سرویس و تعمیر کولر آبی سرویس و تعمیر کولر آبی

آموزش تمیز کردن کولر آبی در 6 مرحله

سرمایشسرمایش و گرمایشکولر آبی

تميز کردن کولر آبی بهترین راه برای بهبود عملکرد، افزایش قدرت خنک‌کنندگی و بالا بردن عمر کولر است. کولر آبی جایگزین کم‌مصرف و مناسب اسپیلت برای مناطقی با آب‌و‌هوای خشک است. اگر شما هم برای خنک کردن محیط خانه و محل کار خود از کولر آبی استفاده می‌کنید برای آگاهی از نحوه تمیز کردن و شستشوی کولر آبی این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

یکی از عوامل کلیدی در تمیز کردن قطعات کولر آبی جلوگیری از کپک زدن و بوی کپک‌زدگی است. در ادامه چند دستورالعمل آموزش تمیز کردن کولر آبی را شرح می‌دهیم تا بتوانید در زمان راه‌اندازی کولر در اوایل بهار و فصول گرم، تمیز کردن کولر آبی را به‌طور اساسی انجام دهید.

یادآور می‌شویم که یکی از خدمات پرتکرار آچاره تعمیر کولر آبی است که توسط تعمیرکاران ممتاز انجام می‌شود. شما می‌توانید جهت سرویس کولر و همچنین شستشو و انجام تعمیرات تخصصی از طریق وبسایت آچاره در بخش مربوطه سفارش خود را ثبت نمایید و از کارشناسان و تعمیرکاران مشاوره رایگان هم دریافت نمایید.

چنانچه به‌دلیل مشغله‌های شغلی و امور روزمره فرصت کافی برای نظافت منزل و محل کار خود را ندارید، می‌توانید از مهارت و تجربه نیروهای نظافتچی آچاره در این زمینه بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات نظافت منزل کلیک کنید یا با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

  • روشن بودن بیش‌ازحد کولر آبی بدون گردش هوای مناسب می‌تواند منجر به تجمع رطوبت و رشد کپک شود.
  • وضعیت پوشال‌ها روی عملکرد کلی کولر آبی تأثیر می‌گذارد. پوشال‌های کثیف مانع از خنک شدن هوا می‌شوند و هوا را آلوده می‌کنند و عامل ایجاد آسم و آلرژی هستند.
  • سرکه به ضدعفونی کردن کولر شما کمک می‌کند تا باکتری‌های جدید رشد نکنند.

نحوه کار کولر آبی چگونه است؟

قبل از پرداختن به نحوه شستن کولر آبی بهتر است با نحوه عمل این سیستم خنک‌کننده آشنا شویم. کولرهای آبی پیچیدگی کمتری نسبت به سیستم‌های کولر گازی دارند. کولرهای آبی به‌جای کمپرسور و سیستم کویل، دارای دمنده، ظرف تخلیه، پمپ چرخش و پدهای اواپراتور هستند.

زمانی که سیستم کولر آبی در حال کار است پمپ چرخشی متصل به منبع آب خارجی، آب را به بالای پدهای خنک‌کننده می‌پاشد. این پدهای پوشال به‌صورت عمودی روی کولر قرار گرفته‌اند. آب در حالی که در این پدها جریان دارد تبخیر می‌شود.

دمنده هوای تازه را از طریق پدها می‌کشد و هوای خنک را به گردش در می‌آورد یا هوا را از طریق پدها مستقیماً به داخل اتاق می‌دمد. بررسی، سرویس و تمیز کردن تمام این قطعات از جمله پروانه، شامل برنامه کامل تعمیر و نگهداری کولر آبی می‌شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

مراحل تمیز کردن کولر آبی

برای شستشو و تمیز کردن کولر آبی ابتدا باید وسایل لازم را تهیه کنید. برای این کار به سرکه، آب‌لیمو، مایع ظرفشویی، روغن برای روغنکاری، اسفنج و پارچه تمیز نیاز دارید. برای اجرای بهترین روش تمیز کردن کولر آبی بدون آسیب رساندن به آن مراحل زیر را دنبال کنید؛

مرحله 1: مخزن آب را تمیز کنید

قبل از اینکه شرح دهیم چگونه کولر آبی را تمیز کنیم، توصیه می‌کنیم که حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. برای شروع، کولر آبی را خاموش کنید و آن را از برق بکشید؛ زیرا خطر برق‌گرفتگی و آسیب‌های ناشی از حرکت تیغه‌های پروانه کولر بسیار جدی است و باید پیشگیری‌های لازم را انجام دهید.

پانل جلویی را باز کنید و مخزن آب را بردارید. مخزن آب را خالی کرده و با محلول 50-50 سرکه و آب پر کنید و بگذارید یک یا دو ساعت بماند. مخزن را خالی کنید، آن را با آب تمیز بشویید و با اسفنج مرطوب آن را پاک نمایید.
سرویس و تعمیر کولر آبی
سرویس و تعمیر کولر آبی

مرحله 2: پوشال‌های کولر را تمیز کنید

پوشال‌های خنک‌کننده را بردارید و آنها را حدود یک دقیقه در محلول آب و آب‌لیمو خیس کنید. با این کار رسوبات باقی‌مانده روی پوشال‌ها ناشی از آب سخت را از بین می‌برید. می‌توانید از محلول 50-50 سرکه و آب استفاده کنید؛ اما ممکن است سرکه بوی بدی به‌جا بگذارد.

قبل از گذاشتن پوشال‌ها در جای خودشان اجازه دهید در هوا خشک شوند. این کار را ماهی یک‌بار انجام دهید.

آموزش تمیز کردن کولر آبی

مرحله 3: قسمت بیرونی کولر را تمیز کنید

هر چند هفته یکبار، قسمت بیرونی کولر آبی را با اسفنج مرطوب تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

مرحله 4: پروانه کولر را تمیز و روغن‌کاری کنید

یک بار در ماه، تیغه‌های پروانه را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید. موتور پروانه را با چند قطره روغن روغن‌کاری کنید. تیغه‌های پروانه را بچرخانید تا مطمئن شوید آزادانه می‌چرخند و آنها را از نظر خوردگی یا رسوبات چک کنید.

اگر زنگ‌زدگی یا پوسته‌شدگی مشاهده کردید می‌توانید آن را با پارچه آغشته به سرکه پاک کنید. مراقب تیغه‌ها باشید. اگر خوردگی دارند ممکن است بدتر شوند؛ بنابراین لازم است آنها را تعویض کنید.

تميز کردن کولر آبي

مرحله 5: کولر را خوشبو کنید

با خوشبو کردن کولر با بوگیرهای تجاری از بوی کپک آن جلوگیری کنید. هر محصولی که خریداری می کنید را طبق دستورالعمل آن استفاده کنید.

مرحله 6: همه قطعات را نصب کنید

بگذارید مخزن آب و پوشال‌های خنک‌کننده به‌طور کامل خشک شوند که احتمالاً چندین ساعت طول می‌کشد. سپس همه قطعات را در جای خودشان قرار دهید، مخزن را با آب تازه پر کنید و کولر را روشن نمایید.

استعلام قیمت تعمیر کولر آبی

نحوه تمیز کردن پوشال‌های کولر آبی

پوشال‌های خنک‌کننده اجزای مهمی در عملکرد پروانه کولر آبی هستند. برای عملکرد خنک‌کنندگی مطلوب کولر آبی بهتر است پوشال‌های آن را ماهی یک‌بار تمیز کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

نحوه شستن کولر آبی

  • پوشال‌ها را با آب‌لیمو یا سرکه نمناک کنید

پوشال‌ها را به‌مدت 30 تا 60 ثانیه در مخلوطی از آب و آب‌لیمو فرو کنید. سرکه هم تاثیر خوبی دارد از محلول 50-50 آب و سرکه برای این کار استفاده کنید. اگر از سرکه استفاده کنید بوی آن ممکن است در پوشال‌ها بماند و رفع آن کمی دشوار است.

  • پوشال‌ها را در هوای آزاد خشک کنید

بعد از نمناک شدن پوشال‌ها کولر آبی آنها را کامل بشویید و کنار بگذارید تا خشک شوند. یادتان باشد پوشال‌ها باید قبل از قرار دادن دوباره در کولر کاملا خشک شده باشند.

پوشال‌های کولر بعد از چه مدتی باید تعویض شوند؟

یکی از مهمترین نکات در مورد تميز کردن کولر آبي زمان‌بندی تعویض پوشال‌ها است. اگر کولر آبی شما به‌اندازه گذشته خنک نمی‌کند بهترین راه‌حل تعویض پوشال‌ها خواهد بود.

به‌طورکلی نیازی به تعویض هر ساله پوشال‌ها نیست. با این حال این پروسه به نوع و طول عمر پوشال‌ها و مدت زمان و تعداد دفعات استفاده از کولر بستگی دارد. کیفیت آب هم روی طول عمر پوشال‌ها بی‌تاثیر نیست.

اگر پوشال‌ها ضخامت خود را از دست داده‌اند یا متوجه ساییدگی مواد شدید حتما باید آنها را تعویض کنید.

بررسی قطعات مکانیکی کولر آبی

در کنار آشنایی با نحوه شستن و تمیز کردن کولر آبی بررسی قطعات مکانیکی آن هم لازم و ضروری است. برای این کار بهتر است مهم‌ترین اجزاء را بررسی کنید که در ادامه شرح می‌دهیم؛

ثبت رایگان درخواست تعمیر کولر آبی

رسیدگی به موتور

در حالی که برای تمیز کردن کولر آبی اجزای آن را از هم جدا کرده‌اید چند قطره روغن روان‌کننده روی موتور و پروانه بریزید. روغن‌کاری قطعات موتور به روان کار کردن کولر آبی شما کمک می‌کند.

تمیز کردن کولر آبی

بررسی تیغه‌های پروانه

برای تمیز کردن پروانه کولر باید از حوله مرطوب استفاده کنید. پروانه کولر باید اول هر فصل گرما تمیز شود.

روش‌های تمیز کردن رسوبات داخل کولر آبی

تمیز کردن رسوبات جمع‌شده در کولر آبی یکی از جنبه‌های کلیدی نگهداری از این وسیله پرکاربرد است. رسوبات اغلب داخل بدنه کولر آبی جمع می‌شوند و اگر تمیز نشوند مشکلاتی را در عملکرد دستگاه ایجاد خواهند کرد. برای عملکرد بهتر کولر آبی خود را با هر تغییر فصلی تمیز کنید.

1. کاهش تجمع رسوبات کولر آبی

آب حاوی مواد معدنی است و تجمع رسوبات مشکل رایجی است که اغلب صاحبان کولرهای آبی باید نسبت به رفع آن اقدام کنند. برای اینکه تجمع رسوبات در کولر آبی به موضوع جدی تبدیل نشود، مراحل زیر را می‌توانید انجام دهید.

در ابتدا باید جریان آب روی پوشال‌ها را بیشتر کنید. لوله توزیع آب هم باید به‌طور مرتب شسته و تمیز شود. pH آب باید بین 6 تا 8 باقی بماند تا کولر آبی شما عملکرد بهتری داشته باشد.

بهترین روش تمیز کردن کولر آبی بدون آسیب رساندن به آن

2. پوشال‌های کولر آبی را تمیز نگه دارید

همانطور که در بالا توضیح دادیم تمیز کردن کولر آبی به کارکرد خنک‌کنندگی آن کمک می‌کند. اگر پوشال‌ها به‌موقع تمیز نشوند و نسبت به رفع شوره کولر آبی اقدامی نشود، در نهایت، عملکرد کل سیستم به خطر می‌افتد.

3. در طول فصل سرما روی کولر آبی را بپوشانید

کولر آبی باید در طول فصل سرما پوشیده بماند. زمانی که آب‌وهوا رو به سرما رفت و دیگر به کولر نیازی نیست بهتر است آن را با روکش محافظ بپوشانید. در غیر این صورت، گردوغبار و زباله در داخل کولر جمع‌شده و باعث بروز مشکلات بیشتر خواهد شد.

جمع‌بندی

اگر به فکر تمیز کردن کولر آبی خود هستید قبل از هر کاری دستگاه را خاموش کنید. پانل کناری را در مرحله بعد باز کنید. سپس پوشش کناری و پوشال‌ها را از دستگاه جدا نمایید. برای تمیز کردن پوشال‌ها از فشار آب زیاد استفاده نکنید چون ممکن است آسیب ببینند.

سپس مخزن کولر باید تمیز شود. حتماً در زمان تمیز کردن کولر آبی شیر تخلیه را باز کنید تا مخزن خالی و خشک شود. پس از تمیز کردن، چک کنید که شیر آب را بسته‌اید. پانل کناری را نصب کنید و مخزن و پوشال‌ها را در جای خودشان قرار دهید.

در کنار این موارد باید به تمیز کردن دریچه کولر هم توجه کنید.

سوالات متداول

چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

مقدار مساوی آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و از محلول برای تمیز کردن سطوح داخلی کولر آبی استفاده کنید. کولر را در فضای باز قرار دهید و بعد از حدود 30 دقیقه با استفاده از شلنگ باغبانی آن را بشویید. اگر لکه‌ها سرسخت هستند از آب لیمو برای از بین بردن آنها استفاده کنید.

آیا کولرهای آبی نیاز به تمیز کردن دارند؟

کولر آبی کثیف، بستر مناسبی برای رشد کپک، قارچ و باکتری است. کولر آبی را باید به‌طور منظم تمیز کنید و خانه خود را از این آلاینده‌های مضر در امان نگه دارید. به این ترتیب خود و خانواده‌تان را از بیماری‌های تنفسی یا آسم و حملات آلرژیک مصون نگه می‌دارید.

چه چیزی کپک را در کولر آبی از بین می‌برد؟

یک لیتر آب و یک فنجان مایع سفیدکننده را مخلوط کنید. پارچه تمیزی را به مخلوط آغشته کنید و از آن برای تمیز کردن داخل کولر استفاده نمایید. اجازه دهید مخلوط حدود 10 دقیقه بماند.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا