فرمول درست کردن انواع دوغاب سیمان

ساختمانبازسازی و دکوراسیون

یکی از ترکیبات روان و مهم که در تمام سازه‌های ساختمانی به کار رفته است؛ دوغاب می‌باشد. اگر کارگران و مهندسان ساختمان به قواعد و اصول اولیه‌ی درست کردن دوغاب سیمان پایبند نباشند؛ سازه‌ی نهایی آن‌ها از ویژگی و مشخصات خوبی برخوردار نخواهد بود. در این مقاله به صورت مفصل درباره طرز تهیه‌ی دوغاب توضیح داده شده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

دوغاب سیمان

شما دو کاغذ را در نظر بگیرید، اگر این دو کاغذ به وسیله‌ی چسب یا هرگونه ماده‌ای به همدیگر وصل نشده بودند؛ مسلما با کوچک‌ترین حرکت یا بادی بر روی زمین می‌افتادند و کثیف می‌شدند. در صنعت ساختمان سازی دوغاب، مانند چسب عمل می‌کند و مصالحی هم چون آجر، بلوک، کاشی و سرامیک را به همدیگر متصل می‌کند. دوغاب ترکیبی با پایه‌ی سیمان است.

در ساختمان سازی از موادی هم چون سیمان، گچ، پودر سنگ و… با همان شکل پودری و خشک استفاده نمی‌کنند؛ بلکه برای این که قابل استفاده باشند؛ آن‌ها را با موادی مانند آب یا ماسه مخلوط می‌کنند. دوغاب سیمان، ترکیبی پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی محسوب می‌شود. دوغاب مهمترین ترکیبی است، که در ساختمان سازی برای پر کردن و ترمیم درز‌هایی که امکان ورود حشرات به داخل ساختمان وجود دارد؛ به کار می‌رود.

دوغاب سیمان

امروزه سیمان‌ها با دو رنگ به بازار عرضه می‌شوند. در ساختمان سازی نیز برای تهیه دوغاب از هر دو سیمان بهره می‌گیرند؛ چرا که نمی‌توان برای تمامی سازه‌های ساختمانی از یک دوغاب استفاده کرد. مواد تشکیل دهنده‌ی سیمان سیاه و سیمان سفید تا حدودی با یکدیگر متفاوت می‌باشد، به همین علت طرز تهیه دوغاب سیمان سیاه و سیمان سفید متفاوت است.

دوغاب، کاربرد فراوانی در ساختمان سازی دارد، از دوغاب برای کاشی کردن کف و دیوار و همین طور دیوار چینی استفاده می‌شود. اگر دوغاب که در هر قسمت از یک سازه استفاده شده است مقدار آب، ماسه، سیمان یا پودر سنگش مناسب نباشد؛ سبب شده به راحتی فرو بریزد و اصلا هیچ کاربردی نداشته باشد.

مطلب پیشنهادی بهترین روش‌های تمیز کردن سرامیک

دوغاب سیمان، از سیمان سیاه یا سیمان سفید، آب و مواد افزودنی‌ای هم چون پودر سنگ و رنگ‌های اکرولیک تشکیل شده تشکیل شده است. مقدار استفاده‌ی هر یک از مواد تشکیل دهنده دوغاب، مشخص می‌باشد. اگر افراد برای تهیه‌ی این ترکیب از مواد اولیه، بیش‌از اندازه استفاده کنند؛ به‌ضرر خودشان است، چرا که زمانی دوغاب از کارایی و عملکرد بالایی بهره‌مند می‌شود که غلظت آن خوب و مناسب باشد‌.

دوغاب سیمان چیست

دوغاب سفید بیشتر مناسب برای بند کشی کاشی‌های داخل ساختمان می‌باشد؛ چرا که کمی نسبت به عوامل جوی واکنش‌پذیر است و نمی‌تواند مقاومت خوبی در برابر عوامل جوی از خود نشان دهد.

مطلب پیشنهادی بازسازی تخصصی ساختمان

دوغاب سیمان سیاه، مقاومت بیشتری در برابر عوامل جوی دارد. به‌همین دلیل برای درز‌بندی و بند‌کشی کاشی و سرامیک حیاط مناسب‌تر از دیگر دوغاب‌ها می‌باشد. دوغاب‌های دیگری نیز امروزه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما بهترین آن‌ها که از گذشته  تا به امروز مورد استفاده بشر قرار گرفته است، دوغاب سیمان می‌باشد.

طرز تهیه دوغاب سیمان سیاه

دوغاب سیمان سیاه، نمونه ترین دوغاب در صنعت ساختمان سازی است؛ لذا نه تنها در ساخت ساختمان‌ها بلکه در ساخت تمامی سازه‌ها همانند تونل، پل و… نیز استفاده می‌شود. پرمصرف بودن دوغاب سیاه در این صنعت، سبب شده افراد زیادی تمایل به یادگیری طرز تهیه دوغاب سیمان سیاه را داشته باشند؛ چرا با یادگیری این فن می‌توانند در صنعت ساختمان‌سازی از جایگاه بالاتری برخوردار شوند.

طرز تهیه دوغاب سیمان سیاه زیاد دشوار نمی‌باشد. برای این که دوغابی عالی با کارکردی بالا درست کنید، لازم است به کوچک‌ترین قواعد ساخت این ترکیب پایبند باشید. نادیده گرفتن کوچک‌ترین قاعده در ساخت سیمان سیاه باعث می‌شود ترکیبی که شما درست کرده‌اید، بی‌مصرف شود.

اولین گام برای تهیه دوغاب سیاه، داشتن ظرفی تمیز است. این نکته را فراموش نکنید، هیچ‌گاه نمی‌توانید یک دوغاب را در ظرفی که در آن ملات تهیه کرده‌اید، درست کنید؛ زیرا ممکن است مواد موجود در ته ظرف با ترکیب شما مخلوط شود و تعادل و غلظت ترکیب را از بین ببرد.

طرز تهیه دوغاب سیمان سیاه

گام بعدی برای درست کردن دوغاب، اضافه کردن پودر سنگ به ظرف می‌باشد. اگر نیاز به دوغاب زیادی دارید، می‌توانید به ازای ۸ بیل پودر سنگ، نصف یک گونی سیمان سیاه را به ترکیب اضافه کنید. سپس به همان میزان که پودر سنگ ریختید، ماسه به دوغاب اضافه کنید.

مطلب پیشنهادی نحوه آماده سازی رنگ پلاستیک

گام سوم، اضافه کردن ۳ گالن آب به ترکیب می باشد. اگر ترکیب را به‌هم زدید؛ اما بیش از اندازه شل بود می‌توانید دوباره پودر سنگ به ترکیب اضافه کنید، اما در صورتی که سفت و سخت بود؛ به آهستگی به‌وسیله‌ی یک سطل ۱۰ لیتری به دوغاب آب اضافه کنید.

ترکیب آب و سیمان برای دوغاب سیمانی مهم‌ترین بخش تهیه دوغاب می‌باشد؛ به‌همین علت بدون اندازه به ترکیب، آب اضافه نکنید. این نکته را هیچ‌گاه فراموش نکنید. از آنجایی که خاصیت یا ویژگی اصلی سیمان، زود سفت شدن می‌باشد. تهیه‌ی دوغاب بیش‌از اندازه‌ی مصرف، درست نیست؛ چرا که باعث شده مصالح زیادی اسراف شود.

مزایا و معایب دوغاب سیمان

مزایا:

 • مقاومت و استحکام بالا
 • نداشتن گرد و غبار نسبت به دوغاب معمولی
 • اجرای آسان
 • کاهش هزینه
 • مقرون به صرفه
 • و…

 مزایا و معایب دوغاب سیمان

معایب:

 • ایجاد حساسیت پوستی برای فرد
 • سفت شدن زود هنگام

چرا استفاده درست از دوغاب سیمان الزامی است؟

شما در نظر بگیرید، در هنگام ساخت ساختمان‌ها یا هر گونه سازه‌ای، آجر‌ها یا بلوک‌ها بدون دوغاب یا ملات سیمانی بر روی یکدیگر قرار بگیرند؛ بدون‌شک با وزش باد کوتاهی فرو می‌ریزند و سبب شده افرادی که در آن ساختمان ساکن هستند، آسیب جدی‌ای ببینند. به‌نظر شما چنین ساختمانی ایمن است؟

مطمئنا، نظر تمام افراد نه است. به‌همین خاطر امروزه در ساخت کوچک‌ترین سازه نیز از دوغاب استفاده می‌کنند. درست کردن دوغاب سیمان، باعث شده آجر، بلوک، کاشی و سرامیک به شکل زیبایی بر روی همدیگر قرار بگیرند. دوغاب سیمانی تنها سبب زیبایی یک سازه نمی‌شود، بلکه ویژگی و مشخصات دیگری نیز به یک سازه ساختمانی می‌بخشد.

دوغاب سیمان

زمانی یک ساختمان از‌هر لحاظ، منحصر به‌فرد و برای زندگی بهترین گزینه است، که در برابر بلا‌های طبیعی هم چون زلزله و سیل مقاوم باشد.

از جمله کاربرد‌های دوغاب سیمانی در صنعت، عبارتند از:

 • آب بندی تونل‌های جاده‌ای
 • مقاله با نفوذ گاز در میادین گازی
 • افزایش مقاومت سازه‌های بتنی صنعتی (همانند برج خشک کننده)
 • پر کردن درز‌های غیر‌قابل دسترس
 • آب‌بندی یا بندکشی مکان‌های مرطوب از جمله استخر‌ها
 • و…
از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

انواع دوغاب

افراد معمولی که در صنعت ساختمان سازی هیچ سر رشته‌ای ندارند، معتقدند دوغاب تنها یک نوع می‌باشد. این فرضیه کاملا اشتباه است. دوغاب نیز مانند هر محصول و موادی دارای انواع مختلفی می‌باشد؛ چرا که در تمام مناطق و مکان‌ها نمی‌توان از یک دوغاب بهره‌گرفت.

از انواع پرطرفدار دوغاب در صنعت ساختمان‌سازی:

1. دوغاب سفید

این نوع از دوغاب‌ها از پودر خاک و سیمان سفید تشکیل شده اند. از دوغاب سفید بیشتر در نمای داخلی ساختمان استفاده می‌کنند؛ زیرا با ابزار آلات و محیط داخلی ساختمان‌ها همخوانی جالبی ایفا می‌کند.

مطلب پیشنهادی آموزش شستشوی پارکینگ خانه و ساختمان

2. دوغاب رنگی با پودر رنگ

این نوع از دوغاب‌ها به وسیله‌ی پودر خاک، سیمان سفید و مقداری پودر رنگ تهیه می‌شوند. از این دوغاب در بندکشی نمای داخلی و بیرونی ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. از آن جایی که می‌توان رنگ این نوع دوغاب را به دلخواه عوض کرد؛ کاربرد بالایی را در صنعت ساختمان سازی به خود اختصاص داده است.

3. دوغاب رنگی با آکریلیک

زمانی که درز‌ها را به وسیله ی دوغاب مورد نظر پر کردید. سپس به وسیله‌ی دوغاب رنگی که تشکیل شده از رنگ و آب می‌باشد. تمام درز‌ها را به وسیله‌ی قلمو و دوغاب تهیه شده رنگ کنید.


سرویس پیشنهادی آچاره : بازسازی خانه و ساختمان


4. دوغاب طوسی یا خاکستری

دوغاب خاکستری تشکیل شده از پودر خاک و سیمان سیاه می‌باشد.

5. دوغاب سیمان سیاه

این دوغاب پرمصرف، از سیمان سیاه، پودر سنگ و آب تشکیل شده است. از دوغاب سیمان سیاه در تمام سازه‌ها بهره می‌گیرند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا