آموزش تعمیر سنسور دمای چای ساز

چای و قهوه سازلوازم خانگی

اگر شما هم تا به حال از چای ساز استفاده کرده باشید، احتمالا سوالات مختلفی راجع به نحوه عملکرد این دستگاه در ذهنتان شکل گرفته است. به عنوان مثال آیا از خود پرسیده‌اید که پس از جوشیدن آب، چای ساز چگونه خاموش می‌شود؟ اگر این دستگاه پس از جوشیدن آب خاموش نشده و به فعالیت خود ادامه دهد، تمام آب موجود در چای ساز بخار شده و در نهایت به ساختار این دستگاه آسیب جدی وارد خواهد شد. اگر شما هم راجع به این مسئله کنجکاو هستید و یا چای ساز شما این روند را به درستی انجام نمی‌دهد، زمان آن رسیده که با سنسور دمای چای ساز آشنا شوید. در این مقاله از مجله آچاره شما را با این دستگاه بیشتر آشنا کرده و اطلاعات لازم در جهت تعمیر سنسور دمای چای ساز را در اختیارتان قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

اجزای دستگاه چای ساز

در راستای درک بهتر نحوه عملکرد سنسور دمای چای ساز بهتر است با دیگر اجزای این دستگاه آشنا شوید. برای اینکه چای ساز قادر به اجرای وظایف خود باشد، تمام اجزای آن باید عملکرد صحیحی داشته باشند و ایجاد اختلال در عملکرد هر کدام از آن‌ها، باعث مختل شدن عملکرد کلی چای ساز خواهد شد. از مهم‌ترین بخش‌های این دستگاه می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1. بدنه چای ساز

این بخش که قابل مشاهده است، از جنس‌های مختلفی مثل فلز، پلاستیک و … ساخته می‌شود و دیگر اجزای این دستگاه در قسمت‌های مختلف بدنه جایگذاری خواهند شد. هر چه جنس بدنه چای ساز از کیفیت بیشتری برخوردار باشد، بازدهی دستگاه افزایش پیدا کرده و ماندگاری محتویات آن نیز بیشتر خواهد شد.

تعمیر سنسور دمای چای ساز

2. سیستم الکتریکی چای ساز

انرژی موردنیاز این دستگاه از طریق سیستم الکتریکی در اختیار آن قرار گرفته و جریان برق شهری با عبور از این سیستم وارد چای ساز می‌شود. بنابراین در صورت بروز اختلال در این شبکه، فعالیت چای ساز به کلی مختل خواهد شد.

3. المنت چای ساز

پس از این که جریان الکتریکی وارد چای ساز شود، این انرژی به وسیله المنت به انرژی حرارتی تبدیل شده و آب را به دمای جوش می‌رساند. اگر المنت به درستی وظیفه خود را به انجام نرساند، چای ساز قادر به افزایش دمای محتویات خود نخواهد بود.

4. سنسور دمای چای ساز

زمانی که دمای آب موجود در دستگاه به میزان موردنظر برسد، سنسور دمای چای ساز دستور خاموش شدن دستگاه را صادر خواهد کرد. در صورتی که این فرمان در زمان معین صادر نشود، جوشیدن آب ادامه یافته و محتویات بخار می‌شوند. توجه داشته باشید که با ادامه یافتن این روند، آسیب دیدن چای ساز دور از انتظار نیست.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

5. گرم‌نگهدارنده چای ساز

هدف از بکارگیری گرم‌نگهدارنده در این دستگاه، حفظ دمای آب پس از به جوش رسیدن آن است تا در مدت زمان طولانی‌تری دمای آن کاهش پیدا کند. این قابلیت به شما اجازه خواهد داد تا مدت زمان بیشتری قادر به استفاده از آب یا چای داغ باشید.

تعمیر سنسور دمای چای ساز

نحوه عملکرد سنسور دمای چای ساز

شاید در نگاه اول نحوه عملکرد این بخش بسیار ساده به نظر برسد اما در واقعیت این یک تصور اشتباه است. اگر شما هم فکر می‌کنید که این سنسور با استفاده از دماسنج، جوشیدن آب را تشخیص داده و دستگاه را خاموش می‌کند، باید تجدیدنظر کنید. چرا که این نحوه عملکرد یک اشکال اساسی دارد.

از آنجایی که آب در ارتفاع‌های مختلف در دمای متفاوتی به نقطه جوش می‌رسد، استفاده از دماسنج کارایی لازم برای تشخیص جوشیدن آب را ندارد. هر چند که این اختلاف در نقطه جوش آب که 100 درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته می‌شود، جزئی است اما در ارتفاع‌های مختلف باعث زود خاموش شدن و دیر خاموش شدن چای ساز می‌شود.

مثلا اگر شما در خط ساحلی از چای ساز استفاده کنید، دستگاه قبل از جوشیدن آب خاموش خواهد شد و یا اگر در نقاط پرارتفاع مثل مناطق کوهستانی این روند را پشت سر بگذارید، چای ساز به فعالیت خود پس از جوشیدن آب ادامه خواهد داد. شاید بپرسید که این مشکل چگونه رفع می‌شود؟

مطلب پیشنهادی:طرز استفاده از چای ساز کنوود

با این که در ابتدا از روش‌هایی مثل استفاده از 2 دیسک فلزی که به میزان‌های مختلف و در دماهای متفاوتی منبسط می‌شوند، برای رفع این مشکل استفاده می‌شد اما امروزه با بکارگیری یک روش هوشمندانه‌تر این مسئله برطرف شده است. این راهکار ساده به این شرح است که سنسور دمای چای ساز با دریافت بخار تولیدشده توسط آب از رسیدن آن به نقطه جوش مطلع شده و دستگاه را خاموش می‌کند. به این ترتیب فارغ از این که آب در چه دمایی به نقطه جوش می‌رسد، چای ساز در یک زمان معین خاموش خواهد شد.

تعمیر سنسور دمای چای ساز

 علائم خرابی سنسور دمای چای ساز

زمانی که عملکرد سنسور دمای چای ساز با مشکل مواجه شده باشد، شما با مشاهده 2 علامت متوجه بروز این اختلال خواهید شد. این علائم عبارتند از:

  • اگر چای ساز شما قبل از این که آب به نقطه جوش برسد خاموش می‌شود، یکی از دلایل آن خرابی سنسور دمای این دستگاه است. البته مشکلاتی مثل رسوب‌گرفتگی مجاری چای ساز هم می‌توانند عامل ایجاد این اختلال باشند اما در این شرایط شما باید نحوه کارکرد سنسور دما را نیز مورد بررسی قرار دهید.
  • علامت بعدی که نشان از خراب شدن سنسور دمای چای ساز دارد، خاموش نشدن دستگاه پس از جوشیدن آب است. علت اصلی بروز این اختلال خرابی سنسور دما در نظر گرفته می‌شود که بر اثر عمل نکردن در زمان مناسب، از خاموش شدن چای ساز جلوگیری می‌کند. در این مواقع نیز شما باید در قدم اول نحوه عملکرد این قطعه را چک کرده و در صورت نیاز اقدامات لازم به منظور رفع این مشکل را در نظر بگیرید.

تعمیر سنسور دمای چای ساز

تعمیر سنسور دمای چای ساز

اگر به وجود اختلال در عملکرد سنسور دما مشکوک هستید، ابتدا باید از خرابی آن اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از موارد این سنسور خراب نشده است و صرفا به دلایلی همچون خارج شدن از موقعیت و یا تغییر شکل، قادر به اجرای وظایف خود نیست. در این شرایط شما باید ابتدا به این قطعه دسترسی پیدا کرده و عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهید.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که عیب‌یابی و تعمیر چای ساز یک روند بسیار تخصصی بوده و باید توسط افراد دارای صلاحیت به انجام برسد. در صورتی که در این زمینه دارای تجربه نیستید، از انجام هر گونه اقدامی بپرهیزید. چرا که این دستگاه ساختاری بسیار ظریف و حساس داشته که بر اثر بی‌دقتی آسیب جدی خواهد دید. پس از این که به سنسور دما دسترسی پیدا کردید، به دنبال وجود اشکال در نحوه جایگذاری آن و یا موقعیت این قطعه بگردید تا در صورت وجود مشکل آن را شناسایی کنید. اگر در این مرحله مشکلاتی از این دست را شناسایی کردید، با اصلاح آن عملکرد صحیح چای ساز را بازیابی کنید. اما اگر موقعیت و نحوه جایگذاری سنسور مشکلی نداشت، احتمالا عملکرد آن بر اثر وجود اختلال در ساختار داخلی دچار مشکل شده است. برای باز کردن چایساز و دسترسی به ترموستات آن می‌توانیدد از راهنمای تصویری زیر استفاده کنید:

تعمیر چایساز تعمیر سنسور دمای چای ساز تعمیر سنسور دمای چای ساز تعمیر سنسور دمای چای ساز تعمیر ترموستات دمای چای ساز

منبع تصاویر: +

اکثر کارشناسان معتقدند که سنسور دمای چای ساز قابلیت تعمیر نداشته و تعمیر آن از لحاظ اقتصادی به‌صرفه نیست. این کارشناسان توصیه می‌کنند که در این شرایط با تهیه یک سنسور جدید، آن را با سنسور قدیمی تعویض کنید تا چای ساز شما در مدت زمان کوتاهی قادر به اجرای وظایف خود باشد. شما با تعویض سنسور دمای چای ساز علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی در بلندمدت، عمر مفید این قطعه را نیز به صورت قابل‌توجهی افزایش خواهید داد. صرفا فراموش نکنید که سنسور دمای جدید را از مراکز معتبر تهیه کرده و روند تعویض آن را به یک فرد متخصص بسپارید تا در نهایت بهترین نتیجه برای شما حاصل شود.

در این مقاله از مجله آچاره تلاش کردیم تا شما را با این دستگاه بیشتر آشنا کرده و اطلاعات لازم به منظور تعمیر سنسور دمای چای ساز را در اختیار شما قرار دهیم. فراموش نکنید که شما با ثبت درخواست در وب‌سایت و اپلیکیشن آچاره و یا تماس با شماره 1471 می‌توانید روند تعمیر چای ساز خود را با اطمینان خاطر به کارشناسان مجرب آچاره بسپارید. همچنین شما از طریق بخش نظرات قادر هستید تا سوالات و نظرات خود را با این متخصصین در میان گذاشته و پاسخ خود را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید. امیدواریم که از مطالعه این مقاله بهره برده باشید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا