نگهداری از گیاهان آپارتمانی نگهداری از گیاهان آپارتمانی

راهنمای کامل نگهداری برگ انجیری + تکثیر و قلمه گیری

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

اگر در پرورش گل و گیاه مبتدی هستید اما علاقه زیادی به نگهداری آنها دارید و به دنبال گیاه زیبایی هستید که بدون تلاش زیاد سبز و شاداب بماند، برگ انجیری گزینه مناسبی برای شما است چون یک گیاه آپارتمانی خاص و چشم‌نواز است و درعین حال نگهداری برگ انجیری آسان است.

پیش‌تر مقاله‌ای درباره یکی از مشکلات متداول این گیاه نوشتیم و در آن علت زرد شدن برگ انجیری را بررسی کردیم. به دلیل استقبال از آن مطلب، تصمیم گرفتیم در این مقاله به ۰ تا ۱۰۰ نگهداری برگ انجیری بپردازیم.

نکات کلیدی

 • فضای روشن و نور غیر مستقیم، ایده‌آل این گیاه است. از قرار دادن برگ انجیری مقابل نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.
 • تنها زمانی که سطح بالایی خاک کاملاً خشک شد آن را آبیاری کنید. از آبیاری وقتی که سطح گیاه هنوز مرطوب است پرهیز کنید.
 • دمای 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد برای این گیاه مناسب است.
 • برگ انجیری تنها زمانی قابل تکثیر است که قلمه شامل یک گره باشد.
 • قلمه برگ انجیری ۲ تا ۳ ماه بعد از قلمه‌گیری شروع به برگ درآوردن می‌کند.

فهرست مطالب

نور کافی برای نگهداری برگ انجیری

این گیاهان به دلیل خواستگاهشان به محیط کم‌نور عادت کرده‌اند و می‌توانند در شرایط نوری متفاوت رشد کنند. محل ایده‌آل برای گل برگ انجیری جایی با نور متوسط است و باید از نور مستقیم و شدید خورشید اجتناب کرد؛ زیرا می‌تواند برگ‌های گیاه را بسوزاند. از طرفی اگر گیاه در جای تاریک و کم نور قرار داده شود، دیگر بریدگی و سوراخ‌های مشخصی که برگ انجیری را خاص کرده روی آن تشکیل نخواهد شد.

آبیاری درست گل برگ انجیری

گیاهان برگ انجیری تا حدودی خاک خشک را دوست دارند. هنگامی که سطح گیاه کاملا خشک شد آن را آبیاری کرده و اجازه دهید آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود. مطمئن شوید که گلدان دارای زهکشی مناسب باشد. در صورتی که آب اضافی امکان خروج مناسب از انتهای گلدان را نداشته باشد سبب پوسیده شدن ریشه‌ها و خراب شدن آن می‌شود.

دمای مناسب نگهداری گل برگ انجیری

از آنجایی که این گیاهان معمولاً در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند، دمای متوسط تا زیاد را ترجیح می‌دهند. یعنی در هر جایی که دما بین 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد است می‌توانند به حیات خود ادامه دهند. گیاهان برگ انجیری علاقه‌ای به هوای خشک یا نسیم سرد ندارند بنابراین از قرار دادن آنها نزدیک به پنجره اجتناب کنید. در عین حال، آنها عاشق رطوبت هستند. توصیه می‌کنیم برگ‌هایشان را هر چند روز یکبار مه پاشی کنید.

نکات مهم برای نگهداری برگ انجیری

هرازگاهی برگ‌ها را مه پاشی کرده و آنها را از گرد و غبار دور نگه دارید. می‌توانید از یک میله کاور شده با خزه برای حمایت از آن استفاده کنید.

این گیاهان به دلیل داشتن سوراخ‌های متعدد روی برگ‌های پهن و سبزشان به این نام، نامگذاری شده‌اند. آنها بومی جنگل‌های سایه‌دار آمریکای جنوبی هستند منافذ و سوراخ‌های موجود در برگ‌های انجیری‌شکل این گل، نفوذ نور به سمت شاخه‌های پایینی را فراهم می‌کند. پس نباید اجازه دهید منافذ با گرد و غبار مسدود شوند.

نگهداری از گیاهان آپارتمانی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

میزان رشد گل برگ انجیری

این گیاهان رشد نسبتا سریعی دارند و برگ‌های آنها به‌سرعت پهن می‌شود. در طبیعت، برخی از این گیاهان تا ارتفاع 20 متر هم رشد می‌کنند اما در محیط آپارتمان به این قد نمی‌رسند. برگ انجیری‌ها انواع مختلفی دارند. برخی از آنها دارای برگ‌های پهن‌تر و درشت‌تر هستند و برخی دیگر برگ‌های کوچکتری دارند.

آیا نگهداری برگ انجیری آسان است؟

گیاهان برگ انجیری بسیار مقاوم هستند و مراقبت از آنها آسان است و نسبت به آبیاری خیلی سختگیر نیستند. برگ‌های براق و حفره‌های خاص و زیبا، آنها را به گیاهی ایده‌آل برای دکوراسیون داخلی تبدیل می‌کند.

البته فراموش نکنید که علیرغم ظاهر زیبا، این گیاهان می‌توانند برای گربه‌ها و سگ‌ها و افراد خردسال سمی باشد. پس حتما این گیاهان را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله گیاهان بی‌خطر برای حیوانات خانگی را نیز مطالعه کنید.

چه زمانی باید گلدان برگ انجیری را عوض کنم؟

قطعا متناسب با سرعت رشد گیاه به گلدان‌های بزرگتر نیاز دارید. هنگامی که ریشه‌های گیاه از انتهای گلدان اولیه بیرون زد، زمان تعویض گلدان است. این گیاهان گاهی ریشه‌های کوچکی را از ساقه های خود خارج می‌کنند که به آنها در گرفتن درختان کمک می‌کند.

این کار برای حیاتشان در طبیعت وحشی ضروری است اما در محیط خانه بلامصرف است. شما می‌توانید بدون آسیب رساندن به گیاه، آنها را جدا کنید.

رشد سریع برگ انجیری

رشد هر گیاهی به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر یک از این اجزا در سلامت و رشد کلی آن نقش دارند و هر کدام به طور متفاوتی این نیازها را تامین خواهند کرد. مانند تمام گیاهان گرمسیری، نیازهای اولیه برگ انجیری عبارتند از:

 • هوادهی (زهکشی)
 • خاک سالم
 • هیدراتاسیون
 • نور کافی

اگر شما بطور کامل و پیوسته تمام نیازهای گیاه را برآورده کنید و شرایط نگهداری برگ انجیری کامل و بی‌نقص باشد؛ گیاه در سال ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر رشد خواهد کرد.

اگر به‌تازگی گیاه برگ انجیری خریده‌اید، احتمالاً مشتاقانه منتظر رشد آن هستید. اگرچه ممکن است در ابتدا گیاهتان کوچک به نظر برسد، اما با مراقبت و نگهداری مناسب بزودی شاهد رشد انفجاری برگ انجیری خواهید بود.

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

روشنایی کافی

بهترین نور برای گیاهان الهام گرفتن از زیستگاه طبیعی آنها است. برای رشد سریع برگ انجیری، نور کافی برایش فراهم کنید تا شکوفا شود! مراقب باشید که نور زیاد یا خیلی کم به آن ندهید زیرا هر دو می‌توانند روی گیاه شما تأثیر منفی بگذارند. مانند قهوه‌ای یا زرد شدن برگ‌ها.

مراقبت از پاییز و زمستان

حتی زمانی که گیاه در داخل خانه نگهداری می‌شود، احتمالاً در طول زمستان وارد دوره «خواب زمستانی» می‌شود. یعنی رشد آن کند می‌شود و نیازی به آبیاری زیادی ندارد. می‌توانید در این مدت گیاه را به نقطه‌ای گرم‌تر و آفتابی‌تر منتقل کنید، زیرا این کار باعث رشد جدید و رنگ روشن‌تر می‌شود.

مراقبت های بهار و تابستان

در طول ماه‌های بهار و تابستان، گل برگ انجیری شما رشد چشمگیری را تجربه می‌کند و برای رشد بهتر به کوددهی و آبیاری منظم نیاز دارد.

هرس بهاره برگ انجیری

برای افزایش رشد، باید آن را هرس کنید. بهار بهترین زمان برای هرس گل برگ انجیری است. اما اگر برگ‌ها زرد و پژمرده هستند می‌توانید در هر فصلی آنها را با دقت جدا کنید. همیشه برگ‌های مرده یا پژمرده را جدا کنید تا گیاه بهتر تغذیه شود.

تمیز نگه داشتن برگ‌ها

گیاهان بالغ به دلیل برگ‌های بزرگ خود دائما گرد و غبار می‌گیرند. هر از چند گاهی، بهتر است این برگ‌های بزرگ را با یک دستمال مرطوب به‌آرامی پاک کنید. این کار گرد و غبار را از سطح برگ پاک می‌کند و به آن اجازه می‌دهد فرایند فتوسنتز را راحت‌تر و کارآمدتر انجام دهد. رشد سریع برگ انجیری  وابسته به انجام درست فتوسنتز آن است. همچنین از کثیف به نظر رسیدن گیاه شما جلوگیری می‌کند و می‌تواند جزئی از روتین نظافت منزل شما باشد.

قلمه زدن برگ انجیری یا تکثیر برگ انجیری

اگر گلدان برگ انجیری شما بالغ و سالم باشد، در انتخاب قلمه برای تکثیر برگ انجیری دستتان باز است. معمولا می‌توانید چند قلمه کوچک از 1 تا 2 برگ دارای گره بردارید، یا یک قلمه کامل که دارای ۴ یا ۵ برگ و چندین گره است را ببرید. وجود گره در بخشی که برای قلمه انتخاب می‌کنید الزامی است.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم آچاره

قلمه زدن برگ انجیری

هنگام قلمهزدن برگ انجیری از یک چاقوی تیز و تمیز استفاده کنید تا گیاه اصلی یا قلمه‌ها را آلوده نکند. چاقو را با آب و صابون یا حتی کمی الکل تمیز کنید.

مستقیماً زیر یک گره یا ریشه هوایی برگ انجیری را برش دهید. در شکل زیر یک قلمه 6 برگی و 6 گره/ریشه هوایی را می‌بینید.

هر برگ و گره را به بخش‌های جداگانه در دو طرف گره ‌یا ریشه هوایی برش دهید. شما باید مانند این تصویر قلمه را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید.

هنگامی که قلمه‌های شما جدا شد، غلاف قدیمی را از ساقه برگ‌ها جدا کنید چون در صورت غوطه‌ور شدن در آب برای مدت طولانی می‌توانند پوسیده شوند و روند تکثیر را مختل کنند.

اکنون قلمه‌ها آماده برای تکثیر برگ انجیری شده‌اند. تنها چیزی که نیاز دارید یک ظرف آب است که بهتر است شفاف باشد.

قبل از غوطه ور کردن قلمه‌ها در آب، خوب است چند دقیقه اجازه دهید بریدگی‌ها کمی خشک شوند. بقدری آب بریزید که ریشه و انتهای آن کاملاً پوشانده شود و ظرف را در مکانی قرار دهید که روشن است اما مستقیماً در معرض نور خورشید نیست. هر 3 تا 5 روز یک بار آب را عوض کنید. بعد از 2 تا 3 هفته شروع به ریشه زدن می‌کند.

بعد از چند ماه نه تنها ریشه جدید ایجاد می‌شود؛ چند برگ جدید نیز شروع به رشد خواهد کرد.

اگر درباره نگهداری گل برگ انجیری سوالی دارید کافی است در بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان نگهداری از گیاهان آپارتمانی ما به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

چه مدت طول می‌کشد تا برگ انجیری یک برگ دربیاورد؟

از آنجا که جذابیت اصلی اکثر این گیاهان شاخ و برگ است، بسیاری از افراد مشتاق رشد برگ‌های جدید هستند. برای اکثر گیاهان، رشد جدید هر برگ در 4 تا 6 هفته اتفاق می‌افتد و با بالغ شدن گیاه سرعت رشد برگ جدید بیشتر می‌شود.

گل برگ انجیری در آب سریع‌تر رشد می کند یا خاک؟

هیدروپونیک یا روش آب‌کشت شرایط رشد ایده‌آلی را برای گیاهان برگ انجیری ایجاد می‌کند. البته باید مواد مغذی مورد نیاز آنها را در تماس مستقیم با ریشه‌ها قرار ‌دهید. این روش تا 50 درصد سریع‌تر از سایر روش‌های کشت است.

آیا برگ‌های انجیری گیاه با افزایش سن بزرگتر می‌شوند؟

برگ‌های جوان این گل بطور طبیعی دارای برگ‌های کوچک، توپر و قلبی شکل هستند که با رشد گیاه اندازه آنها افزایش می‌یابد و بریدگی‌های عمیق ایجاد می‌شود.

آیا برگ انجیری نیاز به آبیاری زیاد دارد؟

این گیاه‌، خاک کمی مرطوب را ترجیح می‌دهند و معمولاً دوست دارند بین دو آبیاری کمی خاکشان خشک شود.

گل برگ انجیری چند سال عمر می‌کنند؟

اگر از این گیاه خوب مراقبت شود می‌تواند تا 40 سال عمر کند.

چرا برگ‌های برگ انجیری من سوراخ ندارند؟

برگ‌های جوان معمولاً بریدگی ندارند. اما عدم وجود حفره روی برگ‌های بالغ نشان‌دهنده کمبود نور، دمای بسیار پایین هوا، کمبود رطوبت یا کمبود مواد مورد نیاز گیاه است.

بهترین دستور خاک برای برگ انجیری چیست؟

بهترین مخلوط خاک مناسب برگ انجیری، ۱ قسمت پیت ماس یا کوکوپیت، 1 قسمت پرلیت و 4 قسمت ریز پوست درخت کاج است.

آیا باید گیاه برگ انجیری خود را اسپری کنیم؟

برای افزایش رطوبت، چند بار در هفته گیاهان را با یک بطری اسپری پر از آب مه پاش کنید.

سرعت رشد برگ انجیری چقدر است؟

در شرایط ایده‌آل، با نور غیر مستقیم و رطوبت ثابت، برگ انجیری می‌تواند ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر در سال رشد کند.

آیا آب شکر برای نگهداری برگ انجیری مفید است؟

خیر، هر آبی که حاوی شکر یا نمک باشد به گیاه شما آسیب می‌رساند!

برای تکثیر برگ انجیری می‌توان قلمه‌ها را در آب قرارداد؟

بله، قلمه برگ انجیری در آب ریشه‌دار شده و رشد می‌کند. روش تکثیر برگ انجیری در اب در این مقاله شرح داده شد.

ریشه‌های هوایی برگ انجیری را چکار کنیم؟

برگ انجیری گاهی ریشه‌های کوچکی را از ساقه‌های خود خارج می‌کند که به آن ریشه هوایی می‌گویند. این ریشه‌ها در طبیعت به گرفتن درختان کمک می‌کند اما در گلدان خانه بلااستفاده است. می‌وانید با دقت این بخش را ببرید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا