تخلیه رادیاتور شوفاژ را در 4 گام ساده یاد بگیرید!

رادیاتور شوفاژسرمایش و گرمایشگرمایش

دلایل بسیاری وجود دارد که شما را ملزم به تخلیه رادیاتور شوفاژ می‌کند. یکی از این دلایل می‌تواند مسدود شدن لوله آن و عدم تامین آب گرم باشد. همچنین ممکن است رادیاتور نشتی داشته باشد و برای تعمیر آن نیاز به تخلیه‌اش باشد. بنابراین ممکن است در طول سال چندبار ناگزیر از تخلیه رادیاتور خود باشیم. بنابراین بهتر است یاد بگیرید خودتان چطور این کار را انجام دهید. در ادامه نحوه تخلیه رادیاتور شوفاژ را بررسی کرده و مراحل آن را به ترتیب توضیح می‌دهیم. با رعایت موارد زیر بدون هیچ مشکلی می‌توان رادیاتور شوفاژ را تخلیه و تعمیر کرد.

هر آنچه از تخلیه رادیاتور شوفاژ باید بدانید!

هر آنچه از تخلیه رادیاتور شوفاژ باید بدانید!

شما به چند دلیل ممکن است نیاز به تخلیه آب رادیاتور شوفاژ منزل خود داشته باشید. مثلا وقتی که رادیاتور نیاز به تعمیر دارد، مقدار زیادی رسوب در آن انباشته شده است و گردش آب درست انجام نمی‌شود، شوفاژها تعادل دمایی ندارند و یک ردیاتور گرم‌تر از دیگری است و یا نشتی دارد.  برای تخلیه رادیاتور شوفاژ ابتدا باید شیر رادیاتور را ببندید و آن را خاموش کنید. صبر کنید تا لوله‌ها خنک شوند. ابزارها و تجهیزات لازم را آماده کنید. اگر رادیاتر شما نشتی دارد پیشنهاد می‌کنیم آموزش رفع نشتی رادیاتور شوفاژ را بخوانید. بهتر است یک دستیار هم داشته باشید تا به شما در این کار کمک کند. لوازم و تحهیزات مورد نیاز شامل موارد زیر است:

 • دو ظرف مناسب برای قرار دادن زیر لوله‌های رادیاتور
 • دو حوله قدیمی که کثیف شدنش مهم نباشد
 • یک مداد و کاغذ برای ثبت تنظیمات رادیاتور
 • یک ظرف مناسب برای نگهداری از قطعاتی از رادیاتور که جدا می‌کنید.
 • یک انبردست با سایز متوسط
 • چند پارچه برای پاک کردن هرگونه کثیفی
 • ابزار مناسب برای باز کردن دریچه‌ها
 • یک جفت دستکش مناسب برای جلوگیری از هرگونه آسیب
 • یک آچار با سایز مناسب
 • یک رول نوار چسب
 • یک سطل پلاستیکی و یک کیسه زباله

مرحله اول، آماده شدن برای تخلیه رادیاتور

در ابتدا لوله‌ها را در دوطرف رادیاتور قرار دهید. یکی از لوله‌ها که دارای تنظیم‌کننده است، آب گرم را از دیگ بخار دریافت می‌کند و دیگری (شیر قفل‌شونده) دوباره آن را به سیستم برمی‌گرداند. حوله‌ها را زیر تنظیم‌کننده و کنترل‌کننده  قفل‌ها قرار دهید. سپس ظرفی‌های مخصوص آب را روی آن‌ها قرار دهید تا قطرات آب در ظرف بریزد.

آماده شدن برای تخلیه آب رادیاتور شوفاژ

مرحله دوم، جدا کردن رادیاتور برای تخلیه آب رادیاتور شوفاژ

در این مرحله با بستن دو سوپاپ رادیاتور، آن را از سیستم گرمایشی جدا کنید. سمتی که دارای تنظیم‌کننده است، راحت‌تر جدا می‌شود. تنظیم‌کننده را در جهت عقربه‌ای ساعت بچرخانید و و عدد آن را به صفر برسانید. سمتی که دارای محافظ قفل است پیچیده‌تر است. در این مرحله قلم و کاغذ خود را آماده کنید.

ابتدا کلاهک سفید روی آن را بردارید تا به خود شیر دسترسی پیدا کنید. کلاهک سفید را در ظرف مخصوص قطعات قرار دهید. سپس با استفاده از انبردست کلید تنظیم‌کننده قفل را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و آن را کامل ببندید. تعداد دورها را بشمارید و آن را در دفترچه بنویسید.

جدا کردن رادیاتور

مرحله سوم، تخلیه رادیاتور شوفاژ

در این مرحله از آچار قابل تنظیم استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است باعث لغزش و آسیب رساندن به رادیاتور شود. حتی ممکن است دستان شما نیز آسیب ببیند. باید مهره ماسوره شیر را برای تخلیه آب رادیاتور باز کنید.

مرحله چهارم، شل کردن مهره شیر تنظیم‌کننده

این مرحله می‌تواند از سخت‌ترین قسمت‌های تخلیه شوفاژ باشد. در این مرحله به احتمال زیاد آب روی زمین می‌ریزد. پس بهتر است بررسی کنید که ظرف آب در جای درست زیر مهره ماسوره قرار گرفته باشد. دستیار شما نیز با پارچه‎های جاذب آب باید آماده باشد. آچار را روی مهره ماسوره سمت شیر تنظیم‌کننده قرار دهید و به آرامی خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. آب رادیاتور کم کم خارج می‌شود. به هیچ عنوان فشار زیادی به مهره و آچار وارد نکنید و هرگاه که ظرف آب پر شد، سریعا ظرف دیگری را جایگزین کنید تا آب رادیاتور به صورت کامل خارج شود. در ابتدا جریان آب خروجی سریع‌تر است اما کم کم سرعت آن کمترشده و سپس متوقف می‌شود.

آموزش تخلیه رادیاتور شوفاژ

سخن آخر

برای مراقبت و نگهداری درست از سیستم گرمایشی خانه، هر سال باید رادیاتورها سرویس شوند. نحوه تخلیه رادیاتور شوفاژ یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بسیاری از افراد باید آن را بدانند. با انجام مراحلی که در این مقاله بیان شد تخلیه آب شوفاژ بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد. در صورت نیاز می‌توانید از سرویسکار ماهر رادیاتور آچاره نیز کمک بگیرید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا