علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب چیست و چگونه رفع می‌شود؟

تصفیه آبلوله کشی و تاسیسات

در پی افزایش فرسودگی شبکه لوله‌کشی و آلودگی آب آَشامیدنی، امروزه تمایل به نوشیدن آب‌های تصفیه‌‌شده و استفاده از دستگاه تصفیه آب افزایش یافته است. اما در بعضی مواقع کاربران به علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب، از خرید و استفاده از این دستگاه‌ها اظهار پشیمانی می‌کنند.

علیرغم اینکه آب ماده‌ای بی‌مزه است؛ اما در اثر برخی عوامل طعم آن تغییر می‌کند و ممکن است تلخ یا شور شود و گاهی نیز طعم خاک یا فلز به خود بگیرد.در این مطلب از سایت آچاره قصد داریم علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب را بررسی کنیم و راهکارهای حذف تلخی آب تصفیه‌ شده را با شما به اشتراک بگذاریم.

پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با متخصصان و همچنین بهره‌مندی از خدمات تضمینی، به صفحه تعمیر و نصب دستگاه تصفیه آب خانگی سایت آچاره مراجعه فرمایید یا از طریق شماره 1471 درخواست خود را ثبت نمایید.

نکات کلیدی

  • گاهی علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب می‌تواند مربوط به گرفتگی فیلتر تصفیه آب باشد.
  • اغلب دستگاه‌های تصفیه بر اثر تنظیمات نادرست، فیلتر کهنه و مسائل مرتبط اقدام به حذف تمام مواد معدنی آب می‌کنند و موجب تلخی آب می‌شوند.
  • خوردگی لوله‌های مسی سیستم‌هایی که دارای لوله مسی هستند، موجب می‌شوند که آب، طعم فلزی و تلخی به خود بگیرد.

فهرست مطالب

علت تلخی آب تصفیه شده چیست؟

در پاسخ به سؤال چرا آب تصفیه شده تلخ است؟ باید گفت که علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب و تغییر مزه آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌طورکلی مهم‌ترین علت تلخی آب تصفیه ‌شده در دستگاههای تصفیه آب می‌تواند با کاهش PH آب و غلظت کمتر مواد معدنی نظیر کلسیم مرتبط باشد.

معمولاً اغلب پس از نصب دستگاه تصفیه آب بر اثر تنظیمات نادرست، فیلتر کهنه و مسائل مرتبط اقدام به حذف تمام مواد معدنی آب می‌کنند، در نهایت آب مقطر، محصول نهایی دستگاه‌های تصفیه آب است که کمی تلخ است.

اگرچه آب مقطر در آزمایشگاه‌های شیمی کاربرد بسیار دارد، اما مصرف مداوم آن برای انسان توصیه نمی‌شود. ضمن اینکه تهیه آب مقطر پروسه‌ای زمان‌بر و هزینه‌بر محسوب می‌شود.

در واقع موارد فوق دو علت تلخی آب تصفیه شده در دستگاههای تصفیه آب محسوب می‌شوند، اما عوامل دیگری نیز در این موضوع دخیل هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

چرا آب تصفیه شده تلخ است؟

1. لوله‌های مسی در حال خوردگی

از آنجایی‌ که بسیاری از سیستم‌های تصفیه آب دارای لوله‌های مسی هستند، ممکن است خوردگی لوله‌های مسی طعم فلزی و تلخی به آن بدهند؛ ازاین‌رو در برخی مواقع علت طعم و مزه بد و تلخی آب تصفیه شده می‌تواند با خوردگی لوله‌های مسی در ارتباط باشد.

با توجه به این موضوع و مشاهده این مشکل توجه داشته باشید که امکان نشتی آب هم وجود دارد. پس بهترین تصمیم برای رفع این مشکل و رفع علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب این است که برای تعویض لوله‌های مسی اقدام نمایید.

علت تلخی آب تصفیه شده در دستگاههای تصفیه آب

2. گرفتگی فیلتر تصفیه آب

گاهی تلخ شدن آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب می‌تواند مربوط به گرفتگی فیلتر تصفیه آب باشد. معمولاً فیلترهای دستگاه‌های تصفیه آب دارای غشایی ناتراوا هستند که 90 درصد آلودگی‌ها را جذب می‌کنند.

کارکرد مداوم و عدم تعویض فیلتر در درازمدت سبب می‌شود تا این ابزار ناخالصی‌ها را به خود جذب کند. این اختلال علاوه‌بر کاهش سرعت تصفیه و مسدودسازی فیلتر، علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب هم محسوب می‌شود.

تلخ شدن آب تصفیه شده توسط دستگاه تصفیه آب

3. غلظت گوگرد زیاد؛ علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب

گرچه فیلتر دستگاه قادر به جذب گوگرد است؛ اما گاه غلظت گوگرد به حدی است که دستگاه نمی‌تواند آن را جذب کند. ازاین‌رو در برخی موارد وجود گوگرد نیز می‌تواند دلیل تلخ شدن آب دستگاه تصفیه آب باشد. با توجه به مضرات فراوان گوگرد برای بدن پیشنهاد می‌شود، در کنار تعویض فیلتر به‌دنبال راهکاری دقیق‌تر و کاربردی‌تر باشید.

4. غلظت بالای دی‌اکسید کربن بالا

یکی از خواص آب این است که قادر است هر ترکیبی را در خود حل کند. گاهی نتیجه ترکیب دی‌اکسیدکربن و آب علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب است. چراکه غلظت کربن دی‌اکسید می‌تواند سطح pH آب را افزایش یا کاهش دهد.

5. غیربهداشتی بودن ظروف ذخیره‌سازی آب

 در برخی موارد علت تلخی آب می‌تواند با دستگاه تصفیه آب مرتبط نباشد، بلکه گاه مخزن یا بطری که در آن آب را ذخیره می‌کنید، می‌تواند سبب ایجاد طعم و بوی نامطبوع شود. برای اطمینان از این موضوع لازم است که مخزن آب را بررسی کنید.

راه‌حل‌های رفع تلخی آب تصفیه شده

اکنون‌که با دلایل تلخی آب تصفیه شده آشنا شدیم به چند راهکار برای رفع علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب اشاره می‌کنیم.

معمولاً کاهش و افزایش غلظت عناصری نظیر مس، کلسیم و روی در کنار کاهش PH آب می‌تواند ازجمله مهم‌ترین علت تغییر طعم آب باشد.

البته در هنگام مواجه با مشکل تلخی آب بهتر است در وهله اول مخزن ذخیره آب بررسی شود و در صورت وجود گل‌ولای و رسوب اول مخزن آب را پاک‌سازی کرد.

توجه داشته باشید که گاهی مزه تلخ آب تصفیه شده مربوط به اشکالات دستگاه نیست؛ بلکه فقط یک حس کاملا فردی است و ناشی از عادات غذایی یا استعمال دخانیات است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد استفاده از بعضی مواد غذایی و همچنین استعمال دخانیات توسط افراد موجب می‌شود که این گروه نسبت به طعم فلزی یا تلخی آب حساسیت بیشتری داشته باشند. این در حالی است که سایر افراد ممکن است نسبت به طعم آب همان دستگاه حس مشابهی نداشته باشند.

علت طعم و مزه بد و تلخی آب تصفیه شده

راه‌حل کاهش تلخی آب در صورت خوردگی لوله‌های مسی

به خاطر داشته باشید که بهترین نوع لوله برای سیستم‌های تصفیه آب، لوله‌های پلی‌اتیلن متقاطع (PEX) است که معمولاً عمر طولانی دارند و در برابر خوردگی و نشت ناشی از آلودگی‌های آب مقاوم هستند.

امروزه استفاده و جایگزینی این لوله‌ها به‌جای لوله‌های مسی راه‌حل مناسب و کاربردی محسوب می‌شود.

از بین بردن علت تلخي آب دستگاه تصفيه آب در صورت گرفتگی فیلتر دستگاه

پیشنهاد می‌شود حتماً فیلتر اصلی دستگاه را هر دو سال یک‌بار عوض کنید تا با پدیده تلخی آب مواجه نشوید. معمولاً دستگاه تصفیه آب متشکل از چندین فیلتر است.

با توجه به این موضوع به جهت افزایش کیفیت آب مصرفی پیشنهاد می‌شود علاوه‌بر هواگیری دستگاه تصفیه آب، بقیه فیلترهای آب را هر 6 تا 12 ماه تعویض کنید تا علاوه‌بر دوام دستگاه از بروز خطرات و بیماری‌های احتمالی جلوگیری کنید.

تلخ شدن آب دستگاه تصفیه

رفع علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب؛ در صورت غلظت گوگرد

معمولاً غلظت بالای گوگرد علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب شمرده می‌شود. در چنین شرایطی تعویض فیلتر کربن و یا نقل‌مکان بهترین راهکار پیشنهادی است. چراکه مصرف بیش‌ازحد گوگرد خطرات بسیاری را به‌ دنبال خواهد داشت.

از بین بردن تلخی آب ناشی از تصفیه بیش‌ازحد مواد معدنی آب

در بسیاری موارد کاهش میزان کلسیم دلیل تلخی آب است. از آنجایی‌ که مواد معدنی نقش مهمی در سلامتی و حفظ کیفیت آب‌ دارند؛ پیشنهاد می‌شود یک فیلتر معدنی مجدد در سیستم تصفیه آب نصب کنید.

از بین بردن علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب ناشی از غیراستاندارد بودن مخزن آب

پیشنهاد می‌شود آب تصفیه‌شده را در بطری‌های بهداشتی و ظروفی فولادی ضدزنگ نگهداری کنید. هم‌چنین در صورت نگهداری آب پس از 3 ماه به‌هیچ‌وجه آن آب را مصرف نکنید.

چگونگی حذف تلخی آب تصفیه شده

رفع علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب در هنگام غلظت بالای دی‌اکسیدکربن

در حالت ایده‌آل، سطح pH آب آشامیدنی باید همیشه بین 6.5 تا 7.5 باشد. اگر آب بیش‌ازحد قلیایی شود، طعم تلخی به خود می‌گیرد. از رو تعبیه یک فیلتر تعادل سازی PH آب رو دستگاه تصفیه آب پیشنهاد می‌شود.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب کلیک کنید.)

جمع‌بندی

هرگاه پس از نوشیدن آب این سؤال برای شما پیش آمد که چرا آب تصفیه‌ شده تلخ است؟ در بین تمامی دلایل فوق نخست به سراغ بررسی فیلترها و مخزن آب بروید. در چنین مواردی شستشوی مخزن آب اولین راهکاری است که می‌تواند مشکل را رفع کند.

درصورتی‌که خود اطلاعاتی در حوزه دستگاه تصفیه آب ندارید، پیشنهاد می‌شود در خصوص چگونگی حذف تلخی آب تصفیه شده حتماً با متخصصان صاحب‌نظر در این حوزه در ارتباط باشید.

گاهی اوقات علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب ممکن است به‌دلیل مشکلات فنی و نقص در عملکرد فیلتر باشد که با تعویض آن می‌توانید مشکل را حل کنید.

سؤالات متداول

چرا آب تصفیه‌شده تلخ است؟

فقدان کلسیم و کاهش PH آب در اثر عوامل مختلف از دلایل عمده تلخی آب تصفیه شده محسوب می‌شوند.

چگونه می‌توانم طعم آب دستگاه تصفیه آب را بهتر کنم؟

معمولاً فیلترهای آب یونیزه می‌توانند به تنظیم سطح pH آب کمک کرده و موجب بهبود طعم آن شوند. اگر علت تلخی آب دستگاه تصفیه آب سطوح بالای مواد معدنی باشد، سیستم‌های تصفیه اسمز معکوس می‌توانند این اختلال را برطرف کنند. در بسیار موارد افزودن میوه‌ها و گیاهان تازه مانند لیمو، نعناع، توت‌ها و خیار می‌تواند طعم آب را بهتر کند.

طعم استاندارد آب آشامیدنی چگونه است؟

آب معمولاً ماده‌ای بی‌مزه و بی‌بو است. معمولاً طعم آب برای هر شخص تعبیر ذهنی متفاوتی دارد. در اغلب مواقع آب تحت تأثیر منبع آب و مواد معدنی موجود دارای طعم‌های مختلفی است.

چرا آب‌لوله‌کشی این‌قدر بدمزه است؟

کلر، یک ضدعفونی‌کننده مهم و یکی از رایج‌ترین مواد شیمیایی مورداستفاده در تصفیه آب‌لوله‌کشی است. کلر بوی نامطبوعی دارد، اما یکی از مواد شیمیایی مهم به جهت از بین بردن میکروب و انگل‌ها است. عدم استفاده از این گندزدا می‌تواند جوامع در حال رشد و توسعه را با بیماری‌های جدی روبه‌رو کند

چرا طعم آب هر منطقه متفاوت است؟

طعم آب با منبع آن تعیین می‌شود. آب چشمه مانند آب چاه می‌تواند غنی از مواد معدنی باشد و طعم آن نیز متفاوت باشد. در بسیاری موارد وجود کلسیم ظاهری شیری به آب می‌دهد. به‌طور کلی هر ماده معدنی قادر است طعمی متفاوت به آب بدهد.

چه چیزی آب آشامیدنی را تلخ می‌کند؟

گر آب لوله‌کشی ‌خانه شما طعم یا بوی فلزی یا تلخی دارد، به‌احتمال ‌زیاد به‌دلیل محتوای بالای مس، آهن یا روی در محیط اطرافتان است. هم‌چنین اتصالات فلزی، مخازن ولوله‌های مورداستفاده در لوله‌کشی آب با طعم و بوی آن مرتبط است.

آب تصفیه آب باید چه مزه‌ای داشته باشد؟

معمولاً آب سیستم تصفیه آب باید ماده بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌مزه باشد. آنچه از این دستگاه انتظار می‌رود این است که آبی بدون آلاینده و آلودگی فراهم کند.

هرچند وقت یک‌بار باید غشای فیلتر تصفیه آب را عوض کنیم؟

آب تلخ و بدمزه بیانگر زمان تعویض فیلتر است. معمولاً باید هر 2 سال یک‌بار فیلترهای دستگاه تصفیه آب را عوض کرد.

آیا نوشیدن آب تلخ دستگاه تصفیه آب مضر است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد معمولاً طعم تلخ و فلزی آب نشان‌دهنده کاهش PH آب، عدم تصفیه صحیح و باقی ماندن عناصر مختلف در آب است. مصرف مداوم آب تلخ می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. ضمن اینکه آب تلخ می‌تواند سبب شود تا مردم به خوردن آب تمایلی نداشته باشند که این امر خود به‌تنهایی عامل ترویج کم‌آبی در بدن است.

3.9/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا