7 علت رایج روشن نشدن بخاری گازی

بخاری گازی و شومینهسرمایش و گرمایشگرمایش

دلایل مختلفی مانند مشکلات ترموکوپل، خرابی شمعک، جرقه نزدن فندک و چندین عامل دیگر باعث روشن نشدن بخاری گازی می‌شوند که هریک نیاز به بررسی اصولی دارند.

به خاطر داشته باشید اقداماتی مانند تمیز کردن بخاری گازی و سرویس کردن آن به‌صورت دوره‌ای از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری خواهد کرد. در این مطلب دلایل و راهکارهای رفع علت روشن نشدن بخاری گازی، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در صورتی که مشکل بخاری گازی شما با به‌کارگیری این راهکارها رفع نشد، بهتر است با یک متخصص کاربلد تماس بگیرید. شما می‌توانید در این زمینه با متخصصان آچاره مشورت نموده و خدمات دریافت کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه ارائه خدمات به صفحه تعمیر بخاری گازی مراجعه کنید یا با شماره 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • لازم است پس از نصب بخاری گازی با استفاده از کف و صابون برای همه اتصالات نشت‌یابی انجام شود.
 • نیاز است که از قطر دودکش مطمئن شوید. قطر دودکش دیوار نباید از قطر دودکش بخاری کمتر باشد.
 • باید بین سیستم لوله کشی ساختمان و بخاری گازی از شیر قطع و وصل توپی استفاده شود این وسیله اجازه خواهد داد که هر وقت که نیاز است جریان گاز را قطع نمایید و گزینه بسیار پراهمیتی است.

مهمترین علت روشن نشدن بخاری گازی

روشن نشدن بخاری گازی می‌تواند به خرابی تعدادی از قطعات آن مربوط باشد ولی یکی از مهمترین قطعاتی که باعث روشن نشدن بخاری گازی خواهد شد، نصب بخاری گازی به‌صورت غیراصولی و خرابی ترموکوپل یا همان بویین بخاری است.

ترموکوپل یک قطعه از بخاری است که از دو فلز به‌صورت غیرهمجنس ساخته شده است. این دو بخش از یک طرف به هم وصل هستند و از سوی دیگر آزاد هستند که برای تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر هنگام روشن کردن بخاری، زمانی که دکمه فرمان شمعک را می‌چرخانید یا فشار می‌دهید گاز به قطعه نرسد، معلوم می‌شود که ترموکوپل بخاری گازی دچار مشکل شده است. در واقع شعله‌ور نشدن بخاری می‌تواند به‌علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی باشد.

نصب و تعمیر بخاری خود را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • نصب و راه‌اندازی بخاری
 • راه‌اندازی شومینه
 • رفع خرابی ترموکوپل
 • رفع بوی گاز

نصب و تعمیر بخاری با آچاره

نصب و تعمیر بخاری خود را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • نصب و راه‌اندازی بخاری
 • راه‌اندازی شومینه
 • رفع خرابی ترموکوپل
 • رفع بوی گاز

نصب و تعمیر بخاری با آچاره

1. خراب بودن شمعک بخاری گازی

اغلب اختلالاتی که در راستای روشن نشدن بخاری گازی وجود دارد، به‌علت روشن نماندن شمعک بخاری است. این مشکل نیز مربوط به ترموکوپل و بویین است. اگر ترموکوپل بخاری درست باشد احتمالاً باید بویین مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از نمونه‌‌های بارز این مشکل این است که سر ترموکوپل به‌طرز صحیحی در شعله قرار نگرفته است و میزان الکتریسیته‌ای که در این بین تولید می‌گردد به اندازه‌ای نیست که هسته بویین نیاز دارد.

در چنین شرایطی بویین سبب خواهد شد که هسته به بیرون رانده شود و در نهایت مسیر رفت‌وآمد گاز بسته خواهد شد. در صورتی که این مشکل برای بخاری شما رخ داد باید به این نکته توجه کنید شعله شمعک پایین‌تر یا بالاتر از سر ترموکوپل قرار بگیرد و مجدداً به حالت اولیه بازگردد.

این راهکار می‌تواند برای رفع علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی نیک کالا، آبسال، انرژی، ایران شرق و سایر برندها هم کاربرد داشته باشد.

مشکلات فندک بخاری گازی

2. جرقه نزدن فندک بخاری گازی

در بخاری گازی، جرقه‌زن حکم فندک را دارد که گرمای لازم برای شعله‌ور شدن را تولید می‌کند. اگر خودتان با نحوه عیب یابی بخاری گازی آشنایی دارید، حتما می‌دانید که مشکلات فندک بخاری گازی به عوامل متعددی مرتبط است.

اولین دلیل آن قطع شدن ناگهانی گاز است؛ در چنین شرایطی بهتر است ده دقیقه منتظر بمانید و دوباره امتحان نمایید، این بار می‌توانید از کبریت برای روشن کردن بخاری استفاده کنید.

 • دومین دلیل جرقه نزدن فندک بخاری گازی، مربوط به تنظیمات می‌شود. فندک بخاری دارای دو پیچ حداقل و حداکثر تنظیم است که اگر این دو پیچ به‌خوبی تنظیم نشده باشند، جرقه‌زن به‌خوبی کار نخواهد کرد. هنگام عیب یابی روشن نشدن بخاری گازی و تعمیر فندک، باید پیچ‌ها را کاملا محکم کنید، گاهی هم به تعمیر این قطعه نیاز خواهید داشت.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر بخاری و شومینه!

3. گرفتگی دودکش بخاری گازی

یکی از عوامل روشن نشدن بخاری گازی می‌تواند نوع سوخت آن باشد و امکان دارد از بعد آن که بخاری گازی را روشن نموده‌اید بوی گاز در نتیجه احتراق ناقص به مشام شما رسد. می‌تواند مجرای دودکش مسدود شده باشد اگر مسیر دودکش را کنترل و بررسی کرده‌اید و شیر راه آن را بسته باشد باید فوراً آن را برطرف سازید.

همچنین باید دودکش با قطر مناسب نصب کنید. علت روشن نشدن بخاری گازی ممکن است همین مورد باشد. توجه داشته باشید که از دودکش بدون کلاهک استفاده نکنید. برای پیشگیری از ورود گازهای حاصل از احتراق به درون بخاری در اثر وزش باد که علت بوی بد بخاری گازی هستند، باید از کلاه‌های مناسبی استفاده کنید.

علت روشن نشدن بخاری گازی

4. روشن نشدن بخاری گازی به دلیل انحراف نازل گاز

نازل گاز یکی از قطعات مهم بخاری به حساب می‌آید و اگر نازل بخاری دچار انحراف باشد، گاز مورد نیاز به‌درستی به مشعل نخواهد رسید و در نتیجه مشکل روشن نشدن بخاری گازی به وجود می‌آید. در حقیقت نازل دچار انحراف می‌شود و این امر سبب خواهد شد که گاز وارد مشعل نشود.

این مشکل بر اثر محکم نبودن پیچ‌ها اتفاق می‌افتد به‌صورتی که نازل از جای خود خارج خواهد شد. در صورتی که انحراف به‌میزان کمی باشد، امکان اینکه بخاری روشن شود زیاد است ولی مشکل روشن نماندن بخاری گازی را خواهید داشت و بخاری یک دفعه خاموش خواهد شد.

5. خرابی بوبین؛ یکی از دلایل روشن نشدن بخاری گازی

از دیگر قطعاتی که می‌تواند سبب شود که بخاری گازی روشن نشود، بوبین است که به اندازه ترموکوپل دارای اهمیت است. در واقع کارکرد ناقص بوبین روی شمعک نیز تاثیر خواهد داشت و درست کار نکردن آن می‌تواند علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی هم باشد.

بوبین نیاز دارد که میزان الکتریسته مورد نیاز خود را دریافت نماید تا به‌درستی کار کند، در غیراینصورت، سوپاپ از جای خود حرکت نموده و مسیر گاز را می‌بندد و شما شاهد روشن نشدن شمعک بخاری هستید.

اگر سر ترموکوپل به‌طرز صحیحی روی شعله قرار نگیرد، الکتریسیته لازم منتقل نخواهد شد. برای تست کردن بوبین بخاری و عیب یابی روشن نشدن بخاری گازی، کافی است که از یک باتری 1.5 ولت استفاده کنید، در صورتی که با انتقال الکتریسیته به بوبین، سوپاپ سر جای خود باقی ماند، یعنی بوبین سالم است و اگر حرکت نمود، نشان‌دهنده خرابی بوبین است و باید قطعه تعویض شود.

رفع نشتی و تعمیر بخاری گازی با تیم آچاره

6. روشن نشدن بخاری گازی به‌دلیل اشکال در اتصالات

یکی از دلایل روشن نشدن بخاری گازی، اشکال در اتصالات و دودکش بخاری گازی است.در صورتی که دودکش مسدود شده باشد، مسیر اصلی ورود گاز به بخاری بسته شده است که می‌تواند به‌علت وجود شئ خارجی یا گردوخاک زیاد در مسیر دودکش بخاری باشد.

همچنین امکان دارد در اتصالات نشتی گاز وجود داشته باشد که در صورت روشن نشدن بخاری گازی، سریعا باید این قسمت‌ها بررسی شود.

نحوه عیب یابی بخاری گازی

7. خرابی ترموکوپل، علت روشن نشدن بخاری گازی

اگر ترموکوپل بخاری گازی دچار ایراد شده باشد می‌تواند یکی از علت‌های روشن نشدن بخاری گازی باشد. اتصال دو قطعه فلز از یک طرف ساختار این قطعه را تشکیل می‌دهد، به خاطر داشته باشید که برق هنگامی تولید خواهد شد که محل اتصال دو فلز، حرارت دریافت کند.

در صورتی که پس از فشار دکمه استارت جهت روشن کردن بخاری شمعک روشن نشد، این عمل نشانه نرسیدن گاز به آن می‌باشد. لذا در عیب یابی بخاری گازی و در صورت روشن نماندن شمعک بخاری گازی مشکل از ترموکوپل بخاری است. برای تعمیر و تعویض ترموکوپل بخاری از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، راهنمای علت خرابی ترموکوپل بخاری را مطالعه فرمایید.)

علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی

اجزای بخاری گازی

از آنجایی که مشکل روشن نشدن بخاری گازی بسیار رایج است. لذا بهتر است با اجزای بخاری گازی آشنا باشیم تا در صورت بروز مشکل بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.

 • بدنه اصلی بخاری گازی که از ورق‌های فولادی تولید شده است و به‌طور معمول سطح آن به‌صورت لعاب‌کاری یا پوشش رنگی است.
 • کوره از سایر قسمت‌های مهم بخاری گازی است که در حقیقت محفظه احتراق بوده و از ورق فولاد تهیه شده است. برای جلوگیری از زنگ‌زدگی و ایجاد حرارت نیاز است که لعاب‌کاری انجام شود. یک بخش به اسم مشعل یا اجاق وجود دارد که قطعاً از فولاد ضد زنگ ساخته خواهد شد تا دوام بیشتری داشته باشد.
 • پیلوت قسمت دیگری از بخاری است که البته شامل کلاهک بوده و گاز را در سه جهت هدایت می‌کند. پیلوت شامل جرقه‌زن، مشعل اصلی و ترموکوپل خواهد شد.
 • جرقه‌زن از دیگر قطعاتی است که الکتریسیته حاصل از پیزوالکتریک داخل شیر را به جرقه تبدیل می‌کند. البته که جرقه‌زن به‌طور کلی دارای موقعیت اجرایی ویژه‌ای است.
 • ترموکوپل یکی از قطعات بسیار مهم بخاری گازی به‌شمار می‌آید که روشن نشدن بخاری گازی نیز اغلب وابسته به همین قسمت است. وظیفه اصلی این قطعه قطع گاز در زمان ضروری می‌باشد.
 • کاربراتور یا شیر کنترل از دیگر قسمت‌های مهم بخاری گازی است که وظیفه دارد سوخت گاز را کنترل کند و وضعیت روشن بودن دائم شمعک را مورد بررسی قرار دهید.

دلایل روشن نشدن بخاری گازی

چند نکته مهم در مورد روشن نشدن بخاري گازي

 • در صورتی که با وجود فشار گاز مناسب در شبکه لوله‌کشی، باز هم بخاری گازی روشن نشد، علت روشن نشدن بخاری گازی، می‌تواند به‌دلیل کوتاه بودن شعله پیلوت و تنظیم نشدن آن باشد. در چنین موردی، کاور شیر کنترل را برداشته و فیلتر را تعویض کنید.
 • اگر هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود؛ در چنین مواردی اگر ترموکوپل سالم باشد، پس علت خاموش شدن شمعک بخاری از بوبین است. بوبین را آزمایش کرده و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کنید.
 • اگر در هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود می‌بایست ترموکوپل را مورد آزمایش قرار دهید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.
 • زمانی که شعله بخاری مناسب نیست و تغییر رنگ داده و بوی گاز اطراف را فرا می‌گیرد. گاهی کثیفی بیش از اندازه مشعل و مسدود شدن سوراخ‌های آن مانع عبور مخلوط هوا و گاز می‌شود. برای برطرف‌سازی این مشکل باید مشعل را از جای خود خارج نموده و با برس یا فشار باد آن را تمیز نمایید.
 • اگر با چرخاندن دکمه از حالت پیلوت به شعله اصلی، مشعل روشن نشود و گازهای زیادی به اطراف پراکنده می‌شوند، در این حالت ژیگلور و قطعات متصل به آن را در جای خود قرار دهید و تنظیم کنید.

مشکلات فندک بخاری گازی | روشن نشدن بخاری گازی

علت روشن نشدن بخاری گازی برقی ژاپنی

از جمله عواملی که می‌تواند در روشن نشدن بخاری گازی برقی ژاپنی نقش مهمی داشته باشد، وجود مشکل در منبع تغذیه و اتصالات برق آن است. همچنین مشکلاتی مانند سوختن فیوزها، خاموش شدن خودکار ایمنی و خرابی المنت و ترموستات از جمله موارد شایعی هستند که می‌توانند ایجادکننده این مشکل باشند.

(برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای دلیل روشن نشدن بخاری گازی برقی ژاپنی را مطالعه فرمایید.)

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم تمامی دلایلروشن نشدن بخاری گازی را مورد بررسی قرار دهیم. اگر در زمینه تعمیرات بخاری گازی، مهارت و تجربه ندارید، توصیه می‌کنیم از تعمیرکاران کاربلد کمک بگیرید؛ زیرا هرگونه سهل‌انگاری در مشکلات بخاری گازی می‌تواند خطرآفرین باشد.

سوالات متداول

علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی چیست؟

گاهی اوقات ممکن است که شمعک بخاری روشن و شعله‌ور گردد ولی پس از مدتی خاموش شود، در چنین حالتی مشکل از ترموکوپل یا از بوبین بخاری گازی شما خواهد بود که باید هر کدام را بررسی و تست کرده و در صورت لزوم تعویض نمایید.

علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی چیست؟

ممکن است در شرایطی هم اصلا شمعک روشن نشود. برای پیدا کردن علت آن باید اتصالات را مورد بررسی قرار داده و مطمئن شوید که گاز به بخاری و شمعک میرسد یا نه. زیرا امکان دارد در برخی مواقع گاز قطع شده باشد. مورد بعدی خرابی فندک یا جرقه‌زن است که سبب خواهد شد تا شمعک روشن نشود، البته خرابی ترموکوپل و بوبین هم از دلایل این موضوع هستند.

چرا در برخی مواقع شمعک بخاری روشن است ولی مشعل روشن نمی‌شود؟

اغلب اوقات تنظیم نبودن شعله شمعک، علت روشن نشدن مشعل است.

علت بوی حاصل از احتراق، پس از روشن شدن بخاری چیست؟

در برخی مواقع بخاری گازی شما روشن می‌شود ولی بلافاصله پس از روشن شدن، شما متوجه بوی سوختگی شدید آن خواهید شد، چند دلیل برای رخ دادن چنین موردی وجود دارد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.
دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا