نگهداری از حیوانات نگهداری از حیوانات

هر آنچه که باید درباره غذای بچه گربه خیابانی بدانید!

حیوانات خانگینگهداری از حیوانات خانگی

هر گربه‌ای به رژیم غذایی سالم و مغذی نیاز دارد اما متأسفانه گربه‌های خیابانی همانند گربه‌های خانگی به منابع غذایی دسترسی ندارند. به این معنی که رژیم غذایی آن‌ها اغلب کامل نیست. تنها به این دلیل که گربه‌ای خیابانی است، نباید آن‌ را از حمایت انسانی محروم بدانیم.
اگر به فکر مراقبت از گربه‌های خیابانی هستید، باید بدانید که کار شما از اهمیت زیادی برخوردار است. با این مقاله از مجله آچاره همراه باشید تا با اصول تغذیه و انتخاب بهترین غذای بچه گربه خیابانی با تعادل مناسب بین کیفیت و قیمت آشنا شوید.

غذای گربه‌ خیابانی چیست؟

همه گربه‌ها نیازهای تغذیه‌ای یکسانی دارند؛ چه در خیابان‌ زندگی کنند و چه در محیط آرام خانه شما. گربه‌ها به‌طور طبیعی گوشتخوار هستند. به این معنی که بدن آن‌ها می‌تواند مواد غذایی موثرتری را از منابع حیوانی بدست آورد.

این یعنی همه گربه‌ها در رژیم غذایی خود به گوشت نیاز دارند! پروتئین مهم‌ترین ماده مغذی برای گربه است و باید حداقل 26٪ از رژیم غذایی و 30٪ برای بچه گربه را تشکیل دهد. این پروتئین باید از منابع حیوانی باکیفیت مانند گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ تامین شود.

غذای بچه گربه خیابانی

علاوه‌ بر پروتئین، گربه‌ها در رژیم غذایی خود برای تامین انرژی به چربی‌های سالم هم نیاز دارند. چربی به‌عنوان ماده‌ای مغذی بهترین منبع حیوانی است و باید حداقل 9 درصد از رژیم غذایی گربه را شامل شود. تعادل بین اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 نیز برای پوست و موی گربه مهم است.

نگهداری از حیوانات
نگهداری از حیوانات

نیازهای غذایی گربه‌های خیابانی

گربه‌های خیابانی نیازهای تغذیه‌ای مشابه با گربه‌های خانگی دارند اما چند نکته مهم در این رابطه وجود دارد.

پروتئین برای همه گربه‌ها به‌منظورحفظ توده عضلانی بدون چربی، ضروری است اما گربه‌های خیابانی برای تامین کالری، به چربی بیشتری در رژیم غذایی خود نیاز دارند. تغذیه متعادل برای گربه‌های خیابانی مهم است؛ زیرا آن‌ها اغلب از ضایعات مواد غذایی تغذیه می‌کنند.

ممکن است این ضایعات و پسماند غذا، مواد مغذی ضروری بدن بچه گربه خیابانی را تامین نکند. بنابراین شناخت بهترین و مفیدترین غذای بچه گربه خیابانی می‌تواند به تغذیه این موجودات کمک کند.

مزایای غذا دادن به گربه‌‌های خیابانی

 • گربه‌های خیابانی روزانه غذای مغذی می‌خورند که سلامت آن‌ها را بهبود می‌بخشد.
 • گربه‌های خیابانی یاد می‌گیرند که با انسان‌ها دوستانه‌تر رفتار کنند.
 • گربه‌های خیابانی به انسان‌ها عادت می‌کنند و گرفتن آن‌ها برای عقیم‌سازی یا درمان پزشکی آسان‌تر می‌شود.
 • انسان‌ها دوستان پشمالوی جدیدی پیدا می‌کنند!

غذا دادن به گربه خیابانی

طبیعت گربه‌های خیابانی

گربه‌ها گوشتخوار هستند و برای زنده ماندن و رشد، به پروتئین نیاز دارند. اگرچه گربه‌ها سبزیجات خاصی می‌خورند، به پروتئین منابع حیوانی مانند تخم مرغ، ماهی، گوشت گاو و مرغ نیازمندند.

مشاهده هزینه نگهداری از حیوانات خانگی

گربه‌ها شکارچیان طبیعی هستند که خرگوش، سنجاب، پرندگان و موش‌ها را شکار می‌کنند اما در زمستان که طعمه و شکار کمتر است، می‌توانید غذای بچه گربه خیابانی را با دستورات ذیل تهیه کنید:

 • تخم مرغ همزده
 • ماهی تن، قزل آلا و سایر ماهی‌ها
 • گوشت چرخ کرده پخته شده
 • استیک پخته یا تکه‌های گوشت گاو کبابی شده
 • گوشت بوقلمون
 • مرغ
 • کنسرو گوشت
 • گوش ماهی، خرچنگ و دیگر موجودات دریایی

با این‌که برخی عقیده دارند گربه‌ها برای زنده ماندن به پروتئین حیوانی نیاز ندارند، فرآینده بیولوژیکی آن‌ها خلاف این را ثابت می‌کند. گربه‌ها بیشترین مواد غذایی را از پروتئین‌ها و مشتقات حیوانی دریافت می‌کنند.

غذای سالم برای گربه خیابانی

در حالی‌که گربه‌ها می‌توانند بعضی گیاهان را بخورند اما در اصل رشدشان با مصرف گوشت کامل می‌شود. وقتی گربه‌ای خیابانی به خانه شما می‌آید و به نظر می‌رسد دچار سوءتغذیه شده مقداری گوشت یا تخم‌مرغ برایش بگذارید.

بعضی افراد می‌گویند اگر به گربه غذا بدهید، دوباره برای غذا به خانه شما برمی‌گردند. اما شاید شما تنها نجات‌دهنده زندگی گربه باشید.

سبزیجات برای گربه خیابانی

اگر پروتئین حیوانی در دسترس ندارید و می‌خواهید به گربه خیابانی غذا بدهید، می‌توانید مقداری سبزیجات و غلات تهیه کنید. هویج پخته‌شده، لوبیا سبز، نخود فرنگی، مارچوبه و کلم بروکلی و همچنین برنج پخته‌شده و سیب زمینی شیرین پخته‌شده همگی غذایی کامل هستند.

بیشتر برندهای غذای گربه از برنج و سیب زمینی شیرین به‌عنوان بخشی از ترکیبات خود برای کمک به هضم غذا استفاده می‌کنند. برای تهیه غذای بچه گربه خیابانی، تخم مرغ‌ همزده و برنج پخته‌شده را با هم در کاسه‌ای ترکیب کنید تا گربه کالری کافی برای زنده ماندن را دریافت کند.

می‌توانید به گربه خیابانی اسفناج، طالبی، موز و بلغور جو دوسر بدهید. اما برای تامین مواد مغذی کافی، این مواد را با پروتئین حیوانی ترکیب کنید. می‌توانید مرغ و اسفناج را بپزید یا بوقلمون پخته‌شده و سیب زمینی شیرین را به گربه بدهید.

گربه خیابانی ممکن است به زباله‌گردی در سطل‌های زباله عادت داشته باشد اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید غذاهای مغذی به گربه بدهید.

مطلب پیشنهادی:راهکارهای خانگی درمان سرماخوردگی گربه

غذاهای نامناسب برای بچه گربه خیابانی

برخلاف تصور رایج، شیر برای بچه گربه‌ها غذای سالمی نیست. بدن بچه گربه آنزیم‌های مناسب برای هضم شیر را ندارد و ممکن است بیمار شود. اگر بچه گربه خیابانی پیدا کردید و هنوز در مرحله شیردهی است، باید شیر خشک مخصوص بچه گربه را به او بدهید.

به گربه‌های خیابانی غذای سگ ندهید حتی اگر مقدار زیادی از آن دارید. غذای سگ برای نیازهای سگ‌ها تهیه شده و نه گربه‌ها، و این غذا گربه را بیمار می‌کند.

شکلات، پیاز، سیر، آووکادو و انگور همگی برای گربه‌ها بسیار سمی هستند. نباید این مواد را با غذای دیگری که قصد دارید به گربه خیابانی بدهید ترکیب کنید. گوجه فرنگی و سیب زمینی را نباید زیاد به گربه‌ها بدهید چون باعث ایجاد مشکلات معده در آن‌ها می‌شوند.

اگر به نظر می‌رسد گربه خیابانی گرسنه است، بهتر است غذاهای حیوانی غنی از پروتئین به او بدهید. کنسرو ماهی تنِ کم نمک، به‌عنوان غذای گربه گزینه مناسبی است. اما در یک وعده مقدار زیادی از آن را به گربه ندهید؛ به‌خصوص اگر گرسنه باشد. این مسئله ممکن است باعث ناراحتی معده گربه شود.

درخواست خدمات مراقبت از حیوانات خانگی

تخم مرغ همزده به‌عنوان غذای بچه گربه خیابانی

اکثر مردم در یخچال خود تخم‌مرغ دارند و هم زدن آن کار سختی نیست. تخم مرغ را مزه‌دار نکنید یا نمک نزنید. نمک یا هر چاشنی ممکن است برای دستگاه گوارش گربه مفید نباشد و در غذای مرطوب و خشک گربه از چاشنی استفاده نمی‌شود؛ بنابراین نیازی به اضافه کردن چاشنی نیست.

در ترکیبات بسیاری از برندهای غذای گربه از تخم مرغ استفاده می‌شود. تخم مرغ حاوی ویتامین‌های گروه B است که احتمالا در رژیم غذایی گربه‌های خیابانی وجود ندارد.

غذای بچه گربه یک ماهه خیابانی

کجا باید غذای بچه گربه خیابانی را بدهیم؟

توصیه می‌کنیم در خارج از محل مسکونی خودتان به گربه‌ها غذا بدهید. با این کار از بروز مشکل با همسایگان یا مدیریت ساختمان محل سکونت شما جلوگیری خواهد شد.

برای غذا دادن به بچه گربه خیابانی محل در دسترس و نزدیکی را انتخاب کنید. این منطقه باید ایمن باشد تا گربه‌ها توسط اتومبیل‌های عبوری، سگ‌ها یا افراد پیاده مورد آزار قرار نگیرند. فضاهای باز همچون کناره دیوار، روی نیمکت یا صندلی و گاری خالی دستفروشان، همیشه مکانی ایده‌آل هستند.

حتما به گربه‌ها به‌صورت جداگانه غذا بدهید. غذای بچه گربه خیابانی از گربه دیگر باید چند متری فاصله داشته باشد. با این کار مطمئن می‌شوید که هر گربه غذای خودش را می‌خورد و آن‌ها برای غذا دعوا نمی‌کنند.

مطلب پیشنهادی: نکات مهم نگهداری گربه پرشین در خانه

جمع‌بندی

غذای گربه بهترین گزینه برای تغذیه گربه‌های خیابانی است. اما اگر غذای گربه در خانه ندارید، می‌توانید از ماهی و مرغ آب‌پز، نان و بلغور جو دوسر استفاده کنید. همچنین باید کاسه آب تازه و تمیز برای نوشیدن را در محل قرار دهید.

با تهیه خوراک مغذی به گربه کمک خواهید کرد تا مقدار پروتئین لازم برای زنده ماندن را دریافت کند. اگرچه گربه‌های خیابانی در شکار ماهر هستند اما برای یافتن غذا هر از گاهی به کمک انسانی نیاز دارند. به‌خصوص اگر در فصل زمستان باشد که طعمه در طبیعت زیاد نیست.

3.8/5 - (40 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا