نکات بعد از تعویض باتری ماشین چیست و چه اهمیتی دارد؟

خودروسرویس و نگهداریمکانیک خودرو

باتری‌ خودرو نوعی باتری‌ اسیدی – سربی است که نقش مؤثری در روشن شدن ماشین، روشنایی چراغ‌ها و غیره ایفا می‌کنند و دارای طول عمر مشخصی است. اگرچه تعویض خودرو باید تحت نظر تعمیرکار حرفه‌ای انجام شود؛ اما رعایت نکات بعد از تعویض باتری ماشین می‌تواند علاوه‌بر افزایش طول عمر نسبی باتری، موجب بهبود کارایی آن شود.

بسیاری از صاحبان خودرو و رانندگان به‌درستی نمی‌دانند که بعد از تعویض باتری ماشین چه باید کرد و با اقدامات بعد از تعویض باتری آشنا نیستند. با آچاره همراه باشید تا این موارد را دقیق‌تر بررسی کنیم.

چنانچه شما در خصوص تعویض باتری و تعمیرات تخصصی خودرو نیاز به مشاوره و خدمات دارید می‌توانید در بخش سرویس تعویض باتری خودرو در محل و همچنین خدمات تعمیر خودرو در محل، سفارش خود را ثبت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • تنظیم مجدد کامپیوتر ازجمله مهم‌ترین نکات بعد از تعویض باتری ماشین هستند.
 • لرزش و حرارت بیش‌ازحد دو عامل مهم کاهش طول عمر باتری هستند.
 • معمولاً عمر مفید باتری در ایران 2 سال است و بهتر است پس از گذشت این مدت باتری تعویض شود.

علائم هشداردهنده ضعف باتری خودرو

یک راننده حرفه‌ای همواره باید به هشدارها و زنگ خطرهای خودرو حساس و آگاه باشد؛ چراکه توجه به‌موقع به این علائم علاوه‌برافزایش طول عمر خودرو موجب کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد. ضعیف شدن باتری نیز دارای نشانه‌ها و علائمی است که باید به آن‌ها توجه کرد.

به‌طورکلی روشن شدن چراغ چک خودرو، کم‌نور شدن چراغ‌های ماشین، اختلال در عملکرد استارت خودرو و غیرنرمال کار کردن کولر ازجمله هشدارهایی است که نشان می‌دهند زمان تعویض باتری فرا رسیده است.

اگرچه نشانه‌های بیان‌شده ازجمله مهم‌ترین هشدارهای تمام شدن طول عمر باتری شناخته می‌شود؛ اما بااین‌حال پیشنهاد آچاره این است که باتری را در هر تعویض روغن بررسی کنید تا مطمئن شوید که اتصالات کابل باتری محکم هستند و زمانی که باتری به یک‌سالگی رسید، هرسال آن را کاملا بررسی کنید. 

نکات بعد از تعويض باتري ماشين

فاکتورهای مهم انتخاب و خرید باتری خودرو

 اگرچه رعایت نکات بعد از تعویض باتری از اهمیت زیادی برخوردار است؛ اما تا زمانی که اطلاعاتی در خصوص باتری و شرایط خودرو نداشته باشید، نمی‌توانید تصمیم درستی بگیرید.

با توجه به قیمت قابل‌توجه باتری گاهی یک اشتباه می‌تواند موجب شود تا علاوه‌بر کاهش عمر باتری سیستم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خودرو دچار آسیب جدی شود. ازاین‌رو بهتر است در خصوص اقدامات قبل از تعویض باتری خودرو نیز اطلاعاتی داشته باشید.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

1. مارک معتبر و استاندارد

شناخت مارک باتری‌ها و شناخت یک تعمیرکار خوب ازجمله موضوعات مهمی هستند که باید قبل از هر اقدامی به آن توجه کرد. برای آشنایی با مارک و دانستن این موضوع که چه باتری برای خودرو شما مناسب است، مشورت با تعمیرکاران حرفه‌ای بهترین راهکار است.

2. توجه به ولتاژ برق باتری

اگرچه امروز اغلب ماشین‌ها دارای باتری 12 ولتی هستند؛ اما شناخت نیاز خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. چراکه هنوز هم برخی ماشین‌های قدیمی هستند که به باتری‌های 6 ولتی نیاز دارند. همچنین خودروهای بزرگ نیز دارای سیستم 24 ولت هستند.

نکات بعد از تعويض باتري ماشين

3. پشتیانی باتری از کولر

آیا باتری که قصد دارید خریداری کنید می‌تواند موجب بهبود عملکرد کولر خودرو شود؟ برای دانستن این موضوع بهتر است به برچسب‌های نوشته‌شده روی باتری دقت کنید. معمولاً باتری‌های که می‌توانند موجب بهبود عملکرد کولر شوند دارای برچسبی هستند که این موضوع را به‌خوبی بیان می‌کند.

4. توجه به ظرفیت

برچسب ظرفیت (Ah) درواقع توضیح می‌دهد که چه مقدار شارژ را می‌توان قبل از تخلیه کامل باتری از آن برداشت. برای یک خودروی معمولی که تنها چند قطعه الکتریکی دارد، یک باتری با ظرفیت 40 تا 45 Ah کافی است.

خودروهای کلاس پرمیوم و خودروهای اسپرت مجهز به باتری‌هایی با ظرفیت حداکثر 110 Ah هستند. جالب است بدانید که ظرفیت شارژ باتری خودرو با افزایش سن کاهش می‌یابد و عواملی مانند دما و رطوبت محیط در کاهش آن نقش مؤثری دارند. 

نکات افزایش عمر باتری بعد از تعویض باتری ماشین

به‌طور کلی در هنگام خرید باتری باید به موارد زیر دقت کرد؛

 • خرید باتری از فروشنده‌ها و نمایندگی‌های معتبر
 • خرید باتری با ضمانت تعویض کامل
 • توجه به قیمت و طول عمر باتری
 • توجه به نوع باتری انتخابی

5. توجه به‌ اندازه باتری

نوع باتری و اندازه فیزیکی ازجمله عواملی هستند که عملکرد مناسب باتری را تضمین می‌کنند. به خاطر داشته باشید که نصب باتری به‌شکل نادرست می‌تواند بر سیستم الکتریکی خودرو تأثیر منفی بگذارد.

6. نوع باتری

اگرچه اغلب باتری‌ها اسید-سرب هستند؛ اما امروزه برخی از برندها از باتری‌های AGM استفاده می‌کنند که بسیار مقاوم در برابر لرزش هستند و بهتر می‌توانند تخلیه و شارژ مجدد مکرر را مدیریت کنند. این دسته از باتری‌ها همچنین نقش مؤثری در بهبود مصرف سوخت ایفا می‌کنند.

7. خرید باتری از مغازه‌های پرفروش

شما به‌عنوان یک راننده، باتری را می‌خواهید که ظرفیت آن زمانی تمام شود که بر روی خودرو نصب است. خرید باتری از مغازه‌های کم تردد به این معنا است که باتری قبل از نصب، طول عمر و ظرفیت خود را بر روی قفسه‌های مغازه گذرانده است.

پس با خرید از مغازه‌های پرفروش و تست باتری ماشین می‌توان این اطمینان را داشت که باتری خریداری‌شده سالم و نسبتاً نو است. 

نکات بعد از تعویض باتری ماشین

اگر نکات بعد از تعویض باتری ماشین را رعایت نکنید، تمام دقت و هزینه‌ای که صرف خرید باتری باکیفیت و نصب آن کرده‌اید بی‌نتیجه خواهند ماند؛ بنابراین لازم است مواردی که در ادامه بیان خواهد شد را به‌درستی انجام دهید.

1. شستشوی باتری

یکی از نکات بعد از تعویض باتری ماشین که چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، شستشو و تمیز کردن باتری است.

لازم است هرچند وقت یک‌بار با آب و مقدار کمی جوش‌شیرین محلولی رقیق بسازید و باتری بشویید. این کار طول عمر باتری را افزایش خواهد داد.

اقدامات بعد از تعویض باتری

2. نکات بعد از تعویض باتری ماشین؛ عایق کردن باتری

یکی دیگر از نکات مهم بعد از تعویض باتری ماشین جلوگیری از سولفاته شدن آن است. برای این کار لازم است سرکابل‌ها را به کمک موادی نظیری گریس عایق کنید تا طول عمر باتری افزایش یابد. عایق‌کاری به‌عنوان یکی از مهمترین نکات افزایش عمر باتری بعد از تعویض باتری ماشین شناخته می‌شود.

3. تنظیم مجدد کامپیوتر

ازآنجایی‌که کامپیوتر خودرو از باتری تغذیه می‌کند پس از تعویض باتری اولیه نکته‌ای که باید نسبت به آن توجه کرد، تنظیم کامپیوتر است؛ چراکه با تعویض باتری، کامپیوتر اطلاعاتی از قطعات ندارد. البته فراموش نکنید که تنظیم مجدد کامپیوتر باید پس از تعویض هر قطعه در خودرو انجام گیرد.

4. عدم سفت کردن اتصال قطب منفی

گاهی ممکن است برای انجام تعمیرات خودرو باتری جدا شود. این‌رو توصیه می‌شود تعمیرکاران قطب منفی باتری را زیاد سفت نبندند تا راننده در هنگام جداسازی دچار مشکل نشود.

نکات مهم بعد از تعویض باتری ماشین

5. خودداری از ضربه زدن به باتری

ضربه یکی از عوامل تخریب باتری و یا هر وسیله‌ی دیگری است. پس بهتر است به‌جای ضربه از آچارهای مخصوص برای جایگذاری باتری استفاده شود. 

6. استارت زدن بی‌دلیل ممنوع

یکی از نکات بعد از تعویض باتری ماشین که باید بدانید این است که استارت زدن بی‌دلیل ممنوع است؛ زیرا استارت زدن‌های مداوم و بی‌دلیل می‌تواند بر کاهش طول عمر باتری اثر بگذارد، ازاین‌رو به‌هیچ‌ عنوان بی‌دلیل و پشت سرهم استارت نزنید.

بعد از تعویض باتری ماشین چه باید کرد؟ | نکات بعد از تعویض باتری ماشین

عواملی که موجب خرابی باتری ماشین می‎‌شوند

برخی عوامل و فاکتورها همواره دلیلی بر خراب شدن یا کاهش طول عمر باتری خودرو هستند، با شناخت این عوامل و رعایت نکات بعد از تعویض باتری ماشین که قبل‌تر اشاره کردیم، می‌توان تا حدودی طول عمر باتری تازه تعویض‌شده را افزایش داد. 

1. حرارت

یکی دیگر از نکات بعد از تعويض باتري ماشين محافظت باتری از حرارت و گرما است. اگرچه گرما واکنش شیمیایی باتری‌ها را برای تولید برق تسهیل می‌کند، اما متأسفانه سرعت تخریب باتری را افزایش می‌دهد. ازاین‌رو قبل از خرید باتری باید این نکته را مدنظر داشت و متناسب با آب‌وهوای محل زندگی باتری خودرو خریداری کرد. 

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

2. لرزش

لرزش یکی از مهم‌ترین عوامل خرابی باتری شناخته می‌شود. گاهی شل بستن یا عدم جایگذاری اتصالات می‌تواند لرزش را افزایش دهد و این تداوم لرزش حتی در صورت رعایت تمامی نکات بعد از تعویض باتری ماشین، ممکن است منجر به کاهش طول عمر باتری شود. 

3. سیستم شارژ نادرست

در کنار موارد فوق، شارژ نادرست نیز عملکرد باتری را کاهش می‌دهد. کم یا بیش‌ازحد شارژ کردن مداوم، فرسودگی باتری را تسریع می‌کند. به خاطر داشته باشید که باتری‌های دو بار مصرف یا به بیان ساده‌تر باتری‌‌های پس شارژ که مجدداً بر روی خودرو نصب می‌شوند، دارای طول عمر کمتری هستند. 

جمع‌بندی؛ نکات بعد از تعویض باتری ماشین

باتری‌های خودرو نیز مانند سایر وسایل و ابزارهای اطراف ما کهنه می‌شوند و چندی بعد نیاز به تعویض دارند. آنچه رانندگان باید آن را رعایت کنند پیروی از نکات بعد از تعویض باتری ماشین است. نکاتی که از صرف هزینه اضافی و دردسرهای ناشی از خرابی و فرسودگی باتری جلوگیری خواهند کرد.

4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا

خدمات خودرو در محل
تعمیرات تخصصی خودرو با تیم حرفه‌ای آچاره

 

کلیک کنید