تعمیر لباسشویی تعمیر ماشین لباسشویی

علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن چیست؟

لوازم خانگیماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی به شمار می‌رود و خراب شدن این وسیله مهم تمام افراد خانواده را به دردسر خواهد انداخت. زیرا با توجه به شرایط نا بسامان اقتصادی امروزه تعمیر ماشین لباسشویی و خرید آن به هزینه زیادی نیاز دارد. یکی از مشکلات شایع هنگام شستن لباس‌ها با ماشین لباسشویی و در مرحله خشک کن شنیده شدن صداهای اضافی از این دستگاه است‌.

در صورت برطرف نشدن علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن این صداها در هر بار استفاده از لباسشویی به گوش خواهد رسید‌. عدم توجه به این صداها در آینده‌ای نزدیک خسارات جبران‌ناپذیری به لباسشویی وارد خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن،  علت صدای دیگ ماشین لباسشویی و علت صدای جیرجیر ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهیم و راه‌های برطرف کردن این صداها را توضیح دهیم.

آموزش رفع لرزش لباسشویی

علت اصلی صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

علت صدای تق تق ماشین لباسشویی در هنگام خشک کن ممکن است معیوب شدن قطعاتی مانند بلبرینگ و کاسه نمد باشد. استفاده غلط از لباسشویی به مرور زمان منجر به خرابی این دو قطعه می‌شود‌. حجم لباس‌هایی که در داخل دیگ ماشین لباسشویی قرار می‌دهید، نباید بیشتر از حد مجاز باشد‌.

وقتی حجم یک دستگاه هفت کیلو است، این بدان معنا نیست که می‌توانید به اندازه هفت کیلو لباس در داخل دیگ قرار دهید بلکه به این معناست که حجم لباس‌ها بعد از پر شدن آب داخل دیگ به این اندازه برسد.

کاسه نمد لباسشویی

بنابراین نباید بیشتر از سه کیلو لباس در داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. یکی دیگر از دلایل خرابی بلبرینگ و کاسه نمد شستن پرده و پتو با این دستگاه است‌. ماشین‌های لباسشویی به کار رفته در منازل به هیچ وجه برای شستن پرده و پتو مناسب نیستند زیرا پتو و پرده آب فراوانی را به خود جذب می‌کنند و کار شستشو را برای لباسشویی سخت خواهد کرد.
تعمیر لباسشویی
تعمیر ماشین لباسشویی

تراز نبودن پایه‌های دستگاه را نیز می‌توان به عنوان علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن در اثر خرابی کاسه نمد و بلبرینگ عنوان کرد.‌ بلبرینگ و کاسه نمد جزء قطعاتی هستند قابل تعمیر نمی‌باشند و حتما باید پس از خراب شدن آن‌ها را با قطعات جدید تعویض کرد. برای تعویض این دو قطعه ابتدا همه قطعات لباسشویی باز می شود. سپس دیگ لباسشویی از قسمت پیج شده از قطعه بلبرینگ جدا شده و قطعه جدید با قطعه معیوب تعویض می‌شود.

خرابی بلبرینگ و کاسه نمد

شکستگی شفت و صدای ساییدگی آهن هنگام خشک کن

وقتی به صداهایی که از ماشین لباسشویی هنگام کار کردن و حالت خشک کن به گوش می‌رسد، اهمیت ندهید و فکری برای برطرف کردن آن نکنید، با گذشت زمان شفت لباسشویی می‌شکند‌. شکستن شفت چند وقت بعد از خرابی بلبرینگ اتفاق می‌افتد و به افرایش صدای لباسشویی منجر خواهد شد.

برای برطرف کردن این مشکل باید ماشین لباسشویی را به تعمیرگاه انتقال دهید و تعمیرکار شفت را تعویض کند و آن را به دیگ لباسشویی جوش بزند. پس از انجام این کار دیگ شستشو نیز با کمک دستگاه بالانس خواهد شد.

شفت لباسشویی

بالانس نبودن دیگ شستشوی لباسشویی

علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن گاهی ممکن است بالانس نبودن لباس‌ها در داخل دیگ باش و فرسوده شدن قرقره دیگ باشد. وقتی لباس‌ها را به دیگ لباسشویی اضافه می‌کنید ممکن است لباسشویی به خوبی نتواند وزن لباس‌ها را بالانس کند. برای پیشگیری از این مشکل سعی کنید لباس‌های هم جنس را باهم در داخل لباسشویی قرار دهید تا یک سمت دیگ نسبت به سمت دیگر وزن بیشتری را متحمل نشود‌ و سر و صداهای اضافی تولید نکند‌.

بیشتر خوانید عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی

خراب شدن یا شکستگی پمپ تخلیه لباسشویی

خراب شدن، شکستن یا توقف کار کردن پمپ تخلیه یکی دیگر از دلایل صدای لباسشویی هنگام خشک کن است. این مشکل باعث می‌شود که آب در داخل لباسشویی باقی بماند و به خوبی تخلیه نشود. علت خرابی پمپ نیز گاهی قطع شدن سیم پیچ یا گیر کردن اجسام خارجی در داخل پمپ تخلیه باشد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر لباسشویی!

پمپ‌های تخلیه در ماشین‌های لباسشویی دارای قابلیت تعمیر هستند اما بعد از مدتی مجددا ممکن است خراب شود. به همین دلیل بهتر است که برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها در اولین اقدام نسبت به تعویض پمپ تخلیه معیوب با یک پمپ تخلیه سالم و جدید اقدام شود.

علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن چیست؟

بیشتر بخوانید راهنمای جامع خشک نکردن ماشین لباسشویی

پوسیده شدن تسمه ماشین لباسشویی

تسمه لباسشویی یکی از قطعات بسیار مهم این دستگاه به شمار می‌رود و در صورت پوسیده شدن هنگام شستشو لباس‌ها و مرحله خشک کردن آن‌ها سر و صداهای زیادی به گوش می‌رسد و عمل خشک کردن لباس‌ها هم به درستی انجام نمی‌شود. برای رفع این مشکل بلافاصله باید از یک تعمیرکار حرفه‌ای و با تجربه بخواهید تا تسمه پوسیده را با یک تسمه جدید تعویض کند.

پوسیده شدن تسمه ماشین لباسشویی

کمک‌ فنرها، علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

خرابی کمک فنرها نیز ممکن است علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک باشد. کمک فنر قطعه‌ای است که در تمام لباسشویی‌ها وجود دارد‌. این قطعه از یک سمت به دیگ و از سمت دیگر به بدنه وصل شده است.

وظیفه اصلی کمک فنر این است که دیگ لباسشویی را از محفظه آن جدا نگه دارد تا در هنگام چرخش دیگ با سرعت بسیار بالا در هنگام خشک کردن لباس‌ها با محفظه برخورد نکرده و آسیب نبیند و در اثر لرزش سر و صدا تولید نشود. با خراب شدن کمک فنرها هنگام خشک کردن لباس‌ها صدای ماشین لباسشویی تغییر می‌کند. برای رفع این مشکل حتما باید نسبت به تعویض قطعات معیوب کمک فنر اقدام شود.

خراب شدن کمک‌ فنرها، علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

صدای جیر جیر ماشین لباسشویی در هنگام خشک کن

اگر هنگام کار کردن ماشین لباسشویی صدای جیرجیر به گوشتان خورد باید به چند مورد توجه داشته باشید. گاهی اوقات علت صدای جیر جیر ماشین لباسشویی پر کردن بیش از حد ظرفیت دیگ از لباس و عدم تراز در لباسشویی باشد. با این کار باعث می‌شوید که هنگام خشک کردن لباس‌ها در دیگ سر و صدای زیادی تولید شود.

تعمیرات تخصصی لباسشویی با آچاره

همواره حجم لباس‌ها را کمتر از حجم لباسشویی در نظر بگیرید و تا جایی که ممکن است به اندازه یک وجب جای خالی برای لباس‌ها باقی بگذارید.

علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

به هیچ وجه پادری یا عروسک‌ها را با لباسشویی نشویید. این کار علاوه بر این که علت صدای ماشین لباسشویی هنگام خشک کن است بلکه به مرور زمان عملکرد تمام قطعات دستگاه را با مشکل مواجه خواهد کرد.‌ بعضی از مواقع کمربندهای سگک‌دار لباس‌ها، دکمه لباس‌ها هم در ایجاد صدای جیر جیر نقش دارند.

عواملی مانند خرابی تسمه، بلبرینگ، کمک فنرها، لاستیک دور درب دستگاه، خرابی پمپ تخلیه، خرابی شیر ورودی و غیره نیز ممکن است علت صدای جیر جیر ماشین لباسشویی باشند که باید حتما توسط تعمیرکار مجرب مورد بررسی قرار گیرند.‌

نتیجه‌گیری

در این مقاله درباره علت صدای ماشین لباسشویی در زمان خشک کردن لباس‌ها، علت صدای دیگ ماشین لباسشویی، علت صدای جیر جیر ماشین لباسشویی و علت صدای تق تق ماشین لباسشویی توضیحاتی را ارائه کردیم. اولین کاری که باید بعد از شنیدن صداهای عجیب و غریب از ماشین لباسشویی خود انجام دهید این است که با یک تعمیرکار با تجربه و ماهر تماس بگیرید تا با بررسی دقیق تمام قطعات دستگاه به علت اصلی پی ببرد و با تعویض قطعات معیوب باعث حل این مشکل شود.

اگر به صداهای هشداردهنده لباسشویی توجه نکنید و تعمیر این دستگاه را پشت گوش بیندازند در آینده‌ای نزدیک خرابی‌های آن بیشتر شده و هزینه‌ تعمیرات نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت‌. امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

4.3/5 - (19 امتیاز)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا