بررسی علت سوختن فیوز کولر پراید + نحوه تعویض فیوز

برق خودروخودروسیستم تهویه خودرومکانیک خودرو

فیوز کولر پراید یکی از بخش‌های جعبه فیوز است و عملکرد کولر ماشین را کنترل می‌کند. خرابی فیوز کولر دلیل اصلی قطع و وصل شدن کولر پراید است و در صورت سوختن فیوز باید هر چه زودتر تعویض شود.

اگر فیوز کولر خودروی شما سوخته باشد کولر به‌صورت متناوب خاموش و روشن می‌شود. تنها راه‌حل این مشکل تعویض فیوز کولر پراید است که باید توسط تعمیرکار انجام شود. با مجله آچاره همراه باشید تا با مراحل عیب‌یابی و تعویض فیوز کولر پراید را بررسی کنیم.

چنانچه در خصوص تعمیر و تعویض فیوز کولر پراید خود و همچنین تعمیر کولر گازی خودرو و شارژ آن نیاز به مشاوره و تعمیرات تخصصی دارید، می‌توانید در سایت آچاره و در بخش سرویس تعمیر خودرو و همچنین سرویس شارژ کولر ماشین درخواست خود را ثبت نمایید.

نکات کلیدی

 • اضافه جریان دلیل اصلی سوختن فیوز کولر پراید است و باید هر چه زودتر تعویض شوند.
 • فیوز کولر در جعبه فیوز خودرو داخل کابین و زیر فرمان قرار دارد.
 • اگر فیوز خودرو بسوزد تمام تجهیزات الکتریکی ماشین از کار می‌افتند.
 • یکی از مهم‌ترین نشانه‌های سوختن فیوز کولر پراید تغییر رنگ پایه‌ها و روکش فیوز است.

فیوز کولر پراید کجاست؟

اگر به امور مکانیکی آشنایی چندانی ندارید ممکن است برای یافتن محل نصب فیوز کولر پراید کمی دچار مشکل شوید. برای اینکه تشخیص دهید فیوز کولر پراید صبا کجاست لازم است جعبه فیوز را پیدا کنید.

در واقع جعبه فیوز که وظیفه تغذیه تجهیزات الکتریکی خودرو را بر عهده دارد، در بیشتر خودروهای سواری اطراف یا زیر فرمان در کابین ماشین تعبیه شده است.

فیوز کولر پراید کجاست

با این اوصاف اگر سیستم برق‌رسانی خودروی شما دچار مشکل شود راننده می‌تواند بعد از بررسی جعبه فیوز مشکل را عیب‌یابی و حل کند.

فیوز کولر پراید که بخشی از جعبه فیوز خودرو است در کابین ماشین و سمت چپ فرمان قرار گرفته است. جعبه فیوز در اکثر مدل‌های پراید مشابه است و نقشه فیوزها تفاوت زیادی با هم ندارند.

احتمالا می‌پرسید فیوز کولر پراید چند آمپر است. فیوز کولر پراید 20 آمپر است و این مقدار برای انواع مدل‌ها یکسان می‌باشد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

علت سوختن فیوز کولر پراید

همانطور که در بالا گفتیم اگر فیوز کولر پراید شما سوخته باشد کولر ماشین به‌صورت متناوب خاموش و روشن می‌شود. یکی از اصلی‌ترین علائم سوختن فیوز کولر پراید تغییر رنگ پایه‌ها و روکش فیوز است. علاوه‌بر این نوار فلزی داخل فیوز هم پاره می‌شود.

اضافه جریان مهم‌ترین علت سوختن فیوز کولر پراید است و باید در اسرع وقت تعویض شود. اولین راه‌حل برای تشخیص فیوز سالم از سوخته بررسی چشمی قطعه است. برای تشخیص سوختگی فیوز باید از آوومتر یا مولتی‌‌متر استفاده کنید.

اما اگر فیوز شفاف و مستطیلی شیشه‌ای باشد سوختگی آن با چشم هم قابل دیدن است. برای تست فیوز می‌توانید از چراغ تست یا مولتی‌متر هم استفاده کنید. برای این کار دو سر فیوز را به دو سر مولتی‌متر وصل کنید.

اگر چراغ تست روشن شد یا بوق زد به این معنی است که اتصال وجود دارد و فیوز سالم است؛ اما اگر این علائم وجود نداشت فیوز کولر پراید سوخته و باید تعویض شود.

فیوز کولر پراید صبا کجاست

نحوه تعویض فیوز کولر پراید

در زمان تعویض فیوز ماشین و همچنین تعویض کولر پراید باید یک سری نکات مهم را مورد توجه قرار دهیم.

قبل از هر کاری باید همه تجهیزات برقی خودرو و خود ماشین را خاموش کنید. برای خارج کردن فیوز باید از انبرک مخصوص این کار استفاده کنید. این انبرک در جعبه فیوز قرار دارد و ساده‌ترین و ایمن‌ترین راه برای خروج فیوز بدون شکستن آن است.

سعی کنید از فیوزهای باکیفیت استفاده کنید؛ چون دوام و طول عمر زیادی دارند و به‌صرفه‌تر هستند. زمان تعویض فیوز کولر پراید از فیوزهای دارای جریان بالاتر استفاده نکنید. برای اطلاعات بیشتر به جریان نامی فیوزها که روی آن‌ها درج شده دقت نمایید.

قبل از اینکه برای تعویض فیوز اقدام کنید منشا سوختگی یا خرابی فیوز را شناسایی کنید. این مشکل باید قبل از تعبیه فیوز جدید رفع شد؛ چون ممکن است فیوز جدید هم دوباره به‌دلیل همین ایراد بسوزد. سفت بودن اتصالات فیوز را چک کنید چون روی عملکرد آن تاثیر چشمگیری دارد.

جعبه فیوز انواع مختلف پراید با هم تفاوتی ندارد و همگی دارای یک الگو و نقشه‌ی مشابه هستند. البته این احتمال وجود دارد که محل تعبیه بعضی فیوزها در مدل‌های مختلف پراید جابه‌جا شده باشد. همیشه فیوز یدک با خود داشته باشید؛ چون ممکن است لازمتان شود.

بهترین کار برای تعویض فیوز کولر پراید این است که همیشه نقشه جعبه فیوز را در خودروی خود داشته باشید. در این جدول باید رنگ و آمپر فیوز مشخص شده باشد تا با کمک آن بتوانید فیوزها را به‌راحتی تعویض کنید.

تعویض فیوز کولر پراید

چه عواملی باعث آسیب دیدن فیوز خودرو می‌شوند؟

عوامل متعددی می‌توانند باعث آسیب دیدن فیوز خودرو شوند. ممکن است ایراد در هر یک از اجزای الکتریکی، سیم‌کشی ضعیف یا مشکلات کامپیوتر داخلی خودرو باشد. اگر شک دارید که فیوز پراید شما سوخته باید از متخصص آموزش‌دیده برای شناسایی علت و حل مشکل کمک بگیرید.

تشخیص علت سوختن فیوز خودرو برای افرادی که دانش کافی از اجرای الکترونیکی خودرو ندارند کاری مشکل است. برای مثال اگر ماشین روشن نشود یا جعبه فیوز کلیک کند احتمالا مشکلی در رله وجود دارد که ناشی از خرابی کامپیوتر ماشین، مشکل سیم‌های ارت یا منبع تغذیه رله است.

سایر مشکلات الکتریکی در خودروها که به باتری یا دینام خودرو مربوط نمی‌شود اغلب ناشی از ذوب شدن یا گرم شدن بیش‌ازحد فیوز است که جریان برق را قطع می‌کند. در بیشتر موارد، سوختن فیوز نشان‌دهنده مشکل بسیار بزرگ‌تری است و باید بررسی حرفه‌ای انجام شود.

فیوز کولر پراید ممکن است به‌دلیل استفاده از آمپراژ نادرست نسبت به آنچه توصیه شده خراب شود. برای مثال باید از تعویض فیوز 10 آمپری با فیوز 30 آمپری خودداری کنید.

اولی طوری طراحی شده که با مقدار جریان کمتری کار کند در حالی که دومی جریان بیشتری را عبور می‌دهد. در واقع عبور جریان بیشتر از قطعه‌ای که برای ولتاژ کمتر طراحی شده در نهایت به قطعه آسیب می‌رساند.

فیوزهای خودرو ممکن است به‎‌دلیل گرم شدن بیش‌‎ازحد از کار بیفتند. این اتفاق زمانی می‌افتد که لوازم جانبی یا اجزای الکتریکی اضافه در خودرو نصب شده باشند. اگر این قطعات برای کار کردن به ولتاژ بیشتری نیاز داشته باشند به فیوزها آسیب وارد می‌کنند.

زمانی که فیوز سوخته را در وسیله‎‌نقلیه خود شناسایی کردید گام بعدی این است که فیوز جدیدی تهیه کنید که مشابه فیوز سوخته شده باشد.

فیوز کولر پراید چند آمپر است

در اصل سه نوع فیوز خودرو وجود دارد:

 • فیوزهای پلاستیکی مستطیلی شکل با شاخک‌های دوقلو
 • فیوز شیشه‌ای استوانه‌ای
 • فیوزهای پلاستیکی استوانه‌ای

در همه این فیوزها از رشته‌های شکستنی استفاده شده است. همانطور که قبلا ذکر شد برای تعویض فیوز سوخته باید فیوز جدید از همان نوع را تهیه کنید. چون استفاده از فیوز نامناسب ممکن است به خودروی شما آسیب برساند.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

علائم سوختن فیوز خودرو

محتمل‌ترین علائم سوختن فیوز خودرو مربوط به کار نکردن تجهیزات الکتریکی است. سوختن فیوز همیشه سیستم خاصی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال خاموش و روشن شدن متناوب کولر به‎علت سوختن فیوز کولر پراید اتفاق می‌افتد.

در ادامه با چند علامت مهم سوختن فیوز خودرو آشنا خواهیم شد.

 • قفل برقی درب‌ها از کار می‌افتد
 • یکی از پنجره‌ها یا همگی آن‌ها بالا یا پایین نمی‌روند
 • فن بخاری کار نمی‌کند
 • رادیو از کار می‌افتد یا روشن نمی‌شود
 • برف پاک کن‌ها کار نمی‌کنند
 • چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب یا سایر سیستم‌های روشنایی کار نمی‌کنند.

از موقع سوختن فیوز تا زمانی که تعویض شوند سیستم‌های آسیب دیده به هیچ وجه کار نخواهند کرد. بنابراین باید برای اطمینان از عدم تداوم مشکل بررسی‌های لازم انجام شود.

سخن پایانی

فیوز کولر پراید به‌عنوان بخشی از جعبه فیوز خودرو وظیفه کنترل عملکرد کولر را بر عهده دارد. در صورت خرابی یا سوختن فیوز کولر، دمنده خودرو به‎‌صورت متناوب خاموش و روشن می‌شود. فیوز کولر پراید اگر سوخته باشد باید هر چه زودتر تعویض شود و بهتر است توسط تعمیرکار حرفه‌ای انجام گیرد.

سوالات متداول

فیوز کولر پراید کجاست؟

در کابین خودرو پشت دستگاه ضبط سمت راننده 2 عدد فیوز آبی تعبیه شده است. یکی مربوط به کمپرسور است و دیگری عملکرد فن کولر را کنترل می‌کند.

عملکرد اصلی فیوز کولر پراید چیست؟

فیوز کولر پراید وظیفه کنترل عملکرد کولر خودرو را بر عهده دارد.

سوختن فیوز کولر پراید چه علائمی دارد؟

اگر فیوز کولر پراید بسوزد کولر به‌صورت متناوب خاموش و روشن می‌شود و دمندگی کافی ندارد

3/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا