوس‌ها به چرخ‌ها محسوب می‌شود و در انتقال نیرو نقش اصلی را دارد. سر پلوس در قسمت انتهایی پلوس جایی که به چرخ‌ها متصل می‌شود قرار دارد. این قسمت باید متحرک باشد تا در پیچ و خم‌ها و زمان دور زدن، خودرو به‌آرامی حرکت کند.

بنابراین می‌توان وظیفه اصلی سر پلوس را چرخش پیچشی پلوس‌های ماشین دانست. خرابی پلوس و سر پلوس خطرات جدی برای راننده و سرنشینان ایجاد می‌کند؛ بنابراین آشنایی با علائم خرابی این قطعات ضامن سلامت شما حین رانندگی خواهد بود.

علائم خرابی پلوس

علل خرابی یا شکستگی پلوس‌ها

قبل از اینکه به علائم و خطرات خرابي سر پلوس بپردازیم باید با دلایل این مشکل آشنا شویم. همه خودروها دارای دو پلوس و خودروهای سنگین دارای چهار پلوس هستند. پلوس‌ها به چرخ‌ها متصل می‌شوند و شفت‌های مرکزی هستند که چرخ‌ها را می‌چرخانند.

بدون این محورها نیروی لازم برای چرخیدن چرخ‌های وسیله‌نقلیه شما تولید نمی‌شود. عوامل متعددی را می‌توان مسئول خرابی پلوس‌ها دانست. در ادامه این دلایل را لیست می‌کنیم.

 • تصادفات شدید که باعث آسیب به چرخ و سر پلوس شود
 • پوسیدگی فلزات ناشی از زنگ‌زدگی و شکنندگی در خودروهای قدیمی‌تر و بالا بودن مسافت پیموده شده
 • بارگیری بیش‌ازحد وسایل‌نقلیه با بار یا مسافر بیش از ظرفیت آن
 • شرایط جاده‌ای که به پلوس‌ها فشار وارد می‌کند مانند دست‌اندازها و چاله‌های بزرگ

توصیه می‌کنیم برای کاهش خطر خرابی پلوس ماشین در جاده‌های ناهموار با احتیاط رانندگی کنید. رانندگی با سرعت بالا روی دست‌اندازها، چاله‌ها و سرعت‌گیرها به سیستم تعلیق وسیله‌نقلیه فشار وارد می‌کند و ممکن است یک یا هر دو پلوس خراب شود یا بشکند.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

علائم خرابی سر پلوس

تا اینجای مقاله با عواملی که به خرابی پلوس و سر پلوس منجر می‌شوند آشنا شدیم. وقت آن رسیده که بدانیم چگونه خرابی سر پلوس را تشخیص بدیم؟ در حالت کلی اگر متوجه صداهای ناگهانی، ارتعاشات غیرمعمول خودرو و کاهش قدرت چرخ‌ها شدید ممکن است سر پلوس شکسته باشد.

در ادامه با علائم خرابی این قطعات خودرو بیشتر آشنا خواهیم شد.

 • لاستیک‌ها نمی‌چرخند

یکی از رایج‌ترین علائم خرابی پلوس این است که لاستیک‌های ماشین شما نمی‌چرخند. این مشکل ممکن است به‌طور ناگهانی در زمان رانندگی یا وقت شتاب گرفتن اتفاق بیفتد. در این شرایط هر چقدر فشار وارد کنید باز هم چرخ‌ها نمی‌چرخند چون پلوس‌ها شکسته‌اند.

خرابي سر پلوس

 • شتاب گرفتن خودرو سخت شده است

در برخی موارد می‌توانید با وجود خرابی پلوس رانندگی کنید. اگرچه ما این کار را اصلا توصیه نمی‌کنیم. در این شرایط ممکن است چرخ‌های خودرو بچرخند؛ اما لازم است فشار زیادی برای این کار وارد کنید.

اگر پلوس و سر پلوس آسیب دیده یا خم شده باشند لازم است برای به حرکت درآوردن وسیله‌نقلیه خود، روی پدال گاز فشار بیشتری وارد کنید. بررسی و عیب‌یابی پلوس و سر پلوس آسیب‌ دیده و خراب باید در اسرع وقت توسط تعمیرکار متخصص انجام شود.

 • صداهای غیرمعمول

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی سر پلوس صداهای غیرمعمول است. در این شرایط ممکن است صدایی شبیه به کوبیدن را بشنوید در حالی که چرخ‌های خودرو شروع به چرخیدن می‌کنند. رانندگی سریع از روی دست‌اندازها ممکن است به خرابی یا شکستن پلوس منجر شود.

چگونه خرابی سر پلوس را تشخیص بدیم؟

 • لرزش ماشین حین رانندگی

عوامل زیادی وجود دارد که به لرزش چرخ‌های خودرو در حین رانندگی منجر می‌شوند. میزان نبودن باد لاستیک‌ها، چرخ‌های نامتعادل و حتی شل شدن مهره‌های لاستیک می‌توانند باعث لرزش چرخ‌ها و خودروی شما شوند.

می‌توان با اطمینان گفت که لرزش ماشین حین رانندگی یکی از مهم‌ترین علائم خرابی سر پلوس است. برای بررسی این مشکل بهتر است با تعمیرکار مشورت کنید؛ چون این کار فنی است و به دانش و تجربه کافی نیاز دارد.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

 • تراز نبودن لنت ترمز

اگر پلوس یا سر پلوس شکسته یا خراب باشد تراز بین لنت ترمز، روتورها و چرخ‌ها از بین می‌رود. علائم نشان‌دهنده تراز نبودن لنت‌های ترمز شامل لیز خوردن یا سر خوردن خودرو تا زمان توقف است. اگر این مشکل را رفع نکنید ممکن است در زمان ترمز کنترل خودرو را از دست بدهید.

علائم خرابی پلوس

خطرات خرابی پلوس

اگر پلوس ماشین شما در حین رانندگی بشکند یا خراب شود عواقب جدی برای عملکرد خودرو و ایمنی شما خواهد داشت. مهم‌ترین و پرتکرارترین خطرات خرابی پلوس ماشین در حین رانندگی عبارتند از؛

1. کاهش انتقال نیرو

کاهش ناگهانی و محسوس شتاب مهم‌ترین خطر خرابی سر پلوس ماشین به‌شمار می‌رود. به‌علت خرابي سر پلوس ممکن است سرعت وسیله‌نقلیه ثابت نماند یا حتی به‌طور کامل متوقف شود.

کاهش انتقال نیرو تأثیر قابل توجهی روی کنترل‌پذیری خودرو دارد. کنترل فرمان خودرو مشکل می‌شود و ممکن است موقعیت‌های خطرناکی را در جاده ایجاد کند.

2. انحراف چرخ‌ها

تسمه‌های پلوس نقش مهمی در تحمل وزن خودرو و انتقال نیرو به چرخ‌ها دارند. زمانی که پلوس یا سر پلوس می‌شکند به ناهماهنگی بین چرخ‌ها منتهی می‌شود. این ناهماهنگی مشکلاتی را ایجاد می‌کند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم؛

 • کشیده شدن وسیله‌نقلیه به یک طرف
 • ناپایداری فرمان
 • عدم کنترل خودرو

به دلایلی که ذکر شد کنترل ماشین و حفظ مسیر مورد نظر ممکن است چالش‌برانگیز باشد.

چگونه خرابی سر پلوس را تشخیص بدیم؟

3. نچرخیدن لاستیک‌ها

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های خرابی سر پلوس نچرخیدن لاستیک‌های خودرو است. صرف‌‌نظر از میزان قدرت و گشتاور اعمال شده به پلوس چرخ‌ها به‌دلیل شکستگی یا خرابی سر پلوس ثابت می‌مانند.

4. مشکل در کنترل فرمان

خرابی سر پلوس در حین رانندگی می‌تواند باعث مشکلات جدی در کنترل فرمان شود. چون روی عملکرد سیستم فرمان تأثیر می‌گذارد. بدون پشتیبانی پلوس‌ها چرخ مرتبط با سر پلوس شکسته یا خراب به فرمان پاسخ مناسبی نمی‌دهد.

این اتفاق می‌تواند به لرزش فرمان، عدم پاسخگویی یا نامنظم شدن فرمان منجر شود. به این ترتیب چرخش و انحراف خودرو از مسیر مورد نظر دشوار می‌شود. پلوس خراب باعث می‌شود چرخ آسیب دیده به‌طور مستقل رفتار کند و این جدی‌ترین خطر خرابی سر پلوس ماشین محسوب می‌شود.

خطر خرابی پلوس ماشین | خرابی سر پلوس

5. افزایش خطر تصادفات

کاهش ناگهانی نیرو، ناهماهنگی چرخ‌ها و مشکل در کنترل فرمان خطر تصادفات را به‌میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. در این وضعیت ثبات و کنترل خودرو به خطر افتاده و حفظ شرایط رانندگی ایمن مشکل می‌شود.

اگر مشکوک هستید که پلوس ماشین شما در حین رانندگی شکسته یا خراب شده است مهم‌ترین نکته حفظ ایمنی خود و دیگران در جاده در حین رانندگی است. برای عیب‌یابی خرابی سر پلوس و رفع مشکل بهتر است در اسرع وقت به تعمیرکار ماشین مراجعه کنید تا از هزینه‌های بیشتر جلوگیری کرده باشید.

جمع‌بندی

شکستن یا خرابی سر پلوس خودرو در حین رانندگی وضعیت جدی است که نیاز به توجه فوری دارد. خطرات خرابی پلوس شامل ناهماهنگی چرخ‌ها، مشکلات فرمان و عدم کنترل خودرو می‌شود. این مسائل روی پایداری خودرو تأثیر می‌گذارند و خطرات بسیاری به‌همراه خواهند داشت.

اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید از رانندگی با پلوس شکسته و خراب خودداری کنید؛ چون ممکن است خرابی سر پلوس منجر به آسیب‌های بیشتری شود و ایمنی شما را به خطر بیندازد.

سوالات متداول

اگر سر پلوس خودرو آسیب ببیند چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که پلوس خودرو خراب شود متوجه برخی مشکلات ترمز خواهید شد. لنت‌های ترمز جابه‌جا می‌شوند و با چرخ‌ها و روتورها هماهنگ نیستند. حتی ممکن است متوجه لغزیدن یا سر خوردن خودرو در زمان توقف شوید. با گذشت زمان، ترمزها هم از کار می‌افتند.

خرابی پلوس چقدر خطرناک است؟

پلوس معیوب می‌تواند به سیستم تعلیق خودرو آسیب بزند یا باعث ساییدگی لاستیک شود. حتی گاهی به گیربکس آسیب می‌رساند که تعمیر آن بسیار پرهزینه است. حتی ممکن است خودرو در جاده به‌طور ناگهانی از کار بیفتد که منجر به صدمات جدی خواهد شد.

آیا ارزش دارد پلوس شکسته را تعمیر کنیم؟

خرابی پلوس باید در اسرع وقت تعمیر شود. این مشکل کاملا جدی است و رانندگی با پلوس شکسته و خراب باعث آسیب جدی به ماشین شما می‌شود. پلوس قطعه مهمی است که چرخ‌ها را در جای خود نگه می‌دارد و وزن خودروی شما را تحمل می‌کند.

چه عواملی باعث آسیب دیدن پلوس می‌شود؟

مواردی که ممکن است به خرابی پلوس خودرو منجر شود عبارتند از: نگهداری ضعیف، تصادف خودرو، برخورد به جدول‌ها، رانندگی سریع روی چاله‌ها یا دست‌اندازها و بار بیش‌ازحد ظرفیت وسیله‌نقلیه.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا