آموزش تصویری تخلیه مخزن آبگرمکن در 6 گام

سرمایش و گرمایشآبگرمکنگرمایش

یکی از اقدامات مهمی که به افزایش طول عمر آبگرمکن منجر می‌شود، تخلیه منظم و دوره‌ای آن است. بسیاری از آبگرمکن‌ها مخزن‌های بزرگی جهت تامین آب گرم دارند. رسوبات موجود در آب و همچنین شن و ماسه موجود در لوله‌های آب شهری در طول زمان در این مخزن‌های بزرگ جمع می‌شود.

تجمع رسوب به نوبه خود منجر به کاهش کارایی و طول عمر آبگرمکن خواهد شد که با تخلیه منظم آبگرمکن می‌توان از این مشکل پیشگیری کرد. در این مقاله از مجله آچاره به آموزش نحوه صحیح تخلیه مخزن آبگرمکن پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

تیم آچاره با متخصصین خبره خود برای هرگونه تعمیر آبگرمکن آماده کمک به شماست.

نحوه تخلیه مخزن آبگرمکن

چند وقت یکبار مخزن آبگرمکن را تخلیه کنیم؟

همانطور که اشاره شد، تخلیه مخزن آبگرمکن و خارج کردن رسوبات به افزایش کارایی و طول عمر آبگرمکن منزل کمک خواهد کرد. وجود رسوبات باعث اختلال در فرآیند احتراق آبگرمکن گازی شده و به ایجاد صدایی شبیه ترک خوردن و ترکیدن منجر می‌شود.

آبگرمکن‌های برقی و گازی، بسته به وضعیت منبع تامین آب و املاح موجود در آن، نیاز به تخلیه دوره‌ای و رسوب‌زدایی (هر سال یا هر دو سال یک بار) دارند. اگر آب خانگی شما املاح زیادی داشته و اصطلاحا “سنگین” است، بهتر است این زمان تخلیه دوره‌ای کمتر از یک سال باشد، زیرا رسوبات بیشتری در مدت زمان کمتر در مخزن جمع خواهد شد. تمام ابزاری که برای تخلیه مخزن آبگرمکن نیاز دارید شیلنگ باغبانی و پیچ گوشتی دو سو است.

برای اطلاعات بیشتر علت اتوماتیک نکردن آبگرمکن چیست؟ را مطالعه کنید.

مراحل تخلیه آبگرمکن دیواری

 1. منبع آب را ببندید

در اولین مرحله تخلیه مخزن آبگرمکن شیر آب سرد واقع در قسمت بالایی آبگرمکن را ببندید.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر آبگرمکن دیواری و زمینی!

 1. آبگرمکن را خاموش کنید

جهت خاموش کردن آبگرمکن گازی، ترموستات آبگرمکن را روی حالت پیلوت (Pilot) گذاشته و در آبگرمکن برقی جریان برق را از طریق جعبه الکتریکی قطع کنید.

نکته: آبگرمکن‌های برقی قبل از انجام فرآیند تخلیه باید حتما خاموش شوند؛ چون در صورت روشن بودن، تخلیه آب مخزن باعث سوختن المنت‌های گرمایشی می‌شود.

پس از خاموش شدن المنت‌های گرمایشی و یا قطع سوخت گاز، آب داخل مخزن تا ساعت‌ها داغ می‌ماند. بهتر است قبل از تخلیه مخزن آبگرمکن اجازه دهید آب یک شب بماند تا خنک شود و یا بعد از خاموش کردن آبگرمکن برای جلوگیری از سوختگی آب را با احتیاط تخلیه کنید.

 1. شلنگ باغبانی را به شیر تخلیه وصل کنید

شیر تخلیه مخزن را که نزدیک به قسمت پایینی آن قرار دارد پیدا کرده و شیلنگ باغبانی را به آن وصل کنید. سر دیگر شیلنگ را روی راه آب آشپزخانه یا فضایی که مناسب تخلیه آب است قرار دهید. هنگام تخلیه آب مخزن بسیار احتیاط کنید تا دچار سوختگی نشوید.

 1. شیر آب گرم را باز کنید

چهارمین مرحله از تخلیه مخزن آبگرمکن : شیر آب گرم نزدیک به آبگرمکن را باز کنید؛ انجام این کار فشار سیستم را کم کرده و باعث می‌شود آب مخزن سریعتر تخلیه شود. عملکرد این مرحله درست مثل زمانی است که انگشتتان را از سر یک نی نوشیدنی پر شده از مایعات برمی‌دارید.

تعمیرات انواع آبگرمکن زمینی و دیواری با تیم آچاره

 1. شیر تخلیه را باز کنید

شیر تخلیه را جهت تخلیه مخزن آبگرمکن باز کنید. زمانی که تمام آب مخزن تخلیه شد، شیر آب سرد مخزن را خیلی کوتاه باز کنید. این کار به تخلیه کامل‌تر رسوبات کمک می‌کند.

این مرحله را تا زمانی که آب شفاف شود ادامه دهید. در بعضی موارد رسوب تشکیل شده به قدری زیاد است که ممکن است باعث مسدود شدن ورودی شیر تخلیه و کاهش شدت جریان تخلیه آب شود. در صورت مواجه شدن با این مشکل بهترین کار کمک گرفتن از سرویسکار آبگرمکن برای رفع اصولی مشکل است.

 1. فلکه را بسته و آبگرمکن را مجددا راه اندازی کنید

شیر تخلیه را ببندید و شلنگ را از آن جدا کنید، سپس شیر آب سرد مخزن را باز کرده و اجازه دهید مخزن از آب سرد پر شود. شیر آب گرم آشپزخانه (یا نزدیک‌ترین شیر آب به آبگرمکن) را باز کنید و زمانی که آب گرم قطع شد و آب سرد از شیر خارج شد، شیر را ببندید. بسته به گازی یا برقی بودن آبگرمکن، شیر گاز را باز کرده و یا برق آبگرمکن را مجددا وصل کنید.

شیر مخزن آبگرمکن را مجددا چک کنید تا از درست بسته شدن و چکه نکردن آب مطمئن شوید. برخی مخزن‌ها جهت جلوگیری از سوختن المنت و یا آسیب به آتشخانه باید کاملا پر باشند. حتما برای بررسی این مورد دفترچه راهنمای آبگرمکن‌تان را چک کنید.

4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا