تعمیرات لوله کشی گاز + مشکلات متداول

لوله کشی و تاسیساتساختمانلوله‌کشی گاز

تعمیرات لوله کشی گاز از موارد حیاتی است که باید بلافاصله پس از مشاهده هرگونه اشکال یا عملکرد غیرعادی در سیستم لوله‌کشی گاز صورت بگیرد. در ادامه این مقاله از مجله آچاره با ما همراه باشید تا با اشکالات لوله‌کشی گاز و خدماتی که برای تعمیر لوله گاز ارائه می‌شود، آشنایی شوید.

لوله کشی گاز

نشت گاز یکی از خطرناک‌ترین مواردی است که می‌تواند منجر به آسیب و خطرات جدی در ساختمان شود. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که گاز در فضای ساختمان وجود داشته باشد و افراد بدون آگاهی کبریت روشن کرده و یا از اجاق گاز استفاده کنند، عواقب فاجعه‌بار و مرگباری رقم خواهد خورد. می‌توان گفت خرابی لوله‌کشی گاز تعیین‌کننده مرگ و زندگی است، از این ‌رو بررسی مداوم و استفاده از خدمات تعمیرات لوله کشی گاز امری ضروری است که می‌تواند در جلوگیری از حوادث مؤثر باشد. از خرابی شومینه  و اجاق گاز و وسایل خانگی که با جریان گاز سروکار دارند گرفته تا وجود سوراخ و نشتی در جریان لوله‌کشی، باید سریعاً موردبررسی قرارگرفته و رفع شود. همچنین امروزه از گاز طبیعی می‌توان برای تأمین انرژی نیز استفاده کرد که هزینه‌ها را به‌طور مؤثری کاهش می‌دهد و از نظر زیست‌ محیطی نیز امنیت بیشتری دارد. هنگامی‌که سیستم گاز استاندارد و به‌درستی کار کند، می‌تواند به‌طور مؤثر در فعالیت‌ها مفید باشد، در غیر این صورت ممکن است مشکلات و آسیب‌های جدی برای ساکنان ایجاد کند.

 تعمیرات لوله کشی گاز

کاربرد لوله کشی گاز

در خانه‌هایی که به گاز طبیعی دسترسی دارند، از این سوخت برای عملکردهای مختلفی استفاده می‌کنند که در ادامه می‌توانید برخی از این کاربردها را مشاهده کنید:

اجاق گاز: اکثر اجاق گازها برای تأمین انرژی خود به گاز متکی هستند، بنابراین برای اینکه بتوانید آشپزی کنید، لازم است از انرژی موجود در لوله‌کشی گاز استفاده کنید.

شومینه: شومینه‌های گازی با ایجاد شعله‌های زیبا، بدون نیاز به سوزاندن چوب و عملکرد خوب از محبوبیت بالایی برخوردار است که به استفاده ایمن و مؤثر از سیستم لوله‌کشی گاز متکی‌اند.

آبگرم کن: آبگرمکن‌ها از ضروری‌ترین وسایل خانگی هستند که در برخی موارد برای عملکرد به جریان گاز نیاز دارند.

تعمیرات لوله کشی گاز

تعمیرات لوله کشی گاز

هرگونه نشتی گاز ممکن است به انفجاری ویرانگر منجر شود، ازاین‌رو در صورت وجود هرگونه عامل غیرعادی، لازم است که از خدماتی مانند تعمیرات لوله ‌کشی گاز استفاده کنید. تعمیر لوله کشی گاز به‌راحتی انجام می‌شود، اما تحت هیچ شرایطی نباید توسط افرادی به‌ غیر از متخصصان و تعمیرکاران حرفه‌ای در این زمینه انجام شود. برخورداری از خدمات تعمیر لوله گاز می‌تواند استفاده ایمن و کارآمد از گاز طبیعی را برای شما فراهم کند. گاز یکی از مفیدترین انرژی‌های مصرفی است که کاربردهای مختلفی دارد، به‌طوری‌که در زمستان می‌تواند برای گرمایش ساختمان استفاده شود و در تابستان برای استفاده در باربیکیو مؤثر باشد.

مطلب پیشنهادی : نحوه رفع ترکیدگی لوله و نشتی‌های احتمالی

در قبال لوله کشی گاز چه مسئولیت‌هایی داریم؟

شرکت گاز تنها مسئول نگهداری خطوط گاز طبیعی بوده و گاز را به کنتور شما انتقال می‌دهد، بنابراین مسئولیت نگهداری و تعمیر لوله گاز بر عهده صاحب خانه و صاحب کنتور گاز است.

  چه خدماتی برای لوله کشی گاز ارائه می‌شود؟

هنگامی‌که شما برای تعمیرات لوله کشی گاز اقدام می‌کنید، خدمات گسترده‌ای برای رفع مشکل شما و عیب‌یابی سیستم لوله‌کشی گاز انجام می‌شود که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

 • متخصصان تعمیر لوله کشی گاز اطلاعات کاملی درباره تعمیر و نگهداری از لوله‌کشی گاز دارند و خدمات را متناسب با شرایط ساختمان ارائه می‌کنند.
 • در خدمات تعمیرات لوله کشی گاز ساختمان، تمام نشتی‌ها بررسی‌ شده و رفع می‌شوند.
 • متخصصان تعمیر لوله کشی امتداد خط گاز را دنبال می‌کنند تا به منبع اصلی آسیب برسند و با رفع مشکل آن را ایمن کنند.

بیشتر بخوانید: لوله کشی گاز با لوله پلی اتیلن: [مزایا + محدودیت‌ها]

نگهداری از لوله کشی گاز

عدم نگهداری و مراقبت صحیح از لوله‌کشی گاز ساختمان می‌تواند منجر به مشکلات متعددی ناشی از خوردگی و نشت لوله‌ها شود. ازاین‌رو برای نگهداری صحیح از خطوط گاز لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • لوله‌کشی گاز ساختمان را به‌طور دوره‌ای و منظم چک کنید تا موارد ناامن ازجمله خوردگی یا نشتی را شناسایی کنید.
 • در صورت وجود هرگونه شرایط ناامن، سریعاً نسبت به تعمیرات لوله کشی گاز اقدام نمایید.
 • با گذشت زمان و افزایش عمر لوله‌ها، ممکن است فرسایش و آسیب را در آن‌ها مشاهده کنید که می‌توانند عاملی بر ایجاد نشتی باشند، در این مواقع لازم است نسبت به تعویض یا تعمیر لوله‌ها اقدام کنید.
 • از متخصصیان باتجربه و واجد شرایط مانند پیمانکاران سیستم لوله‌کشی یا سیستم‌های گرمایشی برای بررسی و تعمیر لوله گاز کمک بگیرید.

مشکلات متداول لوله کشی گاز

نشانه‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند وجود مشکل در لوله‌کشی گاز را به شما اطلاع دهد، به‌عنوان‌مثال استشمام بوی قوی شبیه به بوی تخم مرغ فاسد می‌تواند نشانه‌ای برای نشت گاز در لوله‌کشی باشد. گازی که در لوله‌کشی‌ها جریان دارد معمولاً بدون بو است، اما شرکت‌های ارائه‌دهنده گاز، بوی نامطبوعی برای آن ایجاد می‌کنند تا به‌محض نشتی، به‌سرعت قابل تشخیص باشند.

مطلب پیشنهادی : راهنمای لوله کشی شوفاژ ساختمان

اگر به وجود مشکل در لوله‌کشی گاز خانه خود مشکوک هستید، لازم است بدانید که تعمیرات لوله کشی گاز، به‌ هیچ ‌وجه نباید به تعویق بیفتد، چراکه لوله گاز ناایمن و وجود نشتی در آن به‌شدت خطرناک است، از این ‌رو لازم است قبل از تشدید و ایجاد خطر، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. در ادامه می‌توانید برخی نشانه‌های وجود اشکال در لوله‌کشی گاز را مشاهده کنید:

 1. بوی گوگرد
 2. سوت زدن یا صدای غیرعادی در نزدیکی لوله گاز
 3. مشاهده آسیب در لوله‌کشی
 4. وجود حباب در آب
 5. پژمرده شدن گیاهان
 6. عدم عملکرد آبگرمکن
 7. وجود شعله‌های ضعیف در اجاق گاز

در صورت مشاهده هرکدام از موارد بالا، سریعاً شیرهای گاز را ببندید، درها و پنجره‌ها را باز بگذارید و از هیچ وسیله برقی استفاده نکنید، سپس با کارشناسان تعمیر لوله کشی ساختمان تماس بگیرید تا وضعیت را مدیریت کنند. همچنین در صورت وجود هرگونه علائم از جمله: تهوع، خستگی، سرگیجه و مشکل در تنفس، به پزشک مراجعه کنید.

برای لوله کشی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

خطرات وجود اشکال در لوله کشی گاز

اشکال و نشت لوله‌کشی گاز می‌تواند باعث خفگی و انفجارهای مرگبار شود، به‌طوری‌که سالانه موارد متعددی از انفجارهای خطرناک ناشی از نشت گاز گزارش می‌شود. رفع خطرات ناشی از وجود اشکال در لوله‌کشی گاز، مستلزم به کمک گرفتن از کارشناسان آموزش دید و ماهر است که بتوانند نصب، نصب مجدد، تعمیرات و… را به‌درستی و با ایمنی بالا انجام دهند.

کلام آخر

در این مقاله به تعمیرات لوله کشی گاز پرداختیم و اطلاعاتی در خصوص نحوه تعمیرات احتیاط‌های لازم در مواقع اضطراری و… پرداختیم. امیدواریم مطالب ذکرشده بتواند در جهت افزایش ایمنی و کیفیت زندگی به شما کمک کند. در آخر حتماً توجه داشته باشید که تعمیرات لوله کشی گاز ساختمان را به افراد حرفه‌ای و ماهر بسپارید، چراکه فرآیند تعمیر سیستم‌های گازی، بسیار حساس و نیازمند به ایمنی بالا است. ازاین‌رو لازم است در انتخاب ارائه ‌دهنده خدمات و تعمیرات، هوشمندانه و به‌موقع عمل کنید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا